PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom 4,5 działa co raz lepiej na Linuksie i Wine



chyrus
19-04-2014, 19:45
Co raz lepiej działa Lightroom pod Linuksem i Wine. Z nową wersją Wine poprawiono wiele błędów, które powodowały, że nie szło uruchomić LR, lub wymagana była kompilacja Wine z patchami i innymi cudakami. Zainstalowałem najnowsze Wine (1.7.1 z PPA) na Linux Mint 16 64bit, zainstalowałem LR i śmiga bez większych problemów. Prędkość działania - wolniej niż natywnie na Win, problem z powolnym przerysowaniem okna podczas skalowania i kilka mniejszych problemów w GUI.
"Krótki" sreencast z mojego uruchomienia LR4 (bo na taki posiadam licencję, trial 5tki też działa) i demo pracy tutaj: Adobe Photoshop Lightroom runing on Linux and Wine !!! - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=BmqNx1dEtVM)

banan82
19-04-2014, 20:27
Gratuluję:) Pamiętaj, że wine jest dość eksperymentalny. Katalog lightrooma rośnie wraz z czasem i może to stwarzać problemy dla wine. Nawet w natywnym OS LR sprawia problemy natury wydajnościowej (adjustment brush i maskowanie).

Przez długo okres czasu na Linuxie używałem Bibble Pro, a potem przez krótki moment AfterShot Pro (następna Bibble Pro po zakupie przez Corela).

Testowałeś LR w najnowszym Ubuntu 14.04 ?

chyrus
19-04-2014, 20:55
Do obróbki pojedynczych zdjęć jak na razie nadaje się, do masówki/komerchy jednak jeszcze wciąż za wcześnie, tak jak wspomniałeś - eksperyment. Mam nadzieję dożyć czasów, że na Linuksie będę mógł pracować na równi/tych samych programach co na OS X/Win :)
Nie sprawdzałem na nowym Ubuntu. Wydaje mi się, że prędkość działania LR, to raczej kwestia Wine niż samego distro.

Też kiedyś używałem Bibble, po wykupie przez Corela zapomniałem o nim :)

banan82
19-04-2014, 21:14
No widzisz. Bibble było dużo pewniejsze bo działało natywnie. Filozofia Bibble jest trochę inna jak Lightroom. Tam ustawienia nie są w "katalogu" tylko plikach xmp z tego co pamiętam:)

AfterShot nie był taki zły. Nie wiem jak to teraz jest. Ogólnie to było najlepsze oprogramowanie do RAW na Linuxie.

chyrus
19-04-2014, 22:33
Obecnie najlepszym do RAW programem pod Linuksa jest (moim zdaniem) Darktable. LR jednak najlepiej nadaje się do pracy komercyjnej - szybciej uzyskuje się świetne efekty, gdzie w Darktable trzeba trochę posiedzieć i porzeźbić - dziesiątki narzędzi do pieszczenia zdjęć, w tym kilka do samego odszumiania.

banan82
19-04-2014, 22:56
Nie słyszałem o tym programie wcześniej. Swego czasu był też Raw Therapee.

chyrus
19-04-2014, 23:24
RT jest cały czas, powolutku rozwija się. Spróbuj Darktable darktable | the photo workflow software (http://www.darktable.org) Jest i na Linuksa i na Maka.

banan82
19-04-2014, 23:37
Potestuję Darktable na Ubuntu najnowszym w wirtualnej maszynie.

Już tak wsiąkłem w Lightroom'a że nie ma szans na zmianę. Ten program jest wg. mnie lepszy niż mógłby być nawet:)

chyrus
21-04-2014, 16:43
Potestuję Darktable na Ubuntu najnowszym w wirtualnej maszynie.

Już tak wsiąkłem w Lightroom'a że nie ma szans na zmianę. Ten program jest wg. mnie lepszy niż mógłby być nawet:)

Mam podobnie, dlatego też z uporem maniaka próbuję uruchomić go na Linuksie :)

scooter
21-04-2014, 19:36
A nie szkoda Ci czasu na proby? W koncu 300 zl na system to nie majatek.…

Merde
21-04-2014, 19:57
A nie szkoda Ci czasu na proby? W koncu 300 zl na system to nie majatek.…

Tzn. wg ciebie użytkownicy Linuksa używają go wyłącznie ze skąpstwa?

chyrus
21-04-2014, 20:59
@scooter
Po pierwsze, mam Windows 8 z zakupionym laptopem, po drugie, gdybym miał kupić osobno Windowsa, to musiałbym wydać nie 300 a 500zł na wersję BOX, ponieważ zakupiony OEM przez zwykłego użytkownika do złożonego kompa nie jest legalny wdłg licencji MS. To a propos cen i tak jak napisał Merde, nie używa się Linuksa ze skąpstwa.

Merde
21-04-2014, 21:32
ponieważ zakupiony OEM przez zwykłego użytkownika do złożonego kompa nie jest legalny wdłg licencji MS

Być może nie jest zgodny z licencją, ale jest jak najbardziej legalny!
Zapisy licencji niezgodne z prawem nie są wiążące dla użytkownika.

chyrus
21-04-2014, 22:05
Dzięki Merde za wyjaśnienie.

scooter
21-04-2014, 22:49
Nie chodzilo mi o skapstwo tylko o straty czasu ....

banan82
21-04-2014, 23:10
Ja już wolałbym tracić czas niż na Windowsie pracować:) Wszelkim kosztem :)

scooter
21-04-2014, 23:16
Twoj wybor...

Demonos
23-04-2014, 09:30
Potestuję Darktable na Ubuntu najnowszym w wirtualnej maszynie.



Ja od niedawna przesiadłem się na Darktable. Fajny jest, choć trzeba się mocno przyzwyczaić co, gdzie i jak działa. Ale ma duże, naprawdę duże możliwości. Ustawienia też przechowuje w plikach xmp.

banan82
23-04-2014, 10:23
xmp daje duzo wiecej mozliwosci bo nie ma centralnego katallogu, bazy, ktora rosnie wraz z czasem. Jak przenosisz RAWy to przenosisz tez pliki XMP i po sprawie.

Merde
23-04-2014, 10:39
xmp daje duzo wiecej mozliwosci bo nie ma centralnego katallogu, bazy, ktora rosnie wraz z czasem. Jak przenosisz RAWy to przenosisz tez pliki XMP i po sprawie.

Ale równocześnie nie można w nim zapisać wielu innych informacji, których po prostu nie przewidziano.

banan82
23-04-2014, 10:53
To sie zawsze moze zmienic:) Dla mnie bylo szokiem jak przesiadlem sie z Bibble Pro (i XMP) na Linuxie na Lightrooma (centralna baza) na OSX. Zupelnie inna filozofia. Pliki xmp bardzo mi pasowaly:)

chyrus
23-04-2014, 11:07
W LR też można ustawić w catalog settings, aby program przechowywał informacje o obróbce w XMP i plik zostanie zapisany w folderze zdjęcia. Baza w LR (notabene SQLite) została zaprzęgnięta bardziej do funkcji katalogowania zdjęć i sprawnego wyszukiwania zbiorów fotografii np. po keywordsach.

banan82
23-04-2014, 11:15
O widzisz. O tym nawet nie wiedzialem. Po prostu od zawsze byl Lightroom katalog i tyle :)

michalab
23-04-2014, 12:40
Ja od niedawna przesiadłem się na Darktable. Fajny jest, choć trzeba się mocno przyzwyczaić co, gdzie i jak działa. Ale ma duże, naprawdę duże możliwości. Ustawienia też przechowuje w plikach xmp.
Ja mam problem z darktable taki, że te duże możliwości są dosyć niskopoziomowe, aby ich sensownie używać, trzeba znać algorytmy. Klasyczny przykład programu, który pozwala zrobić użytkownikowi to co chce, a nie daje prostych rozwiązań konkretnych problemów.

banan82
23-04-2014, 12:45
Wg, was Darktable jest lepszy niz komercyjny AfterShot Pro?

Swego czasu jak AfterShot Pro byl jeszcze Bibble Pro - byl to zdecydowanie najlepszy program do rawow.

chyrus
23-04-2014, 14:30
W darktable można użyć tylko kilku narzędzi z pierdyliarda dostępnych aby uzyskać świetne efekty, ale wpierw trzeba ogarnąć co do czego i z czym - czyli pobawić się wszystkim.
LR daje tylko to, co konieczne aby było dobrze i szybko. DT używam do zabawy nad swoimi pstrykami - dla przyjemności z wyciągania ze zdjęcia czegoś więcej, LR do pracy komercyjnej lub gdy liczy się czas, gdzie 10x niższym nakładem pracy uzyskuję zadowalające mnie efekty.
O AfterShoot nie wypowiem się, bo nie znam.

marthin
16-06-2015, 12:12
Jest gdzies opcja w Darktable lub innym zamienniku, taka jak w Lightroom, jak "merge to panorama in Photoshop" ?
Potrzebuje sklejac panoramy z RAWów w wygodny sposob.

chyrus
16-06-2015, 12:24
Jest gdzies opcja w Darktable lub innym zamienniku, taka jak w Lightroom, jak "merge to panorama in Photoshop" ?
Potrzebuje sklejac panoramy z RAWów w wygodny sposob.

Nie ma.

"Niewygodny" sposób:
1. Możesz złożyć panoramę w Huginie albo w Kolor Autopano.
2. W LR6 bezpośrednio z RAWów składasz pano bez PSa.

marthin
16-06-2015, 13:39
Nie ma.

"Niewygodny" sposób:
1. Możesz złożyć panoramę w Huginie albo w Kolor Autopano.
2. W LR6 bezpośrednio z RAWów składasz pano bez PSa.

LR5 tez ma ta opcje? Nie wiem czy to kwestia sprzetu, bo u mnie gdy PS skleja z automatu te zdjecia, to zajmuje to conajmniej 20 minut. Pomijajac czas na wyciaganie detali z raw.

chyrus
16-06-2015, 13:52
LR5 tez ma ta opcje?

LR 5 nie ma, dopiero od wersji 6 jest możliwość klejenia panoram i montowania HDRów.

Rogo1980
01-02-2016, 02:12
Osobiście nie lubię korzystać z "obcych" programów pod danym systemem. Pod Apple korzystałem z Darktable i Lightrooma, pod Windowsem z Lightrooma, pod Linuxem -znów z Darktable :)
Przyznam się też, że od 3 lat korzystam tylko z Linuxa, a co za tym idzie -z Darktable :)
Jest inny niż LR, wiem, ale niemniej tak samo zaawansowany i skuteczny, a każde oprogramowanie "jest inne". Dla mnie DT się sprawdza lepiej niż LR i już :)