PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EFS 17-55 wyłącza body po zmianie ogniskowej.



marekk_ok
18-02-2014, 11:56
Obiektyw po zmianie ogniskowej w okolicach "17" wyłącza aparat (w zakresie ogniskowych 20-55 wszystko jest ok), który zawiesza się i aby go ponownie załączyć konieczne jest wyjęcie baterii. Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Czy to może być taśma Flex, która jest uszkodzona i powoduje zwarcie?

PMP
18-02-2014, 12:15
Przeczyść styki, odłącz gripa jeśli jest podłączony i sprawdź czy problem ponownie wystąpi.

marekk_ok
18-02-2014, 14:34
Odłączyłem gripa, przeczyściłem styki, uruchomiłem bez gripa i ponownie to samo. Działa bez problemu na ogniskowych od ok. 20 w górę, lecz jak "skręcę do oporu na 17 to wyłącza body. Może to kwestia jakiegoś mechanicznego napięcia taśmy wewnątrz, która przenosi sygnał i w tym położeniu ujawnia się jej problem - przerwanie, zwarcie?

PMP
18-02-2014, 21:12
Jedyne co przychodzi mi jeszcze do głowy to reinstalacja firmwaru. Myślę, że nie unikniesz wizyty w serwisie. Ja miałem kiedyś coś podobnego w 400D ale z innym obiektywem. Wtedy aparat się zawieszał po podłączeniu obiektywu. Skończyło się wymianą płyty głównej.

marekk_ok
18-02-2014, 22:02
Sprawdzałem i podłączając inne obiektywy typu "zoom" wszystko jest ok, tylko z tym obiektywem jest ten problem, można chyba założyć że body jest w porządku, problem chyba występuje z tym szkłem. W czasie zmiany ogniskowej wewnątrz przesuwają się grupy soczewek oraz wraz z nimi chyba również niewielkim ruchom poddawana jest taśma, która możliwe że uległa uszkodzeniu, przetarciu, i w określonej pozycji robi np. zwarcie lub nie przesyła sygnału - taką sobie wysnułem teorię, która oczywiście może być zupełnie błędna. Może ktoś się odezwie z podobnym problemem. Spróbuje również przeinstalować firmware w body. Pozdrawiam.

adawro
19-02-2014, 09:52
Obstawiam przerwanie flex-a.

marekk_ok
19-02-2014, 16:14
Obstawiam przerwanie flex-a.
Czy ktos sie orientuje ile w serwisie wynosi koszt wymiany uszkodzonego flex-a?
Znalazłem kilka filmików jak wymienić go samodzielnie, ale nie wiem czy to dobry pomysł, tym bardziej iż nie wiadomo czy to flex?

dzeej
19-02-2014, 16:22
A w środku coś szeleści, lata? Jak zmieniasz ogniskową przy odpiętym od body obiektywie coś się dzieje, jak masz 17mm? Zobacz czy problem z innym body występuje też...

marekk_ok
19-02-2014, 17:10
A w środku coś szeleści, lata? Jak zmieniasz ogniskową przy odpiętym od body obiektywie coś się dzieje, jak masz 17mm? Zobacz czy problem z innym body występuje też...
W środku nic nie słychać aby "latało", dawało jakieś dźwięki. Jak zmieniam na 17mm to tak jakby trochę był wyczuwalny w tym zakresie pewien dodatkowy opór. Na razie nie miałem okazji podpiąć do innego body.