PDA

Zobacz pełną wersję : Bardzo soczyste kolory



Karolinna
05-02-2014, 22:31
Ostatnio przez przypadek zobaczyłam zdjęcia z sesji plenerowej, które miały bardzo soczyste kolory, np. tu ewelina i bartek ť Fotografia Ślubna Kłodzko – Piotr Wójcik (http://piotrwojcik.net/ewelina-i-bartek/).
Ciekawa jestem czy taki efekt uzyskać można programem graficznym np. photoshopem, czy trzeba w trakcie focenia użyć jakiegoś filtra lub jakiegoś tricku? Może efekt ten ma jakąś swoją nazwę? Nic nie mogę znaleźć na ten temat...
Proszę o pomoc

przemo-lukas
05-02-2014, 22:49
Spójrz na fotografię 23 i źdźbła traw. Ja nie widziałem tak fioletowych. A to, które skierowane jest w stronę "młodej" jest dwukolorowe. Świadczy to o "kolorowaniu" samej fotografii. I jest tu dodatkowe oświetlenie. Wydaje mi się, że z małymi modyfikatorami.
Tej śliny w ustach "młodego" bym się pozbył. ;)

Karolinna
05-02-2014, 23:55
hehe.. Tak podejrzewałam, że oświetlenie musi być dodatkowe (np. przenośna lampa studyjna lub coś podobnego..), szukałam również z ciekawości jakiś tutoriali na ten temat, ale znalazłam tylko kolorowanie zdjęć czarno-białych.... a takiego kolorowania zdjeć nie znalazłam..

Kuba1
06-02-2014, 00:30
Ostatnio przez przypadek zobaczyłam zdjęcia z sesji plenerowej, które miały bardzo soczyste kolory, np. tu ewelina i bartek ť Fotografia Ślubna Kłodzko – Piotr Wójcik (http://piotrwojcik.net/ewelina-i-bartek/).
Ciekawa jestem czy taki efekt uzyskać można programem graficznym np. photoshopem, czy trzeba w trakcie focenia użyć jakiegoś filtra lub jakiegoś tricku? Może efekt ten ma jakąś swoją nazwę? Nic nie mogę znaleźć na ten temat...
Proszę o pomoc1. Sceny są doświetlane lampami błyskowymi, tak, aby przy optymalnym naświetleniu pary, niedoświetlić tło o ok 1EV - to daje z punktu subiektywnie mocniejsze nasycenie kolorów tła, oraz chłodniejszą temperaturę barwową pary (o zachodzie słońca) w stosunku do tła.
2. Para jest korygowana za pomocą pędzla do korekt lokalnych w LR/ACR lub podobnym programie i jest to zrobione dość inwazyjnie, o czym świadczą obwódki wokół postaci, widoczne w wielu zdjęciach.

Zasada pozwalająca na uzyskanie tego efektu, to przykładowo w LR/ACR: podbicie saturacji całego zdjęcia, następnie użycie pędzla korekty lokalnej z ustawioną obniżoną saturacją, rozjaśnionymi cieniami i lekko podbitym kontrastem, oraz ew. ekspozycją (wszystko do smaku) - tym pędzlem należy pomalować postaci.
Można to nawet osiągnąć na zdjęciu wykonanym bez użycia lamp - dodając do powyższego jeszcze globalne obniżenie wartości ekspozycji, a w pędzlu korekty lokalnej analogiczne zwiększenie wartości ekspozycji, mocniejsze rozjaśnienie cieni, oraz ew. korekta parametru balansu bieli/zafarbu, aby schłodzić postać względem tła.

Naturalnie ten efekt w plenerze uzyskuje się doświetlając osoby światłem błyskowym z takimi ustawieniami ekspozycji, aby otoczenie było niedoświetlone o 1~2EV (do smaku), przy poprawnie naświetlonych osobach. Efekt potocznie nazywany amerykańskim zmierzchem, dość modny w swoim czasie i nadal chętnie stosowany. Na powyżej przytoczonych zdjęciach raczej hm.. tak sobie zrealizowany, z uwagi na rzucającą się w oczy obróbkę. Polecam spróbować samodzielnie w plenerze, z modyfikatorem zmiękczającym światło, w rodz. softboxu ośmiokątnego, lub kwadratu i dążyć do uzyskania właściwego efektu już na surowym zdjęciu, bo na tym on polega w istocie. Na początek może też być biała parasolka.

liquidsound
06-02-2014, 00:31
Paskudne te zdjęcia. Tak samo kiczowate jak te "sprzed lat".

EOS_1DX
06-02-2014, 00:46
Często koloruje różne fragmenty, np.niebo, skórę, usta, włosy, budynki, ubrania, przedmioty.
Jak zadajesz takie pytanie polecam pooglądać tutoriale.
Nie ma jednej recepty, do każdego zdjęcia trzeba podjeść indywidualnie.
Finalnie wszystko sprowadza się do maski i operacji na niej. Już na samym rawie w camera raw można użyć adjusment brush nałożyć dowolny kolor, zmienić clarity, kontrast itp.

Tutoriali nie brakuje jak nie znajdziesz mogę Ci podlinkować. Szukaj po angielsku, np.
photoshop skin
photoshop sky
photoshop coloring tutorial

Photoshop CS6 Tutorials. How to change color of forest. Intensely colored landscapes and forests.
How to edit and color fashion portraits - Photoshop Tutorial
CS5 Photoshop Photo Tutorial: Editing Color: A Quick and Easy Photo Retouch How To

to tylko wyniki wyszukiwania