PDA

Zobacz pełną wersję : Color Management - zarządzanie barwą?



dellos
25-02-2014, 10:20
Śmieszne jest to Polskie tłumaczenie stwierdzenia "color management", który jest tłumaczony jako zarządzanie barwą. Nie wiem jak niby można zarządzać barwą ?? Barwa jest jaka jest... nie ma wpływu na jej zarządzanie. Ale to taki mały "psikus" bezmyślnego tłumaczenia z ang. na Polski.

janhalb
25-02-2014, 10:40
Zaproponuj lepsze tłumaczenie.

dellos
25-02-2014, 11:37
Nie mam lepszego pomysłu :) tylko tak zwracam uwagę na ten fakt...

czornyj
25-02-2014, 14:36
Gdybyś trochę pozarządzał barwą, to byś wiedział że się da i termin nieźle oddaje zamysł tego, o co chodzi w tej technologii ;)

A chodzi właśnie o to, by barwa nie była "taka, jaka jest", tylko "taka, jak być powinna" - system zarządzania barwą dba więc o możliwie spójną reprodukcję i rejestrację barwy na różnych urządzeniach wejściowych i wyjściowych.

wfal
25-02-2014, 16:30
... Nie wiem jak niby można zarządzać barwą ?? Barwa jest jaka jest... nie ma wpływu na jej zarządzanie.

Ryba też nie wie nic o ogniu a jednak ogień istnieje. To że Ty nie wiesz jak nią zarządzać nie oznacza, że inni też nie wiedzą. Wiesz choćby co to jest metameryzm? To nie tylko problem fotografii.

J.J.
25-02-2014, 21:03
W druku zarządzanie barwą ma znaczenie. I to duże. Bez zarządzania barwą, trawa w kolorowej gazecie, nie byłaby taka zielona, jak na materiale wyjściowym.

czornyj
25-02-2014, 21:15
W druku zarządzanie barwą ma znaczenie. I to duże. Bez zarządzania barwą, trawa w kolorowej gazecie, nie byłaby taka zielona, jak na materiale wyjściowym.

Wiele lat temu*ostro wziąłem się za doktoryzowanie z zarządzania barwą,*jak zacząłem robić dla hipermarketów gazetki drukowane na papierze gazetowym ;)

J.J.
25-02-2014, 21:50
...jak zacząłem robić dla hipermarketów gazetki drukowane na papierze gazetowym ;)

No to mamy coś wspólnego :) Niektóre z tych gazetek przerabiam z czystego papieru na zadrukowany :)