PDA

Zobacz pełną wersję : Prawo do publikacji zdjęcia z twarzą - jak?



fhumargo
05-04-2014, 14:46
Dostałem zlecenie na przygotowanie zdjęć i makiet plakatów, ulotek na wybory samorządowe.
Na nich oprócz kandydatów mają pojawiać się inne osoby nie związane z kandydatem.
Fotografowana osoba , która będzie powiedzmy przypadkowa ale pasująca do planu będzie proszona o wyrażenie zgody ustne ale to mało.
Czy wystarczy podpisane oświadczenie takiej osoby o zgodzie na bezpłatne wykorzystanie do w/w celu?
Ma ktoś może jakieś doświadczenie w tej dziedzinie lub samą formę takiego oświadczenia.
Z góry dziękuję za pomoc.

zysk
05-04-2014, 17:08
Jestem świeżo po szkoleniu na temat:prawo autorskie i ochrona wizerunku.
Temat jest płynny,przepisy niespójne a orzeczenia sądów jeśli chodzi o sprawy ochrony wizerunku skrajnie sprzeczne.
Teraz bardziej martwię się tym co fotografuję ,niż uprzednio.
Tak ogólnie:osoba trochę (?)niewyraźna obok tematu głównego zdjęcia powinna być uznana za tło.
Sam chętnie poczytam inne wykładnie.

fhumargo
05-04-2014, 17:59
Niestety w moim przypadku w projekcie osoby będą wyraźne na pierwszym planie obok kandydata, więc nie mogę ich potraktować jako tło :mrgreen:

kaindox
05-04-2014, 18:12
Teoretycznie wystarczy zgoda ustna ale jest ona trudniejsza do udowodnienia w razie procesu. No ale skoro to zdjęcia robione w trakcie kampanii (podejrzewam jakieś wiece itp) to najłatwiej byłoby gdzieś lekko z tyłu umieścić kamerę i nagrywać zgodę na publikację zdjęć.

Dawanie ludziom karteczek do podpisu zwłaszcza w przy takich eventach związanych z politykami delikatnie mówiąc raczej nie wzbudzi zaufania.