PDA

Zobacz pełną wersję : Uniwersalny aparat do fotografowania aktów -jakie body? jaki obiektyw?



marc_
01-04-2014, 19:29
Witajcie,
od pewnego czasu zastanawiam się nad zakupem lustrzanki. Aparat ma służyć do codziennego użytku (wakacyjne wyjazdy, imprezy rodzinne, spacery, czasami jakiś mini fotoreportaż ze ślubu lub chrztu), ale przede wszystkim myślę o fotografii mojej żony, coś w tym stylu: Sesja aktu - od pomysłu do realizacji - praktyczny poradnik - Aktualności - www.SwiatAktu.pl (http://www.swiataktu.pl/sesja-aktu-od-pomyslu-do-realizacji-praktyczny-poradnik-249.html) - jak zapewne szybko się zorientowaliście nie mam zbyt dużego doświadczenia w tej dziedzinie, dlatego też proszę Was drodzy użytkownicy o radę jaki aparat i jaki obiektyw polecilibyście mi aby zacząć przygodę z fotografią. Po wizycie w jednym z supermarketów, zwróciłem uwagę na Canona 60d wraz z obiektywem 18-135 lub ten sam model wraz z 17-85. Kwota jaką chciałbym przeznaczyć na sprzęt fotograficzny to ok. 3.000-4.000 zł

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za cenne rady,
marc_

centur
01-04-2014, 21:42
znasz takie powiedzenie że "jak coś jest do wszystkiego..." no ale jeśli juz to 50d/60d/650d + coś ze światłem 2.8 np 17-55 od c lub 17-50 od s lub t ...

trothlik
01-04-2014, 21:47
Ja bym jeszcze pomyślał o lampie, ostatnio mi jej brakuje. No chyba że nie masz takiej potrzeby.

RobertON
01-04-2014, 21:52
60D to dobry wybór, a 70D jeszcze lepszy.
Do tego jasny obiektyw o świetle 1,4-1,8 i powinno Ci się spokojnie udać.

Foty częściej będą we wnętrzach, choć akty na łonie natury są również fajne, a jeżeli crop - to do niego tylko jasne szkła.
Moim zdaniem daruj sobie 17-85, o czym niedawno było już pisane.
Zainwestuj w lampę.

Wykorzystaj szukaczki, bo sporo było podobnych wątków:

Przeszukaj Canon-Board.info przez Google (http://maciejko.net/cbsearch/)

--- Kolejny post ---

Zanim napisałem, Koledzy byli pierwsi.

tomfoot
01-04-2014, 21:57
Kup gołe body i do tego jakiś jasny goły obiektyw.

Ja przy tym budżecie wybrałbym 60d i ef 35/2 is. Będzie 4, 5 kPLN. Może być w ostateczności i zoom 2.8 jak Kolega wyżej napisał.
Choć tak naprawdę, to szukałbym ff i 50/1.4 ...

DrMike
01-04-2014, 23:06
50d lub 60d plus jakis obiektyw uniwersal jasny....

miki450
02-04-2014, 08:15
Kup gołe body i do tego jakiś jasny goły obiektyw.

Taki zestaw jest wprost idealny do aktu :)

Są magicy co rozbierane zdjęcia ajfonem (lub inną lumią, czy galaxy) potrafią zrobić (wiele przykładów w necie).
Przy czym główne bohaterki nie zawsze wiedzą, że uczestniczą w sesji.

Żeby nie było, że nie na temat: nowy C60D ma teraz rewelacyjny stosunek: cena/możliwości/jakość.
Za chwilę zapasy się skończą i pozostaną używki lub 70D.

cobalt
02-04-2014, 08:21
Kup sobie używanego Canona 5D mkI !!! Canon 5d - IDEAŁ przebieg - 14000, Gratisy !!! (4092323371) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. (http://allegro.pl/canon-5d-ideal-przebieg-14000-gratisy-i4092323371.html) - około 3 000zł. EOS 60D przy nim to padaczka :).
Obiektyw - Canon 50/1,4 wystarczy na początek: CANON EF 50mm 1,4 JAK NOWY (4113966525) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. (http://allegro.pl/canon-ef-50mm-1-4-jak-nowy-i4113966525.html).
Do 4 000zł może się wyrobisz.

Canonierzysta
02-04-2014, 08:54
Nie chcę pisać o puszkach bo koledzy wyżej wyczerpali temat i decyzja na ten temat należy do Ciebie.

Chcę jednak tu zwrócić uwagę, że kolega dopiero zaczyna przygodę z portretami i czemu od razu ma wywalać 1,5k na obiektyw 50/1,4? Nie lepiej by było zakupić 50/1,8 (4x tańszy) a za zaoszczędzone pieniądze zakupić jakąś lampę np 430EXII a i zostanie parę groszy na jakąś blendę?


I zaraz posypią się gromy, że 50/1,8 jest do bani, że nie będziesz zadowolony, że lepiej dołożyć "parę groszy" do jaśniejszego obiektywu.... ale gdy ma się ograniczony budżet, to każdy grosz się liczy, a naprawdę lepiej w takim przypadku mieć zapas a ewentualne nadwyżki przeznaczyć na wspomniane wyżej sprzęty ( lampa, blenda) bo portret to nie tylko obiektyw i puszka.


Kup sobie używanego Canona 5D mkI !!! Canon 5d - IDEAŁ przebieg - 14000, Gratisy !!! (4092323371) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
Chciałbym zauważyć, że koleś sprzedający tego 5d też ma założony 50/1,8 ;)

becekpl
02-04-2014, 09:27
ta 50 to pewnie stary ramol założony celem podniesienia atrakcyjności oferty

cobalt
02-04-2014, 09:51
A ja Canona 50/1,8 nie polecam. Kiepskie wykonanie i duży odsetek niecelnych strzałów. Natomiast 50/1,4 USM spokojnie można kupić używanego za 900÷1000zł - jako standardowy obiektyw na początek. Z czasem do portretu radze pomyśleć o Canonie 100/2,0 USM.

dj_exon
02-04-2014, 09:55
A ja Canona 50/1,8 nie polecam. Kiepskie wykonanie i duży odsetek niecelnych strzałów.

Nie zgodzę się !
Mam 50/1.8 podpięte do 70D i mam 99% celnych strzałów! a robię w dodatku na seryjnym bawiące się dzieci ! ( może to kwestia puszki )
Kiepsko wykonane, też ma swoje plusy, jest lekkie i jak zahaczysz o ścianę to złamiesz plastikowy bagnet za 50zł a nie wyrwiesz mocowania w aparacie za 500zł :D

Canonierzysta
02-04-2014, 10:05
jak zahaczysz o ścianę to złamiesz plastikowy bagnet za 50zł a nie wyrwiesz mocowania w aparacie za 500zł

Generalnie jak zahaczysz o ścianę ( jeśli wogóle ;) ) to obiektyw za 400 PLN to nie to samo co szkło za 1,5k...

Ja na ostrość także nie narzekam, sesje w domu robione są satysfakcjonujące. Do sposobu ostrzenia AF też można się przyzwyczaić i swój sposób na złapanie ostrości można znaleźć.

Jeszcze raz powtórzę. Forumowicz ma na wydanie 3k-4k a samą puszką i obiektywem nie uzyska efektu z podrzuconego linka ( już nawet pomijając lampy studyjne), ale z palnikiem i blendą ( no i oczywiście swoją wyobraźnią) może się chociaż zbliżyć... a tak to będzie miał ot portret.

Nikt nie neguje cool-owości, zaje*istości i och-ości 50/1,4 ;) ale tu trzeba podejśc do tematu z głową, a nie z parciem na szkło ;)

dj_exon
02-04-2014, 10:15
Robiłem podobne ( z podrzuconego linku ) 50 1,7 , ważna tu jest lampa nie szkło ! Ja używałem własnej roboty lampy kołowej z 20 żarówek, każda po 60 w :D
tak że włosy można było zamrażać, natomiast z modelki się lało że szok :D

jinks
02-04-2014, 10:35
marc_ co byś nie wybrał podrzucam garść trochę lepszych inspiracji niż z Twojego linka ;) Większość przy świetle zastanym. Myślę, że fotografię ludzi powinno się zacząć właśnie od światła zastanego + ew. blenda. Dopiero później, jeśli nas to interesuje, wchodzić w lampy.
Do ogólnego zastosowania (wycieczki, spacery, krajobrazy) najlepiej kupić zoom. Niekoniecznie drogi i ze światłem f2.8. Tam gdzie tematem jest człowiek najlepsze są jasne szkła. Do cropa polecam zacząć od sigmy 30/1.4, canon 50/1,4, canon 85/1.8. No i koniecznie pochwal się zdjęciami ;)

Wspomniana garść inspiracji (http://35photo.ru/rating/photo_day/cat2/)

namoamo
02-04-2014, 10:38
Świetne rady..

Jak już kupisz aparat(kompletnie bez znaczenia jaki) to wybierz się na jakieś warsztaty w studio. Doznasz oświecenia - dosłownie, bo akty to zabawa światłem. Dalej to już Twoja decyzja, wynajmowanie studia czy inwestycja we własne, domowe. Napisałem w dużym uproszczeniu, nawiązując do głownego celu.
Bo wpierw jeszcze nauka obsługi sprzętu i robienia w ogóle zdjęć ;-)

poszukiwacz2006
02-04-2014, 14:29
Świetne rady..

Jak już kupisz aparat(kompletnie bez znaczenia jaki) to wybierz się na jakieś warsztaty w studio. Doznasz oświecenia - dosłownie, bo akty to zabawa światłem. Dalej to już Twoja decyzja, wynajmowanie studia czy inwestycja we własne, domowe. Napisałem w dużym uproszczeniu, nawiązując do głownego celu.
Bo wpierw jeszcze nauka obsługi sprzętu i robienia w ogóle zdjęć ;-)


O to właśnie chodzi. Przedstawiona przez założyciela wątku galeria zdjęć, bazuje na fotografiach wykonanych w studiu fotograficznym. Akty to w głównej mierze "malowanie światłem". Więc najpierw trzeba opanować podstawy pracy z lampami studyjnymi. Poza tym, do studia wcale nie jest potrzebna jasna stałka, szkło i tak przymykamy. Mając na względzie uniwersalne wykorzystanie obiektywu, w tym budżecie, co wskazał autor tematu, proponowałbym był c 17-55 i to tego body, choćby jakieś używane 60d. 4k powinno wystarczyć.