PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia RAW - programy cznią je bezużytecznymi



krzysztof.grafik
05-03-2014, 12:56
Witam wszystkich!

Jestem świeżym użytkownikim canon-board więc jeżeli to nie ten dział to przepraszam.

Mam dosyć poważny problem ze zdjęciami raw (cr2). Męczy mnie jedna rzecz. Robiąc RAW'y czy to canonem 5d mk3 czy też 600d w podglądzie fotki wyglądają pięknie czyli tak jak ja chciałem żeby wyglądały. Problem pojawia się po wrzuceniu na komputer. Mam zainstalowany pakiet Adobe CC oraz przeglądarke zdjęć Picasa. Otwierając zdjęcie przez pierwsze parę sekund program picasa pokazuje zdjęcie tak jak ma wyglądać a po chwili wygląda ono jak totalny śmietnik. Co mam na myśli mówiąc totalny śmietnik? to, że zdjęcie traci kolory, ekspozycję, balans bieli, staje się takie płaskie. To samo jest jak wrzucę zdjęcie w Adobe Camera raw, czy do Photoshopa. Wszystkie programy nawet lightroom 5 wypluwają śmieci. Ręcznie naprawiając wszystko nie zawsze się uda a jak się uda to już nie jest to samo co oczekiwałem robiąc zdjęcie...

Znalazł ktoś może jak miał taki problem jak ja, jakieś rozwiązanie tego problemu ?
Jeżeli tak to proszę o pomoc bo jestem skazany na jpeg ;(

adawro
05-03-2014, 13:04
Identyczny problem ktoś miał na tym forum, tylko nie pamiętam w jakim dziale.
Coś mi się kołacze po głowie, że problem leżał albo w kalibracji kolorów systemu windows i photoshop/lightroom,
albo jakiś zły profil w programach Adobe,
albo w ustawieniu w aparacie AdobeRGB zamiast sRGB.
Te pierwsze parę sekund to widzisz miniaturę jpg zaszytą wewnątrz pliku RAW
potem jak już system obrobi dane to widać efekt odcyfrowania pełnego RAW-a.

krzysztof.grafik
05-03-2014, 13:16
Właśnie wziąłem aparaty i poprzestawiam na Adobe RGB. Strzele fotke w pokoju i zobaczę. Ogólnie w grafice siedzę od 6 lat, potrafię zdziałać wiele ale takiego przypadku nigdy wcześniej nie miałem :)

Mikol
05-03-2014, 13:18
Zmiana wyglądu w przeglądarce jest dla tego, że przez chwile wyświetla zaszyty podgląd w RAW a potem generuje własny. Jeśli podoba ci się efekt .jpg korzystaj z DPP z niego możesz eksportować TiFF.

krzysztof.grafik
05-03-2014, 13:32
Ok. W trybie manual zrobiłem fotke zmieniając profil kolorów na Adobe RGB dodam, że korzystam z Magic Lantern. Przeglądarka zdjęc nadal robi swoje natomiast w sofcie Adobe jest tak jak powinno być. I myślę, że było by to na tyle. Automatycznie rozmiar plików wzrósł. Jest nieznacznie większy ale to szczegół. Dziękuję serdecznie za pomoc. Własnie ten profil kolorów chodził mi jakiś czas po głowie ale zapomniałem właśnie o tej opcji z racji tej, że musiałem ostatnio kliknąć kilka szybkich fotek na auto (+) w raw + jpeg w razie czego. A na automatyce nie można wybrać profilu kolorów.

--- Kolejny post ---

Na automacie zdjęcia dalej są takie jak w przypadku sRGB.

krzyssp
05-03-2014, 14:01
A Picasse to w ogóle olej, program jest beznadziejny bo próbuje po swojemu "poprawić" zdjęcie po otwarciu.

Bangi
05-03-2014, 14:36
Jak oglądasz foty przez DPP to widzisz RAW-a "obrobionego" systemowo wg ustawień JPG z body i jest dlatego ładnie. Teoretycznie tak widziany RAW powinien odpowiadać temu co widzisz w podglądzie na ekranie body – ewentualne różnice będą wynikać z różnych ustawień ekranów (body vs. komputer), ale to byłoby „kosmetyczne”.
Lr, czy PS nie wyświetlają takiego RAW-a bez tych ustawień stąd obraz wygląda „kiszkowato”…
Czy w body ustawisz Adobe RGB, czy nie, nie ma to żadnego znaczenia.
PICASA, dla mnie jest fajna, ale tylko do udostępniania fotek rodzinie – nic więcej.

Do przeglądania fotek i RAW-ów polecam Faststona, tam nawet RAW-y będę „ładne”.

Generalnie ten problem był nieraz na forum poruszany, ale z uwagi na brak czasu nie szukałem linków.

krzysztof.grafik
05-03-2014, 16:37
Generalnie mi już nie chodzi o samo przeglądanie zdjęć tylko o późniejszą publikację w sieci. Po prostu z adobe rgb na manualu rawy wyglądają tak jak powinny ale np. na automacie czasami trzeba coś szybko pstryknąć i tam już mamy problem. Osobiście jestem zwolennikiem manuala bo sam aparat nie wie co nam siedzi w głowie i nie wie jaki konkretnie chcemy uzyskać obraz. Mam bardzo dobry monitor a nawet monitory, odpowiednio skalibrowane ale nawet na ekranie LED laptopa wszystko wygląda kiszkowato.

Bangi
05-03-2014, 16:53
RAW-y robimy wtedy jeśli chcemy się bawić obóbką. Trochę nie rozumiem dlaczego robisz RAW-y, skoro wg oczywiście mojego odbioru, niekoniecznie ich potrzebujesz.
Sam RAW nie zapewnia lepszej jakości, jak to niekórym się wydaje. Z racji rozmiaru pliku i ilości zpaisanych w nim informacji jest super do obóróbki, pozwala na większą ingerencję, niż JPG, ale sam prze to że jest RAW-em, nie daje na "dzieńdobry" lepszej jakości.
Npiasz może dlczego robisz RAW-y i czego właście oczkujesz od nich?

--- Kolejny post ---

Może jeszcze do poczytania:
http://www.canon-board.info/tips-and-tricks-38/23-raw-y-podstawy-obrobki-12828/

http://www.canon-board.info/technika-fotografowania-13/konwersja-raw-na-jpg-tak-jak-by-to-zrobil-bezposrednio-aparat-85823/

http://www.canon-board.info/dla-poczatkujacych-27/raw-ustawienia-aparatu-86322/

http://www.canon-board.info/dla-poczatkujacych-27/ostrosc-zdjec-raw-troche-watpliwosci-82874/

krzysztof.grafik
05-03-2014, 17:07
Zdjęcia obrabiam często dlatego chcę kożystać z dobrodziejstw jakie daje dam raw. Czasami potrzebuję coś zmienić (zdjęcie ma elementy niedoświetlone, przepalone, zrobić większą przejrzystość) co kolwiek. Jak wiadomo rawy to nic innego jak surowe nieprzetworzone dane z matrycy. Mam większe pole manewru i dlatego chcę z nich korzystać. Na moje oko zdjęcia w raw wydaje się jak były by bardziej ostre. Jeżeli chodzi o linki to będę przeglądał za godznkę.

--- Kolejny post ---

Jeżeli chodzi o Fastona to tutaj jest bardzo ładnie. Zdjęcia tak samo jak wyglądają na ekranie body tak samo wyglądają na ekranie komputera.

Usjwo
05-03-2014, 17:27
AdobeRGB to duzo wiekszy zakres kolorow niz sRGB, zeby go jednak zobaczc, trzeba miec monitor/drukarke, ktora potrafi wyswietlic taki gamut (to te drozsze monitory)
Dlatego najbezpieczniej jest robic zdjecia w przestrzeni sRGB, wtedy wiekszosc, mniej wiecej (bo woekszosc ma nieskalibrowany monitor) zobaczy kolory jakie chcesz.
Dodatkowo jak otwiersz w programie do obrobki to mozesz mec ustawione defaultowo inna przestrzen niz sRGB. Tak jest z PS'em defaultowo jest AdobeRGB.
Im szerszy gamut kolorow, tym lepszy obraz mozna wyswietlic, ale tym mniej osob zobaczy to dobrze, bo nie wielu ma szerokogamutowe monitory

--- Kolejny post ---

@Bangi ktos kto ma zamiar obrabiac zdjecia, a robi je tylko w jpg, to sam sobie robi krzywde. Przy obecnych cenach PLN/GB nie ma to sensu. No chyba ze jestes reporterem i zdjecia potrzebne sa "na wzoraj"

krzysztof.grafik
05-03-2014, 17:46
Popieram kolegę wyżej. Grafika jpeg jest grafiką jak wiadomo o stratnej jakości z przetworzonymi już informacjami do tego charakteryzuje się kompresją stratną a raw jak wiadomo jest kompresją bezstratną i surowymi informacjami dającymi kontrolę nad wszystkim co znajduje się w fotografii. Dlatego właśnie chcę korzystać z raw. Wiadome jest mi także, że korzystając z Adobe rgb mamy większy zakres przestrzeni barwnej. Zaraz profilem kolorów w adobe i powiem co i jak wyszło z tej pracy.

--- Kolejny post ---

Ustawione było na sRGB w Photoshopie a mimo to dostawałem sieczke. Po zmianie na Adobe RGB taka sama lipa :/

Usjwo
05-03-2014, 17:59
Zaraz profilem kolorów w adobe i powiem co i jak wyszło z tej pracy.

Jak nie masz monitora AdobeRGB, to i tak nic nie zobaczysz, a my ktorzy nie mamy w 99% zobaczymy jeszcze gorzej.



Ustawione było na sRGB w Photoshopie a mimo to dostawałem sieczke. Po zmianie na Adobe RGB taka sama lipa :/

Sprawdz najpierw co jest ustawione w CameraRaw, po otworzeniu zdjecia na dole powinienes miec podana przestrzen barw, w ktorej otwarte jest zdjecie. I dobrze jak tem jest sRGB

--- Kolejny post ---

wyswietla sie na niebiesko, podkreslone, wyglada jak link w przegladarce :)

maciek12ss
05-03-2014, 18:03
Ja mysle ze tu nie ma co szukać bo nie ma żadnego problemu. Kolega chce zobaczyć w camera raw to samo co na wyświetlaczu body, a to jest możliwe tylk po obróbce zdjęcia. Każdy raw bedzie gorzej wygladal w cr, lr niż podgląd jpg w body.

Usjwo
05-03-2014, 18:09
To najlepiej ustawic profil w puszce na neutral, czyli wszystko na zero, to nie bedzie zaskoczenia. :lol:
Poczekajmy jednak na autora.

krzysztof.grafik
05-03-2014, 18:19
W takim razie pozostaje mi manual i nic więcej pod te rawy ewentualnie tryby preselekcji i wszystkie inne, które pozwalają na adobe rgb.

Monitor mam Eizo ColorEdge CG223W gdzie według producenta obsługuje adobe rgb.

--- Kolejny post ---

Spróbuje z tym neutral, ale już później bo teraz muszę uciekać. Po prostu masakra. Jeszcze jak miałem win 7 na pc to było ok, a jak przeszedłem na 8.1 to problem się pojawił.

--- Kolejny post ---

Szczerze przyznam, że już zgłupiałem całkowicie. Muszę iść się przewietrzyć, odprężyć umysł i porozmawiamy. Nagle odpalam zdjęcie w Camera RAW i jest dobrze O.o

--- Kolejny post ---

Wyświetlone jest Adobe rgb w camera raw

Bangi
05-03-2014, 20:18
@ Usjwo - ale ja oczywiście nikogo nie zamierzam namawiać tylko na JPG, tylko nie do końca rozumiałem intencję autora, stąd taka a nie inna moja wypowiedź poprzednia ;)
Ja osobiście zazwyczaj robię RAW + JPG, potem przeglądam i te co się chcę z nimi pobawić zostawiam RAW, a resztę RAW-ów wywalam, ale każdy ma oczywiście swoje podejście.

igor58
05-03-2014, 20:38
za Bangim - zawsze RAW+JPG
jak jpg jest dobry, odpuszczam RAWA
w aparacie mam wszystko ostawione na zero

krzysztof.grafik
05-03-2014, 21:02
Ja też właśnie zapomniałem napisać, że robię sobie JPG + RAW. Np. Ostatnio sytuacja podczas imprezy kiedy to znajomej dałem 5d mk.III z ustawionymi rawami + jpeg na szczęście a zdjęcia były potrzebne na następny dzień. Jako, że komputer nie czytał jej raw myślała, że to jakieś śmieci to przewaliła jpeg i wrzuciła mi je na pena patrzę a co niektóre zdjęcia albo przepalone, niedoświetlone, rozmyte, balans bieli nie taki jak trzeba, albo pod światło robione bez lampy były i ogólnie dobrze, że nie formatowała karty bo rawy mnie uratowały. Większą część odratowałem. Zaraz zrobie jak pisaliście kilka postów wyżej, wyzeruje i zobaczę jak to będzie wyglądało.

jaś
05-03-2014, 21:07
ogólnie w przypadku rawów to nie ma znaczenia czy jest ustawione adobergb czy srgb, odbije się to tylko na miniaturce zaszytej w rawie - najprawdopodobniej bo nigdy nie sprawdzałem, sam raw nie jest ani adobergb ani srgb :). zarządzanie kolorem na tak wyrafinowanym sprzęcie wymaga ogarnięcia.

jeśli się robi jpegi z puszki to jednak warto coś ustawić, na rawy to ustawienie i tak nie ma wpływu, ja robię tylko rawy.

RobertON
05-03-2014, 21:26
Może pytanie trochę nie na miejscu, ale używam od dawna PSE 9.0 i CameraRaw jest dla PSE 9.0 w okrojonej wersji, która nie ma wyboru Przestrzeni barwnej.

Może jest jakiś prosty sposób na sprawdzenie tego w ACR lub "wywołanie" tego ustawienia ?

krzysztof.grafik
05-03-2014, 21:34
Chyba jednak to wina systemu z tymi kolorami i kwestia teraz odpowiednich ustawień grzebiąc w zakładakach z tym związanych. Jak już wspomniałem na win.7 było wszystko dobrze.

--- Kolejny post ---

Widzę, że problem sam się naprawił jakoś. A tak w ogóle to w aparatach przestawiłem na neuralny i przy podglądzie w picasa jest lepiej. Ale najważniejsze, że w cr2 jest tak jak ma być. I co ciekawe zdjęcia wykonane dużo wcześniej też wyglądają tak jak mają wyglądać.

Usjwo
06-03-2014, 03:13
Poczytaj tez troche o color management, nawet jak zrobisz wszystko dobrze to jak wyswietlisz w programie bez CM, to wyjdzie kicha.
A poniewaz takich programow jest sporo, wiec najbezpieczniejsza przestrzenia kolorow jest sRGB, ktora mniejwiecej uzywaja wszystkie programy.

Wyzerowanie ustawien na zero/neutral nie zmieni Ci nic w RAWie. Co najwyzej jpg wygenerowany przez puszke bedzie blizszy temu co zobaczysz gdy otworzysz RAWa

krzysztof.grafik
06-03-2014, 17:45
Akurat color mangement mam na zajęciach z cyfrowych technologii graficznych. Zaczynając od komputerów kończąc maszynach i urządzeniach przeznaczonych do poligrafii.

Powiem tak, problem już jest po prostu rozwiązany. Temat na pewno komuś się przyda w przyszłości. Było tutaj poruszonych kilka kwestii konfiguracji itd... Parę linków do poczytania też na pewno wyjdzie komuś na dobre. Dziękuję za pomoc i poświęcony czas. Pozdrawiam!

Pszemek
12-07-2014, 20:17
Cześć, pozwolicie że się podłączę...problem mam zasadniczo bardzo podobny, jeśli nie taki sam jak autor wątku a mianowicie: zdjęcia zrobione w RAW otwierane w LR oraz DPP wyglądają totalnie inaczej jakościowo, w LR zdjęcia są przytłumione oraz pojawiają się szumy już przy ISO 200 a DPP wyświetla je tak jak zostały zrobione, czyli takie jakie widziałem na podglądzie w puszce. Przeczytałem wszystkie Wasze wypowiedzi i rozumiem mniej więcej Wasze wypowiedzi :) ale...nadal nie rozumiem dlaczego zdjęcia nie obrabiane w żaden sposób, po skonwertowaniu do jpeg również posiadają w/w różnice. Moim zdaniem LR psuje jakość zdjęć już w momencie otwarcia, co jest dla mnie bardzo przykre ponieważ ten program daje mi o wiele więcej możliwości obróbki niż DPP i chciałbym go używać nadal. Poniżej zamieszczam dwa zdjęcia skonwertowane bez jakiejkolwiek ingerencji, być może wystarczy zmienić jakieś ustawienia w LR aby zyskać podobny efekt. Liczę na Waszą pomoc.


https://lh3.googleusercontent.com/-BX68g7vGWOM/U8F5y3iTVSI/AAAAAAAAA44/NPZkXn-D_KU/w1028-h685-no/_MG_4003dpp.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-Tl86dyua1VM/U8F5ylRaGoI/AAAAAAAAA40/b73aP2tOHhg/w1028-h685-no/_MG_4003.jpg

parametry: AVB, ISO 200, f 5.6, EV -1/3

Merde
12-07-2014, 20:33
Przeczytałem wszystkie Wasze wypowiedzi i rozumiem mniej więcej Wasze wypowiedzi :) ale...nadal nie rozumiem dlaczego zdjęcia nie obrabiane w żaden sposób, po skonwertowaniu do jpeg również posiadają w/w różnice.

Może i przeczytałeś, ale na pewno nie zrozumiałeś.
Nie da się wyświetlić RAW-a na ekranie bez żadnej obróbki (no, chyba że podgląd w trybie HEX :mrgreen:).
Skoro eksportujesz z RAW-a do jpega w Lightroomie, to obróbka musi nastąpić. A że następuje to wg innych algorytmów niż w DPP, to już inna bajka.
Po prostu nie pasują ci defaulty w Lr i powinieneś je zmienić wg własnych upodobań.

BTW: Ten pierwszy obrazek to jest z DPP? W takim razie suwaki na pewno nie są na standardowych ustawieniach (pewnie podciągasz saturację w puszce).

Bangi
12-07-2014, 21:39
Ja to w ogóle ostatnio zaprzestałem używać Lr do wołania RAW-ów, gdyż po prostu nie potrafię wyciągnąć takiej "ładności" jaką zapewnia DPP... ;)

Merde
12-07-2014, 21:43
DPP tylko kolory daje fajne, cała reszta to bida z nędzą, niestety.

zysk
12-07-2014, 22:16
Człowiek sie nasłucha,naczta ,a później sie miota ... ;) .
-LR,DPP,PS,Fast Stone,PhotoFiltre,After Shot i jeszcze inne,a efekty obróbki do d ........... .
Nawet jak fotka znośna .

esensja
13-07-2014, 00:51
Ja się cieszę, że wyjeżdżam na mc wakacji z dala od forum, bo ostatnio nic tylko latam z kartami testowymi i szukam BF, FF albo kalibruje co się da ;-) A tak poważnie to też mam tak, że odpalam Lightrooma i się pokaują fajne foty a po sekundzie płowieją i blakną. Nie ogarniam już tych wszystkich kolorów, profili, adobów, srgbów, kalibracjów, Icców, do drukarki, do monitora, do aparatu, do obiektywu. Wakacje, bagażnik sprzętu i radość fotografowania (z BF i FF :-)

xxkomarxx
13-07-2014, 07:39
Milego wypoczynku :-)

cobalt
13-07-2014, 08:50
DPP tylko kolory daje fajne, cała reszta to bida z nędzą, niestety.
Pytam, bo niestety nie mogę tego sprawdzić osobiście. Mam zainstalowany system XP 64-bit EN i DPP się nie instaluje. Niestety to jedyny wydajny system jaki mogę zainstalować na mojej starej płycie głównej z KT800pro.
Pytanko: podobno w DPP dostępne są jakieś filtry do obróbki skóry (np w przypadku obróbki portretów), gdzie wygląda to bardzo naturalnie - znajomy korzysta i jest zachwycony. Wybieramy jakieś profile. O co konkretnie chodzi.

becekpl
13-07-2014, 09:18
cobalt a nie możesz sobie upgrade kompa zrobić? płyta i tak padnie lada chwila
ja wiem ze to boli(przynajmniej mnie to instalowanie wszystkiego od nowa;()
ale i tak to Cie czeka

Bangi
13-07-2014, 10:21
W DPP robię tylko wstęp, resztę kończę już poza, ale z "tymi" kolorami ;)

cobalt
13-07-2014, 13:35
cobalt a nie możesz sobie upgrade kompa zrobić? płyta i tak padnie lada chwila
ja wiem ze to boli(przynajmniej mnie to instalowanie wszystkiego od nowa;()
ale i tak to Cie czeka
Płyta Asusa chodzi i nie chce się wyłożyć. Ma chyba z 10 lat. Czekam cierpliwie aż PC padnie od 2011 roku. Albo on, albo ja. Tzn będę go użytkował do końca - jego, albo mojego :).
Nie gram już w gry, a pozostałe rzeczy mi chodzą. Nie odpalam też 15 programów jak syn na Intelu i7. Ale spokojnie obrabiam sobie 30 RAWów w PS-64bit i wszystko chodzi stabilnie.
Canon dał **** z oprogramowaniem pod XP-64bit. Nie wiem jak nowy LR, podobno też nie chodzi na XP. Pozostałe programy nie mają kłopotu z tym systemem.
Ze starej skrzynki mogę wykorzystać tylko 2 dyski - 300GB SSD na SATA i 1TG SATA. Zasilacz oczywiscie już jest słaby i nie obsługuje nowych procesorów i7.

Pszemek
13-07-2014, 16:53
haha rozumiem Cię w pełni, sam odkąd kupiłem nowy sprzęt, koniecznie próbuję znaleźć jakąkolwiek wadę, ponieważ ktoś zwrócił mi uwagę że na tym czy tamtym zdjęciu jest mało szczegółów, miękkie rysowanie itd...

--- Kolejny post ---

Wczoraj posiedziałem troszkę z LR grzebiąc w opcjach, no i rzeczywiście wybierając odpowiednie ustawienia obrazek wygląda tak jak powinien, problem w tym że muszę robić to samo dla każdego zdjęcia osobno, nie doszedłem jeszcze do tego jak zastosować moje ustawienia dla wszystkich fotek :)
Podkręciłem nasycenie kontrast oraz obniżyłem ton koloru w puszce, obecnie jestem na etapie tego typu eksperymentów z aparatem, moim celem jest to, aby zdjęcie w RAWie jeszcze przed dokładniejszą obróbką było przystępne, to ogranicza czas który trzeba spędzić na robieniu zdjęcia od podstaw do momentu mnie satysfakcjonującego, a nie wyobrażam sobie robienia fotek innym formacie


BTW: Ten pierwszy obrazek to jest z DPP? W takim razie suwaki na pewno nie są na standardowych ustawieniach (pewnie podciągasz saturację w puszce).

Podkręciłem nasycenie, kontrast, oraz obniżyłem ton koloru w puszce, obecnie jestem na etapie tego typu eksperymentów z aparatem. Moim celem jest to, aby zdjęcie w RAWie jeszcze przed dokładniejszą obróbką miało wstępnie w miarę odpowiadające mi parametry, to ogranicza czas który trzeba spędzić na robieniu zdjęcia od podstaw do momentu mnie satysfakcjonującego, a nie wyobrażam sobie robienia fotek innym formacie.

wfal
14-07-2014, 12:15
Ustawianie suwaków w puszce ma wpływ na RAW'y??
Myślałem, że wpływa tylko na JPG'i.

Merde
14-07-2014, 12:29
Ustawianie suwaków w puszce ma wpływ na RAW'y??
Myślałem, że wpływa tylko na JPG'i.

Ma wpływ na to w jaki sposób DPP wywoła rawy zaraz po otwarciu.

wfal
14-07-2014, 12:36
No tak może być. Nie pomyślałem o tym.

Pszemek
14-07-2014, 21:16
No dobra, pogrzebałem trochę w internetach i znalazłem poradnik jak zrobić własny szablon ustawień w LR oraz jak zastosować go dla wszystkich importowanych zdjęć. Warto przeczytać bo działa :)
PHOTOSHOP GALLERY. Wszystko o Photoshop - Zapisywanie ulubionych ustawie (http://www.cherub.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1377&Itemid=65)