PDA

Zobacz pełną wersję : Odbiornik GPS do CANONA



zysk
07-02-2014, 22:59
Gadżet,bajer ,właściwie zbędny dla większości,ale wcale nie głupszy niż wiele innych fotograficznych dodatków.
Czy ktoś używał odbiornika GPS GP-E2 ?,wrażenia ,uwagi ,opinie ?
Planując urlop rozważam zakup,ponieważ byłem zadowolony z poprzedniego,używanego z Pentaxem K-5.
Ale tamten był troszkę bardziej zaawansowany niż GP-E2.

chrisNI
07-02-2014, 23:15
@zysk nie używałem tego Canona GPS, używam od 3 lat SonyUnit -CS3 jest doskonale dokładny i pozycje zapisuje w EXIF

zysk
07-02-2014, 23:24
Dziękuję za info,nie wiedziałem ,że GPS-CS3KA Sony pracuje z Canonem.

latant
08-02-2014, 00:16
Nabyłem GP-E2 i to jest to czego w moich wyjazdach brakowało. Dokładny ślad GPS i pozycje plus kierunek zrobionych zdjęć (zgodne z rzeczywistością :D) , niestety zdjęcia satelitarne googla terenów górskich są w różnej jakości, te bardziej popularne w lepszej. Ślad trzyma mimo noszenia w torbie, trzeba wyłączyć śledzenie na postojach żeby nie było esów floresów ale po włączeniu dalej kontynuuje ten sam ślad. Jest to przydatne po zrzuceniu do google earth (plik kmz) żeby zobaczyć profil, odległość i wycieczkę. Zasilanie paluszkami na plus, używałem aku eneloop i starczało na jakieś 3 dni ciągłego używania. Sam odbiornik można użyć do zapisu śladu np. podczas kilkudniowego wypadu rowerowego po górach.

--- Kolejny post ---


Dziękuję za info,nie wiedziałem ,że GPS-CS3KA Sony pracuje z Canonem.

Nie współpracuje z Canonem tylko synchronizacja następuje poprzez oprogramowanie w kompie, dane GPS są zapisywane na karcie MS. W przypadku GP-E2 zapis danych GPS w exifie następuje od razu w momencie robienia zdjęcia.

chrisNI
08-02-2014, 00:38
Dziękuję za info,nie wiedziałem ,że GPS-CS3KA Sony pracuje z Canonem.

Nie bezpośrednio. Synchronizujesz urządzenia wg. Czasu. Po dniu focenia wkładasz sd kartę do urządzenia i ono w plikach jpg. Zapisuje pozycje. W kompie w Sofii możesz zobaczyć to miejsce w Google maps. Songo kupiłem bo w tym czasie IMO to była najlepsza opcja. Obecnie kupiłem 6D więc problem z głowy :)

Usjwo
08-02-2014, 18:01
W dobie smartfonow, mozna kupic aplikacje na telefon i potem zsynchronizowac ze zdjeciami.

zysk
08-02-2014, 19:08
W dobie smartfonow, mozna kupic aplikacje na telefon i potem zsynchronizowac ze zdjeciami.
Taaaaaaaaaaaaaa.........
Właśnie kilkanaście dni temu rozstałem się :gwałtownie,zdecydowanie i świadomie ze smartfonami.Przecież nie można być niewolnikiem ładowarki w zmowie z telefonem.
Ładowarka w domu,pracy,aucie i pierwszy rzut oka :jaki procent baterii.To jakieś uzależnienie od gadżetu.Zbuntowałem się,zrezygnowałem ze smartfona,mimo,że braku dostępu do kilku aplikacji żałuję.
obecny telefon dzwoni,esemesuje i ładuję go raz na 7-10 dni.dziękuję za podpowiedź ale już nie będę klientem google shopu.
btw
już zdecydowałem :
kupię
GPS GP-E2
dziękuję za podpowiedzi,
podzielę się wrażeniami z użytkowania tego sprzętu,ale dopiero po urlopie,czyli za 2 miesiące.

jan pawlak
08-02-2014, 22:34
GP-E2 kupiłem razem z 5D3, używam "na stałe", nie wypinam.
W plecaku mam tak ułożone, że mieści się body z podpiętym GPSem.
Z poprzednimi aparatami używałem Pentagramu.

Zalety GP-E2 vs Pentagram
- zapis do Exif natychmistowy, bez dodatkowych czynności
- dokładniejszy (synchronizacja czasu), jest dodatkowy "bajer" (kierunek ujęcia) ale tylko przy oprogramowaniu fabrycznym "widać"

Wady GD-E2 vs Pentagram
- trzeba nosić zapasową baterię AA
- trzeba pamiętać o załączaniu i wyłączaniu (bateria), gdy trzeba, przy Pentagramie się tym przez tydzień nie przejmowałem
- trochę "zawadza", na obudowie, trzeba się przyzwyczaić

Ponadto oprogramowanie do obsługi GP-E2 fabryczne jest "ubogie", brak możliwości np. zliczania długości przebytej drogi, rozkładu prędkości itd.

jp

RobertS
08-02-2014, 23:55
W dobie smartfonow, mozna kupic aplikacje na telefon i potem zsynchronizowac ze zdjeciami.

A możesz polecić jakąś ciekawą aplikację na androida?

Pozdrawiam RobertS

Maver
03-08-2014, 19:30
A możesz polecić jakąś ciekawą aplikację na androida?

Pozdrawiam RobertS


Darmowe "Moje Trasy" google'a robia robote. Wyeksportujesz sobie potem do jakiegos gpx i be zproblemu polaczysz slad ze zdjeciami np w Lightroomie.

naturschutz
28-05-2015, 13:17
Obecnie kupiłem 6D więc problem z głowy :)

Cześć wszystkim:)

Czy Canon 6D ma także zapis kierunku robienia zdjęcia? Czy w odbiorniku GP-E2 zapis kierunku zdjęcia jest podawany jako literki np. N, NW, czy też jakos w programie dolaczonym do tego odbiornika widac np. poprzez strzaleczke na mapie kierunek robienia zdjęcia? Czy także do RAWow zapisuje dane ten odbiornik?

Pozdrawiam

scooter
28-05-2015, 17:26
Tansze jest rozwiazanie ze smartfonem .. .

Wysłane z mojego SM-N910C

naturschutz
13-06-2015, 17:25
Tansze jest rozwiazanie ze smartfonem
To prawda ze taniej, ale trzeba miec czas by geotagowac kazdą serię zdjęc po powrocie. No i nie masz kierunku robienia fotki. Ja robię sporo zdjec w krajobrazie, gdzie trudno jest sie zorientowac ogladajac fotki w jakim kierunku byly robione.
A tu dla zainteresowanych jest urzadzenie nie canonowe ale o podobnej do GP-E2 funkcjach product_view (http://www.solmeta.com/index.php/Product/show/id/19#)
Minusem to ze zza granicy trzeba sprowadzic i raczej trzeba sie liczyc ze clo bedzie doliczone. Kolega kilka dni temu z USA sprowadzil i wynioslo go to chyba ok. 1100zl

latant
13-06-2015, 19:31
Czy w odbiorniku GP-E2 zapis kierunku zdjęcia jest podawany jako literki np. N, NW, czy też jakos w programie dolaczonym do tego odbiornika widac np. poprzez strzaleczke na mapie kierunek robienia zdjęcia? Czy także do RAWow zapisuje dane ten odbiornik?


W programie kierunek widać w postaci strzałki i jest zapis do RAW

zysk
13-06-2015, 19:45
Miałem zewnętrzny o odbiornik GPS,bo wydawało mi się ,że trzeba mieć i używałem.
Po czasie:
Teraz mam w 7DII i nawet nie włączam.Bajer i tyle.

kajko
15-06-2015, 22:14
Miałem zewnętrzny o odbiornik GPS,bo wydawało mi się ,że trzeba mieć i używałem.
Po czasie:
Teraz mam w 7DII i nawet nie włączam.Bajer i tyle.
Mam zewnętrzny logger GPS, nie jest to bajer, czasami się przydaje. Używam go zawsze w obcym terenie.

jan pawlak
17-06-2015, 11:34
Dawniej używałem zewnętrzny.
Przeszedłem na GP-E2 ale potrzebna m także do zdjęć z aparatów innego producenta niż Canon.

I .... kanał, ponieważ obaj zapisujemy w RAW.

GP-E2 współpracuje tylko z plikami Canona a producentów innych współpracują tylko z plikami *.tiff oraz *.jpg

jp

Bechamot
17-06-2015, 12:03
Mam zewnętrzny logger GPS, nie jest to bajer, czasami się przydaje. Używam go zawsze w obcym terenie.

dzisiaj to juz chyba kazda komorka ma gps , no prawie kazda , a tym samym i logger.

CYNIG
12-08-2017, 11:45
Pozwolę sobie odkopać ten archiwalny wątek, żeby nie tworzyć kolejnego w tym samym temacie.
Wyjeżdżam do 3 tygodnie do Afryki i potrzebuję geotagowania zdjęć. Po analizie zdecydowałem, że jednak canonowski GPS GP-E2 będzie wyborem optymalnym.
Mam tylko jedną wątpliwość, mianowicie czy jest możliwość skonwertowania pliku wynikowego z tego GPSa (.log) do formatu .gpx? Nie zawsze będę miał możliwość podpięcia gpsa na aparat a chciałbym mieć możliwość geotagowania w późniejszym czasie w LR.
Będę wdzięczny za wskazówki od praktyków z ewentualnym podaniem jaki konwerter jest dostępny i sprawdzony.

kmeg
12-08-2017, 12:16
^^ GPS Babel

GPS canona z tego co pamiętam loguje dane w czystym NMEA (standardowy protokół komunikacji z modułami GPS) - a to żaden problem do konwersji.