PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie stanowiska pracy - kontrola i ocena barw fotografowanych przedmiotów.



digital.photography
15-01-2014, 23:15
Chciałbym prosić Was o pomoc w zorganizowaniu stanowiska pracy, a właściwie w jego oświetleniu.

Zajmuję się m.in. fotografią reklamową. Zdjęcia wykonuję w niewielkim studio przy świetle błyskowym. Stosuję (właściwie to nabieram dopiero doświadczenia) X-Rite ColorChecker Passport wraz z profilami, dzięki którym chciałbym w możliwie największym stopniu zapanować nad barwą fotografowanych obiektów. W najbliższym czasie zanoszę się z zamiarem zakupu nowego monitora w przedziale cenowym ok. 3 000,00 zł (EIZO lub NEC).

Tyle tytułem wstępu, przejdę do sedna sprawy. Chciałbym oświetlić swoje stanowisko pracy tak, aby ułatwiło mi to ocenę barwową przedmiotów jakie fotografuję. Dla przykładu będzie to odzież. Po wykonaniu zdjęcia i zastosowaniu profilu X-Rite ColorChecker Passport, chciałbym zweryfikować czy barwa wyświetlana na monitorze, zgodna będzie z faktyczną barwą danej odzieży. Miałoby to funkcjonować w taki sposób, że siadam przy stanowisku komputerowym wyposażonym w "dobrej klasy" monitor, tuż obok oświetlam sobie np. bluzę jaką fotografowałem i porównuję ją z tym co widzę na ekranie, następnie wprowadzam korektę. Chciałbym aby oświetlenie tego stanowiska pracy pozwoliło mi na poprawną ocenę barwy przedmiotu jaki sfotografowałem, najlepiej w odniesieniu do temperatury światła dziennego. Oświetlam np. tkaninę, oceniam jej barwę i porównuję to z tym co wyświetla mi skalibrowany sprzętowo monitor.

Moje kluczowe pytanie, jakiego źródła światła użyć? Świetlówki czy halogeny, jaki typ/model? Chciałbym nie wydawać astronomicznych kwot jednak zakupić coś więcej jak świetlówki energooszczędne 5500K wyprodukowane w Chinach, to się nie sprawdza. Jeśli już zakupię źródło światła, jak je oprawić tzn. jakiej lampy/oprawy najlepiej użyć?

Liczę na Waszą pomoc, być może mieliście/macie podobny dylemat. Zależy mi aby klient/odbiorca moich usług otrzymał fotografię jak najwierniej oddającą wszystkie detale, również, a przede wszystkim - rzeczywistą barwę.

Pascalekk
15-01-2014, 23:38
Nie chcę reklamować ale dość obszernie opisał to Tomasz Pluszczyk na blogu w artykule o jakości zdjęć względem oświetlenia i monitora na stanowisku pracy :)

Leon007
15-01-2014, 23:39
Tu masz coś na ten temat
http://www.canon-board.info/druk-skanowanie-wyswietlanie-zarzadzanie-barwa-69/idealne-studio-do-obrobki-zdjec-93840/

Po dyskusji z Czornym kupiłem sobie do domu świetlówki Graphica Philipsa na sufit, a na biurko taką lampkę (od innego sprzedawcy ;) )
Lampa GrafiLite - CyfrowaCiemnia.pl Laboratorium Fotograficzne - Warszawa (http://cyfrowaciemnia.pl/lampa-grafilite.html)
Mnie do domowych wydruków wystarczy, a Ty musisz sam ocenić i wybrać.

digital.photography
16-01-2014, 00:23
Nie chcę reklamować ale dość obszernie opisał to Tomasz Pluszczyk na blogu w artykule o jakości zdjęć względem oświetlenia i monitora na stanowisku pracy Dzięki, bardzo ciekawy artykuł. Mam już pewien pogląd jak mogłoby to wyglądać. Właśnie zorientowałem się jak wiele marginalnych błędów do tej pory popełniłem w tym temacie.

Po dyskusji z Czornym kupiłem sobie do domu świetlówki Graphica Philipsa na sufit, a na biurko taką lampkę (od innego sprzedawcy )
Lampa GrafiLite - CyfrowaCiemnia.pl Laboratorium Fotograficzne - Warszawa
Mnie do domowych wydruków wystarczy, a Ty musisz sam ocenić i wybrać.
Również myślałem o świetlówkach Philipsa, które umieściłbym w sufitowej oprawie rastrowej. Do tego jakaś biurkowa lampka, podobna do tej jaką używasz Ty.

Zastanawiam się czy przy ocenie barwy np. tkaniny, światło sufitowe powinno być włączone wraz z biurkową lampką (przykładowo GrafiLite lub coś na bazie żarówek halogenowych Solux 4700K lub 5000K, to muszę jeszcze ustalić). Wg Tomasza Pluszczyka powinienem pracować w jasnym, prawidłowo oświetlonym pomieszczeniu (światło za monitorem, nie świecące bezpośrednio na jego ekran). Pytanie czy te świetlówki Philips Graphica nie wpłyną negatywnie na to co oświetli mi lampka biurkowa, umiejscowiona w niedalekiej odległości od monitora?

Leon007
16-01-2014, 09:26
Na oko, bo nie mam przyrządów do pomiaru barwy światła, świetlówki i lampka świecą tym samym światłem. Mam włączone oba źródła światła, lampka świeci mocniej na mniejszym obszarze.
Taka uwaga: ta lampka nie jest zbyt duża, wystarczy do wygodnego obejrzenia kartki A4, całego swetra lub prześcieradła Ci nie oświetli.

digital.photography
17-01-2014, 13:07
Taka uwaga: ta lampka nie jest zbyt duża, wystarczy do wygodnego obejrzenia kartki A4, całego swetra lub prześcieradła Ci nie oświetli. Powierzchnia A4 byłaby wystarczająca. Zależy mi na oświetleniu niewielkiego, wybranego fragmentu i tym samym ustaleniu prawidłowej barwy. Z drugiej strony, przy większych przedmiotach, korzystałbym z oświetlenia sufitowego wyposażonego w świetlówki Philips Graphica. Wydaje mi się, że powinno się to sprawdzić?

jan pawlak
19-01-2014, 08:46
Chciałbym prosić Was o pomoc w zorganizowaniu stanowiska pracy, a właściwie w jego oświetleniu.

Zajmuję się m.in. fotografią reklamową. Zdjęcia wykonuję w niewielkim studio przy świetle błyskowym. Stosuję (właściwie to nabieram dopiero doświadczenia) X-Rite ColorChecker Passport wraz z profilami, dzięki którym chciałbym w możliwie największym stopniu zapanować nad barwą fotografowanych obiektów. W najbliższym czasie zanoszę się z zamiarem zakupu nowego monitora w przedziale cenowym ok. 3 000,00 zł (EIZO lub NEC).

Tyle tytułem wstępu, przejdę do sedna sprawy. Chciałbym oświetlić swoje stanowisko pracy tak, aby ułatwiło mi to ocenę barwową przedmiotów jakie fotografuję. Dla przykładu będzie to odzież. Po wykonaniu zdjęcia i zastosowaniu profilu X-Rite ColorChecker Passport, chciałbym zweryfikować czy barwa wyświetlana na monitorze, zgodna będzie z faktyczną barwą danej odzieży. Miałoby to funkcjonować w taki sposób, że siadam przy stanowisku komputerowym wyposażonym w "dobrej klasy" monitor, tuż obok oświetlam sobie np. bluzę jaką fotografowałem i porównuję ją z tym co widzę na ekranie, następnie wprowadzam korektę. Chciałbym aby oświetlenie tego stanowiska pracy pozwoliło mi na poprawną ocenę barwy przedmiotu jaki sfotografowałem, najlepiej w odniesieniu do temperatury światła dziennego. Oświetlam np. tkaninę, oceniam jej barwę i porównuję to z tym co wyświetla mi skalibrowany sprzętowo monitor.

Moje kluczowe pytanie, jakiego źródła światła użyć? Świetlówki czy halogeny, jaki typ/model? Chciałbym nie wydawać astronomicznych kwot jednak zakupić coś więcej jak świetlówki energooszczędne 5500K wyprodukowane w Chinach, to się nie sprawdza. Jeśli już zakupię źródło światła, jak je oprawić tzn. jakiej lampy/oprawy najlepiej użyć?

Liczę na Waszą pomoc, być może mieliście/macie podobny dylemat. Zależy mi aby klient/odbiorca moich usług otrzymał fotografię jak najwierniej oddającą wszystkie detale, również, a przede wszystkim - rzeczywistą barwę.

Te zdjęcia będą prezentowane na monitorach klientów czy też na wydrukach ?

jp

digital.photography
19-01-2014, 10:29
Te zdjęcia będą prezentowane na monitorach klientów czy też na wydrukach ?
Panie Januszu, domyślam się do czego Pan zmierza. Zdjęcia oczywiści będą prezentowane na monitorach klientów i tutaj nie mam żadnego wpływu co osoby te zobaczą.
Z drugiej strony, wydruki jak najbardziej (zarówno te po stronie klienta np. w drukarni jak i w labie czy w przyszłości na własnym sprzęcie).