PDA

Zobacz pełną wersję : Canon vs Nikon (FF)



karni
27-02-2014, 12:35
Witam, chciałbym wrócić do fotografii po kilkuletniej przerwie, kiedyś pstrykałem zestawem: 5D mkI z obiektywami 24-105 oraz 70-200 2.8. Moje potrzeby to przede wszystkim uniwersalny zoom do podróży (i tutaj bardzo różnie żeby zawęzić do jednej tematyki ale raczej lubię podejście reporterskie) i na miasto oraz niekiedy zabawa w różnych pomieszczeniach. Zoom chciałbym na pewno uzupełnić jakąś stałką pokroju 50mm 1.4/1.8 (choć nie mam doświadczenia z pracy z nimi).
Jako że nie posiadam żadnego osprzętu mogę elastycznie podejść do wyboru systemu.
W systemie nikona upatrzyłem sobie D610 (jako model wolny od słynnych "plam") ze względu na chęć kontynuowania zabawy z pełną klatką vs canon 6D rzecz jasna (budżetu nie zakładam z góry ale sądzę, że ok. 10 tys).
Jestem po lekturze wielu testów i wątków z forum i wydaje mi się, że zapoznałem się z obiema konstrukcjami całkiem dobrze. Cały czas odnoszę się do swojej starej piątki i tak jeżeli chodzi o sample z 6D/610D to ważne jest dla mnie ISO 3200-6400 i DR – nie wiem na co tak naprawdę postawić. Kwestia AF nie jest dla mnie kluczową – nie będę fotografował sportu, choć na „mieście” przyda się coś szybszego i celniejszego od starej piątki. Patrząc na sam obrazek według ciekawego testu link (http://www.davidkinghamphotography.com/blog/2013/11/canon-6d-vs-nikon-d600-high-iso-night-photography) jak zawsze bardziej podchodził mi obrazek z C. a tutaj nawet DR nie jest zły (co według testów powinno być domeną N.). Mam nadzieję, że będziecie w stanie doradzić mi coś w który system pójść za co z góry dziękuję
Wybór obiektywów jest byłby mniej więcej taki: Canon 50mm 1.4, Canon 16-35 2.8 u Nikona 50mm 1.8 z i tu trochę większy problem mi się pojawia ;)

banan82
27-02-2014, 13:36
Skoro system Canona juz znasz to po co go zmieniac :) Nie potrzebnie bys sobie skomplikowal zycie.

Yaru
27-02-2014, 15:13
Zobacz jak jest z dostępnością /ceną obiektywów które chciałbyś mieć i wybierz, od siebie dodam że 6d jest rewelacyjny, AF jest celny i dość szybki ( używam głównie centralnego ) mało tego nawet AI SERVO daje radę, ISO 3200-6400 w mojej opinii jest super. Super puszka.

Bangi
27-02-2014, 15:16
AF owszem celny, ale problemy też się zdarzają - patrz mój wątek http://www.canon-board.info/pierwsza-pomoc-awarie-usterki-problemy-56/6d-i-problemy-af-zzz-94801/

Ale bez względu na powyższe i tak, ani przez chwilę zakupu nie żałuję :)

Yaru
27-02-2014, 15:27
AF owszem celny, ale problemy też się zdarzają - patrz mój wątek http://www.canon-board.info/pierwsza-pomoc-awarie-usterki-problemy-56/6d-i-problemy-af-zzz-94801/

Ale bez względu na powyższe i tak, ani przez chwilę zakupu nie żałuję :)

Czytałem ten wątek, nawet się wypowiedziałem.

Kapuhy
27-02-2014, 16:12
Wg mnie zostaw sobie problem wyboru body na później i zajmij się szkłami najpierw. Jestem byłym użytkownikiem Nikona i do Canona przyciągneły mnie właśnie szkła - konkretnie 17-40 i 24-105. Nie to, że Nikon nie ma odpowiedników, ale stosunek ceny do jakości Canon ma zdecydowanie lepszy - przynajmniej wg moich kryteriów.

Ligo
27-02-2014, 18:42
bardziej podchodził mi obrazek z C
Odpowiedziałeś sobie sam. ;)
Dla mnie puszki Nikona są bardziej ergonomiczne, ale Canon wygrywa właśnie obrazkiem i wyborem szkieł, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Raideur
27-02-2014, 19:56
karni Na tym forum przewaga bedzie w strone canon-a, na nikoniarzach w strone nikon-a, wiec takie pytanie lepiej zadaj na neutralnym forum. :D
Ja bym na twoim miejscu wybral marke nikon, nie przypadnie do gustu to odsprzedarz i wrocisz do canon-a, nie bedziesz jednak myslal gdybym...?

Witek.K
27-02-2014, 20:44
Ja jestem swiezo po zmianie z Nikona na Canona. Na Twoim miejscu odpowiedzialbym sobie na pytanie, ktore ze szkiel wymienionych przez Ciebie sa priorytetowe. Jesli glownie zalezy Ci na szerokim zoomie, kupilbym Nikona z 14-24, takiego szkla w systemie Canona nie znajdziesz. Sam jestem po roznych podejsciach i wymieniony przez Ciebie C16-35, niestety nie jest szklem za ktore chetnie zaplacilbym zadana sume, zeby nie byc goloslownym posiadam RAW-y do wgladu. Seria szkiel F1.8 tez w systemie N jest interesujaca, taka 50-ka u Canona tez by sie przydala. Ja znalazlem sie tutaj glownie dlatego, ze lubie obrazek z Canona i 135-ke, ktora w systemie N jest taka sobie.

marfot
27-02-2014, 21:21
karni jako pierwszy zestaw polecam 6D + C35/2 IS - dla mnie ideał na ulicę i do wnętrz - bardzo lekki, jasne szkiełko, jeszcze małe zniekształcenia. Póki co ćwiczę to z 5DII - zestaw dobry ale nie tak kompaktowy i lekki jak z 6D.
No i brak odpowiednika w N ;)

Bangi
27-02-2014, 22:39
Czytałem ten wątek, nawet się wypowiedziałem.

Wybacz, nie zauważyłem :oops:

Ale tak jak pisałem wcześniej, puchę w pełni polecam ;)

jinks
27-02-2014, 22:51
Na dzień dzisiejszy jeśli chodzi o ergonomię, szkła, iso itd. to raczej nie ma większego znaczenia który wybierzesz.

Dla mnie kolory i przejścia tonalne z canona, szczególnie potraktowane capture one są lepsze niż w nikonie. Jest to jednak subiektywne odczucie, bo niektórzy nie widzą różnicy, inni nawet wolą kolory z nikona. To już musisz ocenić sam najlepiej na zdjęciach gdzie jest skóra.

jaś
27-02-2014, 23:22
to raczej tylko kwestia kasy za szkła, odpowiedniki nikona wydają się być droższe ale jednocześnie bardziej wypasione np. 16-354VR i 17-404L, obiektywy nikona są znacznie nowsze więc rynek wtórny będzie z natury rzeczy mniejszy, co do samych korpusów to wyglądają podobnie wyjąwszy typowe dla canona okrojenie "marketingowe" 98% wizjer zamiast 100% (to chyba ma bardzo niewielkie racjonalne uzasadnienie i jest typową złośliwością marketingu), fpsy wołają też o pomstę do nieba już trzycyfrowe korpusy zaczynają być szybsze, autofocus na zasadzie up..... prawie wszystko i zostawić jeden w centrum krzyżowy (znowu wydaje się, z naciskiem na wydaje, że trzycyfrowe maluchy zaczynają mieć bardziej wypasiony af, a porównanie z konkurencją żółtą wypada bardziej niż blado) i tu można dalej wyliczać, trzeba sobie popatrzyć na tabelki z porównaniem korpusów. Ale z drugiej strony jak się popatrzy na wątki o D600/D800 to strach sięgać do portfela. No i z trzeciej strony patrząc 6D to świetny korpus i jeśli jesteś świadomy tego co kupujesz to zdecydowanie polecam, warto kupić, sam używam i jak na razie gęba mi się śmieje ile razy spojrzę na wyświetlacz.

Sezamek
27-02-2014, 23:49
Ja niedawno pytalem zoltych czy da rade zmienic system w stosunku 1:1 z tego co mam i do czego to wykorzystuje. Ktos juz wspomnial, ze N ma nowsze szkla a i nawet obrazek z amatorskiego D5100 wydaje mi sie ladniejszy od mojego 5DII. Niestety kwotowo to po sprzedazy swojego arsenalu moze bym mogl sobie na D610 pozwolic ale o szklach nie ma mowy. Takze podejzewam, ze korzystniej wypadnie C :)

BartasPL
28-02-2014, 00:18
W Canonie wybrałbym:
używane 6D za 4500
nowego tamrona 24-70 f/2.8 IS za 3800zł lub nowego Canona 24-70 f/4 L za 4000zł
używaną 50mm 1.4 USM za 1000zł
razem 9500zł

ewentualnie do tego używana lampę 430EX II za 700zł.

Jak chcesz koniecznie nową puchę to wtedy:
6D za 6000zł
nowe 24-70L f/4 IS za 4000zł ale raczej nowego tamrona 24-70 2.8 is za 3800zł (nie ryzykowałbym używanego jako podstawowe szkło na nowym body),
razem 10000zł

A w Nikonie
nowe D610 za 6400zł
używany Nikkor 24-70 G ED f/2.8 za 4000zł-4500zł lub nowy Tamron 24-70 f/2.8 IS za 3700zł
razem 10-11k
potem Nikkor AF-S 35mm f/1.8G DX za 700zł. Szkło jest DX, ale kryje FX (FF). Winietuje na otwartej przesłonie, ale przy domykaniu winieta znika. Poza tym kto nie lubi winiety z jasnych stałek?
Wtedy lampę masz wbudowaną i to z zdalnym wyzwalaniem CLS.

jaś
28-02-2014, 00:30
W Canonie wybrałbym:
używane 6D za 4500


też bym tak zrobił, jest tylko jeden drobny problem nigdy jeszcze nie widziałem używki 6D za 4500 :), za 4500 można kupić spokojnie używkę 5DII

BartasPL
28-02-2014, 01:14
Ja widziałem, ale nawet licząc 5200zł + Tarmona 3800 + 50 1.4 wychodzi 10k więc tyle ile ma wyjść

karni
28-02-2014, 13:07
Słowem wstępu dzięki za feedback, jak zwróciliście uwagę, żeby odłożyć samo myślenie o body a skupić się na obiektywach to chyba tutaj canon przeważa szalę. Rozwijając to zamiast planowanego 16-35 mógłbym wybrać: 24-105, 35 f2 albo 85mm albo 50mm z 85mm (do przemyślenia) i może jakąś lampę.

Kapuhy
28-02-2014, 13:57
odpowiedniki nikona wydają się być droższe ale jednocześnie bardziej wypasione np. 16-354VR i 17-404L
Nikkor na VR i to jest jedyna przewaga, jeżeli dla kogoś to ma znaczenie. Nikkor jest znacznie droższy (nowy czy używany) większy, cały plastikowy z zewnątrz, ma micro-motor (może nie najwolniejszy, ale 17-40 L jest zdecydowanie szybszy ze swoim ring-iem) i poza tym Nikkor ma luz na pierścieniu ostrości, co mnie bardzo irytowało. Ale i tak to było moje ulubione szkło w systemie Nikona.

jan pawlak
28-02-2014, 17:49
Chwała Nikonowi !. Niech żyje Nikon !
Od zawsze używam "wszystko" Canona, nic nigdy nie miałem Nikona i mieć (chyba) nie będę.

Ale, pomyślcie tylko czym byśmy fotografowali, jaka byłaby technologia, ile by wszystko kosztowało gdyby Canon nie miał konkurencji Nikona !?
Przez jakiś czas, w danym segmencie, lepszy/tańszy jest jeden producent a za jakiś czas drugi.

Trzeba wybrać takiego producenta który psychicznie bardziej nam pasuje (ładniejsze, lepiej leży w ręku, idol/przyjaciel/wróg ma, aktualnie tańsze o x zł, ...)
Tak na prawdę cena jest kwestią rozeznania ludzi od marketingu, ile mogą zgarnąć z danego rynku za dany produkt nie tworząc międzyproduktowej konkurencji pomiędzy swoimi wyrobami.

jp

5pirit
28-02-2014, 18:28
Skoro system Canona juz znasz to po co go zmieniac :) Nie potrzebnie bys sobie skomplikowal zycie.

Poszedł bym tym samy tropem, tym bardziej jak już napisałeś że szalę przeważają szkła Canona.

Od zawsze używałem i używam Canona. Raz byłem zmuszony (złośliwość rzeczy martwych) do zapożyczenia od znajomego Nikona i była to dla mnie katorga jeżeli chodzi o obsługę. Jak bym kiedyś myślał o przejściu na Nikona, to chyba w okresie zimowym (czyli dla mnie po za sezonem) żeby nauczyć od nowa wszystkiego.

centur
28-02-2014, 19:04
najlepiej sprzedaj wszystko, zgodnie z sugestią tego pana...8-)
Dlaczego pozbywam się Canona - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=eAstw_v3Eto)

marfot
28-02-2014, 23:13
najlepiej sprzedaj wszystko, zgodnie z sugestią tego pana...8-)

Ważniejsze jest czy po przygodzie z tym Lumixem ten Pan wróci do Canona czy przejdzie do Nikona ;)
Nie sądzę żeby został przy tym kartoflu.

zdebik
01-03-2014, 18:15
Ważniejsze jest czy po przygodzie z tym Lumixem ten Pan wróci do Canona czy przejdzie do Nikona ;)
Nie sądzę żeby został przy tym kartoflu.

Tak to bywa gdy zaczynasz uważać sie za onaniste :) zmieniasz na mydelniczke i udajesz fotografa.

Nikon D800 czy Canon 5D mkIII - Nikoniarze.pl - Forum fotograficzne (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=243287) - chlopaki z żółtego obozu sie rozpisali hehe ;)

karni
04-03-2014, 15:20
najlepiej sprzedaj wszystko, zgodnie z sugestią tego pana...8-)
Dlaczego pozbywam się Canona - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=eAstw_v3Eto)

nawet nie skomentuję :)

canon/nicon
08-03-2014, 01:06
Poszedł bym tym samy tropem, tym bardziej jak już napisałeś że szalę przeważają szkła Canona.

Od zawsze używałem i używam Canona. Raz byłem zmuszony (złośliwość rzeczy martwych) do zapożyczenia od znajomego Nikona i była to dla mnie katorga jeżeli chodzi o obsługę.

Oj tu się nie zgodzę. Nikon oprócz kolosalnej przewagi jaką jest DR to kolejną jest właśnie ergonomia. Można na każdy temat polemizować w Nikonie, ale te dwie rzeczy sa nie do pobicia tak jak filmowanie w Canonie. :)

trothlik
21-05-2014, 22:19
nawet nie skomentuję :)

A co tu komentować? Typa nie da się słuchać. Wiejski filozof i tyle.

jaś
22-05-2014, 20:52
najlepiej sprzedaj wszystko, zgodnie z sugestią tego pana...8-)
Dlaczego pozbywam się Canona - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=eAstw_v3Eto)

a wszystkie te opowieści to trzecia góralska prawda :)

magnus
23-05-2014, 11:31
karni

A może pomyśl nad Tokiną 14-28 f/2.8? Ja się właśnie zastanawiam nad nią. Jest ostrzejsza od 16-35L i dwa razy tańsza!

Co do szkieł to jak nie musisz mieć 50tki, to celuj w Sigmę 35 f/1.4. A jak musisz mieć 50tkę to celuj w starą Sigmę 50 f/1.4, a jeszcze lepiej w nową 50 f/1.4 (ale droga jest), a jak chcesz coś małego to tylko ef 35/f2 is.

Raideur
23-05-2014, 12:00
A co tu komentować? Typa nie da się słuchać. Wiejski filozof i tyle.

Ale on jest z miasta. :lol:

damianko
23-05-2014, 14:45
Co nie zmienia faktu, ze zawsze gada od rzeczy.