PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w ocenie ostrości



lobuzu
14-03-2014, 01:55
Witam, jestem początkujący i proszę o konsultacje. Moj zestaw to Canon 400d i obiektyw 28-80mm.Powiedzcie czy z tego zestawu się da wycisnąć coś więcej( nie do końca odpowiada mi ostrość tych fotek). A może to ja popełniam jakieś błędy. fotki były rozbione ze statywu, i martwi mie, ostrość przyszała dopiero przy duzej przysłonie. Może jakieś porady. Z góry dziękuję


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/-XHL97rqoDOo/UyIJMXxwt9I/AAAAAAAAEk4/6SBoXbwVHj8/w1358-h905-no/Obraz+199.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-AQdf_CyEBDo/UyIKUkwpKVI/AAAAAAAAEm0/B1KBNzdOaN8/w1358-h905-no/Obraz+212.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/-Tcwx7Ve2150/UyIKgSwAbXI/AAAAAAAAEnE/ukv8tqLMXLI/w1358-h905-no/Obraz+214.jpg)

GalaktycznyMuczaczo
14-03-2014, 01:57
wszystko wygląda w porządku odłącz internet, nie czytaj forum, rób zdjęcia wróć szczęśliwy :)

hensu
14-03-2014, 07:14
I tak ma być, poczytaj o głębi ostrości

jan pawlak
14-03-2014, 08:53
Ostrość zdjęcia zależy od kilku czynników, np:
- jakości obiektywu, np. rozdzielczość w zależności od przesłony
- ustawienia punktu ostrości (np. jakość AF)
- głębi ostrości
- ustawień w aparacie np. stopnia wostrzania
- jakości statywu, samo postawienie na statywie nie jest gwarantem nieporuszonych/nie rozmytych zdjęć.

Postaraj się :
- poznać swój obiektyw, dla jakich przesłon masz najlepszą ostrość w centrum kadru (internet)
- sprawdzić gdzie ustawiona jest ostrość, albo ustawiać ręcznie
- znać głębię ostrości dla danej odległości/przesłony/ogniskowej (kalkulator głębi ostrości)
- wiedzieć jaki jest wpływ ustawień w aparacie na ostrość na zdjęciu (instrukcja, doświadczenia)
- na statywie wszystko mocno dokręcić i ustawić :
-- tryb w wstępnym podniesieniem lustra
-- 2 sekundowa zwłoka
-- zdalne wyzwalanie/samowyzwalacz

jp

guziec
14-03-2014, 11:19
Powiedzcie czy z tego zestawu się da wycisnąć coś więcej( nie do końca odpowiada mi ostrość tych fotek).

To napisz jeszcze (albo zaznacz) gdzie celowałeś z tą ostrością - na płatki, liście, do środka?...
I powiem szczerze, że bez sensu jest twoje pytanie o ocenę ostrości jak odcinasz exif i dajesz zmniejszone fotki.
Jak chowasz exif, to chowasz Wszystkie informację o tym zdjęciu.
Wiadomo, że w poście nie wstawisz pełnej rozdzielczości, ale możesz to zdjęcie podlinkować do pobrania.

Bogdan56_Ch
14-03-2014, 12:46
Obiektyw masz nie najwyższych lotów a dodatkowo oświetlenie nie za bardzo. Zdjęcie wyszło mdłe, przez oświetlenie i zły balans bieli, nie pomogło też nadmierne przykręcenie przysłony. Bawiąc się suwakami, rozjaśniając trochę zdjęcie i podciągnięcie lekko kontrast, widać że nie ma tu ostrości. Reasumując, chcesz mieć ostre zdjęcia musisz niestety zainwestować w lepszy obiektyw.

koko90
22-03-2014, 02:36
witam, to moze ja sie podepne. nie bede owijac w bawelne. moze mi ktos powiedziec w czym tkwi problem

https://canon-board.info/imgimported/2014/03/2qsxaq8-2.jpg
źródło (http://i62.tinypic.com/2qsxaq8.jpg)

punkty af na psie, a jak na moje oko ewidentnie ostrosc zlapana na trawie przed psem. Troche sie podłamałam bo jak na moja kieszen to sporo kasy poszlo na sprzet co prawda uzywany ale i tak swoje kosztowal, zamienilam z alphy390 z soligorem 70-210/ 2.8 bo byl dla mnie po prostu za wolny, chcialam zajac sie fotografia psow sportowych, alpha dzielnie sluzyla mi 3 lata, co prawda sprzet wolny ale i na zawodach dalo sie cos z niej wycisnąć, przy zdjeciach na ktorych za wiele ruchu nie bylo typu portret, dawal sobie rade calkiem dobrze. kupilam canona i wlasciwie jeszcze ani jednego ostrego zdjecia nie zrobilam. albo mam bardzo slabe podstawy, albo jeszcze dobrze sie z canonem nie poznalam. czy problem tkwi w zle skalibrowanym obiektywie pod body ? prosze pomóżcie. jesli cos napisalam niejasno, za malo, o czyms zapomnialam, potrzeba wiecej zdjec i informacji do "postawienia diagnozy" prosze nie krzyczcie nie atakujcie po prostu powiedzcie

jan pawlak
22-03-2014, 02:42
Jakie body i jaki obiektyw ?

Czy oglądałeś zdjęcie w DPP ?. Tam można sprawdzić gdzie był ustawiony na prawdę punkt ostrzenia.
Za dużo pytań, po prostu podeślij plik (tak jak był zapisany) na
jan.pawlak@onet.pl


jp

koko90
22-03-2014, 03:04
sprzet canon 40d z canonem 70-200 f4 L USM. punkty ostrzenia mam pokazane przy przegladaniu zdjec na aparacie, sprawdzilam - na tym zdjeciu o na tylnej podniesionej lapie. dzieki za odp - zdjecie poszlo ;) - Monika :)

jan pawlak
22-03-2014, 03:17
sprzet canon 40d z canonem 70-200 f4 L USM. punkty ostrzenia mam pokazane przy przegladaniu zdjec na aparacie, sprawdzilam - na tym zdjeciu o na tylnej podniesionej lapie. dzieki za odp - zdjecie poszlo ;) - Monika :)

Doszło, poczekaj jakieś 10 minut

jp

koko90
22-03-2014, 03:33
czekam czekam czekam ;)

jan pawlak
22-03-2014, 03:40
Fakty są takie :
ogniskowa 180mm, przesłona 4, czas 1/800
ostrość ustawiona pomiędzy tylnymi łapami, bliżej zewnętrznej
po rozjaśnieniu zdjęcia wyraźnie, że max ostrości jest na trawie przed pyskiem

1.
Zastosowałaś najmniej korzystne warunki wykonania ze względu na głębię ostrości.
Jeśli odległość od psa była 2m to głębia ostrości wynosi wtedy 1,7cm a jeśli 3m to wtedy wynosi 4cm

Znajdź w necie jakiś kalkulator głębi ostrości i pobaw się trochę.
Najogólniej staraj się używać przesłon 8, 10 lub wyżej i ewentualnie z trochę większej odległości, zawsze w kompie można wykadrować aby zajmował cały ekran.
Staraj się fotografować w trybie Av, przesłonę ustaw na np. 8

2.
ostrość nie jest w tym miejscu gdzie być powinna, ale to przypadłość z którą boryka się większość z nas.
Trzeba zrobić testy, poszukaj w necie (miarka pod kątem 45 stopni) i wykonać kilka zdjęć. albo użyć specjalnych programów do tego celu.

jeśli wszystkie będą miały przesunięcie ostrości w tą sama stronę (albo przed, albo po) to wtedy należy skorygować/dopasować ten obiektyw do tego aparatu.

jp

koko90
22-03-2014, 03:44
a czy sam fakt tego ze ostrosc ustawiona na tylnych lapach, gdize tak na prawde jest mydlo a ostrosc na trawie nie wystarczy do stwierdzenia ze jednak nalezy dopasowac obiektyw do body?

jan pawlak
22-03-2014, 04:04
a czy sam fakt tego ze ostrosc ustawiona na tylnych lapach, gdize tak na prawde jest mydlo a ostrosc na trawie nie wystarczy do stwierdzenia ze jednak nalezy dopasowac obiektyw do body?

Po rozjaśnieniu nie jest aż takie mydło.
Zawsze warto mieć sprawny system ogniskowania (AF), ale też zawsze są jakieś rozrzuty nawet przy prawidłowym ustawieniu.
Przy odległości np. 2m owe 1,7cm to naprawdę mało. Musisz używać przesłon 8, 10, 16 itd. aby być pewna, że mimo rozrzutów Af będziesz miała ostre zdjęcie.

Nie wiadomo, czy ten system (body + obiektyw) ma stałe przesunięcie czy duży rozrzut.
Jeśli stwierdzisz, że stałe przesunięcie to warto/trzeba je skorygować.
Jeśli ma duży rozrzut to trzeba z tym żyć i strać "trzymać" dużą głębię ostrości.

Na razie nie wiesz jak jest, trzeba przetestować i dopiero potem decyzja co robić

jp

--- Kolejny post ---

Znajdź w sieci program Reikan FoCal, poczytaj instrukcję
Nie jestem pewien czy dla Twojego body też, ale chyba tak, testuje AF i ustawia/kompensuje automatycznie obiektyw+body.

jp

marfot
22-03-2014, 08:14
kupilam canona i wlasciwie jeszcze ani jednego ostrego zdjecia nie zrobilam.

Masz dobry (co do typu przynajmniej ) zestaw 40D+70-200/4L i efekty powinny być na prawdę dobre.
Jak wyglądają "zwykłe" zdjęcia. Np. kontrastowy obiekt nieruchomy, czas 1/500 - 1/1000, F=4, wybrany środkowy punkt AF, tryb Oneshot.
Jeżeli sprzęt wymaga kalibracji to na wszystkich zdjęciach powinien być widoczny front focus - tak jak na tym z psem.

jan pawlak
22-03-2014, 08:30
koko90

Test AF

1. Warunki
Pożyteczny były statyw, pozwoliłoby to jednoznacznie (i liczbowo) ustalić jakość Twojego AF dla Twojego 40D + 70-200
Można bez, ale będzie to tylko jakaś ocena skłonności.
Potrzebna jest zwykła linijka centymetrowa o długości co najmniej jakieś 20cm

2. Ustawienia
Obiektyw na 200mm i AF ON, na body tryb Av ustawione na 4,0.
Linijka na np.. stole oparta o ścianę pod kątem 45 stopni
Aparat na statywie ustawiony :
- poziomo tak by widzieć linijkę (środek) w ten sposób, by centralny punkt AF ustawiony był (łapał) kreskę przy jakiejś konkretnej liczbie, np. 10
- najbliżej jak się da ale tak by AF mógł pracować, w Twoim przypadku to jakieś 124 cm, od tej linijki do tylnej ścianki puszki.
- podłączony zdalny wyzwalacz, pilot lub ustawiony samowyzwalacz np. na 2 sekundy. Jeśli bez statywu no to bez tego punktu

3. Test
Robimy kolejno 10 zdjęć ale po każdym pierścień ostrości przekręcamy w lewo lub prawo o trochę, lepiej dużo
Gdy bez statywu to niezwykle istotne jest by środkowym punktem łapać ostrość zawsze w tym samym punkcie linijki , np. na 10 linijki

4. Odczyt
Odczytujemy z każdego zdjęcia pozycję dla której jest najlepsza ostrość i zapisujemy (10.2; 10.0; 9.5; 8.6; 11.3; itd.)
Przy zdjęciach z ręki może być czasami np. słaba ostrość, ważna jest pozycja "najostrzejsza" na tym zdjęciu

5. Analiza

a. Jeśli średnia arymetryczna będzie np. 8,5 to oznacza że masz przesunięcie o 1,5 i możnaby/trzebaby doregulowywać.
b. Ważne jest także jaki duży jest odstęp od tej średniej zarejestrowanej wartości największej oraz najmniejszej.

Opublikuj tutaj lub przyślij te wyniki

jp

PS
Chcę Ci jeszcze uzmysłowić, nawiązując do zdjęcia psa że gdybyś :
- nacisnęła spust do połowy
- następnie "obróciła" nawet drobne trochę body by lepiej skadrować lub cofnęła o trochę
to przy ustawieniach które miałaś, głębi ostrości rzędu 2cm-3cm, otrzymane zdjęcie NIE świadczy o złej pracy systemu AF

koko90
22-03-2014, 09:26
dzieki bardzo za odp i pomoc. pokombinuje troche z tymi linijkami testami drukowanymi i czym sie jeszcze da. dzis piekne warunki do robienia zdjec to i sprobuje troche podzialac na przymknietej przeslonie i najrozniejszych ustawieniach aparatu zobaczymy co z tego wyjdzie. jeszcze pytanie dla upewnienia sie. jesli obiektyw rzeczywiscie wymaga dopasowania do body to aktualnie ff powinien wystepowac przy kazdej ogniskowej tak?

jan pawlak
22-03-2014, 09:45
dzieki bardzo za odp i pomoc. pokombinuje troche z tymi linijkami testami drukowanymi i czym sie jeszcze da. dzis piekne warunki do robienia zdjec to i sprobuje troche podzialac na przymknietej przeslonie i najrozniejszych ustawieniach aparatu zobaczymy co z tego wyjdzie. jeszcze pytanie dla upewnienia sie. jesli obiektyw rzeczywiscie wymaga dopasowania do body to aktualnie ff powinien wystepowac przy kazdej ogniskowej tak?

Na ogół NIE wymaga dopasowania i nie jestem pewien czy Twój wymaga. Test pokaże.
Na 75% zakładam teraz że to Twoja "nieświadomość" cech aparatu, obiektywu, brak doświadczenia jest przyczyną takich wyników

koko90
22-03-2014, 10:55
mozliwe ze jest tak jak mowisz. zrobie ten tes i zobaczymy. na dzien dzisiejszy po prostu w glowie mi sie to nie miesci 3 lata z sonym, efekty jak dla mnie zadowalajace, wydawalo mi sie ze jestem juz gotowa na cos bardziej zaawansowanego, a okazuje sie ze nawet ostrosci nie potrafie zlapac. i to jeszcze na obiekcie nieruchomym, gdzie na sonym takich problemow nie mam. punkt af pokazuje tu, i tez tu zdjecie jest ostre, zadnych problemow.na dzien dzisiejszy idac na spacer wybieram alphe, canon leeezy bo do dnia dzisiejszego nie zrobilam ANI JEDNEGO zdjecia ktore bylo by wg mnie wystarczajaco dobre,a raczej ostre tam gdzie powinno byc ... zrobie ten test. jesli wyjdzie ze wszystko jest ok, bede musiala jakos sie z canonem zaprzyjaznic

jan pawlak
22-03-2014, 15:34
mozliwe ze jest tak jak mowisz. zrobie ten tes i zobaczymy. na dzien dzisiejszy po prostu w glowie mi sie to nie miesci 3 lata z sonym, efekty jak dla mnie zadowalajace, wydawalo mi sie ze jestem juz gotowa na cos bardziej zaawansowanego, a okazuje sie ze nawet ostrosci nie potrafie zlapac. i to jeszcze na obiekcie nieruchomym, gdzie na sonym takich problemow nie mam. punkt af pokazuje tu, i tez tu zdjecie jest ostre, zadnych problemow.na dzien dzisiejszy idac na spacer wybieram alphe, canon leeezy bo do dnia dzisiejszego nie zrobilam ANI JEDNEGO zdjecia ktore bylo by wg mnie wystarczajaco dobre,a raczej ostre tam gdzie powinno byc ... zrobie ten test. jesli wyjdzie ze wszystko jest ok, bede musiala jakos sie z canonem zaprzyjaznic

W Canonie też tak można, ustaw tryb "zielony" (pełna automatyka, o wszystkim decyduje oprogramowanie pilnując Twojego dobrego samopoczucia) i będziesz miała dużo udanych zdjęć.
Pozostałe tryby są dla tych co chcą twórczo fotografować, mieć różne efekty na zdjęciu

jp

koko90
22-03-2014, 17:57
pierwsze slysze zeby pozostale tryby bylo dla osob ktore chca "fotografowac tworczo" hehe ja zawsze myslalam ze dla osob ktore chca dopasowac ustawienia aparatu do swoich potrzeb gdy pelen automat nie koniecznie dobiera ustawienia tak jakbysmy chcieli. chociazby w sporcie skrocic sobie czas zeby zamrozic ruch, a nie miec obiektu na ktorym nam zalezy rozjechanego na cale zdjecie, czy po kombinowac z przesloną, zeby w np portrecie uwage przyciągał "model" a nie wsszystko co przed nim i za nim. skąd nasz aparat w trybie auto ma wiedziec na czym akurat w danym momencie nam zalezy? gdybym chciala bawic sie w pstrykanie na pelnym automacie, nie kupowala bym lustrzanki tylko robila zdjecia z telefonu. ale po Twojej wypowiedzi i przegladnieciu Twojej galeri, rozumiem ze fotografujesz przede wszystkim na "trybie zielonym" ;)

btw. kazdy uczy sie z innych zrodel, jedni na kursach, inni z ksiazek, jeszcze inni od doswiadczonych kolegow/kolezanek, a jeszcze inni w tym ja, szukają pomocy i informacji w internecie, na forach. to ze czegos nie wiem teraz, nie znaczy ze mam do konca zycia pstrykac w trybie auto. jak czegos nie wiem to pytam. kto pyta nie błądzi. stanie w miejscu mnie nie bawi wole isc do przodu.

jan pawlak
22-03-2014, 18:23
pierwsze slysze zeby pozostale tryby bylo dla osob ktore chca "fotografowac tworczo" hehe ja zawsze myslalam ze dla osob ktore chca dopasowac ustawienia aparatu do swoich potrzeb gdy pelen automat nie koniecznie dobiera ustawienia tak jakbysmy chcieli. chociazby w sporcie skrocic sobie czas zeby zamrozic ruch, a nie miec obiektu na ktorym nam zalezy rozjechanego na cale zdjecie, czy po kombinowac z przesloną, zeby w np portrecie uwage przyciągał "model" a nie wsszystko co przed nim i za nim. skąd nasz aparat w trybie auto ma wiedziec na czym akurat w danym momencie nam zalezy? gdybym chciala bawic sie w pstrykanie na pelnym automacie, nie kupowala bym lustrzanki tylko robila zdjecia z telefonu. ale po Twojej wypowiedzi i przegladnieciu Twojej galeri, rozumiem ze fotografujesz przede wszystkim na "trybie zielonym" ;)

btw. kazdy uczy sie z innych zrodel, jedni na kursach, inni z ksiazek, jeszcze inni od doswiadczonych kolegow/kolezanek, a jeszcze inni w tym ja, szukają pomocy i informacji w internecie, na forach. to ze czegos nie wiem teraz, nie znaczy ze mam do konca zycia pstrykac w trybie auto. jak czegos nie wiem to pytam. kto pyta nie błądzi. stanie w miejscu mnie nie bawi wole isc do przodu.

No właśnie poszłaś do przodu, zrobiłaś duży krok !

jp

pan.kolega
22-03-2014, 18:24
canon leeezy bo do dnia dzisiejszego nie zrobilam ANI JEDNEGO zdjecia ktore bylo by wg mnie wystarczajaco dobre,a raczej ostre tam gdzie powinno byc ...

Jeżeli tak, to jest prawie pewne, że Twój sprzęt jest po prostu zepsuty i niestety w takim przypadku nie jest wcale pewne, że uda Ci się go naprawić za rozsadna cenę. Co oznacza, że albo się zepsutego sprzętu pozbędziesz, albo się nauczysz jakoś omijać problemy np. wyłaczajac AF.:o

Niecelność AF to zawsze był jeden z głównych tematów na tym forum. W przypadkach kiedy wysłanie sprzętu do kalibracji załatwia sprawę, można mówić o szczęściu. Sam miałem dwa obiektywy, które nie trafiały i Canon nie był w stanie ich naprawić (jeden z nich podobny do Twojego).:(

Posługiwanie się AF nie wymaga doktoratu. Celuje się, naciska guzik i ma być ostro. Nawet artysta to potrafi. Z natury tej technologii, to nigdy nie działa perfekcyjnie i "w każdym badź razie", ale jeżeli (prawie) każde zdjęcie jest uwalone, nie daj sobie wmówić, że to Twoja wina - po prostu sprzęt jest zepsuty, jak zwykle.

koko90
22-03-2014, 18:29
wyczuwam ironie

pan.kolega - dzieki za odpowiedz

pan.kolega
22-03-2014, 18:37
Nie było żadnej ironii pod Twoim adresem - tak właśnie to widzę z doświadczenia - ludzie użeraja się bez końca z wadliwym sprzętem myślac, że coś robia nie tak.

Kiedy AF działa jak powinien, nie ma żadnych watpliwości.

koko90
22-03-2014, 18:42
mialam na mysli wypowiedz kolegi powyzej ;)

Bart
22-03-2014, 19:39
I tam nie było ironii (moim zdaniem).

dzeej
22-03-2014, 20:11
1/800 jest i f4... wg mnie to wina obiektywu, zrob testy na podziałce gdzie łapie AF i będziesz wiedzieć co jest grane. Korzystasz z pojedynczego punktu czy automatycznego wybierania AF?

koko90
22-03-2014, 22:27
ogolnie z automatycznego, na tym zdjeciu tez, ostatnio bylam po próbowac z pojedynczym, posadzilam psa nieruchomo, ustawilam pojedynczy punkt na srodku i tez nic z tego. zdjecie wyszlo tak samo beznadziejnie jak to które tu wkleiłam

jan pawlak
23-03-2014, 03:52
koko90

Przepraszam Cię, ale czy mogłabyś wreszcie, zamiast w kolejnych wypowiedziach opisywać:
- jaka to jesteś wspaniała, jak się rozwijasz, jak....
- jak Cię los pokarał, jak na kolejnych zdjęciach .......
zrobić ten, opisany wyżej #16 test : linijka, statyw, 10 zdjęć i odczyty.... aby było wiadomo o co chodzi ?

Rozumiem że jest to test, (tak samo jak sprawdzenie poprawności systemu poprzez ustawienie na "zielony" tryb) bardzo prosty i proponowanie Ci go, przy Twoim doświadczeniu oraz podejściu do fotografowania może być trochę niestosowne ale wiesz, zajmuję się fotografię (najprawdopodobniej) więcej lat niż Ty ich masz i też czasami ten test robię.

Weź się "w garść" teraz i zrób ten test, będzie wiadomo co z Twoim systemem oraz co należy dalej robić.
Jeśli go nie zrobisz to dla mnie oznaczać będzie że po prostu chcesz/lubisz być nieszczęśliwa, pokarana przez los.

jp

jan pawlak
23-03-2014, 08:38
Przed chwilą zrobiłem omawiany test na swoim 5D3 + 70-200/4. Ponieważ ze statywu bez centralnej to "wyszło" na trochę niżej niż 10cm, odległość aparat-miarka 1,9 metra. Wyniki :
9,4
9,6
9,6
10,2
9,8
10,4
9,7
9,8
9,4
9,5

9,74
0,330655914

Przedostatnia to średnia, ostatnia to odchylenie standardowe.
Nie wchodząc w statystykę (rozkład, wariancja, prawdopodobieństwo itd.) mój AF dał rozrzut rzędu +/- 0,7cm. Biorąc po uwagę że miarka była pod kątem 45 stopni można powiedzieć że :

Dla tego aparatu i tego obiektywu, dla ogniskowej 200mm, AF działa poprawnie i maksymalny rozrzut jest rzędu +/- 0,6 cm

Biorąc jednak pod uwagę, że głębia ostrości w niektórych warunkach (np. odległość 2m) wynosi tylko 1,7 cm widać wyraźnie jak wtedy starannie trzeba wykonywać zdjęcia.
Ruch (pomiędzy wciśnięciem migawki do połowy a wyzwoleniem) obiektu lub ruch aparatu rzędu 1cm, nawet mini_mini_mini_minimalne przekadrowanie mogą zrujnować wynik.
No i AF też ma swój rozrzut który może się nałożyć.

jp

lobuzu
30-03-2014, 01:02
Powrócę do tematu...
Czy teraz można powiedzieć , że jest lepiej?
https://lh3.googleusercontent.com/-0r0Fd3Qj5e4/UzceuDyH9zI/AAAAAAAAEzU/7n_XBaVYnN4/w1358-h905-no/IMG_7337.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-i1FIowtOvMs/UzcfwmCQAbI/AAAAAAAAEvs/PbSNQaj562Y/w1358-h905-no/IMG_7344.JPG

jan pawlak
30-03-2014, 08:12
Powrócę do tematu...
Czy teraz można powiedzieć , że jest lepiej?
https://lh3.googleusercontent.com/-0r0Fd3Qj5e4/UzceuDyH9zI/AAAAAAAAEzU/7n_XBaVYnN4/w1358-h905-no/IMG_7337.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-i1FIowtOvMs/UzcfwmCQAbI/AAAAAAAAEvs/PbSNQaj562Y/w1358-h905-no/IMG_7344.JPG

Wiesz, gdy zrobisz test opisany w #16, przestawisz wyniki i pokażesz zdjęcia linijki/miarki to wtedy będziemy mogli znacznie lepiej ocenić/poradzić.
Będzie widać co to znaczy "najostrzejsze zdjęcie" dla Twojego zestawu i jak sprawuje się AF

jp

koko90
13-04-2014, 06:59
u mnie juz problem rozwiazany. poszlam za radą jednego z kolegow wypowiadajacych sie w tym watku. umowilam sie na wizyte na zytniej w celu kalibracji lub ewentualnie stwierdzeniu w czym tkwi problem, bo jakos nie przemawialy do mnie uwagi typu - to brak doswiadczenia i nieznajomosc sprzetu, kiedy na kilkadziesiat zdjec ani raz af nie trafil tam gdzie powinien. Odpuscilam sobie test z linijką (Pan w serwisie troche sie usmial jak o nim uslyszal, nie wiem dlaczego :) ) oddalam sprzet, po niecalych 2h byl juz do odbioru, skalibrowany. Dziala rewelacyjnie, af trafia za kazdym razem ;) tak czy siak bardzo dziekuje za zaangazowanie i rady. Pozdrawiam :)