PDA

Zobacz pełną wersję : Adobe CC dla fotografow - PS + LR oraz Lightroom Mobile



banan82
16-04-2014, 11:33
Witam,

Nie doszukalem na forum zadnego watku o tej tematyce.

Czy ktos z was korzysta z promocji Adobe CC na PS + LR za 12EUR miesiecznie? Czy macie jakies doswiadczenia z Lightroom Mobile moze?

Jesli tak to zapraszam do dyskusji w tym watku.

dj_exon
16-04-2014, 11:43
właśnie myślę o tym LR na tablet, tylko boje się że mój iPad1 będzie za słaby!

banan82
16-04-2014, 11:48
Oj, obawiam sie ze iPad 1 moze byc niestety za slaby. Nie wiem czy nawet iPad 2 to pociagnie.

Ja osobiscie caly czas sie zastanawiam czy nie skusic sie na ten abonament.
W chwili obecnej uzywam LR 5.4 oraz jak trzeba Photoshop Elements 11. Photoshopa nie uzywam zbyt czesto, bo wiekszosc obrobki mozna smialo zrobic w Lightroomie.

Cena tej promocji jest bardzo przystepna, i umozliwia korzystanie z pelnego PSa + Lightroom Mobile.

Ciekaw jestem jakie sa opinie na ten temat posrod uzytkownikow forum :)

strideer
16-04-2014, 12:15
Tak. Nie.

Cena jest spoko - za około 600 zł rocznie masz dostęp do aktualnych wersji obu aplikacji. Biorąc pod uwagę, że do tej pory sam PS w pudełku kosztował koło 3 tysięcy złotych, to cena abonamentu rozkładałaby taki koszt na 5 lat. Do tego PS CC w chmurze jest od razu w wersji extended, czyli de facto należałoby porównywać do wersji pudełkowej za 4,5-5 tysięcy jeśli dobrze pamiętam. A do tego dochodzi jeszcze LR.

banan82
16-04-2014, 12:19
U mnie jest kwestia taka ze LR mam juz od paru lat zakupiony. Pytanie czy pelny PS mi sie bardzo przyda oraz na ile Lightroom Mobile bedzie pomocny do edytowania rawow na sofie:)

Nie jestem pro, fotografia to tylko i wylacznie moje hobby.

strideer
16-04-2014, 12:28
I mają Ci na to czy Ci się przyda odpowiedzieć ludzie mający abo na CC?

banan82
16-04-2014, 12:33
Nie. Chodzi o to jak inni tego uzywaja w swoich workflow, jesli uzywaja.

Bart
16-04-2014, 12:42
Mój kolega właśnie zastanawia się nad zakupem przedmiotowego oprogramowania Adobe do firmy, dam znać czy wybrał chmurę czy box, i dlaczego.
Chociaż.. może to właśnie rozwój niniejszego wątku pomoże mu w podjęciu decyzji. :)

strideer
16-04-2014, 12:44
Dalej nie widzę sensu zadawania takiego pytania, a przynajmniej sformułowanego w taki sposób czy CC. Jak jest Ci potrzebne narzędzie pod nazwą Photoshop, to je kupujesz i tyle.

banan82
16-04-2014, 12:50
Streeder, masz racje, to pytanie nie bylo najtrafniejsze.

Chce poruszyc dyskusje na temat tej promocji. W polskim internecie, prucz newsow od Adobe, niestety wiele opinii uzytkownikow na ten temat nie ma - tymbardziej o Lightroom Mobile.

strideer
16-04-2014, 12:58
Przecież to prosta sprawa. Lightroom służy do katalogowania i wywoływania zdjęć (jako narzędzie wygodniejsze od Bridge+ACR), a następnie do ich publikowania, drukowania, wysyłania. Photoshop włącza się wówczas, gdy potrzebny jest bardziej wymagający retusz. Tu naprawdę nie ma większej filozofii.

Co do ceny to jak dla mnie sprawa też jest prosta. Pudełkowy PS+LR to cirka about 3200-3500 zł (nie licząc uaktualnień co 1-2 lata). Czyli 5-6 lat użytkowania CC gdzie zawsze masz nową wersję obu programów. Tu nawet nie potrzeba kalkulatora żeby wiedzieć czy to dobra oferta.

Co do LR na iPada - osobiście nie używałem, natomiast filozofia działania jest taka, że można coś na szybko poprawiać na Smart Preview nie siedząc przy kompie. Czyli de facto robić wstępną obróbkę przed wywołaniem. Z mojego punktu widzenia to jest bardziej narzędzie do pokazywania prac klientowi i nanoszenia początkowych korekt niż realne narzędzie do obróbki, no ale co kto lubi.

banan82
16-04-2014, 13:07
Testuje Lightroom Mobile u siebie, i sa tam dwie rzeczy ktore mi sie osobiscie nie podobaja:

- zdjecia importowane do iPada ida "przez chmure" czyli musi byc internet. Nie ma mozliwosci uzycia sieci lokalnej. Kazdy import jest "trawiony" przez serwery Adobe. Wiaze sie to z tym, ze te zdjecia sa dostepne przez lightroom.adobe.com i mozna je pokazywac szerszej publice.
- brak wlasnych presetow (ale Adobe stara sie podobno to poprawic, aby to umozliwic w nastepnych wersjach).

Ogolnie rzecz biorac ciakawe narzedzie. Jest tu wiele limitacji ale to jest tylko dodatek do glownego Lightrooma.

Ciagle nie wiem czy warto doplacac do takich rozwiazan, jesli np. mozna sie polaczyc z kompem za pomoca LogMeIn przez ipada i otworzyc sobie pelna wersja LR na ipadzie i obrabiac zdjecia na sofie:) LogMeIn dla zastosowan niekomercyjnych jest darmowe:)

jagular
16-04-2014, 13:48
Jestem abonentem CC od premiery tego rozwiązania. Trochę się zastanawiałem nad faktem, że przechodząc na CC przestaję 'posiadać' wieczne (?) prawa wykorzystania programu, ale po przeanalizowaniu zalet przeszedłem na CC.
Obecna oferta (promocja chyba jeszcze działa?), gdzie za połowę dotychczasowej ceny dostajemy dodatkowo najnowszego LR, jest jeszcze lepsza.
Co do LR na ajpadło - może przetestuję w momencie ostrej nudy (kiedyś), ale dla moich osobistych zastosowań sensu w tym nie widzę wielkiego - do szybkiego przeglądu zdjęć się to nie nadaje, do ostatecznej obróbki też. Na razie to taka testowa zabawka badająca nowe rynki.

jinks
16-04-2014, 19:31
@banan82 tak jak pisałem w innym wątku - dokup sobie elements+ do twojego photoshopa elements 11. Może to wystarczy :)

jan pawlak
16-04-2014, 21:11
U mnie jest kwestia taka ze LR mam juz od paru lat zakupiony. Pytanie czy pelny PS mi sie bardzo przyda oraz na ile Lightroom Mobile bedzie pomocny do edytowania rawow na sofie:)

Nie jestem pro, fotografia to tylko i wylacznie moje hobby.

Też jest to moje hobby, używam PS CC oraz LR.

PS CC jest rozwijany nowymi funkcjami, według mnie rewelacyjne są np. Redukcja potrząśnięć lub Wypaczenia perspektywy
Trudno by mi było też bez warstw.

LR służy mi prawie tylko do zgrywania z kart i jako zarządzanie bazą RAW na dysku zewnętrznym i podglądu zdjęć.
Interesujące zgrywam z dysku zewnętrznego na kompa i wywołuję i obrabiam w PS CC

Nie wyobrażam sobie (jak na razie) obróbki zdjęć na "mobilnym" sprzęcie

jp

misiek_lublin
16-04-2014, 21:28
Moze to nie na miejscu bo nigdy nie uzywalem ipada etc ale jak obrabiac cokolwiek na takim ekranie gdzie nawet slabe zdjecia wygladaja znosnie, kontrast jest wyzszy a kolory intensywniejsze niz na "zwyklym" monitorze?

Wysłane z mojego GT-S7560 przy użyciu Tapatalka

banan82
16-04-2014, 22:28
@banan82 tak jak pisałem w innym wątku - dokup sobie elements+ do twojego photoshopa elements 11. Może to wystarczy :)

A wiesz ze patrzyłem dziś na to elements+ ?:) Tak z ciekawości w sumie, jeszcze muszę się temu bliżej przyjrzeć.

Nawet zainstalowalem elements 12 żeby porównać do 11 :) Jest pare zmian ale 11 i tak jest dobre do podstawowych rzeczy.

banan82
17-04-2014, 09:59
Moze to nie na miejscu bo nigdy nie uzywalem ipada etc ale jak obrabiac cokolwiek na takim ekranie gdzie nawet slabe zdjecia wygladaja znosnie, kontrast jest wyzszy a kolory intensywniejsze niz na "zwyklym" monitorze?

Wysłane z mojego GT-S7560 przy użyciu Tapatalka

Zalozeniem tu nie jest skomplikowana obrobka foto, ale raczej zrobienie odsiewu, zaznaczenie flaga wybranych zdjec, ewntualne skadrowanie i sync spowrotem do Lightroom.

Czesto jest tak ze czlowiek siedzi przed monitorem dlugi czas aby tylko wybrac zdjecia. Siedzac z ipadem np. na sofie jest duzo wygodniej :)

Zdziwilbys sie jak dobry jest ekran ipada. Mozna go nawet skalibrowac za pomoca i1 Display Pro bo jest odpowiednia aplikacja od Xrite dostepna:)

Porownywalem zdjecia z monitora (szeroki gamut, Eizo) z moim iPadem i tam foty naprawde dobrze wygladaja. Wiadomo ze nie jest to idealny wyswietlacz, ale na pewno nie ma problemow z tym ze np. zaniebieszcza i przeklamuje kolory.

sfw
17-04-2014, 10:07
Osobiście używam wersji pudełkowych i nie zamierzam tego zmieniać. CS4 Extended w wersji student kosztował mnie 149 Ojro a LR5+Premier Elements 300 zł więc niewiele więcej niż abo za rok używania CC. Zwroćcie uwagę na cenę CC która jest promocyjna i nie wiadomo jak będzie wyglądać po zakończeniu tego okresu. Poza tym wolę samodzielnie decydować o tym kto, w jakiej formie i gdzie ogląda moje zdjęcia.

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Merde
17-04-2014, 10:16
Poza tym wolę samodzielnie decydować o tym kto, w jakiej formie i gdzie ogląda moje zdjęcia.

Rozwiniesz o co chodzi z tym oglądaniem zdjęć?

banan82
17-04-2014, 10:19
chyba chodzi o to ze to idzie przez chmure na serwery Adobe?

Merde
17-04-2014, 10:20
chyba chodzi o to ze to idzie przez chmure na serwery Adobe?

Ale to nie jest prawda.

sfw
17-04-2014, 10:23
Rozwiniesz o co chodzi z tym oglądaniem zdjęć?

Ktoś wcześniej pisał o przechodzeniu zdjęć przez serwery Adobe i chmurę.

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

banan82
17-04-2014, 10:24
Dlaczego? Synchro idzie przez internet, do Adobe i stamtad jest wgrywane na iPada. Masz dostep do swoich zsynchronizowanych kolekcji przez www na lightroom.adobe.com.

Gdyby to szlo pomijajac serwery adobe, po sieci lokalnej to by byla bajka bo wystarczyloby pare minut zeby zsynchronizowac kolekcje. Tak jak jest to teraz, moze zajac nawet wiele godzin, w zaleznosci od wielkosci kolekcji.

Merde
17-04-2014, 10:26
Ktoś wcześniej pisał o przechodzeniu zdjęć przez serwery Adobe i chmurę.

Praca odbywa się lokalnie, jak do tej pory. Chmura dotyczy w zasadzie wyłącznie licencjonowania pakietu.
Nie wyobrażam sobie tych peta-exa-zettabajtów danych przewalanych przez sieć... Przecież jeden obrazek obrabiany w Photoshopie może "ważyć" kilkaset megabajtów. Żadna firma (może z wyjątkiem Google) nie ma takiej infrastruktury.

Można część plików trzymać na serwerach Adobe, ale to ty o tym decydujesz. Nie ma przymusu.
Zresztą - jest trial 30-dniowy CC, możesz sam spróbować.

banan82
17-04-2014, 10:30
Cytat: "The Lightroom Web View also allows you to look at synchronised photos, edited and otherwise, through a web browser. You cannot edit them here, but you can view inside Collection folders and share pictures. There is also a slideshow mode. And any edits made on the iPad or desktop/laptop will also be applied in real-time to the browser version of a picture too."

Czyli to nie jest lokalnie. To nie chodzi o pliki PSD tylko smart previous ktore maja conajwyzej 4MB. To wszystko leci w internet zanim dotrze do iPada.

sfw
17-04-2014, 10:31
Praca odbywa się lokalnie, jak do tej pory. Chmura dotyczy w zasadzie wyłącznie licencjonowania pakietu.
Nie wyobrażam sobie tych peta-exa-zettabajtów danych przewalanych przez sieć... Przecież jeden obrazek obrabiany w Photoshopie może "ważyć" kilkaset megabajtów. Żadna firma (może z wyjątkiem Google) nie ma takiej infrastruktury.

Można część plików trzymać na serwerach Adobe, ale to ty o tym decydujesz. Nie ma przymusu.
Zresztą - jest trial 30-dniowy CC, możesz sam spróbować.

Ale przecież wcale nie muszą zbierać wszystkiego ... Ja już przeanalizowałem, że CC jest nie dla mnie więc nie będę go próbował.

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Merde
17-04-2014, 10:40
Czyli to nie jest lokalnie. To nie chodzi o pliki PSD tylko smart previous ktore maja conajwyzej 4MB. To wszystko leci w internet zanim dotrze do iPada.

Nie używałem Lightrooma z tego pakietu, tylko Photoshopa.

josephcom
19-04-2014, 08:01
A wiesz ze patrzyłem dziś na to elements+ ?:) Tak z ciekawości w sumie, jeszcze muszę się temu bliżej przyjrzeć.

Nawet zainstalowalem elements 12 żeby porównać do 11 :) Jest pare zmian ale 11 i tak jest dobre do podstawowych rzeczy.


Ja proponuje doinstalować elementsxxl można pobrać i przetestować, jak dla mnie LR z elements12 z elementsxxl w zupełności wystarcza :)

banan82
19-04-2014, 18:53
josephcom - elements xxl chyba nie ma na mac'a.

JacekMF
07-05-2014, 11:25
Ja podobnie jak sfw nie zamierzam wchodzić w CC. Musisz brać pod uwagę, że jeśli wejdziesz będziesz musiał zawsze płacić gdy będziesz chciał korzystać z Photoshopa i to tyle ile podytkuje Ci Adobe. Promocje zachęcają ale to tylko promocje i potem będzie drożej (choć regularna cena CC się zmniejsza bo ludzie na zachodzie mocno się wkurzyli na wynajem narzędzi do pracy). Dla mnie CC jest wogóle nie opłacalne ale ja korzystam z zestawu Standard (4 programy do prac do druku) więc to trochę inna sprawa. Upgrade za 2 tys. zł co trzy lata był zdecydowanie tańszy od 3 tys. rocznie za CC...

banan82
07-05-2014, 23:26
Puki co dałem sobie z PS spokój. LR na ipadzie fajny, ale żeby zrobić synchro kolekcji powyżej 100 zdjęć to trzeba czekać całą wieczność. Szybciej na laptopie przelecieć przez zdjęcia, oflagować. Można to zrobuć też ipadem łącząc się zdalnie z komputerem :)

Photoshop Elements nie aż taki ubogi jak się niektórym wydaje.

Myslę, że jak ktoś zarabia pieniądze na fotografii to taki "abonament" jest wskazant. Otherwise, nie bardzo :)

jan pawlak
08-05-2014, 18:21
Ja podobnie jak sfw nie zamierzam wchodzić w CC. Musisz brać pod uwagę, że jeśli wejdziesz będziesz musiał zawsze płacić gdy będziesz chciał korzystać z Photoshopa i to tyle ile podytkuje Ci Adobe. Promocje zachęcają ale to tylko promocje i potem będzie drożej (choć regularna cena CC się zmniejsza bo ludzie na zachodzie mocno się wkurzyli na wynajem narzędzi do pracy). Dla mnie CC jest wogóle nie opłacalne ale ja korzystam z zestawu Standard (4 programy do prac do druku) więc to trochę inna sprawa. Upgrade za 2 tys. zł co trzy lata był zdecydowanie tańszy od 3 tys. rocznie za CC...

Coś chyba nie tak.

Mam CC, płacę miesięcznie 12,29Euro to x 12 daje około 148 Euro rocznie.
Przyjedź na Śląsk, mamy znacznie tańsze Euro niż u Ciebie gdzie kurs wynosi 20,3 zł/1 Euro

jp

Merde
08-05-2014, 18:50
Coś chyba nie tak.

Czytaj posty, na które odpisujesz. JacekMF wyraźnie pisał, że korzysta z 4 programów. I te, w wersji CC wychodzą drożej niż normalny upgrade.

jan pawlak
08-05-2014, 20:35
Czytaj posty, na które odpisujesz. JacekMF wyraźnie pisał, że korzysta z 4 programów. I te, w wersji CC wychodzą drożej niż normalny upgrade.

To chyba nadal mało prawdopodobne, byłoby to sprzeczne z pomysłem na CC
Jedyne co można zarzucić koncepcji CC to "przywiązanie" do Adobe, (internetu itd.)
Z drugiej strony PS CC jest intensywnie wzbogacany o nowe funkcje.

Jak np. Redukcja potrząśnięć lub Wypaczenia perspektywy "dorosną" to będą to wspaniałe narzędzia

jp

JacekMF
08-05-2014, 21:32
A jaki jest Twoim zdaniem pomysł na CC? Pewnie zgodny z marketingiem firmy Adobe: teraz programy są dostępne dla każdego.

Niestety z mojej perspektywy pomysł na CC wygląda tak: ludzie którzy wykonują prace drukowane nie potrzebują ciągłych aktualizacji (dla nich liczy się pewność softu i upgrade wykonują z opóźnieniem, czekają na kilka updatów itp.), korzystają z naszej dobroci (w domyśle Adobe) i wykonują upgrade co 3 lata (nowa wersja pojawiała się przeważnie co 18 miesięcy, jeśli wykona się upgrade przed wyjściem nowszej wersji dostajawało się ją gratis - mając CS4 nie musiałem robić upgrade do CS5 przez 3 lata, dopiero pod koniec okresu kupowałem CS5 i miesiąc później dostawałem CS6 gratis, tak samo było wcześniej: CS2 i CS4 dostałem gratis), ponieważ ta grupa klientów jest spora trzeba to zagospodarować (lub inaczej: wydoić), dajmy iluzję że dajemy więcej (zestaw Master którego nie potrzebują) i zachwycajmy się sobą jacy jesteśmy dobrzy... Ten pomysł spotkał się na zepsutym zachodzie z ogromną falą krytki. Na dpreview starają się nie wspominać o Adobe bo zaraz 500 postów od "hejterów". Zyski Adobe spadają ale twardo trzymają się tego, że nie przywrócą normalnych licencji dla tych którzy ich chcą twierdząc że jest coraz lepiej i wszyscy się cieszą. Wystarczy poczytać posty na ich profilu na fb i widać tą radość od razu.

Kupuję soft Adobe od 12 lat więc mam rozeznanie. Specjalnie dla kogoś liczyłem ścieżkę zakupów i przez 12 lat wydałem 10500 zł (na jedno stanowisko). Na CC przez taki czas musiałbym wydać obecnie ok. 35 tys. zł. Ponad 20 tys. zł więcej. Mam dwa stanowiska 40 tys. do tyłu. Na sofcie pracuję i zarabiam ale takiej podwyżki nie witam z radością.

Potwierdzenie moich słów z poprzedniego postu, upgrade z CS5 do CS6 standard:
Programy :: Adobe :: Pudełka i licencje komercyjne :: Design Standard :: Adobe Creative Suite 6 Design Standard Win/Mac PL upgrade z CS5 - Apple Cortland Authorised Reseller Premium Reseller iPad iPod iPhone MacBook iMac (http://www.cortland.pl/adobe-creative-suite-6-design-standard-mac-pl-upgrade-z-cs5.html) 2168 zł (do wykonania gdy miał wyjść CS7, ale już nie wyjdzie - to tylko tak chipotetycznie bo ja już mam CS6)

Cena pełnego CC na stronie Adobe:
Plany członkostwa: Ceny i członkostwa | Adobe Creative Cloud (http://www.adobe.com/pl/products/creativecloud/buying-guide.html) ok. 730 Euro x 4,18 = 3050 zł (liczę to ale podobno kupując na firmę aby dostać fakturę musiałbym kupować wersję dla zespołów za około 1000 E z vatem)

Sam Photoshop z Lightroomem w promocji jest fajny jeśli ktoś potrzebuje. Nawet jako dłuższy trial się sprawdzi. Ale pełne CC dla ludzi którzy go nie potrzebują to porażka i nie zmieni tego marketing Adobe i ludzie cieszący się, że wreszcie ich stać. Ja widzę jak jest źle i jak długo się da zostanę przy CS6. Wodotryski dodane do Photoshopa CC o których wspominasz są dobre na pokazy ale mało kto ich potrzebuje czy korzysta w rzeczywistej pracy.

Jeśli mój post jest za bardzo złośliwy przepraszam. Nie jestem zły na Ciebie ale na Adobe i jak czytam, że jest świetnie to mnie krew zalewa. Dodatkowo nie powinienem tego pisać tutaj bo to forum o sprzęcie Canona i fotografii do której przydaje się Photoshop ale wywołałeś mnie do tablicy pisząc, że to co napisałem jest mało prawdopodobne.

jan pawlak
08-05-2014, 22:07
Też kupuję PS od wielu lat i używałem nawet softu z którego powstał LR (mam jeszcze gdzieś w zasobach)
Mam CS6 zdeinstalowane i czeka "na wszelki wypadek".

Mamy inne potrzeby, mogę zrozumieć Twoje "rozterki" ale praktycznie nie masz dużego pola manewru.
Jak nie wykreuje się jakiś silny konkurent klasy Adobe to za parę lat będziesz pod ścianą.

Dla mnie Redukcja potrząśnięć jest sensownym narzędziem, używam go praktycznie do każdego obrabianego do wydruku zdjęcia.
Wstępne wyostrzanie w DPP to "porażka" widoczna na dużych powiększeniach, ustawiłem na 0 i po wywołaniu wstępnie wyostrzam właśnie tą funkcją. Nie zawsze się sprawdza ale mam nadzieję że po poprawkach będzie ok.

Zgadzam się że pełne CC to chyba mało kto umie/potrzebuje.
Ja oceniam swoją znajomość/umiejętności na jakieś 35%

jp