PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibracja monitora iMac i5 27"



doctorbusch
03-04-2014, 11:17
Witam forumowiczów,
Szukałem w wątkach czegoś o kalibracji ,ale wszystko stare.Moj problem polega na żle ustawionej jasności mojego maca.Jak wiecie ,do mnie powoli to dociera hehe mac do obróbki zdjęć to nie najlepszy chyba wybór>trudno do mnie dotarło z wiekiem :-)
Więc ,nie wiem czy można to skorygować kalibracją monitora,ale żle wyświetla mi jasność -już tłumaczę.Wiecie ,że na macu wszystko wygląda ślicznie,nasycone ,żywe kolory itd ,ale również żarówka .I teraz obrabiając fotę na moim ekranie widzę np śliczne białe tło wokół włosów.Usuwam sobie kosmyki itd.Wszystko pięknie ślicznie.Jestem zadowolony jak diabli.Przerzucam to na lapka i dramat. Białe smudi po gumce na -okazuje się już nie tak do końca białym tle wokół włosów!!!!Te same sytuację są w cieniach. Coś*jest dla mnie na moim monitorze baaaardzo ciemnie .Coś poprawiam ,coś przyciemniam np brzegi koszuli i dla mnie super .A na lapku lub po wrzuceniu na stronę ciemne smugi po pędzlu na nie tak do końca ciemnym lub czarnym tle.Koszmar. I przyciemnianie czy rozjaśnianie monitora tu nie daję efektów.Nie widać tych smug. Ratuję się tym że przy obróbce wrzucam warstwę dopasowania jasność/kontrast i albo ściemniam albo rozjąśniam na maxa i na tej warstwie gumką usuwam to co widać ,ale co to za robota!!!
I tutaj - bo się rozpisałem trochę -moje pytanie brzmi : Czy to również da się wyjaśnić kalibracją monitora. Na targach w zeszły weekend w Łódzi rozmawiałem ze sprzedawcą tych x-ritów 1 Pro ,no i oczywiście kupię ,ale na razie muszę się jakoś obejść.
Pomocy ,bo odwalam dwa razy tę samą robotę :_(

czornyj
03-04-2014, 13:00
Problem prawdopodobnie polega nie na tym, że iMacz wyświetla "zbyt ładnie" ale na tym, że laptok/kiepski monitor wyświetla źle i patrząc pod odpowiednim kątem możemy się*dopatrzyć różnych interesujących cudów w światłach i cieniach naszego zdjęcia. Matryca TN (Twoje Nieszczęście) ma wyższą gammę*gdy patrzymy z góry, niższą gdy patrzymy z dołu - w efekcie potrafi w zależności od kąta patrzenia wyświetlać więcej informacji w światłach bądź cieniach niż ustawa przewiduje.

doctorbusch
04-04-2014, 12:47
No tak,problem jednak jest.Bo pracuję na zdjęciem i nie mogę dostrzec szczegułów i tych błędów.Byki wychodzą dopiero po wrzuceniu np takiej galerii z lightrooma do netu. I oglądając to na innym kompie widzimy masakrę.Nauczyłem się sprawdzać to na lapku ,ale co to za robota.Dlatego pytam czy kalibracja tu pomoże??? Rozmawiałem z gościem od NEC ,który powiedział,że pierwszyą rzeczą w procesie kalibracji jest ustawienie jasności czy też jeskrawości monitora więc może tu jest ratunek???/

krzyssp
04-04-2014, 14:51
Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem... ale może sprawdź na wydruku czy rzeczywiście obraz na Macu jest aż tak zły?

chyrus
04-04-2014, 23:05
Na Macach wydaje mi się, że są za wysokie kontrasty, zbyt głębokie czernie. Podwyższenie gammy trochę pomaga. Na jaką wartość powinna być ustawiona gamma? Na różnych systemach operacyjnych ma ona domyślnie inną wartość, która jest poprawna?

czornyj
05-04-2014, 13:41
No tak,problem jednak jest.Bo pracuję na zdjęciem i nie mogę dostrzec szczegułów i tych błędów.Byki wychodzą dopiero po wrzuceniu np takiej galerii z lightrooma do netu. I oglądając to na innym kompie widzimy masakrę.Nauczyłem się sprawdzać to na lapku ,ale co to za robota.Dlatego pytam czy kalibracja tu pomoże??? Rozmawiałem z gościem od NEC ,który powiedział,że pierwszyą rzeczą w procesie kalibracji jest ustawienie jasności czy też jeskrawości monitora więc może tu jest ratunek???/

Kalibracja może trochę pomóc, ale ogólnie iMaczki są fabrycznie nieźle skalibrowane i przepaści nie będzie. Aby kontrolować co ew. zobaczy przeciwnik na gównianym monitorze najprościej pobrać i zainstalować te dwa profile symulujące efekty masakry na matrycach typu TN-TwojeNieszczęście (skopiować na pulpit, kliknąć prawym przyciskiem i wybrać zainstaluj profil):
https://dl.dropboxusercontent.com/u/19059944/SymulacjaTN-.icc
https://dl.dropboxusercontent.com/u/19059944/SymulacjaTN-.icc
Po zainstalowaniu w PS wybieramy View>Proof Setup>Custom, Device to simulate: SymulacjaTN-/+, [v] Preserve Numbers. Na koniec możemy wybrać [Save...] i zapisać nasze symulacje jako preset, który później będziemy mogli wybierać z menu View.