PDA

Zobacz pełną wersję : 6d i problemy AF ???



Bangi
23-02-2014, 17:36
Witajcie, ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu odkryłem, że moje 6d ma problem z BF, ale...
Jestem pewien, że tego problemu nie było od samego początku. Nie wiem kiedy go nabyłem, ale z całą pewnością jest to przypadłość nabyta, gdyż jeszcze jakiś czas temu bardzo chwaliłem AF w 6d, a cała sprawa wynikła podczas kupna 50/1.4 kiedy okazało, się że jest spory BF... i to z kilkoma szkłami.
Wróciłem do domu przetestowałem inne szkiełka i okazało się, że problem występuje na każdym !!!
Nie jest jakoś szczególnie tragicznie, bo korekta w body załatwia sprawę i to całkiem sprawnie (wreszcie przestałem się martwić, że mój C 100-400 mydli ;))
Zastanawiam się tylko co może być przyczyną nabytego problemu. Macie jakieś pomysły?
Słać do kalibracji? Body na gwarancji, całej szklarni z body nie chcę wysyłać.
Problem ewidentnie tkwi w body.

Bolek02
23-02-2014, 18:23
Z Twojej wypowiedzi wynika, że wcześniej posiadane szkła trafiały w punkt a teraz nie - jesteś pewien ?
Trochę to dziwne, bo AF sam z siebie raczej tak się nie zachowuje :(
Jeśli masz puszkę na gwarancji zawsze możesz poprosić w Serwisie aby skalibrowali do wzorca.
Wszystkich szkieł nie ma sensu wysyłać, bo jeśli nie są na gwarancji wydasz niepotrzebnie sporo kasy.

Bangi
23-02-2014, 18:46
Na 100% wcześniej trafiał w punkt. Przejrzałem nawet foty. Zawsze po kupnie szkła, bawiłem się "testowaniem" ;)
To co mi przychodzi do głowy to, że może czujniki AF-u się zabrudziły???

Raideur
23-02-2014, 18:50
Podaj "kilometraz" aparatu od jakiego zauwazyles zmiany?

jinks
23-02-2014, 18:55
To co mi przychodzi do głowy to, że może czujniki AF-u się zabrudziły??? No spróbuj najpierw przedmuchać gruszką czujniki AF (są pod lustrem). Też mi się kiedyś paproch przyczepił i AF wariował. Nie wiem jak dokładnie wygląda kalibracja body, ale jeśli jest to wykonywane mechanicznie to może międzyczasie poluzowała Ci się jakaś śrubka?

Bangi
23-02-2014, 19:20
Podaj "kilometraz" aparatu od jakiego zauwazyles zmiany?

8000 klatek bez żadnych problemów, obecnie jest ok. 9900. Gdzieś między tymi wartościami problem się pojawił.


No spróbuj najpierw przedmuchać gruszką czujniki AF (są pod lustrem). Też mi się kiedyś paproch przyczepił i AF wariował. Nie wiem jak dokładnie wygląda kalibracja body, ale jeśli jest to wykonywane mechanicznie to może międzyczasie poluzowała Ci się jakaś śrubka?

Z tego co tu kiedyś było napisane na temat regulacji AF przez serwis to odbywa się to elektronicznie.
Dmuchać próbuję, tylko w sumie trudno tam gruszką sensownie dmuchnąć ;( a nie mam takiej z zakrzywionym dziubkiem ;)

dzeej
23-02-2014, 19:33
Bangi muszę przyznać, że zasmuciłeś mnie tymi postami... Trzymam kciuki by wszystko zostało naprawione! Jeśli możesz to daj znać w temacie, gdy uda się naprawić... Chyba pozostaje serwis, szczerze wątpię by to się od kurzu czy brudu stało... nie w lustrze za kilka tys zł.

Witek.K
23-02-2014, 19:34
Czegos nie rozumiem. Wszedles do sklepu ze sprawnym aparatem a wyszedles z BF-em? Zeby troche rozjasnic materie zadam kilka pytan pomocniczych:

1. Czy byl taki moment, ze z nowym szklem nie bylo BF? Inaczej, czy BF byl od razu z nowym szklem, czy pojawil sie po jakims czasie?
2. Jakich szkiel uzywales wczesniej?
3. Jak duzy jest BF? Jaka wartosc musisz ustawic, zeby dzialaly wszystkie szkla?
4. Czy ta wartosc jest taka sama dla wszystkich szkiel, wlacznie z tym nowym?

wiktor2323
23-02-2014, 19:38
Dobra, duża gruszka i konkretnie wydmuchaj komorę lustra/ czujniki AF. Ja już drugi raz miałem nabytego BF i za każdym razem było to spowodowane brudem ( w moim wyoadku czym dłuższe szkło tym efekt bardziej widoczny) ;)

Fotopstryczek
23-02-2014, 19:53
Dmuchać próbuję, tylko w sumie trudno tam gruszką sensownie dmuchnąć ;( a nie mam takiej z zakrzywionym dziubkiem
Wstępne podnoszenie lustra i można bez problemu dmuchać. Matrycę lepiej trzymać za migawką (jeśli jest czysta).
Oczywiście zanim włożysz coś w komorę lustra, upewnij się, że lustro samo nie opadnie.

Życzę szybkiego rozwiązania problemu, testy AF są nudne i czasochłonne...

Bangi
23-02-2014, 20:44
Dobra, duża gruszka i konkretnie wydmuchaj komorę lustra/ czujniki AF. Ja już drugi raz miałem nabytego BF i za każdym razem było to spowodowane brudem ( w moim wyoadku czym dłuższe szkło tym efekt bardziej widoczny) ;)

To nie tak, że wpadłem do sklepu i problem się wtedy pojawił, raczej się uwidocznił dobitniej niż wcześniej.
Jakiś czas temu kupiłem używaną 100 L i z nią widać, było, że nie tafia, pomyślałem, że może wina szkła. Korekta +10 sprawę załatwiła.
Równolegle zauważyłem, że 100-400 trochę (ale to troszeczkę mydli), ale tłumaczyłem sobie, że ostatnio w słabych warunkach foce samoloty (mglisto) i to pewnie wina warunków atmosferycznych. Dziś była piękna pogoda, pojechałem na samoloty dałem korektę +10 i już nie mydli ;), bez korekty znów mydli.
W tym sklepie to dlatego się uwidocznił, bo od dłuższego czasu nie miałem nic jasnego (pokroju 1.8/1.4), a przy tak papierowej GO najlepiej to widać.
Jutro na spokojnie podmucham. Podejrzewam, że to jednak to, bo trochę syfków ostatnio było i mocno dmuchałem, przeniosły się nawet na matówkę i jak ją przedmuchałem (nie wyjmując) zniknęły, więc może siadły na czujniku AF.

@ Fotopstryczek - dzięki za podsunięcie pomysłu z wstępnym podnoszeniem lustra. Na to nie wpadłem ;)

Generalnie korekta +10 z każdym szkłem sprawę załatwia, ale przecież nie o to chodzi, by korygować coś co działało bez korekty ;)

Witek.K
23-02-2014, 20:54
To nie tak, że wpadłem do sklepu i problem się wtedy pojawił, raczej się uwidocznił dobitniej niż wcześniej.
Jakiś czas temu kupiłem używaną 100 L i z nią widać, było, że nie tafia, pomyślałem, że może wina szkła. Korekta +10 sprawę załatwiła.
Równolegle zauważyłem, że 100-400 trochę (ale to troszeczkę mydli), ale tłumaczyłem sobie, że ostatnio w słabych warunkach foce samoloty (mglisto) i to pewnie wina warunków atmosferycznych. Dziś była piękna pogoda, pojechałem na samoloty dałem korektę +10 i już nie mydli ;), bez korekty znów mydli.
W tym sklepie to dlatego się uwidocznił, bo od dłuższego czasu nie miałem nic jasnego (pokroju 1.8/1.4), a przy tak papierowej GO najlepiej to widać.
Jutro na spokojnie podmucham. Podejrzewam, że to jednak to, bo trochę syfków ostatnio było i mocno dmuchałem, przeniosły się nawet na matówkę i jak ją przedmuchałem (nie wyjmując) zniknęły, więc może siadły na czujniku AF.

@ Fotopstryczek - dzięki za podsunięcie pomysłu z wstępnym podnoszeniem lustra. Na to nie wpadłem ;)

Generalnie korekta +10 z każdym szkłem sprawę załatwia, ale przecież nie o to chodzi, by korygować coś co działało bez korekty ;)

Z tego co piszesz wynika raczej, ze miales od poczatku BF i tak niestety bywa, u mnie jest ustawienie +4, do wszystkich szkiel. To zadna trgedia.

Bolek02
23-02-2014, 20:58
Bangi za nowa ta puszka żeby podejrzewać zabrudzenie czujników - albo coś przeoczyłeś od początku, albo pozmieniałeś ustawienia w puszce.
Poza tym jak się da skorygować szkła mikrokalibracją, to w czym problem ?

Bangi
23-02-2014, 22:47
Nie miałem tego na pewno od początku.
Miałem przez jakiś czas kupione w ciemno używane 50/1.4 i żadnych, ale to żadnych problemów nie było. 100-400 na początku też nie "mydlił".
Szkła zmieniam dość często, i syfów trochę na matówce bywa, piszę o matówce bo staram się je raczej zdmuchiwać z matrycy, a matówką zazwyczaj się nie martwię.
No nic, jak znajdę jutro czasu trochę i naładuję do pełna akumulator to spróbuję podmuchać jeszcze na te czujniki.

@ Bolek - problem "mentalny" ;)

Yaru
24-02-2014, 09:21
Nie miałem tego na pewno od początku.
Miałem przez jakiś czas kupione w ciemno używane 50/1.4 i żadnych, ale to żadnych problemów nie było. 100-400 na początku też nie "mydlił".
Szkła zmieniam dość często, i syfów trochę na matówce bywa, piszę o matówce bo staram się je raczej zdmuchiwać z matrycy, a matówką zazwyczaj się nie martwię.
No nic, jak znajdę jutro czasu trochę i naładuję do pełna akumulator to spróbuję podmuchać jeszcze na te czujniki.

@ Bolek - problem "mentalny" ;)

Mam nadzieję że to problem brudu na czujnikach AF i że po "gruszce" problem zniknie, częsta zmiana szkieł sprzyja zasyfianiu wnętrza.
Nie wiem jak jest z zasysaniem kurzu przez 100-400 ( nigdy nie miałem tego szkła nie mój zakres ogniskowych ), miałem kiedyś jeden obiektyw typu "pompka" i przy szybkiej zmianie ogniskowych lekki podmuch był odczuwany przy okularze wizjera :D - ale to była Tokina 60-300 za 400 zł więc o uszczelnieniach nie było mowy.

Witek.K
24-02-2014, 11:21
Mowiac szczerze watpie aby przedmuchanie cokolwiek zmienilo. Farfocle na czujnikach powoduja razej nieobliczalne dzialanie AF-u, pompowanie, kompletna niecelnosc itp. O dokladnym przesunieciu o +- 10, jeszce nie slyszalem...

marcar
24-02-2014, 12:39
Mowiac szczerze watpie aby przedmuchanie cokolwiek zmienilo. Farfocle na czujnikach powoduja razej nieobliczalne dzialanie AF-u, pompowanie, kompletna niecelnosc itp. O dokladnym przesunieciu o +- 10, jeszce nie slyszalem...

Właśnie... Coś to jest podejrzane, że dla wszystkich szkieł błąd jest tej samej wartości (patrząc na korekcję). Stawiałbym na to, że coś się rozregulowało w elektronice.

adam1004a
24-02-2014, 12:57
mam 70d i jest to samo. w mojej opinii jest to niechlujstwo Canona przy kalibracji puszek.

Yaru
24-02-2014, 12:59
Właśnie... Coś to jest podejrzane, że dla wszystkich szkieł błąd jest tej samej wartości (patrząc na korekcję). Stawiałbym na to, że coś się rozregulowało w elektronice.

Zobaczymy jaki będzie efekt po czyszczeniu, rozregulowanie AF po takim przebiegu dziwi. Jestem szczęśliwym posiadaczem 6D i puszka jest celna z moimi szkłami 24-70, 35 i 85 - oby tak pozostało jak najdłużej.

Martinez69
27-02-2014, 08:56
Ja miałem podobnie z 5D MARK II dostał się paproch na te mniejsze lusterko od AF, gruszka załatwiła sprawe

darkon
27-02-2014, 09:30
Autor postu milczy. Ciekawe czy już przedmuchał czujniki i pomogło?

jaś
27-02-2014, 10:15
milczy bo na takie zabawy trzeba mieć czas i światło, pewnie czeka na weekend

Bangi
27-02-2014, 15:27
Nie zapomniałem o Was ;)
Po prostu nie mam ciągle czasu się za to zabrać, foto to tylko hobby, więc dmuchanie w body nie jest priorytetem, a na tygodniu i tak szans na zdjęcie nie mam :(

Obiecuję, że dam znać jak sprawa się zakończyła jak w końcu nadmucham w body ;)

LafarM
01-03-2014, 23:16
Ja miałem ten sam problem w 450D a tam nie było regulacji. Pomogło ponowne samodzielne wgranie firmware. Nie wiem czy w wyższych modelach jest tak samo ale można spróbować...

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Bangi
02-03-2014, 12:15
Wygląda na to, że po dokładnym przedmuchaniu komory, w tym szczególnie czujników AF, sytuacja się unormowała i "problem" zniknął :D
Dzięki wszystkim za sugestie i zaangażowanie ;)

krzykik
02-03-2014, 12:44
to dobrze że to się tak zakończyło

zdebik
04-03-2014, 10:34
Dobrze, ze tak sie to zakonczylo. Kolejny raz grucha dala rade :).

Boober
04-03-2014, 12:27
To dobrze faktycznie. Napisz to żółtym bo już podłapali i zaczęły się drwinki na sąsiednim forum ;)

Yaru
04-03-2014, 12:41
To dobrze faktycznie. Napisz to żółtym bo już podłapali i zaczęły się drwinki na sąsiednim forum ;)
Tiaaa, w dziale o rewelacyjnym AF w d800 ?
:mrgreen:


Wygląda na to, że po dokładnym przedmuchaniu komory, w tym szczególnie czujników AF, sytuacja się unormowała i "problem" zniknął :D
Dzięki wszystkim za sugestie i zaangażowanie ;)

No to super ;)

Bangi
14-05-2014, 20:34
Witam,
odświeżam temat, problem chyba jednak nie zniknął. Po dłuższych obserwacjach ewidentnie jest problem z BF, który korektą +10 jest niby załatwiany, ale jednak nie zawsze :(
W sumie już chyba podjąłem decyzję, by słać body i szklarnię na Żytnią, ale mam pytanie - czy ktoś z Was słał kurierem sprzęt? Są z tym jakieś problemy? Mam się bać? Oczywiście wiem, że kurier, to kurier, ale pojechać nie mogę :(

tlustyx
14-05-2014, 21:45
Wysyłałem trochę tańszy sprzęt (sigmę 17-50 2.8 i C 50D) do kalibracji kurierem przez Strefa Paczki (DPD) tam max ubezpieczenie jest chyba na 5 lub 6 tyś. Koszt niewielki bo 21 zł z ubezp. na 4 tyś.
Jeśli aparat masz na gwarancji to wysyłasz kurierem wskazanym przez serwis.
Ale jest sens wysyłać? Jak to się mówi "lepsze jest wrogiem dobrego" i aby nie okazało się że będzie jeszcze gorzej.

Bangi
14-05-2014, 22:43
Jeden znajomy - bezpośredni ;) - przerabiał kalibrację i był mega zadowolony, a mnie już trochę drażni. Szczególnie 50-tka, która z bliska trafia, a z dalsza już nie... :( Tzn. nie trafia bez korekta, ale wtedy korekta z bliska jest problemem, itd... :(

jinks
14-05-2014, 23:05
A może coś ze szkłem się stało? 50 canona jest delikatna. Mogłeś uderzyć tubusem i teraz wariuje. Sprawdź na wszelki wypadek inne jasne szkła.

eclipsis
15-05-2014, 08:51
Przy zakupie 50tki warto od razu dokupić osłonę przeciwsłoneczną. Jako że mocowana jest do obudowy, a nie do toru optycznego, znacząco podnosi wytrzymałość tego szkła.

Wysłane z mojego Venue 7 3730 przy użyciu Tapatalka

Bangi
15-05-2014, 08:53
To nie wina 50-tki. Niestety podobna tendencja jest na każdym szkle, nawet na 100-400 to widać, gdzie GO przy dalszych obiekatch jest już całkiem duża, to i tak korekta + 10 daje lespzy efekt (jest ostrzej).
Kalibrację chcę zrobić bo w sumie w chiwli obecnej cały system (bez jednego szkła) mam na gwarancji i nie muszę w sumie płacić.

eclipsis
15-05-2014, 08:54
Sorki za podpis, pierwszy raz użyłem taptalka i taki psikus mnie spotkał :-)

Canonierzysta
15-05-2014, 09:04
Ja przerabiałem wysyłkę i kalibrację body do wzorca jakiś miesiąc temu.

Wysyłałem po pierwsze dlatego, że po kilku latach nicnierobienia w tym kierunku stwierdziłem, że przyda się czyszczenie. AF na 50/1,8 wariował nawet w dość kontrastowych miejscach więc od razu zrobiłem regulację body do wzorca.

Użyłem dedykowanego kuriera UPS, przesyłka około 15 PLN ubezpieczona z gwarancją dostawy następnego dnia. Przesyłka zwrotna tyle samo, ale słabo rozwiązują kwestię płatności, bo wolą dać płatność przy dostawie ( +10PLN za przesyłkę) niż załatwić z klientem przelew, ale nie o tym ;)

Po regulacji body problem z moją 50-tką zniknął i zauważalnie AF jest szybszy i ma o wiele mniej kłopotów z ustawieniem ostrości na moim całkowicie czarnym kocie ;).... niemniej jednak chwilę po tym dostałem nowe szkło 24-105L, poszedłem strzelić kilka fotek w słoneczny dzień, i kilka strzałów było totalnie nie w punkt ( tu niestety nie wiem czy jeszcze brak mi wprawy, czy szkło, czy może ta regulacja :| ).

Sam w ten weekend planowałem zrobić testy na karcie pomiaru AF i zobaczyć jak to trafia, ewentualnie wyregulować. Dam znać.

Podsumowanie...kalibracja w moim przypadku przyniosła odczuwalną poprawę pracy AF, przydałoby się może wyregulować także fotografa ;)

P.S. Body było już bez gwarancji.

Bangi
15-05-2014, 14:36
A macie pewność, że ta przesyłka UPS jest ubezpieczona? Pytam bo na wzorze z ich strony nie ma miejsca na kwotę, a przecież trzeba ją zadeklarować.
Pytam, bo przewertowałem ogólne warunki UPS i tam jest mowa, że standardowo odpowiadają do jakiś 300 iluśtam złotych…
???

Canonierzysta
15-05-2014, 22:05
Teraz to już sam zwątpiłem...nie mam juz potwierdzenia nadania i sprawdzić nie mogę...fakt nie pamietam abym deklarowal wartość przesylki... Na stronie serwisu w instrukcji wysylki podany jest ich numer klienta...moze zgodnie z umowa wszystkie przesylki maja ubezpieczone...ale to juz chyba do sprawdzenia albo w serwisie albo w upsie..ale Ci drudzy pewnie nie zdradza warunkow umowy...

Sent from my Nokia 6310i using Tapatalk

Bangi
16-05-2014, 09:56
Najważniejsze, że nic się nie wydarzło ze sprzętem ;)


Teraz to już sam zwątpiłem...nie mam juz potwierdzenia nadania i sprawdzić nie mogę...fakt nie pamietam abym deklarowal wartość przesylki... Na stronie serwisu w instrukcji wysylki podany jest ich numer klienta...moze zgodnie z umowa wszystkie przesylki maja ubezpieczone...ale to juz chyba do sprawdzenia albo w serwisie albo w upsie..ale Ci drudzy pewnie nie zdradza warunkow umowy...

Sent from my Nokia 6310i using Tapatalk

eclipsis
16-05-2014, 10:01
Nie wiem co by musieli z paczką robić, żeby uszkodzić ten aparat. Ja na przykład na jednym zleceniu wykonałem rzut o beton. Lampa się złamała w pół, obiektyw również ucierpiał, natomiast body wcale. 7d na marginesie też zdążyło mi się opuścić podczas biegu, gdy ktoś mnie potrącił. Jedyne co się stało, to nie działał przez chwilę spust migawki, po czym wszystko działa świetnie po dziś dzień. Od tamtych wydarzeń, nie boję się o body z magnezowymi korpusami. Af jak działał, tak działa. Jedynie szkoda sznitòw na body ☺

Bangi
16-05-2014, 10:49
Ja się nie boję, że coś się stanie ze sprzętem, w sensie uszkodzeń fizycznych, tylko tego, że jak paczka zniknie lub ktoś ją przepakuje, to jak udowodnię co było w środku, w sytuacji gdy na liście przewozowym nie ma zadeklarowanej wartości?
Potwierdzili mi telefonicznie, że są ubezpieczone do kilkudziesięciu tysięcy.

eclipsis
16-05-2014, 12:33
W takim wypadku tylko własnoręcznie nadana paczka z zadeklarowaną wartością, chyba, że oni zadeklarowali.
Tak czy owak trzymam kciuki. Daj znać jak poszło.

Bangi
16-05-2014, 15:26
Już mi wszystko wyjaśnili mailowo i przysłali skan listu jak wypełnić. Mogę zadekalrować wartość - nie będę pisał do ilu, bo to może ich tajmnica, ale zdradzę tylko, że 6d + 4 szkła spokojnie się łapie.

krzys41
18-05-2014, 20:09
kiedyś tam gdy wysyłałem była zadeklarowana wartość 5 tyś bez podawania informacji o tym co jest w środku . natomiast nie byl bym juz taki pewny o uszkodzenia od czasu gdy osobiscie widziałem jak przerzucają paczki z auta do auta, jak jedno z nich sie zepsuło ;) dlatego radze dobrze zabezpieczyć sprzęt

Bangi
20-07-2014, 14:46
Witajcie,
jako że temat zacząłem to i info zwrotne dam ;) a także swoje żale odnośnie naszego "ASO" Canona na ul. Żytniej ;)

Wysłałem sprzęt do CSI i do mnie wrócił cały :) Uff...

Jeśli chodzi o AF to dokonano kalibracji i generalnie jest widoczna poprawa. W sumie to chyba problemy minęły, na tyle na ile mogłem potestować, z tej części usług "ASO" jestem w pełni zadowolony i zastrzeżeń zero :)
Co ciekawe w ok. pół rocznym 50/1.4 wymieniono cały zespół AF, bo był problem z powtarzalnością :shock:

Poza kalibracja AF prosiłem jeszcze o czyszczenie matrycy i matówki... Nawet napisałem, że zapłacę...no i tu jest tak, że matówka i owszem wróciła czysta jak łza, ale matryca !!! O matko !!!
Proszę popatrzcie sami, foty zrobione bezpośrednio po otwarciu paczki... oczywiście celowo "equalize" by pokazać dokładnie syfy ;)
DPP_0001_zpsf918304c.jpg Photo by Bangi81 | Photobucket (http://s1096.photobucket.com/user/Bangi81/media/Canon%20board/DPP_0001_zpsf918304c.jpg.html)
DPP_0002_zpsfcfac513.jpg Photo by Bangi81 | Photobucket (http://s1096.photobucket.com/user/Bangi81/media/Canon%20board/DPP_0002_zpsfcfac513.jpg.html)
DPP_0003_zps588b33a7.jpg Photo by Bangi81 | Photobucket (http://s1096.photobucket.com/user/Bangi81/media/Canon%20board/DPP_0003_zps588b33a7.jpg.html)

Brakuje tam jeszcze jakieś śrubki... ;)

No dobra, matryca brudna, da redę przedmuchać, owszem przedmuchałem, generalnie pomogło, ale gdzie syfy ktoś zapyta... no jak to gdzie, znów na matówce ;)
Całe szczęście że nie musiałem za to płacić.

Ktoś może pomyśleć, że czepiam się, OK może i tak, ale oceńcie sami, czy chcielibyście dostać z "ASO" Canona swój aparat z takimi syfami. Ta matryca wygląda prawie jak w słynnym Nikonie... ;)

p0lish
20-07-2014, 14:51
ja nauczyłem się na swoim grzbiecie, że czyszczenia bebechów w CSI się nie robi...

becekpl
20-07-2014, 14:55
Bangi ale co się właściwie stało? masz wyjaśnienie tej sytuacji?
bo szczerze to b mnie ciekawi powód usterki
syf na matrycy po wizycie w CSI jest obligatoryjny

Bangi
20-07-2014, 15:10
Co się stało - regulacja płaszczyzny matrycy, kalibracja AF + w 50/14 wymiana modułu AF - tyle napisali i nie zamierzam w sumie dopytywać, bo najważniejszy był AF a to jest jest OK :)

Bolek02
20-07-2014, 17:53
Krótko mówiąc Serwis naprawił wszystko o co prosiłeś, tylko nie posprzątał po sobie. Tak to już jest z fachowcami :(

Bangi
20-07-2014, 18:59
O sprzątanie też prosiłem, nawet chciałem zapłacić, bo zdawałem sobie sprawę, że to trudno pod gwarancję podciągnąć...

p0lish
20-07-2014, 19:05
NIGDY nie oddawaj do czyszczenia do CSI
mi 2x oddali syf, kumplowi po naprawach podobnie
czysty był wyświetlacz i matryca na na matówce syf jakby nad nią dywan trzepali....

Bangi
20-07-2014, 19:34
Zostaje "stara, poczciwa" ul. Westerplatte w Krakowie, gdzie body po czyszczeniu oddają w próżniowym worku ;)

jamada202
20-07-2014, 20:02
zawsze można też samemu wyczyścić, ja ostatnio oddałem do czyszczenia na Zapolskiej w Krakowie i również byłem bardzo zadowolony, to co oddało CSI to nawet nie wymaga komentarza...

Bangi
28-07-2014, 15:02
Czyszczenie w CSI miało być przy okazji. ;)
Finalizując temat - napisałem do nich swój żal, na co mi odpisali "Zarówno aparat, jak i obiektyw nie są pyłoszczelne i zabrudzenia mogą osiąść na czujniku obrazu, w krótkim czasie po czyszczeniu. Jako potwierdzenie prawidłowości wykonania usługi w załączniku przesyłam zdjęcia zrobione przed i po czyszczeniu matrycy."

Po czym przejrzałem foty, poddałem je opcji autokontrast, no i na obu widać syf :evil:

zdebik
29-07-2014, 09:18
Jestem amatorem, ale jak trzeba to matryce czyszcze sam. Lekkie zabrudzenia i pylki gruszka, wiekszy syf eclipse'm i tymi lopatkami (zapomnialem nazwy). Przydaje sie sensor scope i troche cierpliwosci.

Prawda jest taka, ze koles ktory czysci 10 matryce tego samego dnia ma to gdzies czy sie porysuje czy nie. Przeleci ja dwa razy i bierze nastepny aparat. Pewnie nawet nie sprawdza czy pomoglo.

Sam nigdy nie ryzykowalbym oddania sprzetu za pare K, moze nawet praktykantowi, bo kto wie, kto tam odwala brudna robote.

Chcesz cos zrobic dobrze, zrob to sam.

becekpl
29-07-2014, 09:39
Prawda jest taka, ze koles ktory czysci 10 matryce tego samego dnia ma to gdzies czy sie porysuje czy nie.

.
ok,czyścisz sam ale po kiego grzyba piszesz takie głupoty
nie każdy ma takie podejście jak ty do swojej pracy

zdebik
29-07-2014, 09:41
ok,czyścisz sam ale po kiego grzyba piszesz takie głupoty
nie każdy ma takie podejście jak ty do swojej pracy

Bo ktory juz raz narzekacie na CSI? Ile mozna. Oddaja syf to po co sie prosic o klopoty.

becekpl
29-07-2014, 09:45
ja nie narzekam ,czyszczę w innym serwisie

zdebik
29-07-2014, 09:49
ja nie narzekam ,czyszczę w innym serwisie

Tez jakies rozwiazanie.

Raideur
29-07-2014, 16:24
Ja nie czyszcze matryc mam lepszy sposob kupuje nowy aparat.:D

jinks
29-07-2014, 16:59
Kto bogatemu zabroni ;)

Bangi
05-08-2014, 15:52
Tak by nie wieszać tylko psów na CSI dodam, po bardziej intensywnych testach, że sprzęt po kalibracji śmiga aż miło, a najbardziej to widać na 100-400, na czym najbardziej mi zależało. Jest zdecydowana poprawa jeśli chodzi o kulturę pracy AF.

dcdamien
11-10-2014, 18:39
Dzień dobry,
Panowie,
rzućcie proszę swoim okiem na zdjęcia,
body 6D i Tamron SP 24-70 f/2.8.
W trybie LV ostrzy dobrze, natomiast AF wygląda kiepsko.
Przy autofocusie ciężko znaleźć mi jakikolwiek 'perfect focus'.
Czy jest to kwestia kalibracji?

Próba 1
JPEG:
LV - https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/LV1.JPG
AF - https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/AF1.JPG
RAW:
LV - https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/LV1.CR2
AF - https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/AF1.CR2

Próba 2
JPEG:
LV - https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/LV2.JPG
AF - https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/AF2.JPG
RAW:
LV - https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/LV2.CR2
AF - https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/AF2.CR2

RobertON
11-10-2014, 19:45
DPP wskazuje na różne punkty ostrzenia środkowym AF.
Tylko, że GO jest bardzo płytka przy tej przysłonie i ostrzenie jest na innym miejscu i sam obiekt jest obrócony.

Ściągnij tablicę testową i sprawdź ze statywu, przy odpowiedniej krotności ogniskowej, bo to co poniżej nie jest miarodajne.

można z tej strony http://www.traumflieger.de/desktop/fokusdetektor/fokusdetektor.php



https://canon-board.info/imgimported/2014/10/0dl1token_hashAAFIZAfDAV2yfUH1JXaf8tu78D-2.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/sc/o1umsc0tb9go3t6/AACmdMwx-zU9OdSUYGGYgOGaa/0?dl=1&token_hash=AAFIZAfD-AV2yfUH1JXaf8tu78D_OxbpaLVoMrpnNGtXDQ&expiry=1413053005)

dcdamien
11-10-2014, 20:30
Tak, to prawda, zamieszczone ujęcia są różne,
nie do końca precyzyjnie się wyraziłem, chodzi mi bardziej o porównanie zdjęć z tej samej próby ostrzonej za pomocą LV i standardowego AF'a.
Widać wyraźną różnicę.
DDP już się ściąga, tablicę testową już mam (FocCal 2.2XL), będę testował.

RobertON
11-10-2014, 20:50
Ostrzenie AF za pomocą detekcji fazy jest zdecydowanie inne od detekcji kontrastu jaki jest w LV.

Jak działa autofokus aparatu? - Sklep Fotograficzny Accord Foto | Wyposazenie studia fotograficznego (http://accord-foto.pl/index.php?artykul=322)

dcdamien
11-10-2014, 21:02
RobertON, to prawda, obydwa sposoby różnią się od siebie diametralnie, ale czy przy założeniu, że ostrzymy w ten sam punkt efekt nie powinien być zbliżony?

Porównanie:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/focus2.jpg

Cropy:
LV - https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/LV1_crop.jpg
AF - https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/AF1_crop.jpg

mkamelg
11-10-2014, 21:47
W trybie LV ostrzy dobrze, natomiast AF wygląda kiepsko. Przy autofocusie ciężko znaleźć mi jakikolwiek 'perfect focus'. Czy jest to kwestia kalibracji?

Próba 2
JPEG:
LV - https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/LV2.JPG
AF - https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/AF2.JPG


Aparat stał na tym stole i było celowane prosto w drukarkę w jakiś punkt na niej? Z tego co widzę to przy AF zaliczasz tzw. front focus czyli podczas mikro regulacji AF w aparacie będziesz szedł na plus (+). Ale aby być tego na 100% pewnym zrób test na jakiejś porządnej planszy testowej, widzę że już jakąś Tobie zaproponowano i sam sobie też jakąś znalazłeś.


Ostrzenie AF za pomocą detekcji fazy jest zdecydowanie inne od detekcji kontrastu jaki jest w LV.

Jak działa autofokus aparatu? - Sklep Fotograficzny Accord Foto | Wyposazenie studia fotograficznego (http://accord-foto.pl/index.php?artykul=322)

Canon w bardzo subtelny sposób uwidacznia nam tę różnicę.

dcdamien
11-10-2014, 22:16
Aparat stał na tym stole i było celowane prosto w drukarkę w jakiś punkt na niej?
Dokładnie, aparat stał nieruchomo na stole, a ja celowałem w punkty widoczne tutaj: https://dl.dropboxusercontent.com/u/171420772/6d/focus2.jpg
Z wydrukiem muszę chwilę poczekać, niestety nie dysponuję drukarką w domu, ale jak tylko będę miał możliwość wykonam test z wykorzystaniem planszy.
Jeśli potwierdzi się FF to czy próbować niwelować to mikroregulacją, czy lepiej oddać zestaw do specjalisty?

RobertON
11-10-2014, 22:21
FF i BF wynika ze współpracy body i obiektywu - różnic wobec wzorca.
Z innym obiektywem może być inaczej i mikroregulacja może być w drugą stronę.

Wpierw sprawdź to dokładnie, a dopiero później będziesz się tym przejmował.

pan.kolega
11-10-2014, 23:35
Przy autofocusie ciężko znaleźć mi jakikolwiek 'perfect focus'.
Czy jest to kwestia kalibracji?


Jeżeli na zdjęciu jest mniej więcej płaski obiekt pod kątem, tak, że bliższy koniec jest nieostry i dalszy koniec jest nieostry a w środku jest ostrzej, to powinno być dla Ciebie oczywiste, że gdzieś pomiędzy musi być punkt "perfect focus". Jezeli nie ma, to poruszyłeś, innej możliwości nie ma. Nie jest możliwe, żeby taki punkt był albo nie zaleznie od sposobu ostrzenia. :D



Jeśli potwierdzi się FF to czy próbować niwelować to mikroregulacją, czy lepiej oddać zestaw do specjalisty?

Jeżeli masz ułamek milimetra mniejszy niż rozmiar pola ostrzenia rozbieżności między LV i AF z jakimś egzemplarzem Tamrona, nie zastanawiaj się nawet i biegnij do specjalisty, bo mikroregulacja jest dla frajerów.

Serio to napisałeś?:shock::shock::shock:

dcdamien
12-10-2014, 02:32
Jeżeli na zdjęciu jest mniej więcej płaski obiekt pod kątem, tak, że bliższy koniec jest nieostry i dalszy koniec jest nieostry a w środku jest ostrzej, to powinno być dla Ciebie oczywiste, że gdzieś pomiędzy musi być punkt "perfect focus". Jezeli nie ma, to poruszyłeś, innej możliwości nie ma. Nie jest możliwe, żeby taki punkt był albo nie zaleznie od sposobu ostrzenia.
Też tak mi się wydawało, nie jestem super doświadczony, dlatego wolałem zasięgnąć porady.


Jeżeli masz ułamek milimetra mniejszy niż rozmiar pola ostrzenia rozbieżności między LV i AF z jakimś egzemplarzem Tamrona, nie zastanawiaj się nawet i biegnij do specjalisty, bo mikroregulacja jest dla frajerów.

Serio to napisałeś?
Tak jak wspomniałem powyżej, moje doświadczenie nie jest zbyt duże, a szczególnie w kwestiach kalibracji sprzętu różnych firm.
Kiedyś robiłem zdjęcia, ale nie było wtedy mowy o mikroregulacji w body i jedyne co można było zrobić to oddać sprzęt lub dłubać samemu.

dcdamien
12-10-2014, 23:40
Nie dysponuję jeszcze planszą, ale wykonałem testy przy użyciu remote shooting, Live View i trybów ostrzenia 'doostrzając' manualnie na AF Quick, żeby była żyleta.
Wynikły mi z tego następujące wyniki potwierdzone ujęciami: dla ogniskowej 24mm +5, dla ogiskowej 70mm +20 (!).
Szczególnie niepokoi mnie +20 przy 70mm, ponieważ jest to już skraj skali mikroregulacji.
Co o tym sądzicie?