PDA

Zobacz pełną wersję : bezbolesna przesiadka z Lightroom 3 na Lightroom 5



crasta
24-02-2014, 11:15
Musze zainstalować Lightroom 5 ale tak aby nie potracić wszystkich ustawień( chodzi mi o gwiazdki, komentarze do zdjęć, daty itp).
Jakies katalogi mam zachować czy instalator LR5 nie zaora mi wszystkich ustawień z LR 3?

zaitsev
24-02-2014, 12:33
Musze zainstalować Lightroom 5 ale tak aby nie potracić wszystkich ustawień( chodzi mi o gwiazdki, komentarze do zdjęć, daty itp).
Jakies katalogi mam zachować czy instalator LR5 nie zaora mi wszystkich ustawień z LR 3?
Zaznacz wszystkie zdjęcia, naciśnij prawy przycisk myszy i wybierz "Metadata/Save metadata to file". Lightroom utworzy wtedy przy każdym zaznaczonym zdjęciu plik .xmp, który raczej zachowa wszystkie dane, które wymieniłeś (chociaż nie wiem jak z komentarzami i o jakie daty chodzi).
Możesz jeszcze wyeksportować utworzone presety (tryb Develop, prawy przycisk myszy na wybranym presecie z menu po lewej, Export) oraz na tej samej zasadzie możesz zrobić z Collections.

wender
24-02-2014, 17:01
Lightroom utworzy wtedy przy każdym zaznaczonym zdjęciu plik .xmp

To czy LR utworzy pliki .xmp czy zapisze dane bezpośrednio w zdjęciu zależy od formatów plików, których używasz.

zaitsev
24-02-2014, 21:28
To czy LR utworzy pliki .xmp czy zapisze dane bezpośrednio w zdjęciu zależy od formatów plików, których używasz.
Być może. Nie zwróciłem na to uwagi, bo pracuję wyłącznie na *.cr2.

Element7th
24-02-2014, 21:33
Sprawdzasz jaki masz ustawiony katalog roboczy w LR3, kopiujesz go "gdzieś" i podajesz do niego ścieżkę w LR5. Po ponownym uruchomieniu LR5 program zapyta czy przekonwertować katalog roboczy do wersji 5.

P.S. Zrób sobie kopię tego katalogu przez konwersją w razie wojny.

Presety wystarczy skopiować z katalogu LR3 - nie będą konwertowane.

wender
24-02-2014, 21:55
Być może. Nie zwróciłem na to uwagi, bo pracuję wyłącznie na *.cr2.

.cr2 na to nie pozwala, więc zawsze jest oddzielny plik
.dgn i .jpg na pewno pozwalają na zapis bezpośrednio w pliku

Nie trzeba też robić tego ręcznie. Można ustawić automatyczną aktualizację plików o nowe dane.

Inna sprawa, że w przypadku aktualizacji można importować cały katalog. Ja automatycznie aktualizuje dane xmp w plikach jako dodatkowy backup.