PDA

Zobacz pełną wersję : Tryb M - ekspozycja



robhary
15-03-2014, 11:09
Dane :
Puszka : Canon 6D
Obiektyw : Sigma 35/1,4
Pokrętło w trybie : M
Zdjęcie : Portret całej postaci z lekkim przekadrowaniem

Podstawowa informacja :
W przypadku korzystania z opcji ( pomiar wielosegmentowy ) ustawienie ekspozycji zostanie zablokowane po naciśnięciu przycisku migawki do połowy i uzyskaniu ostrości. W trybach pomiaru (skupiony), (punktowy), (centralnie ważony uśredniony ) ekspozycja jest ustawiana podczas fotografowania. (Naciśnięcie przycisku migawki do połowy nie powoduje zablokowania ekspozycji)

W moim przypadku korzystam najczęściej z pomiarów skupiony i centralnie ważony ( w 95% )
Tak jak opisałem wcześniej ekspozycja nie zostaje zablokowana w przypadku wyboru w/w pomiarów .

Wykonując zdjęcie modelce ( cała postać ) ustawiam ostrość na oczy .
Po wciśnięciu spustu do połowy otrzymuje pomiar światła widoczny w wizjerze .
Znacznik poziomu ekspozycji "szczebelek" informuje mnie o różnicy bieżącego poziomu względem poziomu standardowej ekspozycji .
Dokonuje korekty ekspozycji : zmieniając czas naświetlenia lub przesłonę tak aby „szczebelek” w drabince ekspozycji znajdował się w pozycji zero ( na środku ) .
PRZEKADROWUJE lekko aparat ( trzymając cały czas spust migawki do połowy ) i następuje rozjechanie ekspozycji gdyż pomiar światła pobierany jest z innego punktu .

Czy jest możliwe zablokowanie ekspozycji w trybie M po dokonaniu korekty czasu i przesłony z punktu celowania na oczy

yrats
15-03-2014, 11:53
Czy jest możliwe zablokowanie ekspozycji w trybie M po dokonaniu korekty czasu i przesłony z punktu celowania na oczy
Tylko po co?? O ile dobrze zrozumiałem problem to nie widzę problemu. Przecież w trybie M to Ty decydujesz o parametrach i raz skorygowany pomiar nie zmieni nic w nastawach aparatu pomimo zmian na drabince. Światłomierz (drabinka ) w tym układzie działa niezależnie.

jellyeater
15-03-2014, 20:29
Tak ustawiasz raz i robisz zdjęcia (dopóki się nie zmieni światło). I nie na środek, a raczej by było prześwietlenie +2/3, +1 bo tyle jest jaśniejsza skóra osoby białej od waloru średniego. :) Aczkolwiek tę korektę trzeba dobrać indywidualnie.

Matsil
16-03-2014, 09:55
Wykonując zdjęcie modelce ( cała postać ) ustawiam ostrość na oczy .
Po wciśnięciu spustu do połowy otrzymuje pomiar światła widoczny w wizjerze .
Znacznik poziomu ekspozycji "szczebelek" informuje mnie o różnicy bieżącego poziomu względem poziomu standardowej ekspozycji .
Dokonuje korekty ekspozycji : zmieniając czas naświetlenia lub przesłonę tak aby „szczebelek” w drabince ekspozycji znajdował się w pozycji zero ( na środku ) .
PRZEKADROWUJE lekko aparat ( trzymając cały czas spust migawki do połowy ) i następuje rozjechanie ekspozycji gdyż pomiar światła pobierany jest z innego punktu .

Czy jest możliwe zablokowanie ekspozycji w trybie M po dokonaniu korekty czasu i przesłony z punktu celowania na oczy
Nie rozumiesz zasady działania trybu M. Tu nie można zablokować żadnej ekspozycji ponieważ ona się nie zmienia. Masz 3 czynniki składające się na ekspozycję - ISO, czas, przysłonę. W M wszystko ustawiasz ręcznie (oczywiście nie stosując auto ISO). Jak ustawisz i przekadrujesz zmieni się jedynie odczyt na drabince a nie ekspozycja. Rób jak pisze jellyeater, prześwietl zdjęcie wydłużając czas bądź otwierając przysłonę. W zależności od rodzaju światła i jego położenia ja prześwietlam od 2/3 do nawet 2EV i więcej jak światło jest za modelem.
Jak chcesz dokonać pomiaru światła na twarz przy całej sylwetce ustaw tryb punktowy. Mierzysz na oczy, ustawiasz ekspozycję, przekadrowujesz i już nie patrzysz na drabinkę. Odczyt z histogramu, ewentualna korekta, zdjęcie, odczyt. Za 2-gim, 3-cim razem powinieneś dobrać parametry.
Proponuję też zablokować WB na stałą wartość, bardzo ułatwia obróbkę.

piast9
16-03-2014, 12:44
Nie rozumiesz zasady działania trybu M. Tu nie można zablokować żadnej ekspozycji ponieważ ona się nie zmienia.
Chyba, że mamy włączone AutoISO. Wtedy ekspozycja się zmienia. Do jej zablokowania wystarczy nacisnąć "*" (przynajmniej w 650D) albo ręcznie wybrać stałą wartość ISO.

RobertON
16-03-2014, 12:49
W dość prosty sposób tryb M został opisany poniżej:

Pomiar światła w fotografii – część 1 z 5 (http://www.studiowplecaku.pl/pomiar-swiatla-czesc-1-z-5/)

to samo (prawie)

http://www.youtube.com/watch?v=fDH8CbacMKA

tlustyx
16-03-2014, 14:53
Chyba, że mamy włączone AutoISO. ...
A czy w 6D (lub 650D) działa AUTO ISO w trybie M :?:

marjo
16-03-2014, 15:23
A czy w 6D (lub 650D) działa AUTO ISO w trybie M :?:
W 6D działa AUTO ISO w trybie M (ja nie używam) ale inni twierdzą że całkiem dobrze sobie radzi

jellyeater
16-03-2014, 17:14
Jaki sens ma AUTO ISO w M? Chyba, że konkretnie zależy nam na zachowaniu jednej wartości czasu i przysłony. Bo wydawało mi się, że M jest po to by uniezależnić się od pomyłek światłomierza na skutek fotografowania ciemnych bądź jasnych walorów. Teraz ustawimy sobie 1/100 na F8, a Auto ISO dobierze nam taką czułość, że obraz będzie prześwietlony, lub niedoświetlony w zależności od tego czy fotografujemy jasne czy ciemne.

Matsil
16-03-2014, 17:23
Chyba, że mamy włączone AutoISO. Wtedy ekspozycja się zmienia.
Przecież dokładnie to samo napisałem w kolejnym zdaniu :).


Jaki sens ma AUTO ISO w M?
Dla mnie nie ma, bo po to ustawiam M żeby mieć pełną kontrolę nad ekspozycją.

marfot
16-03-2014, 18:04
Jaki sens ma AUTO ISO w M? Chyba, że konkretnie zależy nam na zachowaniu jednej wartości czasu i przysłony. Bo wydawało mi się, że M jest po to by uniezależnić się od pomyłek światłomierza na skutek fotografowania ciemnych bądź jasnych walorów. Teraz ustawimy sobie 1/100 na F8, a Auto ISO dobierze nam taką czułość, że obraz będzie prześwietlony, lub niedoświetlony w zależności od tego czy fotografujemy jasne czy ciemne.

Jest to jednak sposób, żeby zachować dokładnie 1/100 i F8 pomimo zmiany oświetlenia.

Matsil
16-03-2014, 19:30
Jest to jednak sposób, żeby zachować dokładnie 1/100 i F8 pomimo zmiany oświetlenia.
Co nie gwarantuje tej samej ekspozycji a w trybie M głównie o to chodzi :).

tlustyx
16-03-2014, 21:26
Co nie gwarantuje tej samej ekspozycji a w trybie M głównie o to chodzi :).
To zależy co chce się osiągnąć. W ten sposób patrząc można by powiedzieć, że tryby Av i Tv są zbędne.
M z auto ISO to coś jakby dodatkowy tryb półautomatyczny, z tym, że sam ustalam przysłonę i migawkę, a aparat automatycznie koryguje ekspozycję poprzez ISO (oczywiście w ograniczonym zakresie). Zdarzało mi się niekiedy "bawić" Nikonem D700 i bardzo spodobało mi się to rozwiązanie.
Czy któryś crop Canona ma auto ISO w trybie M ?

tkosiada
16-03-2014, 21:55
Napewno auto-iso jest wygodne gdy bawimy sie tryb M +lampa, zwłaszcza kiedy nie ma czasu na zabawe w zmiany ustawień, mam na mysli reporterke

nrene
16-03-2014, 22:44
Czy któryś crop Canona ma auto ISO w trybie M ?
7D ma

Adammm
16-03-2014, 23:01
Napewno auto-iso jest wygodne gdy bawimy sie tryb M +lampa, zwłaszcza kiedy nie ma czasu na zabawe w zmiany ustawień, mam na mysli reporterke

Tu się nie zgodzę - w 7d, w moim przypadku użycie auto iso z lampą skutkowało czarnym tłem. Dopiero ręczne podbicie iso dało zadowalający efekt.

tkosiada
17-03-2014, 00:11
No wiesz, ja w tej sytuacji ruszyłbym czas
Np w nikonie D3s, D800 auto-iso + lampa daje bardzo dobre rezultaty, w D600 nie pamiętam jak jest
Każdy ma inne doświadczenia i od sytuacji będzie zależało czy mogę/ chcę użyć auto-iso
Trzeba jeszcze je mieć...:lol:

Usjwo
17-03-2014, 02:24
70D tez ma autoiso. Przy portrecie w studio, kiedy mierzymy spotem ustawiamy ekspozycje w M, a potem przekadrowujemy, uzywanie autoios jest bez sensu. Zawsze moze sie zdazyc ze po przekadrowaniu jeszcze raz nacisniemy spust i aparat przeliczy expozycje jeszcze raz.

Ligo
17-03-2014, 03:43
Wszystko się zgadza, ale teraz to już dzielenie włosa na czworo, bowiem kolega yrats w zasadzie wyczerpał temat już w drugim poście. :)

Matsil
17-03-2014, 23:51
To zależy co chce się osiągnąć. W ten sposób patrząc można by powiedzieć, że tryby Av i Tv są zbędne.
A kto mówi że są zbędne? Sam często korzystam z tych trybów w rajdach i nie tylko. Prawda jednak jest taka, że jak chcesz utrzymać powtarzalną ekspozycję co w portrecie, studiu czy wielu innych sytuacjach jest porządane, musisz stosować tryb M bez auto ISO.

tlustyx
19-03-2014, 00:29
...Prawda jednak jest taka, że jak chcesz utrzymać powtarzalną ekspozycję co w portrecie, studiu czy wielu innych sytuacjach jest porządane, musisz stosować tryb M bez auto ISO.
W 100% masz rację. Nie doczytałem dokładnie, że chodzi tylko o portret :oops: Ja miałem na myśli ogólnie fotografowanie w różnych miejscach i warunkach.

poszukiwacz2006
17-11-2014, 00:48
Nie zakładam nowego wątku aby nie zaśmiecać. Nie znalazłem odpowiedzi w instrukcji więc pytam. Pierwszy raz chciałem skorzystać z trybu auto iso w canonie 6d. O ile lampa nie jest włączona, to funkcja jest bardzo wygodna i dobrze sobie radzi. Niestety, po włączeniu lampy iso "zablokowuje" się i cały czas ustawione jest na 400. Nawet jak lampę przełączę w tryb M, to iso dalej "ustawia się" na 400. Chcąc ogarnąć drobne zlecenie, działałem więc w rybie M na aparacie, a było to o tyle utrudnione, że dośc dynamicznie zmieniały się warunki. Czy ja nie wiem, jak coś zmienić/ustawić w aparacie, czy tak po prostu ma być, że z lampą ta funkcja nie działa? dzięki za wskazówki.

słowiczek
17-11-2014, 07:50
Dane :
Puszka : Canon 6D
Obiektyw : Sigma 35/1,4
Pokrętło w trybie : M
Zdjęcie : Portret całej postaci z lekkim przekadrowaniem

Podstawowa informacja :
W przypadku korzystania z opcji ( pomiar wielosegmentowy ) ustawienie ekspozycji zostanie zablokowane po naciśnięciu przycisku migawki do połowy i uzyskaniu ostrości. W trybach pomiaru (skupiony), (punktowy), (centralnie ważony uśredniony ) ekspozycja jest ustawiana podczas fotografowania. (Naciśnięcie przycisku migawki do połowy nie powoduje zablokowania ekspozycji)

W moim przypadku korzystam najczęściej z pomiarów skupiony i centralnie ważony ( w 95% )
Tak jak opisałem wcześniej ekspozycja nie zostaje zablokowana w przypadku wyboru w/w pomiarów .

Wykonując zdjęcie modelce ( cała postać ) ustawiam ostrość na oczy .
Po wciśnięciu spustu do połowy otrzymuje pomiar światła widoczny w wizjerze .
Znacznik poziomu ekspozycji "szczebelek" informuje mnie o różnicy bieżącego poziomu względem poziomu standardowej ekspozycji .
Dokonuje korekty ekspozycji : zmieniając czas naświetlenia lub przesłonę tak aby „szczebelek” w drabince ekspozycji znajdował się w pozycji zero ( na środku ) .
PRZEKADROWUJE lekko aparat ( trzymając cały czas spust migawki do połowy ) i następuje rozjechanie ekspozycji gdyż pomiar światła pobierany jest z innego punktu .

Czy jest możliwe zablokowanie ekspozycji w trybie M po dokonaniu korekty czasu i przesłony z punktu celowania na oczy

Nie focę w studio, ale czasem zdarzają mi się podobne sytuacje w plenerze. Wtedy podpieram się histogramem robiąc próbny pstryk i na tej podstawie podejmuję dalsze decyzje, czy z korzyścią dla zdjęcia będzie low czy high key

RobertON
17-11-2014, 07:59
Czy ja nie wiem, jak coś zmienić/ustawić w aparacie, czy tak po prostu ma być, że z lampą ta funkcja nie działa? dzięki za wskazówki.

Faktycznie w 600D, też tak jest. Dla M powyżej 400 zmieniam ręcznie, choć limit mam na 3200.

W instrukcji jest, że 400 to stała czułość w M dla ekspozycji w trybie Bulb.

dosłownie *1:Stała czułość ISO 400 dla ekspozycji w trybie Bulb.


W 50D, dla M jest stała czułość 400 w AutoISO str. 64 instrukcji.

dopisane - * Jeśli błysk dopełniający spowoduje prześwietlenie zdjęcia, ustawiona zostanie czułość ISO 100 lub wyższa.

W 1100D ustawia się AutoISO nie 400 a 800.

W instrukcji jest:

*1: Stała czułość ISO 800 dla ekspozycji w trybie Bulb.

Czyli tak sobie Canon wymyślił.

poszukiwacz2006
17-11-2014, 10:31
To badziewie ten canon :-) Jestem ciekaw jak jest w ds-ach albo Dx?

RobertON
24-02-2015, 20:31
Odkopię stary wątek, bo zacząłem pstrykać w M z użyciem ML w trybie Auto exposure.
Tak na szybko, to taki "inteligentny" tryb P i pozwala na wyjście poza ograniczenia np. 400 ISO canona 5D2.

Nie rozgryzłem tylko jak się zmienia ekspozycja po tych krzywych, ale to temat już do działu ML.

Może ktoś coś dopisze o tej automatycznej ekspozycji ?

zysk
24-02-2015, 20:49
Testowałem Auto ISO na 5DIII i 7DII.Nie było tego zbyt wiele.
Moje wnioski:
-Pewniejsze jest ustawienie ISO ręczne.
-Auto ISO sprawdziło się w równomiernych warunkach oswietleniowych w zmiennych nie-podbijało za wysoko.

RobertON
24-02-2015, 20:54
Tylko ciekawi mnie ta funkcja automatycznego ustawiania ekspozycji w oparciu o te ustalone krzywe.

To nie jest tak do końca automatyczne ISO. Ustawiłem sobie parametry - nieporuszone foto max 1/60 s i przedział ISO 100-1600, ale zabrakło czasu i światła do eksperymentów względem P canona.

Wątek jest tutaj do poczytania, ale przyznam się nie przebrnąłem przez cały :(

Auto exposure algorithm for shooting - auto iso, ae (autoexpo.mo) (http://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=7208.0)

zysk
24-02-2015, 21:03
Aaaa ,sorry za wtręt ,widzę teraz ,że chodziło o ML i AE.
Nie używam ML i nie mam zamiaru.

RobertON
24-02-2015, 21:10
Nie używam ML i nie mam zamiaru.

Mam na każdej puszce i jest dobrze. Ale wracając do trybu M, to z tych krzywych wynika, że trzyma przysłonę (ustaloną lub nominalną) jak długo się da, przy zwiększaniu ilości światła.
Skraca czas i zmniejsza ISO - skokowo.

Jak spada ilość światła, to szybciej podnosi ISO niż wydłuża czas.

Niewątpliwie przydatne to to, że nie ma już ograniczenia ISO w M do 400 czy 800.

Cykasz z lampą, to możesz dać większe ISO i da się zrobić bardzo małą GO, tutaj widzę zastosowanie w trybie manualnym w 5D2.
Przy 600D niekiedy potrzebuję wysokiego ISO bo jest całkiem ciemno i jakieś foto dokumentacyjne da się zrobić z lampą - do tego się nadaje M z autoexpo.

Wykres ze źródła:


https://canon-board.info/imgimported/2015/02/0dl1token_hashAAFo9lDcpVHLAqX5b_0NiPoJUc-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/sc/84svln5k1zb2lih/AABhCgqhV4Q3QFIgl2pRT6wFa/0?dl=1&token_hash=AAFo-9lDcpVHLAqX5b_-0NiPoJUc1rR5V_prwiR2OzWJoA&expiry=1424809179)

tlustyx
24-02-2015, 21:48
... zacząłem pstrykać w M z użyciem ML w trybie Auto exposure...
Wiesz może, czy to działa w 6D? Jeśli tak to jak włączyć i w jakiej wersji ML - bo u mnie nie znalazłem, ma Nightly.2015Feb18.6D113

RobertON
24-02-2015, 21:53
Najprościej zabacz w zakładce Modules, czu masz plik autoexpo - jak jest, to włącz go i poustawiaj parametry.

Piszą, że jest i działa w 6D.