PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie filtry do 350D??



wojtek_j
17-03-2006, 00:31
Mam kolejne pytanie jakie najlepiej kupić filtry do Canona 350D?Raczej polaryzacyjny i UV jest podstawą ale jakie jeszcze się przydają i do czego?I jakiej firmy najlepiej kupować?Robię różne zdjęcia i nie mam określonego typu więc co polecacie??

I jeszcze może polecicie mi co można przydatnego kupić do aparatu?Mam obiektyw Tamron 28-200 i Canona który dostałem do aparatu mam trochę kasy i chcę sobie coś dokupić tyle że mam dylemat co jest potrzebne by mieć bajeczne zdjęcia.

wojtek_j
17-03-2006, 00:33
I jeszcze może polecicie mi co można przydatnego kupić do aparatu?Mam obiektyw Tamron 28-200 i Canona który dostałem do aparatu mam trochę kasy i chcę sobie coś dokupić tyle że mam dylemat co jest potrzebne by mieć bajeczne zdjęcia.

SimOn!
17-03-2006, 00:55
....tyle że mam dylemat co jest potrzebne by mieć bajeczne zdjęcia.
Talent :mrgreen:

wojtek_j
17-03-2006, 08:43
Hmmm to wiem ale pytam czym ze sprzętu można się wspomóc?

gwozdzt
17-03-2006, 09:04
Hmmm to wiem ale pytam czym ze sprzętu można się wspomóc?
Aparat, obiektyw, statyw i może flash - to na początek wystarczy :-)
Do tego potrzeba zasilanie (baterie, akumulatorki) i ewentualnie filmy, jeśli aparat nie jest cyfrowy :-)
Co do filtrów, to UV jest na codzień niepotrzebny, polar Ci się przyda, do tego wziąłbym szarą połówkę.

Tomasz Urbanowicz
17-03-2006, 09:07
i ewentualnie filmy, jeśli aparat nie jest cyfrowy :-)


Aparat jest chyba cyfrowy ;-)

gwozdzt
17-03-2006, 09:13
Aparat jest chyba cyfrowy ;-)
Już widzę :-)
Jakoś #1 post mi umknął i zacząłem czytać od #2.

AQUANTA
17-03-2006, 09:55
Co do filtrów, to UV jest na codzień niepotrzebny, polar Ci się przyda, do tego wziąłbym szarą połówkę.

Mógli byście mnie oswiecić w kwestii tych połówek szary, czy szary neutralny ?
Z marumi nie ma szarego połówkowego neutralnego w rozmiarze 67mm, ale jest szary połówkowy. Natomiast neutralny jest z Heliopana.
Chciałbym go wykorzystywać do "przyciemnienia" nieba i nie wiem, który zakupić.
Do tego wezmę jeszcze MARUMI UV WPC Slim i Marumi CPL DHG Slim :)

Tomasz Urbanowicz
17-03-2006, 10:00
Ja używam systemu COKIN'a - świetna sprawa.

gwozdzt
17-03-2006, 10:02
Mógli byście mnie oswiecić w kwestii tych połówek szary, czy szary neutralny ?
Chciałbym go wykorzystywać do "przyciemnienia" nieba i nie wiem, który zakupić....

Do przyciemniania nieba (ale również do wyrównywania innych kontrastów) to oczywiscie szara połówka.
Neutralny szary po prostu przyciemni Ci cały kadr i nie wyrównasz tym kontrastów.

gwozdzt
17-03-2006, 10:04
Ja używam systemu COKIN'a - świetna sprawa.
I to jest najlepsze rozwiązanie, acz trochę niewygodne (w sensie fizycznego użytkowania).

SenK
17-03-2006, 13:31
I to jest najlepsze rozwiązanie, acz trochę niewygodne (w sensie fizycznego użytkowania).

Dla mnie tam uzytkowanie jest wygodne. Połówki na gwint sa raczej niewygodne.. tzreba zakręcać itd. ;) A cokina tylko wsuwasz w holder. Pozatym połówkami cokina możesz np. robić 1/3 nieba czy 2/3 jak wolisz, a gwintowymi połówkami nie bardzo. Pozatym na kwadrat jest duuuuży wybór.

Pozdrawiam.

AQUANTA
17-03-2006, 13:40
Neutralny szary po prostu przyciemni Ci cały kadr i nie wyrównasz tym kontrastów.

Ale ja pisałem o neutralnej szarej połówce i zwykłej szarej połówce.

gwozdzt
17-03-2006, 13:49
Ale ja pisałem o neutralnej szarej połówce i zwykłej szarej połówce.
No to ja nie rozumiem :-(
Każdy szary filtr, czy to połówkowy, czy też ND powiniem być neutralny dla kolorów.
Jeśli nie jest neutralny i daje jakieś zmiany w kolorystyce/WB to znaczy, że jest złej jakości i nie należy takiego filtra kupować.
Tak ja to rozumiem, chyba że jest inaczej, to niech mnie ktoś oświeci :-)

wojtek_j
17-03-2006, 13:52
Wszystkim dziękuję za odpowiedzi i mam jeszcze jedno pytanko jaki polaryzacyjny najlepiej wybrać?Czym się kierować?A może któryś z tych jest dobry bo nie wiem czy jest duża różnica między filtrem np za 100 kilka zł czy za 400 chodzi mi nie o jakieś super frofesjonalne zdjęcia a raczej o takie by mi się podobały?Może coś z tego?
http://www.allegro.pl/item92101333_fotonica_filtr_polaryzacyjny_super_hm c_72_mm.html
http://www.allegro.pl/item91289027_fotonica_filtr_polaryzacyjny_hmc_72_m m_faktura_.html
http://www.allegro.pl/item91289816_fotonica_filtr_polaryzacyjny_hoya_sta ndard_72_mm.html
a może coś innego polecicie?

AQUANTA
17-03-2006, 14:37
Tak ja to rozumiem, chyba że jest inaczej, to niech mnie ktoś oświeci :-)

Zadając podobne pytanie w sklepie, otrzymałem taką odpowiedź.
"Co do Half NDx4 - filtr ten (o tzw. mocnym przejściu, o neutralnej szarości ND) oferowany jest jedynie do średnicy 58 mm.
Na 67 mm oferowany jest filtr Grad Grey (103 zł), który nie jest już filtrem ND czyli neutralnie szarym. Jest to filtr o miękkim przejściu
gradacji szarości ok. x4 - nie jest tylko neutralny, a narzuca cień szarości"

Może ja po prostu źle rozumiem tą odpowiedź ?

gwozdzt
17-03-2006, 14:57
...jaki polaryzacyjny najlepiej wybrać?Czym się kierować?A może któryś z tych jest dobry bo nie wiem czy jest duża różnica między filtrem np za 100 kilka zł czy za 400 chodzi mi nie o jakieś super frofesjonalne zdjęcia a raczej o takie by mi się podobały?Może coś z tego?
Hoya_super_hmc_72_mm
Hoya_hmc_72_mm
Hoya standard_72_mm
a może coś innego polecicie?
Warto zwrócić uwagę, ze są dwie zasadnicze cechy konstrukcyjne obiektywów utrudniające pracę z filtrem polaryzacyjnym. A mianowicie:
- obracający się przedni człon obiektywu podczas ostrzenia lub zoomowania,
- głęboka osłona przeciwsłoneczna, zwłaszcza tulipanowa, ponieważ przy danym kącie widzenia jest ona głębsza, niż osłona stożkowa.
Kręcący przodem obiektyw zmienia nam ustawioną wcześniej polaryzację, zaś osłona utrudnia ustawienie żądanej polaryzacji.
Patrząc na średnicę podlinkowanych przez Ciebie filtrów domyślam się, że chcesz ten polar kupować do Tamrona 28-200. Nie znam wprawdzie jego budowy mechanicznej, ale jeśli posiada obie wyżej wymienione cechy, to zastanawiałbym się, czy kupować do niego jakikolwiek filrt polaryzacyjny?
Jesli mimo wszystko byś się zdecydował na polar do tego Tamrona, to IMHO w zupełności wystarczy Hoya Standard. Zielonej nie kupuj, bo nie ma żadnych powłok, zaś jeśli chodzi o te wielopowłokowe (HMC, SHMC) to z kolei uwazam, że to byloby swego rodzaju szaleństwo kupować filtr w cenie obiektywu, na którym ma być zastosowany. Jedynym wytłumaczeniem byłyby konkretne plany zakupu obiektywów ze średnicą filtra 72mm, jednak na dzień dzisiejszy nie jest to średnica zbyt popularna.

gwozdzt
17-03-2006, 15:28
Zadając podobne pytanie w sklepie, otrzymałem taką odpowiedź.
"Co do Half NDx4 - filtr ten (o tzw. mocnym przejściu, o neutralnej szarości ND) oferowany jest jedynie do średnicy 58 mm.
Na 67 mm oferowany jest filtr Grad Grey (103 zł), który nie jest już filtrem ND czyli neutralnie szarym. Jest to filtr o miękkim przejściu
gradacji szarości ok. x4 - nie jest tylko neutralny, a narzuca cień szarości"
Może ja po prostu źle rozumiem tą odpowiedź ?
IMHO coś chyba namieszali w opisie tego drugiego filtra.

Co znaczy z miękkim i twardym przejściem, to rozumiem tak, że do 58mm są połówki z ostrą krawędzią rozdzielającą część przeźroczystą od szarej; zaś powyżej tej średnicy są filtry z miekkim czyli łagodnym przejściem od przeźroczystości do szarości.

W przypadku tego drugiego filtra stwierdzenie: "...nie jest tylko neutralny, a narzuca cień szarości" mogłoby sugerować, że filtr ten jest nie tylko neutralny, ale również dodatkowo narzuca "cień szarości". Nie wiem tylko co to jest ten "cień szarości" ale być może chodzi im właśnie o to łagodne przejście między połówkami?
Jednak próba takiej interpretacji jest sprzeczna ze informacją, że ten drugi filtr "nie jest już filtrem ND czyli neutralnie szarym" i to jest najbardziej niepokojące.

Myśle jednak, że to w sklepie ktoś ma problemy z j. polskim, ponieważ jaki sens miałaby mieć szara połówka, która nie jest neutralnie szara? Szary to jest szary i jesli mielibyśmy filtr połowkowy nieneutralny to nie można go już chyba wtedy nazwać szarym.

AQUANTA
17-03-2006, 19:57
"Szary to jest szary i jesli mielibyśmy filtr połowkowy nieneutralny to nie można go już chyba wtedy nazwać szarym"

A co powiesz na polówki kolorowe ? Przecież one nadają jakiś konkretny odcień połowy zdjęcia. Szary to też jakiś kolor, więc ma prawo działać tak samo. Patrz oferta marumi
http://www.raysfoto.pl/filtry%20fotograficzne/marumi/body_mar_polowk.html

gwozdzt
17-03-2006, 23:45
"Szary to jest szary i jesli mielibyśmy filtr połowkowy nieneutralny to nie można go już chyba wtedy nazwać szarym"
A co powiesz na polówki kolorowe ?
No powiem dokładnie to, co sam zacytowaleś.
Po prostu dla mnie połówka wpływająca w jakikolwiek sposób na kolorystykę lub WB to nie jest połówka szara/neutralna tylko połowka kolorowa.

Albo inaczej: szary owszem, jest kolorem, ale nie powinien mieć wplywu na inne kolory, tylko jedynie wpływać na ilość światła.
Jeśli więc filtr połówkowy wpływa tylko na naswietlenie połowy kadru - to jest to połówka szara neutralna,
jeśli zaś dodatkowo wpływa na kolorystykę połowy zdjęcia, to juz nie jest połówka szara tylko połówka kolorowa.
Czy to jest jasne i zrozumiałe?

minek
18-03-2006, 01:33
I jeszcze może polecicie mi co można przydatnego kupić do aparatu?Mam obiektyw Tamron 28-200 i Canona który dostałem do aparatu mam trochę kasy i chcę sobie coś dokupić tyle że mam dylemat co jest potrzebne by mieć bajeczne zdjęcia.

Kup kilka książek o fotografii.

AQUANTA
18-03-2006, 09:51
"Jeśli więc filtr połówkowy wpływa tylko na naswietlenie połowy kadru - to jest to połówka szara neutralna,
jeśli zaś dodatkowo wpływa na kolorystykę połowy zdjęcia, to juz nie jest połówka szara tylko połówka kolorowa.
Czy to jest jasne i zrozumiałe?"

Dla mnie to jest jasne, tylko tą odpowiedzią z raysfoto namieszali mi w głowie i pojawiły się pytania ;)

Michal-Czuba
19-03-2006, 23:05
I jeszcze może polecicie mi co można przydatnego kupić do aparatu?

http://allegro.pl/search.php?string=national+geographic&category=8845&category=8849

http://helion.pl/ksiazki/obrcy3.htm

http://helion.pl/ksiazki/photfx.htm

poważnie :)

wojtek_j
19-03-2006, 23:11
dzięki za odp wiem książki to podstawa mam już kilka ale nic nie zaszkodzi kupić dodatkowych.

Michal-Czuba
19-03-2006, 23:16
W wolnej chwili polecam też spacer do biblioteki (lub grzebanie po antykwariatach), miło czytało mi się książki o fotografii z lat 70'tych i 80'tych - sposoby pomiaru światła, wzory na całą stronę umożliwiające obliczenie jakichś tam (nie pamiętam) zależności, które aparaty robią teraz bez problemu za nas...generalnie miła lektura na dobranoc :) Momentami trochę nudne, ale można pominąć niektóre fragmenty. A kilka rzeczy, jak zasady kadrowania, naświetlania - wcale się nie zmieniło :)

Theoo
19-03-2006, 23:21
Oraz wieli plecak by to nośić :)

Bigmar
20-03-2006, 20:53
Skoro mowa o filtrach to się podepnę.
Powiedzcie, czy jest sens stosowania filtra polaryzacyjnego w pomieszczeniach?

gwozdzt
20-03-2006, 21:09
Skoro mowa o filtrach to się podepnę.
Powiedzcie, czy jest sens stosowania filtra polaryzacyjnego w pomieszczeniach?
Myśle, że mógłby się przydać do likwidacji odbić w szklanych powierzchniach np. gablotach, drzwiach, itp..

Bigmar
20-03-2006, 21:17
No racja to oczywiste, ale przy foceniu szkodnika (córeczka) czy ma to jakieś zastosowanie? Osobiśnie nie wydaje mi się, ale jutro po prostu zrobię kilka fotek z i bez polara i zobaczę co bardziej mi się widzi.

gwozdzt
20-03-2006, 21:19
No racja to oczywiste, ale przy foceniu szkodnika (córeczka) czy ma to jakieś zastosowanie?
Chyba jakby dziecko nosiło okulary... czego absolutnie nie życzę!

Bigmar
20-03-2006, 22:04
Nie, nie nosi. Noszę ze to ja, co mnie do szewskiej pasji doprowadza bo wygodniej się foci bez gogli. Ostatnio nawet się zastanawiam nad szkłami kontaktowymi.
Że do lustrzanki bedę kupywał szkła to wiedziałem ale te na nos... ale to już OT. ;)

Michal-Czuba
20-03-2006, 22:06
Chyba jakby dziecko nosiło okulary... czego absolutnie nie życzę!
Przecież to nie boli ;)

arturs
20-03-2006, 22:41
Nie, nie nosi. Noszę ze to ja, co mnie do szewskiej pasji doprowadza bo wygodniej się foci bez gogli. Ostatnio nawet się zastanawiam nad szkłami kontaktowymi.
Że do lustrzanki bedę kupywał szkła to wiedziałem ale te na nos... ale to już OT. ;)

Dopisze się do OT ;-) - ja od 20 lat noszę okulary - i od 3 miesięcy szkła kontaktowe - zdecydowanie do focenia polecam kontakty - różnica diametralna.. można się nauczyć dłubać w oku - jakoś zawsze mnie to odpychało od szkieł ale to nie takie straszne ;-)

Pozdrawiam
Artur Starz

Theoo
21-03-2006, 10:44
No racja to oczywiste, ale przy foceniu szkodnika (córeczka) czy ma to jakieś zastosowanie? Osobiśnie nie wydaje mi się, ale jutro po prostu zrobię kilka fotek z i bez polara i zobaczę co bardziej mi się widzi.
Przydaje się polarek we wnętrzach ale z umiarem. W wielu wypadkach uzywam sprayu matowiacego do klamek, płyt marmurowych. Czaem mi przeszkadza bo za bardzo przesyca barwy jak wycinam bliki w szybach

gwozdzt
21-03-2006, 11:33
...W wielu wypadkach uzywam sprayu matowiacego do klamek, płyt marmurowych...
A to mnie zainteresowało.
Co to za spray? Skąd to bierzesz? Trudno się to sprząta? Czy śmierdzi?;-)