PDA

Zobacz pełną wersję : Nowa 430ex czy używana 550ex?



mirhon
21-03-2006, 09:55
Czytałem dużo o tych lampach tu i na innych forach i dalej nie jestem pewien czy nie lepiej kupić używaną w dobrym stanie 550ex. Cena jest zbliżona do nowej 430ex.
Mam pytanie czy ktoś miał możliwość bezpośredniego porównania tych 2 lamp?
Która lepiej doświetla plan w automacie (tzn. bez FEC)? Scenka typu średni pokój, słabe światło. Pytam bo ostatnio ludzie narzekają na 580ex że niedoświetla (nawet w stos. do wbudowanej) i trzeba praktycznie zawsze z FEC'em...czy z 550ex też tak jest?
W 550ex kusi mnie tryb master, można kupić jakąś używaną 420ex i jest całkiem fajny bezprzewodowy zestaw. Bardzo mobilny i chyba znacznie efektywniejszy niż np sama 580ex a cena zbliżona...
Co o tym sądzicie?

januszP.
21-03-2006, 10:17
Poniewaz jestem na tym samym etapie przyłączę sie do pytanie. Ale dołoże równiez swoja część : a co sądzicie o rozszerzenie porównania i opinie o Sigmy :
EF-500 DG ST
lub
EF-500 DG Super
http://www.sigma-foto.pl/index.php?q=node/19
wydaje mi sie , że parametry nie gorsze a cena zdecydowanie konkurencyjna
dziekuje z góry za opinie.
pozdrawiam
Janusz

januszP.
21-03-2006, 10:23
oczywiście nie chodziło mi o ceny sugerowane przez Sigmę ale np:
http://www.pixmania.com/pl/pl/1646/xx/xx/434/1/criteresn.html

Grzdyll
21-03-2006, 10:43
Miałem podobny dylemat, ostatecznie wybrałem 430EX, choć ja nie rozważałem budowy bezprzewodowego zestawu (widoczne szybsze ładowanie i crop, moc nie jest mi aż tak potrzebna). Sigma mimo tego ze na papierze wyglada bardzo konkurencyjnie jakoś mnie po zamontowaniu na aparacie nie przekonała. Pozdrawiam

mirhon
21-03-2006, 10:43
Poniewaz jestem na tym samym etapie przyłączę sie do pytanie. Ale dołoże równiez swoja część : a co sądzicie o rozszerzenie porównania i opinie o Sigmy :
EF-500 DG ST
lub
EF-500 DG Super
http://www.sigma-foto.pl/index.php?q=node/19
wydaje mi sie , że parametry nie gorsze a cena zdecydowanie konkurencyjna
dziekuje z góry za opinie.
pozdrawiam
Janusz

Co to za dywersja (OT) ja pytam o canony... :-? . Ta sigma to praktycznie klon 550ex. Cena 550ex (używka w dobrym stanie) jest taka że nie ma się co zastanawiać nad sigmą...chyba że komuś zależy na fotoceli.

gwozdzt
21-03-2006, 11:16
Co to za dywersja (OT) ja pytam o canony... :-? . Ta sigma to praktycznie klon 550ex. Cena 550ex (używka w dobrym stanie) jest taka że nie ma się co zastanawiać nad sigmą...chyba że komuś zależy na fotoceli.
Są też osob, którym zależy na nowym sprzęcie, choćby z uwagi na gwarancję i tutaj NOWA Sigma jest w cenie używanej 550EX.
To jest jeden z większych dylematów jeśli chodzi o lampę i w praktyce wygląda to tak:
430EX - nowa, amatorska, ale w sumie z duzymi możliwościami i średnią mocą;
550EX - używana, profi, duża moc i jeszcze większe możliwości, ale uwaga na egzemplarze zajechane przez zawodowców;
Sigma - nowa, profi, duża moc, duże możliwości, no ale... to nie Canon:wink:

A wracając do Twojego dylematu między 430EX a 550EX, podoba mi się koncepcja zestawu z 420EX i jesli na tym Ci zależy to chyba nie ma się nad czym zastanawiać.
Gdybyś rozważał samą 550EX to zwróciłbym Ci uwagę na jej ogromiaste rozmiary mogące sprawiac potencjalny problem w połączeniu z miniaturowym 350D. Skoro jednak chcesz dokupić 420EX, to nie ma o czym gadać :-)
Tu masz takie porównanie rozmiarów:

https://canon-board.info/imgimported/2006/03/CanonFlashComparison-1.jpg
źródło (http://www.the-digital-picture.com/Images/Other/Canon-Flash-Comparison.jpg)

mirhon
21-03-2006, 11:37
Ja się dalej zapytowywuję o koncepcje 550ex+420ex jako bezprzewodowa alertnatywa cenowa nowej 580ex? Czy ktoś to testował? Czy dla amatora który czasem foci we wnętrzach (jakieś imprezki itp.) taki zestaw 2 lamp będzie dużo lepszy (światło - siła i miejsce) niż 1 lampa?
Ja sobie to tak wyobrażałem. Stawiam gdzieś 420ex, na body mam 550ex i jak focę w pomieszczeniu to dzięki błyskom 2 lamp generalnie jest większa szansa na lepsze światło, a jestem dość mobilny w sensie braku kabli i obszaru w którym 2 lampy się widzą i oświelają ten sam plan. Nie wiem czy dobrze kombinuje...jeśli gra nie jest warta świeczki i z 1 lampą efekty będą porównywalne to wtedy kupiłbym 420ex. Chodzi mi o typowe średniej wielkości pomieszczenia mieszkalne i typowe światło typu "imieniny u cioci", "imprezka u kumpla" itp. nie pytam o wnętrza kościołow itp... no czasem jakiś ciut większy lokal...

gwozdzt
21-03-2006, 12:01
Ja się dalej zapytowywuję o koncepcje 550ex+420ex jako bezprzewodowa alertnatywa cenowa nowej 580ex?
Ja Ci już napisałem, że mi się bardzo Twoja koncepcja podoba :-)


Czy ktoś to testował?
Jeszcze nie, ale juz mi to chodzi po głowie, aby dysponować dwoma źródłami światła.
http://canon-board.info/showthread.php?p=136347#post136347



Czy dla amatora który czasem foci we wnętrzach (jakieś imprezki itp.) taki zestaw 2 lamp będzie dużo lepszy (światło - siła i miejsce) niż 1 lampa?
To jest chyba oczywiste, że lepiej mieć dwie lampy niż jedną (i to w cenie jednej!).
Oczywiste jest również, żę pojawią się pewne trudności, których nie ma przy fotografowaniu z jedną lampą; choćby na przykład to, że będziesz musiał uważać, aby ta 420-stka nie znalazła Ci się w kadrze :-)


Ja sobie to tak wyobrażałem. Stawiam gdzieś 420ex, na body mam 550ex i jak focę w pomieszczeniu to dzięki błyskom 2 lamp generalnie jest większa szansa na lepsze światło,
Zawsze światło z dwóch żródeł bedzie lepsze niż z jednego.
Ja bym np. skierował tą 420EX w sufit, aby mi rozświetlała w miarę równomiernie całe pomieszczenie, natomiast master na aparacie dałbym korekcję -1EV i błyskał nią na wprost (najlepiej z dyfuzorem).
To tylko jeden z przykładów, na pewno znajdzie się wiele innych...
A z jedną co zdziałasz? Pomijając blendy, to albo na wprost, albo w sufit. Więc brałbym dwie.

ripek
21-03-2006, 13:48
Miałem 430 przez chwilke (użyczona przez pazurka) teraz mam 550tke. 430tka jak dla mnie troche niedomagała z mocą (reporterka) - z 550tki jestem zadowolony.

oszołom
22-03-2006, 22:28
W sobotę testowałem swoją 580 w duecie z 550. Działały razem bardzo dobrze. W pomieszczeniach 550 stanowiła doskonałe uzupełnienie oświetlenia z lapmpy głównej.

Semtex
25-03-2006, 15:28
Sigma jest też ok , kupiłem swoją ponad rok temu po rekomendacjach na forum i jestem zadowolony - w sumie praktycznie to samo co 550 a nowa