PDA

Zobacz pełną wersję : 2 lampy na sali weselnej



McKiller
12-04-2014, 20:59
Witam,

Chciałbym radiowo wyzwalać dwie lampy na statywach podczas zabawy weselnej. Nigdy wcześniej tego nie robiłem więc pytanie jak rozstawić lampy i na co zwrócić uwagę.

bucefal14
12-04-2014, 21:28
Sam jestem ciekaw...
Osobiście czasami ustawiam jedną jako kontrę...
Rozumiem że 2 lampy systemowe? a trzecia na body? Statywy trochę miejsca zajmują i jest szansa że ktoś na nie wpadnie, może lepiej zamocować za pomocą np. BALL-BUNGEE

jinks
12-04-2014, 22:59
Sam jestem ciekaw...
Osobiście czasami ustawiam jedną jako kontrę...
Rozumiem że 2 lampy systemowe? a trzecia na body? Statywy trochę miejsca zajmują i jest szansa że ktoś na nie wpadnie, może lepiej zamocować za pomocą np. BALL-BUNGEE
Jak wyzwalasz tą kontrę w ttl, czy manual? Ball-bungee to chyba najlepsze rozwiązanie:)

Mojlo
13-04-2014, 09:47
Zależy co chcesz robić, dużo zależy od układu lokalu, sali weselnej i oświetlenia zastanego. Z mojego doświadczenia wynika, że im sala większa i ciemniejsze oświetlenie sali, tym lepiej dla błyskania. W przypadku sali tanecznej fajnie sprawdzają się dwie lampy jako światła boczne w stosunku mocy 2:1. Statywy warto rozstawić w takich miejscach aby ktoś w nie nie wszedł, bo może się to źle skończyć dla lampy. Jeżeli oprawa muzyczna ma dobre oświetlenie to warto też doświetlić pierwszy plan a w tle oświetlenie zastane.

wiktor2323
13-04-2014, 12:46
Sam czasami blyskam na salach weselnych, bo niestety zespoły w moim regionie bardzo rzadko mogą się pochwalić światłami:/ Najczęściej stawiam przy zespole/ na rogach sali i statywy przyklejam do podłogi szarą taśmą( najzwyklejsza, dostępna na pocztach do sklejania paczek) Trzeba się postarać żeby przestawić ;)

jinks
13-04-2014, 17:45
Sam czasami blyskam na salach weselnych, bo niestety zespoły w moim regionie bardzo rzadko mogą się pochwalić światłami:/ Najczęściej stawiam przy zespole/ na rogach sali i statywy przyklejam do podłogi szarą taśmą( najzwyklejsza, dostępna na pocztach do sklejania paczek) Trzeba się postarać żeby przestawić ;)
Używasz równocześnie z lampą na aparacie, czy tylko te 2 na statywach?

arturs
13-04-2014, 21:24
a czym chcesz wyzwalać? radiowo ale czy w manualu czy czymś co ttla przenosi?

jinks
13-04-2014, 21:59
Radiowo. Mam 1 komplet YN622C więc do ttl-a musiałbym dokupić jeszcze jeden, ale zastanawiam się, czy wyzwalanie w manualu nie będzie pewniejsze, prostsze i bardziej powtarzalne a w takim wypadku YN603 wystarczą. Może ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami :)

jamaki
13-04-2014, 22:14
Tylko w manualu, ja nie lubie jak urzadzenie za mnie mysli.

wiktor2323
14-04-2014, 00:38
Używasz równocześnie z lampą na aparacie, czy tylko te 2 na statywach?

A to już zależy od światła zastanego:) Jeśli jest tyle światła, że mogę naświetlić klatkę tylko zastanym to lampy na aparacie nie mam, jeśli jest ciemniej to oczywiście lampy na aparatach uruchamiam :)

jinks
14-04-2014, 10:50
A to już zależy od światła zastanego:) Jeśli jest tyle światła, że mogę naświetlić klatkę tylko zastanym to lampy na aparacie nie mam, jeśli jest ciemniej to oczywiście lampy na aparatach uruchamiam :)

Chodziło mi o to, czy podczas błyskania tymi dwoma lampami na statywach (wyzwalanymi radiowo) dodatkowo (równocześnie) błyskasz też lampą na aparacie jako trzecią?:)

jamaki
14-04-2014, 16:20
Można błyskać na sankach a mozna i błyskać trzema rozstawionymi po kątach. Najlepiej robić i testować, trudno tu o jakąs uniwersalną poradę, różne są sale itd.

wiktor2323
14-04-2014, 17:02
Chodziło mi o to, czy podczas błyskania tymi dwoma lampami na statywach (wyzwalanymi radiowo) dodatkowo (równocześnie) błyskasz też lampą na aparacie jako trzecią?:)

Może niejasno napisałem :) Kontry rozstawiam niemal zawsze i nawet jak jest jasno robię sobie z nich ładne światło w tle, a lampę na aparacie uruchamiam dopiero jak mi brakuje światła na pierwszym planie :)

arturs
14-04-2014, 20:56
w manualu jest tylko teoretycznie fajniej.. chyba że macie możliwość sterowania mocą z body albo czegoś takiego.. bo jak nie to trzeba w miarę w podobnym punkcie sali focić.. z ttlem inna sprawa bo jak jeszcze moźesz sobie zdalnie korygowac ekspozycję to wtedy elastyczność sporo wzrasta.. a jeszcze jak możesz przełączyć się szybko w manual to już w ogóle bajka.. jak wcześniej częściej coś tam robiłem na weselach to ustawiałem dwie 580ki na statywach w górę pod kątem, a pomiędzy nimi czyhałem na kadr (w międzyczasie teztowo parę pstryków).. ttlowi można spokojnie zaufać zwłaszcza jak się poćwiczy jak działa i używa go z ujemnymi korektami jako dodatkowe światło.. ja używam pocket wizarda (2x flex5, tt1 i zone controller na aparacie) - trzeciej lampy nie mam bo jasne szkła całkiem przyzwoicie się spisują - taki zestaw spokojnie wystarcza do prawie każdej sali.. wcześniej miałem chińskie wyzwalacze - ale chyba jestem za leniwy żeby za każdym razem chodzic do lampy i przestawiać korekty.. - jak Grzesiek chcesz to ci pożyczę kiedyś to się pobawisz..
jak to działa:
http://www.optyczne.pl/49.1-poradnik-Przewodnik_PocketWizard_-_podstawy.html
i to: (niekoniecznie dotyczy PW - tzn. sporo wiadomości uniwersalnych)
http://www.optyczne.pl/53.1-poradnik-Przewodnik_PocketWizard_%E2%80%93_praktyka.html

jinks
14-04-2014, 22:56
Może niejasno napisałem :) Kontry rozstawiam niemal zawsze i nawet jak jest jasno robię sobie z nich ładne światło w tle, a lampę na aparacie uruchamiam dopiero jak mi brakuje światła na pierwszym planie :)Dzięki:)


w manualu jest tylko teoretycznie fajniej.. chyba że macie możliwość sterowania mocą z body albo czegoś takiego.. bo jak nie to trzeba w miarę w podobnym punkcie sali focić.. z ttlem inna sprawa bo jak jeszcze moźesz sobie zdalnie korygowac ekspozycję to wtedy elastyczność sporo wzrasta.. a jeszcze jak możesz przełączyć się szybko w manual to już w ogóle bajka.. jak wcześniej częściej coś tam robiłem na weselach to ustawiałem dwie 580ki na statywach w górę pod kątem, a pomiędzy nimi czyhałem na kadr (w międzyczasie teztowo parę pstryków).. ttlowi można spokojnie zaufać zwłaszcza jak się poćwiczy jak działa i używa go z ujemnymi korektami jako dodatkowe światło.. ja używam pocket wizarda (2x flex5, tt1 i zone controller na aparacie) - trzeciej lampy nie mam bo jasne szkła całkiem przyzwoicie się spisują - taki zestaw spokojnie wystarcza do prawie każdej sali.. wcześniej miałem chińskie wyzwalacze - ale chyba jestem za leniwy żeby za każdym razem chodzic do lampy i przestawiać korekty.. - jak Grzesiek chcesz to ci pożyczę kiedyś to się pobawisz..
jak to działa:
Przewodnik PocketWizard - podstawy - Przewodnik PocketWizard – podstawy - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/49.1-poradnik-Przewodnik_PocketWizard_-_podstawy.html)
i to: (niekoniecznie dotyczy PW - tzn. sporo wiadomości uniwersalnych)
Przewodnik PocketWizard – praktyka - Przewodnik PocketWizard – praktyka - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/53.1-poradnik-Przewodnik_PocketWizard_%E2%80%93_praktyka.html)

Odbiorniki przenoszące ttl+sterowanie z body niestety są droższe nie tylko ze względu na cenę odbiornika, ale też lamp. Ja mam niestety 2x430ex(czyli pierwszą wersję nie obsługującą sterowania z body) i 580exII(tu już jest dobrze:)) Jak kupowałem małe lampy canona nikt jeszcze nawet nie myślał o wyzwalaniu radiowym w ttlu;) Niedawno kupiłem z ciekawości YN622C. Pobawię się trochę tym co mam i może rozbuduję zestaw do błyskania. Do PW mnie nie namawiaj - niestety ciągle zbyt wiele wydatków żeby kupować porządny sprzęt;) Choć wiem, że to fajne rozwiązanie, pewne i trwałe.

arturs
14-04-2014, 23:04
niekoniecznie PW, są chyba jeszcze younguno i kiedyś były jakieś king costam co ttla przenosiły

bucefal14
14-04-2014, 23:06
Tu przykład lampa 430 exII i 580 exII
Pocketwizardy, 580 na tt1 a 430 na tt5 na kontrę...
body w manualu, lampy ttl

https://canon-board.info/imgimported/2014/04/65fcdb9450688b38-2.jpg
źródło (http://images61.fotosik.pl/880/65fcdb9450688b38.jpg)

5pirit
07-08-2014, 19:31
Odgrzeję nieco tego kotleta.

Mam prośbę do ludzi którzy stosują dodatkowe lampy na salach weselnych.

Powiedzcie mi moi mili jakich statywów używacie (typowe pod aparat czy przeznaczone konkretnie pod oświetlenie takie 2,5 metra albo więcej), czy używacie do tego jakichś parasolek albo softboxów do lepszego rozproszenia światła, czy centralnie walicie po ścianach i sufitach?

Pytam dlatego, bo czasami bywa tak (raz tak miałem), że ściany albo sufity mają różne odcienie a czasami są nawet drewniane i wtedy zaczyna się zabawa w WB. Przy odcieniach ścian idzie jeszcze jakoś powalczyć WB, ale przy drewnianych to już się robi większy problem.

Jakie macie doświadczenia z tym tematem?

pawko
08-08-2014, 11:51
Odgrzeję nieco tego kotleta.

Mam prośbę do ludzi którzy stosują dodatkowe lampy na salach weselnych.

Powiedzcie mi moi mili jakich statywów używacie (typowe pod aparat czy przeznaczone konkretnie pod oświetlenie takie 2,5 metra albo więcej), czy używacie do tego jakichś parasolek albo softboxów do lepszego rozproszenia światła, czy centralnie walicie po ścianach i sufitach?

Pytam dlatego, bo czasami bywa tak (raz tak miałem), że ściany albo sufity mają różne odcienie a czasami są nawet drewniane i wtedy zaczyna się zabawa w WB. Przy odcieniach ścian idzie jeszcze jakoś powalczyć WB, ale przy drewnianych to już się robi większy problem.

Jakie macie doświadczenia z tym tematem?

przykład z ostatniego tygodnia:
2 parasolki na antresolach , 1 lampa w kontrze na drugiej antresoli .... inaczej się nie dało . światła mało , sufit czarny, ściany zielone ....
po tych kilku latach mogę jednoznacznie stwierdzić: w różnych kościołach robiłem zdjęcia ale tak jak wymagające
pod względem oświetlenia są nie które lokale to bym nigdy nie uwierzył....
wyzwalacze , parasolki i jest spoko ... jedynie muszę zmienić wyzwalacze na inne obecnie mam od pięciu lat PT-04 , ale czas je wymienić .
myślałem o Phottix strato II multi , można zapiąć na niego lampę : wspieranie AF....

jak jest sala z białym sufitem to wiadomo : nie trzeba tak kombinować...

pozdrawiam
Paweł

kalatos
08-08-2014, 12:41
Te parasolki nie zabierają za dużo światła z lamp systemowych? Ja dotychczas ustawiam same lampy pod odpowiednim kątem.

pawko
08-08-2014, 13:02
Te parasolki nie zabierają za dużo światła z lamp systemowych? Ja dotychczas ustawiam same lampy pod odpowiednim kątem.

strata jakaś jest to jasne... ale już wolę podbić ISO mając przy tym bardziej miękkie cienie ....
zależy też jaka wielka i wysoka sala...
pozdrawiam
Paweł

5pirit
19-08-2014, 22:21
A co będzie lepszym rozwiązaniem, parasolka czy softbox?