PDA

Zobacz pełną wersję : PILNE! LIGHTROOM LR Dyski zewnętrze i zagubione foldery z Rawami juz po obróbce w LR



bubka
14-04-2014, 23:40
Hey, mam bibliotekę w LR 4 swoich RAWÓW z 5-7 dysków zewnętrznych. Każdy dysk ma swoją literkę i nazwę indywidualną dysku, więc zdjęcia są posortowane wg dysków w LR - nic nie jest zdublowane.

Czy wiecie może dlaczego, nagle usunęły się całe foldery np z 2013 z jednego dysku? jedyny ślad po nich to np kolekcja, która również jest pusta :(
Uprzedzam, że nie są to puste foldery z ? jako że ścieżki nie widzi, lecz całkowity ich brak - tak jakby wcale nie były importowane do LR.

Back up robiony rok temu, wiec taka informacja mi nie pomoże :(

:?::?::?:

7four
15-04-2014, 13:23
Piszesz o całym dysku ? czy o kilku konkretnych katalogach z dysku, gdzie pozostałe są widoczne ?

Pelson
15-04-2014, 15:46
1. Zniknęły Ci fizycznie zdjęcia z dysku/ów? Skąd pewność że to wina LR?

2. Zniknęły Ci importowane katalogi w LR Library? Może zmieniłeś sobie otworzony katalog (plik z rozszerzeniem .lrcat) - File -> Open Catalog i otwórz właściwy. Ewentualnie pod Open Recent może będzie twoja dotychczasowa biblioteka...

bubka
15-04-2014, 21:03
1. Zniknęły Ci fizycznie zdjęcia z dysku/ów? Skąd pewność że to wina LR?

2. Zniknęły Ci importowane katalogi w LR Library? Może zmieniłeś sobie otworzony katalog (plik z rozszerzeniem .lrcat) - File -> Open Catalog i otwórz właściwy. Ewentualnie pod Open Recent może będzie twoja dotychczasowa biblioteka...

Zdjęcia fizycznie mam na dysku zewnętrznym, nie mam folderów w library w LR, na których wcześniej pracowaliśmy - zdjęcia były ponad rok w LR i wykonywaliśmy na zdjęciach obróbkę.


Zakładając, że mój dysk zewnętrzy w LR to dysk N - i w LR podciągnięte bylo 20 folderów z różnymi datami - a nagle patrze mam na dysku N 2 foldery i nie wiadomo gdzie są tam te? natomiast w kolekcjach są puste foldery w których powinny być zdjęcia z tych 20 folderów.



.lrcat nie podmienialiśmy - mam zapasowy z 2012, wiec na drugim kompie odzyskaliśmy część ścieżek
piszę o całym dysku, w którym pojawiło się nagle 2 foldery


na innym kompie gdzie mam tylko LR3 i nic nieruszane bylo od początku i ścieżki prawidłowo się wyświetlają... a na tym z LR4 możliwe, że został podpięty inny dysk pod nazwę jak w przykładzie dysk N. ale do tej pory robiły się folderu z pytajnikiem, a na LR4 znikło wszystko :(

7four
17-04-2014, 10:53
Zdjęcia fizycznie mam na dysku zewnętrznym, nie mam folderów w library w LR, na których wcześniej pracowaliśmy - zdjęcia były ponad rok w LR i wykonywaliśmy na zdjęciach obróbkę.

jak w library w LR nie ma katalogów, to zostały usunięte. (zakładam że były)
jesteś pewnien na 100%, że były w LR3 i LR4 ? praca na dwóch programach nie koniecznie pokrywa się z tym co nam się wydaje.
bo oznacza to to, że dwa razy importujesz każdy nowy folder w każdym z tych programów osobno ? I zawsze tak robisz, i nic nie pominąłeś lub odłożyłeś na później ;)



Zakładając, że mój dysk zewnętrzy w LR to dysk N - i w LR podciągnięte bylo 20 folderów z różnymi datami - a nagle patrze mam na dysku N 2 foldery i nie wiadomo gdzie są tam te? natomiast w kolekcjach są puste foldery w których powinny być zdjęcia z tych 20 folderów.

jak się zmieni ścieżka do dysku, lub folder zmieni lokalizacje, katalog w LR zostaje z informacją o zagubionych zdjęciach, zdjęcia widać, jest znak zapytania. można od nowa wskazać gdzie są te zdjęcia.



na innym kompie gdzie mam tylko LR3 i nic nieruszane bylo od początku i ścieżki prawidłowo się wyświetlają... a na tym z LR4 możliwe, że został podpięty inny dysk pod nazwę jak w przykładzie dysk N. ale do tej pory robiły się folderu z pytajnikiem, a na LR4 znikło wszystko :(

wydaje mi się ża masz za dużo dysków, za dużo ścieżek, i gdzieś coś przegapiłeś, samo nic nie znika.

nie wiem jak to się ma do tego powyżej, zauważyłem że jeżeli mamy dwa te same zdjęcia (ten sam RAW, ta sama nazwa pliku, w dwóch lokalizacjach, to wyświetla tylko te które było pierwsze zaimportowane. Jeżeli mam dysk roboczy i dysk zapasowy z tymi samymi zdjęciami, import tego zapasowego nie wyświetla zdjęć, które były zaimportowane z dysku roboczego.

banan82
17-04-2014, 11:16
Przy duzych katalogach Lightroom, porzadek jest bardzo wazny.

Gdybys przeniosl pliki poza Lightroom to program ci powie ze ich nie ma i zeby je wskazac. Nic tam sie nie dzieje bez przyczyny. Musisz przeanalizowac to co robiles.