PDA

Zobacz pełną wersję : prawidłowe naświetlenie kadru



Da__FreaK
03-02-2014, 15:12
Niby fotografuje, a dalej nie wiem ja kto sie dzieje. A wiec.
Mam tryb M, czyli sam ustawiam przeslone i czas - czyli wiem ile swiatla i w jakim czasie ma wpaść na matryce.
Niech mi ktos łopatologicznie wyjasni:)
Ustawiam czas, przeslone, czyli dobrakombinacja która na drabince sprawi ze klatka powinna byc prawidłowo naświetlona. Ale, gdy trafie AF- em w ciemniejsze miejsce pomimo ustawionego na sztywno czasu i przeslony klatka wychodzi niedoswietlona. Natomist jak trafie AF -em w jasniejsze miejsce, juz się zacznie przeswietlać
Idąc dalej - mamy kilka rodzajów pomiaru , wybierajac skupiony, centr. wazony itp niby sami decydujemy co dla nas bedzie wazniejsze - czy prawidlowo naswietlony motyw czy nie.
Teraz pytanie brzmi; Co zrobic , żeby mieć prawidłwo naświetlone klatki, pomimo tego ze trafie af-em w ciemna, badz jasna partie motywu ?
Przyklad. Sylwetka, czlowiek ktory ma czarny t-shirt. Ustawiam ostrość na twarz ktora jest jasna - zdjecie sie lekko prześwietla, ustawiam ostrosc na koszulke, już jest niedoświetlone...Jak to zrobić ze nie ważne gdzie go trafie zdjecie bylo dobrze naświetlone ? :)

RobertON
03-02-2014, 17:42
Jak robisz na śniegu to ekspozycja na prawo - czyli na plus drabinki, bo śnieg wyjdzie szary - automatyka aparatu wybierze średnią szarość
W przypadku zdjęcia na ciemnym lesie, to na minus.
Tak będzie zapewne dla wszystkich pomiarów za wyjątkiem spota (matrycowy, centralnie ważony uśredniony czy skupiony).

Pomiar skupiony to również kilka procent.
Nie robię portretów, ale wybrałbym "średnią szarość" i przekadrował. Twarz może być za jasna, koszulka za ciemna względem średniej szarości.

Może system stefowy coś Ci podpowie.

http://www.canon-board.info/tips-and-tricks-38/51-ustawiane-ekspozycji-i-system-strefowy-25632/

http://www.optyczne.pl/8.5-poradnik-Pomiar_światła_Świat_szarości.html

--- Kolejny post ---

Pomiar punktowy to w 50D 3,8% obszaru wizjera, a skupiony 9% obszaru.
Nie tylko miejsce gdzie trafia AF jest istotne, ale pomiar światła na scenie.
Możesz mieć dobrze i ostro naświetloną klatkę w tym miejscu gdzie chciałeś i trafił AF, ale całość będzie zbyt ciemna, lub zbyt jasna, bo tak automatyka zmierzyła światło względem "średniej szarości".

--- Kolejny post ---


Jak to zrobić ze nie ważne gdzie go trafie zdjecie bylo dobrze naświetlone ?

Trzeba trafić w miejsce o "średniej szarości" około 18%, jak wskazuje teoria.

Da__FreaK
03-02-2014, 17:47
W przypadku zdjęć sportowych takie przepisy sie nie sprawdzą , czyli rozwiazania nie ma :)

tlustyx
03-02-2014, 17:48
Ustawiam czas, przeslone, czyli dobrakombinacja która na drabince sprawi ze klatka powinna byc prawidłowo naświetlona. Ale, gdy trafie AF- em w ciemniejsze miejsce pomimo ustawionego na sztywno czasu i przeslony klatka wychodzi niedoswietlona. Natomist jak trafie AF -em w jasniejsze miejsce, juz się zacznie przeswietlać

Ustawiasz w trybie M np. 1/100 f5,6 i w zależności od ustawienia pola AF na np. czarną koszulkę lub twarz (modela) zdjęcie masz prześwietlone albo niedoświetlone? To by znaczyło, że zapomniałeś o trzecim parametrze który jest odpowiedzialny za poprawne naświetlenie klatki czyli ISO, które zapewne masz ustawione na AUTO

RobertON
03-02-2014, 17:50
Sportu nigdy nie fotografowałem, ale myślę że zasady ogólne mają zawsze zastosowanie, tylko trzeba je praktycznie jakoś wcielić w życie.

Kuba1
03-02-2014, 19:29
Teraz pytanie brzmi; Co zrobic , żeby mieć prawidłwo naświetlone klatki, pomimo tego że trafie af-em w ciemna, badz jasna partie motywu ?
Odpowiedź brzmi - fotografować w pełnym manualu.
Jeśli warunki oświetleniowe są stałe lub zmieniają się niegwałtownie - ~bułka z masłem. Jeśli są mocno zmienne - trzeba korygować na bieżąco, będąc świadomym co w danym momencie pokazuje światłomierz, a to zależy od ustawionego trybu pomiaru światła. Żadna automatyka nie odczyta intencji fotografującego, ani tym bardziej nie oceni w 100% trafnie oświetlenia sceny (oprócz oczywiście Nikona i kompaktów ;)). Sugerowany przez kolegów pomiar strefowy jest najlepszym możliwym punktem odniesienia do wypracowania własnej techniki ustawiania param. ekspozycji w świadomy sposób.

--- Kolejny post ---


Sportu nigdy nie fotografowałem, ale myślę że zasady ogólne mają zawsze zastosowanie, tylko trzeba je praktycznie jakoś wcielić w życie.Oczywiście, że tak.

Da__FreaK
04-02-2014, 10:18
Ustawiasz w trybie M np. 1/100 f5,6 i w zależności od ustawienia pola AF na np. czarną koszulkę lub twarz (modela) zdjęcie masz prześwietlone albo niedoświetlone? To by znaczyło, że zapomniałeś o trzecim parametrze który jest odpowiedzialny za poprawne naświetlenie klatki czyli ISO, które zapewne masz ustawione na AUTO

Nie osłabiaj mnie :) Już troche zdjec zrobiłem wiec wiem ze jeszcze jednym z parametrów jest iso :P Autoiso nie uzywam.

Selena
04-02-2014, 11:02
A nie przestawiło Ci się pokrętło i zamiast M masz AV? To jedyne co mi do głowy przychodzi...

Da__FreaK
04-02-2014, 11:13
A nie przestawiło Ci się pokrętło i zamiast M masz AV? To jedyne co mi do głowy przychodzi...

Nie :) Akurat pokretel nie mam w puszcze :)

Selena
04-02-2014, 11:21
Co to za pucha?

Da__FreaK
04-02-2014, 11:28
1d2. Od razu mówie że wszystko działa jak nalezy :)

Merde
04-02-2014, 14:51
1d2. Od razu mówie że wszystko działa jak nalezy :)

Pokaż przykład takiego działania, bo z twojego opisu wynika jedno: nie robisz w manualu lub zdjęcia robisz z lampą.

Da__FreaK
04-02-2014, 16:42
Sprawa wygląda tak. Index of /przyklady (http://scashone.apinternet.pl/przyklady/)
Dwie puszki i różne efekty. Np na 1d3 nie moge uzyskać takich samych parametrów zdjeć jak na 1d2. Wynikiem jest tego jest to, aby otrzymać takie same rezultaty musze podnieść iso o dwie, a nawet 3 dzialki. Nie wiem skad te róznice. - sprawdziłem swiatłomierz i na sucho wydaje sie być okey w porównaniu do 1d2. W domu wyniki światłomierzy nie róznia się , może ninimalnie, natomiast w terenie ( hali sportowej ) już muszę podnosić iso w 1d3 i nie mam pojęcia dlaczego ...

Demonos
04-02-2014, 16:43
Jak dla mnie to błąd w doborze ekspozycji - powiedz, jak dokonujesz pomiaru ekspozycji w oparciu o który ustawiasz parametry? W M przecież nie powinno mieć znaczenia, gdzie wycelujesz AF. Tylko żle wcześniej dobrane parametry ekspozycji mogą mieć znaczenie. Np. jak zmierzysz ekpozcyje dla jasnych partii partii sceny a potem moocno przekadrujesz (np. pracując tylko centralnym punktem AF) i w kadr załapią się np. głównie ciemne partie, to w tym momencie pierwotny pomiar może rzeczywiście pójść na spacer :-)
W przeciwnym wypadku nie bardzo rozumiem, jak w manualu punkt ostrzenia może wpłynąć na ekpozycję.

Da__FreaK
04-02-2014, 16:50
Nic nigdy nie mierzylem :) Po prostu ustawiam sobie parametry, powiedzmy na postać i zostawiam na sztywno. A pozniej podczas np zdjec gdzies z boku hali hdzie w tle jest duzo ciemniejszych elementow potrafi mi niedoswietlac o ok 1 EV. Dlatego nigdy nie potrafilem zrozumiec zwiazku pomiedzy parametrami na sztywno a miejscem gdzie trafiam AF-em. zawsze wychodzilo mi tak ze jak trafie w jasna partie , np twarz to fota jest okej naswietlona, a juz jak trafie w ciemna koszulke juz nie doswietla.

Demonos
04-02-2014, 16:59
No dobra, ale czy mówiąc o trafianiu AF'em masz na myśli to, że obiektyw kierujesz na tę nieszczęsną koszulkę, czy też układ aparat (matryca)-obiektyw nie zmienia położenia względem obiektu a tylko zmieniasz punkt AF np. na boczny?

bo w pierwszym przypadku to absolutnie normalne - bo ciemna koszulka odbija mniej światła niż twarz więc przy parametrach ustawionych dla twarzy, koszulka musi być niedoświetlona.
Oczywiście zależy też ile kadru wypełnia ta koszulka/twarz. Bez przykładów to można sobie gdybać dalej :-)
To tak moim skromnym zdaniem.

Da__FreaK
04-02-2014, 17:09
Po prostu AF- em staram sie trafić postać :) Oczywiście ze celuje tam jdzie jest najjasniej czyli w twarz, ale nei zawsze sie to udaje i gdy trafie np ciemna koszulke kadr wychodzi niedoswietlony. Fotografuje rowniez bocznymi ,ale tu dzialanie nie ma znaczenia bo tak samo rejestrowac bedzie swiatlo przyklady dalem w linku :) Zobacz ile wypelnia koszulka i kiedy i jak jest naswietlony kadr od razu :)

Ligo
04-02-2014, 17:30
ustawiam sobie parametry, powiedzmy na postać i zostawiam na sztywno. A pozniej podczas np zdjec gdzies z boku hali hdzie w tle jest duzo ciemniejszych elementow potrafi mi niedoswietlac
Kombinujesz, jak koń pod górę.
Parametry na sztywno możesz sobie ustawiać w "sztywnych" warunkach oświetleniowych, a nie latać po hali i liczyć na to, że wszędzie natężenie światła będzie jednakowe. Do tego masz tryb A.
A jaki związek pomiędzy punktem ustawienia ostrości i tym, co zmierzy światłomierz? Żaden.

RobertON
04-02-2014, 17:35
Pomiar, jaki pomiar światła jest włączony w obu przypadkach ?
Światło na hali jest prawie wszędzie jednakowe.

Demonos
04-02-2014, 17:39
Sory, jakos przeoczyłem link. No, jak dla mnie to porównując drugie zdjęcie z 1d2 i to z 1d3 to specjalnej róznicy nie widzę - o tyle, że to z 1d2 jest wg. mnie właśnie niedoświetlone.
Różnica między nimi to (niech mnie ktoś poprawi) 2/3 EV. I mniej wiecej o tyle na niedoświetlone wygląda to z 1d2 - przynajmniej na moim monitorze.

Kuba1
05-02-2014, 03:03
Jeśli przy pełnym manualu aparat różnie naświetla, to przyczyna może być jeszcze w ustawionej na maksimum Automatycznej Optymalizacji Jasności, co będzie widać na JPEG'ach z puszki i RAW'ach otwieranych w DPP.

Usjwo
05-02-2014, 06:45
Ale drugie zdjecie, ktore wyglada na poprawnie naswietlone, jest z innej hali??
Pierwsze i trzecie jest niedoswietlone (pierwsze bardziej, pewnie ze wzgledu na ISO).
Masz zdjecia z tej samej hali poprawnie naswietlone i niedoswietlone?

cobalt
05-02-2014, 09:43
Niby fotografuje, a dalej nie wiem ja kto sie dzieje. A wiec.
Mam tryb M, czyli sam ustawiam przeslone i czas - czyli wiem ile swiatla i w jakim czasie ma wpaść na matryce.
Niech mi ktos łopatologicznie wyjasni:)
Ustawiam czas, przeslone, czyli dobrakombinacja która na drabince sprawi ze klatka powinna byc prawidłowo naświetlona. Ale, gdy trafie AF- em w ciemniejsze miejsce pomimo ustawionego na sztywno czasu i przeslony klatka wychodzi niedoswietlona. Natomist jak trafie AF -em w jasniejsze miejsce, juz się zacznie przeswietlać
Idąc dalej - mamy kilka rodzajów pomiaru , wybierajac skupiony, centr. wazony itp niby sami decydujemy co dla nas bedzie wazniejsze - czy prawidlowo naswietlony motyw czy nie.
Teraz pytanie brzmi; Co zrobic , żeby mieć prawidłwo naświetlone klatki, pomimo tego ze trafie af-em w ciemna, badz jasna partie motywu ?
Przyklad. Sylwetka, czlowiek ktory ma czarny t-shirt. Ustawiam ostrość na twarz ktora jest jasna - zdjecie sie lekko prześwietla, ustawiam ostrosc na koszulke, już jest niedoświetlone...Jak to zrobić ze nie ważne gdzie go trafie zdjecie bylo dobrze naświetlone ? :)

Sprawa nie jest prosta. Jedyny (tzn 2) plus całej dyskusji to to że masz dobry aparat i stałe warunki oświetleniowe na hali. Aż strach pomyśleć co by się działo gdybyś musiał zrobić foto sportowe na stadionie gdzie mamy ostre słońce oraz ciemne i jasne miejsca na boisku, a zawodnicy grają np w białych i czarnych koszulkach: http://www.canon-board.info/sport-akcja-45/cobalt-sport-93728/ (obiektyw słaby do sportu, już go nie posiadam, a zdjęcia zamieszczam, bo ktoś powie, ze gadam bez pokrycia).
Rób w pełnym manualu z pomiarem może nie punktowym (na początku) tylko skupionym. Najważniejsza sprawa, żeby zawodniczki biorące udział w akcji były dobrze naświetlone, a jak baner reklamowy będzie lekko prześwietlony to trudno.
Nie możesz zabetonować nastaw aparatu i robić bez zmiany przez cały mecz. Dlatego trzeba balansować czasem np 1/640÷800s przez cały czas i jeszcze korygować ISO (iso auto odradzam - aparat nie myśli). Z czasem zobaczysz, że lepiej mieć lekko prześwietlony kadr i dobrze pokazane zawodniczki, niż poprawny cały z dwoma "plamami" z piłką w środku. Ogólnie reportaż sportowy nie jest prostą sprawą. Jak zrobisz kilka tysięcy zdjęć sam będziesz wiedział o czy mówię. A jak zrobisz kilkadziesiąt tysięcy fot jak D. Gaszynski może będziesz w tej dziedzinie ekspertem.
Radzę właśnie jego pytać na PW.
Reasumując nie patrz na to, że strzałka w wizjerze jest na 0 "zero" czasami warto jest prześwietlić o jedną działkę. Nie wiem jakim obiektywem robisz, ale przysłonę oczywiście otwieraj na max.
Oczywiście trzeba na koniec zrobić obróbkę zdjęcia tzn czasami coś tam odszumić i wyciągnąć lekko cienie czy czerń. Jak zdjęcie jest jasne to suwaczkiem światło możesz sobie zmniejszyć np w CR.

Da__FreaK
05-02-2014, 10:43
Ale drugie zdjecie, ktore wyglada na poprawnie naswietlone, jest z innej hali??
Pierwsze i trzecie jest niedoswietlone (pierwsze bardziej, pewnie ze wzgledu na ISO).
Masz zdjecia z tej samej hali poprawnie naswietlone i niedoswietlone?

Wiekszosć zdjęć mam dobrze naświetlonych, Problem robi sie wtedy, gdy mam zawodniczke na tle kibiców, w rogach boiska gdzie w kadrach za plecami zawodniczki sa ciemne sciany lub kibice. Wtedy w kadrze robi sie `ciemniej` i juz mi niedoświetla. Wtedy na ogół musze skrócic czas albo zjechac z przesłony.
Zdjecia są z tej samej hali
Zastanawia mnie jeszcze to, dlaczego przy ustawieniach parametrów 1d2 ( iso 1600 f 2,5 500 ) w 1d3 przy takich ustawieniach niedoswietla mi wszedzie i musze podbijac iso do 2500 i 3200 zeby przy 2,5 500 miec dobrze naświelona klatke. Jest dość znaczna rożnica w iso 2,3 dzialki.

Selena
05-02-2014, 11:07
Zastanawia mnie jeszcze to, dlaczego przy ustawieniach parametrów 1d2 ( iso 1600 f 2,5 500 ) w 1d3 przy takich ustawieniach niedoswietla mi wszedzie i musze podbijac iso do 2500 i 3200 zeby przy 2,5 500 miec dobrze naświelona klatke. Jest dość znaczna rożnica w iso 2,3 dzialki.

Różne puszki, różnie naświetlają - podobnie jest między 5D i 5DmkII. Temat niedoświetlania w 5DmkII był tutaj wałkowany intensywnie i fakty są takie, że dopiero korekta +2/3EV daje względnie poprawne naświetlenie. Być może z Twoimi puszkami jest podobnie...

cobalt
05-02-2014, 11:17
Wiekszosć zdjęć mam dobrze naświetlonych, Problem robi sie wtedy, gdy mam zawodniczke na tle kibiców, w rogach boiska gdzie w kadrach za plecami zawodniczki sa ciemne sciany lub kibice. Wtedy w kadrze robi sie `ciemniej` i juz mi niedoświetla. Wtedy na ogół musze skrócic czas albo zjechac z przesłony.
Zdjecia są z tej samej hali
Zastanawia mnie jeszcze to, dlaczego przy ustawieniach parametrów 1d2 ( iso 1600 f 2,5 500 ) w 1d3 przy takich ustawieniach niedoswietla mi wszedzie i musze podbijac iso do 2500 i 3200 zeby przy 2,5 500 miec dobrze naświelona klatke. Jest dość znaczna rożnica w iso 2,3 dzialki.
Oba aparaty mają inną matrycę. Tzn 1D mkIII ma gęstszą matrycę przy prawie takim samym rozmiarze sensora. Może większe komórki w 1D mkII potrzebują mniej światła przy tym samym ISO?
Czy musisz przymykać obiektyw do f/2,5?

krolewicz
05-02-2014, 11:20
moje 1dmk2 i 1dmk3 mają podobnie z iso, 1dmk3 ma chyba zawyżone wartości iso

Da__FreaK
05-02-2014, 11:37
moje 1dmk2 i 1dmk3 mają podobnie z iso, 1dmk3 ma chyba zawyżone wartości iso

Najwidoczniej 1d3 ma dużooo zawyżone iso. Można by powiedzieć ze iso 3200 z 1d2 = iso 6400 z 1d3 idąc analogicznym myśleniem - chłyt marketingowy ?!. A ile ma w tym wieksza o 1,5 px matryca to nie wiem..Niech mnie ktoś upewni że to wina matrycy a nie chłytu marketingowego.
Hmm. a checią bym zobaczył jak wygląda porównanie iso z 1d2 i 1d4 , czy to bedzie podobne zachowanie na niekorzyść starszego brata jak w przypadku 1d3

piast9
05-02-2014, 11:49
Wiekszosć zdjęć mam dobrze naświetlonych, Problem robi sie wtedy, gdy mam zawodniczke na tle kibiców, w rogach boiska gdzie w kadrach za plecami zawodniczki sa ciemne sciany lub kibice. Wtedy w kadrze robi sie `ciemniej` i juz mi niedoświetla. Wtedy na ogół musze skrócic czas albo zjechac z przesłony.

Chyba wydłużyć czas a nie skrócić... Poza tym nie rozumiem problemu. Skoro jest ciemniej to trzeba zmienić ekspozycję, czyż nie? Róg boiska zapewne jest słabiej oświetlony, w dodatku, jak piszesz, otoczenie jest ciemne, co jeszcze bardziej powoduje, że światła jest mniej. Co dziwnego w tym, że trzeba wtedy wydłużyć czas?

namoamo
05-02-2014, 11:53
Tryb punktowy? Trafiasz w czerń więc drabinka spada a Ty wyrownujesz czasem/iso?

cobalt
05-02-2014, 11:56
Chyba wydłużyć czas a nie skrócić... Poza tym nie rozumiem problemu. Skoro jest ciemniej to trzeba zmienić ekspozycję, czyż nie? Róg boiska zapewne jest słabiej oświetlony, w dodatku, jak piszesz, otoczenie jest ciemne, co jeszcze bardziej powoduje, że światła jest mniej. Co dziwnego w tym, że trzeba wtedy wydłużyć czas?
Tylko w piłce ręcznej wydłużanie czasu > 1/500s może być kiepskim rozwiązaniem. Chyba lepiej jednak otworzyć przysłonę do 2,2 lub nawet 2,0 i mieć ostrego (odciętego od tła) zawodnika z piłką, a resztę dobrze rozmyte.

Da__FreaK
05-02-2014, 12:09
Tryb punktowy? Trafiasz w czerń więc drabinka spada a Ty wyrownujesz czasem/iso?

Uzywam centralnie ważonego, i faktycznie, jak spada drabinka wyrównuje albo czasem albo przysłoną - iso nie ruszam bo nie ma sensu na szybko przestawiać trzy parametry.

Usjwo
06-02-2014, 00:09
Tryb punktowy? Trafiasz w czerń więc drabinka spada a Ty wyrownujesz czasem/iso?

Trafiajac w czern, zdjecie byloby przeswietlone.
Poza tym Da__FreaK uzywa trybu M, wiec zakladajac rownomierne oswietlenie hali, nie powinno byc roznic.
Moze jednak to rownomierne oswietlenie nie jest tak bardzo rownomierne.
Jak masz szara karte to zrob zdjecie jednym i drugim na pomiarze punktowym i zobacz czy naswietlenie jest takie samo.