PDA

Zobacz pełną wersję : Robienie zdjec gimnastyki artystycznej - prosze o pomoc



loogin72
03-03-2014, 20:17
Witam , jestem poczatkujacy ale bardzo mnie kreci robienie zdjec szczegolnie moich dzieci , okolo 3 miesiecy temu kupilem sobie Canon 7D i szklo 18-135 mm z nadzieja ze wystarczy mi to do robienia zdjec mojej corce , cwiczy ona gimnastyke artystyczna i jak do tej pory nie miala zadnych waznych zawodow az do teraz , pytanie moje jest nastepujace jak mam ustawic aparat zeby zdjecia wychodzily ladne jak do tej pory zdjecia mi wychodza ciemne i rozmazane nie moge zamrozic sytuacji kiedy skacze lub biegnie , sala jest dosc dobrze oswietlona no chyba ze sa wystepy taneczne to atmosfera robi sie jak w dyskotece , prosze was o pomoc bo naprawde mi na tym zalezy.
tu podaje link youtube gdzie widac oswietlenie sali , nie jest on w dobrej jakosci ale cos tam widac. https://www.youtube.com/watch?v=n9b4hch5yIA
Jezeli umiescilem post nie w temacie to bardzo przepraszam.

Dawid_Gaszynski
03-03-2014, 20:30
Sądząc po tym filmie to na sali za jasno nie jest. Dla oka może i jest jasno. W tym znaczeniu, że idąc nie wybijesz sobie zębów o leżący materac, ale dla aparatu z obiektywem o świetle 5.6 na długim końcu to jest ciemna sala. Jeżeli chcesz zamrozić ruch to powiedzmy wypada zrobić zdjęcie na czasie 1/500 czy 1/800, a przy świetle 5,6 pewnie będzie trzeba użyć jakiegoś ISO - na oko - 4000-6400.

Rób w trybie M. Na sali światło jest w miarę równomierne i nie zmienia się więc przynajmniej łatwo będzie Ci kontrolować sytuacje. Jak za ciemne zdjęcie - to zwalniasz czas, jak za jasne - to skracasz.

Gotowego patentu nikt Ci nie da, bo każda sala jest inna.

ts-
03-03-2014, 21:13
Jeśli masz taką możliwość (i w ogóle jest to dozwolone) to kombinuj z lampą błyskową. Tym obiektywem, w takich warunkach nie zamrozisz dynamicznego ruchu.

loogin72
03-03-2014, 21:48
Dziekuje za podpowiedzi , a jaki obiektyw by byl dobry , moze cos z tamrona ?

latant
03-03-2014, 22:40
https://plus.google.com/photos/102507729734924562563/albums/5877081194025641521?banner=pwa

Jakiś czas temu popełniłem podobne fotki, jak klikniesz na szczegóły zdjęcia to są dane. Może Ci to pomoże, wysokie ISO, obiektyw f4 więc bez rewelacji ale na stronę się nada.

loogin72
03-03-2014, 23:02
Dzieki to daje mi duzo do myslenia , a swoja droga fajne fotki.

--- Kolejny post ---

A jaki obiektyw jrst dobry do takieh dyscypliny sportu ?

krzyssp
03-03-2014, 23:52
coś w stylu 70-200 ze światłem 2.8 powinno być dobre

RTSiak
04-03-2014, 00:10
nie sluchaj ts-, nie strzelaj do sportowcow flashem

RobertON
04-03-2014, 00:46
nie sluchaj ts-, nie strzelaj do sportowcow flashem

Dokładnie - jak jadę na zawody syna w judo, to ci "strzelający flashem" rozpraszają i wkurzają nie tylko zawodników.

jellyeater
04-03-2014, 08:03
A jaki obiektyw jrst dobry do takieh dyscypliny sportu ?
Im jaśniejszy tym lepiej. A ogniskowa to już sam musisz ocenić jak daleko siedzisz. Popatrz jakiej ogniskowej używałeś do tej pory w tych rozmazanych zdjęciach. Potrzebujesz identycznej tyle, że jaśniejszej.

loogin72
04-03-2014, 10:23
Dziekuje panowie za odpowiedzi i czas jaki na nie spedziliscie ale jeszcze jedno pytanko na jakim trybie najlepiej robic oprocz M oczywiscie, jak do tej pory robilem na Tv i alservo czy to dobry wybor ?

zdebik
04-03-2014, 10:46
Jasny obiektyw, wysokie iso, czasy musza byc rzedu 1/500. Strzelasz wide open czyli na pelnej dziurze.

Makudonarudo
04-03-2014, 11:18
Jak możesz coś dokupić to canona 50mm 1.4 lub canona 85mm 1.8(te z tańszych) I tymi obiektywami już można coś zdziałać. Iso z tymi szkłami powinieneś utrzymać w granicach 400-800 chyba że hala będzie faktycznie bardzo ciemna. Ale tak czy siak lepiej mieć stałkę i dać jej nawet ISO 1600 niż mieć kita i już nie mieć nadwyżki ustawień iso.
Do tego rów w RAW-ach - światło na takich turniejach może okazać się trudne do opanowania pod kątem balansu bieli więc w razie czego z rawów coś powyciągasz.
Czasy naświetlania myślę że minimum 1/160 a maximum 1/250 lub jak te akrobacje bardzo ruchliwe to 1/320.
Przesłona z tymi szkłami co podałem to możesz zostawić 2.0. Ewentualnie mniej jak brakuje światła.
I ogólnie experymentować. Wszystko zależy od ilości światła i od "szybkości" córki.
Proponuję dokupić drugi akumulatorek do aparatu lub nawet trzeci, większą kartę pamięci i na innych zawodnikach ostro testować różne ustawienia. Wtedy jak przyjdzie kolej na córkę to już mniej więcej będziesz wiedział co ustawić. Sprawą priorytetową to utrzymanie czasu naświetlania takiego aby "cel" się nie rozmazał . I do tego najmniejsze możliwe iso i przesłona. I jeszcze taka podpowiedź - ale to już wymaga doświadczenia choćby w szybkiej zmianie parametrów. Jak Córka w danej chwili nie biega po scenie ale jest w miarę nieruchomo i pokazuje jakieś rozciąganie w miejscu to można wydłużyć czas naświetlania, i odwrotnie. Jak wiesz że zaraz przebiegnie sprintem przez scenę do ten czas skrócić.
Więc ogólnie dobrze jest znać "scenariusz" jej pokazu aby wiedzieć co nas czeka.

loogin72
04-03-2014, 15:04
Dzieki za naprawde wyczerpujaca odpowiedz , wsxystkie wskazowki wezme pod uwage co do obiektywow to sie rozejrze dzis za nimi, panowie jeszcze raz bardzo dziekuje za rady.

Makudonarudo
04-03-2014, 15:41
A i jeszcze jedno. Jak już chcesz spróbować sił ze stałkami to musisz panować nad punktami AF(czyli te migające czerwone punkty w wizjerze) i wiedzieć dokładnie gdzie celujesz. Ja ogólnie głównie korzystam z centralnego punktu ustawiania ostrości. 7d jest podobno lepszy pod tym kątem. W każdym razie lepiej wiedzieć z którego punktu aktualnie się korzysta. Przy automatyce aparatu może to być różnie.
Jeśli chodzi o 50mm vs 85mm to zależy jak blisko będziesz stał. Jak nie masz doświadczenia ze stałkami to bezpieczniejsza będzie 50mm. Zawsze możesz podejść na skraj parkietu.
A z dużej ilości pikseli zawsze można sobie potem na kompie skadrować jak córka za bardzo się oddali. (jak masz możliwość to na tym 18-135 poćwicz sobie czy lepiej by Ci leżało 50mm czy 85mm na tej hali)


A w przypadku gdy jednak zostaniesz skazany na tego 18-135 to niestety im mniejsza ogniskowa tym lepsze będą zdjęcia jako że na 18mm masz najlepszą światłosiłę.
Tylko jak kasa w tej chwili gra trochę roli to polecam dokupić 50mm 1.8 -> on jest dość tani ale jego największa wadą jest AF. Ale jak go wyczujesz to trochę fot nim popełnisz. Korpus 7d powinien trochę tą 50mm podkręcić. Ale jak finanse pozwalają to jednak lepiej tego 50mm 1.4 (mimo że do tańca to i tak polecam go domknąć do 1.8 lub 2.0) z racji szybkiego napędu AF i mniejszego stresu podczas fotografowania:)

igor58
04-03-2014, 18:12
a 50mm to nie stałka?

Chtiej
05-03-2014, 06:55
Jeśli chcesz zrobić ostre zdjęcia przy warunkach przedstawionych na filmie, to musisz przede wszystkim nastawić się na czasy naświetlania minimum 1/640 (jeśli ktoś uważa, że 1/250 wystarczy to znaczy, że nigdy takich zdjęć nie robił). Jeśli twoja córka jest w grupie wiekowej klasy II lub starszej to szykuj się na jeszcze krótsze czasy.
Ja na tego typu zawodach, w małych halach/salach najwięcej ujęć robię 135/2L, czasy 1/800 - 1/1250, ISO3200-12800 (zależnie od oświetlenia), zwykle na f2.8. Do zdjęć z podium naleśnik 40/2.8 jest bardzo dobrym rozwiązaniem, a przy okazji tanim. Dodam, że zdjęcia z przysłoną 1.4-1.8 nie wyglądają za dobrze, z racji zbyt płytkiej głębi ostrości.
W temacie sprzętu początkującym poleciłbym zależnie od budżetu Canona 70-200/2.8L (w kolejności od najnowszego do najstarszego). W przypadku mniejszego budżetu Canona 85/1.8 lub 100/2 na CROPa. Jest jeszcze Sigma 50-150/2.8 - przyzwoity, uniwersalny oobiektyw w atrakcyjnej cenie.
Jeśli masz w planach dłuszą przygodę z fotografią sportową to zdecydowanie polecam wymianę 7d na 1d MkIII. Obiektywy Tamron się do sportu w hali nie nadają.

loogin72
05-03-2014, 14:21
Oj 1D mklll to troche drogi sprxet jak na poczatek pozostane narazie przy 7 d a porozgladam sie za szklem , drogie te hobby :( ale cos za cos :) . Jezeli Panowie macie jesxcze jakies wskazowki to chetnie je przyjme. Pozdrawiam