PDA

Zobacz pełną wersję : Canon seria S czy G



michaela7
28-12-2013, 05:28
Witam serdecznie.
Co jakiś czas staję przed trudnym wyborem zakupu nowego aparatu. Marzenia marzeniami... ale póki co, nie ma kasy na wszystko, co by się chciało. Potrzebuję na dzisiaj aparat, który mogę mieć zawsze przy sobie, bo jak wielu z nas pisze, lustrzankę nie zawsze chce się wszędzie nosić (już dawno mnie to dopadło), i już wiele chwil tak naprawdę umknęło lub jak to fajnie ktoś kiedyś powiedział: "Moje serce zrobiło zdjęcie"....
Od dawna podobały mi się Canony serii G, ale ostatnio seria S też przypadła mi do gustu, szczególnie za wielkość, a raczej to jak małe są te kompakty i za szeroki kąt, no i znowu mętlik w głowie...
na żaden z nich jeszcze nigdy nie padł mój wybór, ale teraz chcę wybierać tylko między tymi...
Jakie według Was są plusy i minusy jeśli chodzi o serię G i S? Co przemawia za serią S, a co za G? Który aparat byście wybrali dla siebie?
Na dziś rozważam wybór między G15/G16 lub S110/S120. Czy warto dopłacić do tych najnowszych modeli, czy pozostać przy starszej wersji?
Proszę Was o radę i Wasze spostrzeżenia. Przeszukałam już wiele stron i wydaje się, że już wszystko przeczytałam, co możliwe, a wciąż nie znajduję zadowalających odpowiedzi.
Dopowiem jeszcze, że każdy z tych aparatów dobrze leży mi w ręce, więc z tym przynajmniej nie ma problemu.

ArekLodzPl
31-12-2013, 10:59
Hej, widzę że masz taki dylemat jaki ja miałem przez ostatnie 3-4 lata, gdy miałem trochę dość ciągłego dźwigania plecaka.
Szukałem czegoś co ma mi się zmieścić w kieszeni i jakość zdjęć ma być co najmniej bardzo dobra...poprzeczkę miałem trochę za wysoko postawioną mając w torbie FF ze stałkami ;)
Ostatecznie na placu boju został G15 i Fuji X10...wybrałem G15 i nie żałuję.
Przewaga G nad S to przede wszystkim światło na tele. 2.8 w G i aż 5.7 w S. Dodatkowo G ma gorącą stopkę, więc jeśli dysponujesz jakimś błyskadełkiem śmiało możesz podpiąć i spisuje się świetnie. Bardzo duża ilość nastaw manualnych - o to mi też chodziło. Nie wiem jak S, ale G ma jeszcze wbudowany filtr ND, który się bardzo przydaje ze względu na niezbyt krótkie czasy.
Jeśli masz jakieś konkretne pytania napisz a z chęcią odpowiem

skura
31-12-2013, 21:30
jeżeli szukasz czegoś niewielkiego i łatwego do noszenia - to seria S. Jeżeli myślisz o trwałości i jakości to G. Areklodzpl - napisał o świetle, systemowych lampach - to naprawdę dużo zmienia i sprawia, że aparacik to nie tylko pstrykadełko, ale ważny element systemu do robienia zdjęć. Dodam, ze na gorącą stopkę możesz dodać wyzwalacz i błyskać lampami studyjnymi. A znacznie lepszy i trwalszy korpus serii G - przeżyje niejedno uderzenie.

Może to jednak mała odskocznia i zmiana Twojego podejścia, ale nie pomyślałeś o lustrzance(np, 650d, 700d). Cena może trochę wyższa, ale zaspokoi wiele wymagań amatora, a i w przyszłości można go rozbudować(obiektywy, bp itd) - czego nie można powiedzieć o kompaktach.

michaela7
02-01-2014, 19:34
Bardzo się cieszę, że ktoś odpowiedział i dziękuję Wam. Muszę przyznać, że to jedyne miejsce, gdzie mogę o coś zapytać, żaden z moich znajomych nie interesuje się na tyle fotografią, żeby pomóc w rozwiązywaniu tych dylematów....
Właśnie jakość zdjęć jest dla mnie bardzo ważna, więc jasny obiektyw chyba faktycznie bardziej przemawia za serią G. Przyzwyczaiłam się jednak przez lata do szerszego kąta 24mm no i ta wielkość aparatu, choć ostatecznie G15 jest faktycznie wygodny.

Skura, jeśli chodzi o lustrzankę, to póki co mam 450D i właściwie następna o jakiej myślę, i na nią odkładam to będzie mam nadzieje 5D Mark III + nowe jasne obiektywy.

--- Kolejny post ---


jakość zdjęć ma być co najmniej bardzo dobra...poprzeczkę miałem trochę za wysoko postawioną

No właśnie naprawdę jakość i jeszcze raz jakość zdjęć. Czyli masz dobre doświadczenia jeśli chodzi o tą sprawę z G15? Wiadomo, że to nie będzie to samo, co system ze stałkami, ale blisko, blisko...

Mam lampę, którą mogę dopiąć, bardziej jednak chodzi o to, żeby nie nosić czegoś dodatkowego, choć fajnie, że tak opcja jest. Bo zamierzenie jest takie, kiedy będzie potrzeba, to zabieram ze sobą torbę z całym sprzętem jaki mam, a kompakt po prostu zawsze mam przy sobie.

michaela7
02-01-2014, 20:04
Jeśli masz jakieś konkretne pytania napisz a z chęcią odpowiem

Jak w praktyce wygląda sprawa z makro, czy faktycznie AF od 1 cm przy szeroki kącie? Jak z ISO? Podejrzewam, że 800 będzie bardzo w porządku, ale jak 1600 lub 3200, czy jest naprawdę używalne? Bo reszta to pewnie i tak czysty marketing, ale może się mylę.
I jeszcze wideo... jak z jakością? Przypomina mi się mój dawny Lumix LX3, jakoś barwa z Panasonica do mnie nie przemawiała. Mam nadzieję, że G15 będzie fajniejsze. Wideo to nie priorytet dla mnie, ale też czasem może się przydać i dobrze, że znowu można mieć zawsze przy sobie. Ostatnia na ten moment sprawa, czy uważasz, że może warto dołożyć trochę kasy do G16, czy jednak jakość zdjęć pozostaje na tym samym poziomie?

--- Kolejny post ---


jeżeli szukasz czegoś niewielkiego i łatwego do noszenia - to seria S. Jeżeli myślisz o trwałości i jakości to G.

Czyli seria S faktycznie odpada jeśli chodzi o jakość zdjęć?

ArekLodzPl
03-01-2014, 10:37
Makro jest na prawdę bardzo fajne, w połączeniu z f1,8 masz ładną plastykę zdjęcia. Co do tego 1cm to aż z takiego bliska nie robiłem ale sprawdzę w domu czy jest rzeczywiście ten 1cm ;)
ISO 800 jest na prawdę w porządku i nawet jak na 100% oglądasz widać że nie gubi za dużo szczegółów. Na 1600 wygląda dobrze jeśli nie robisz cropa ;) ale na odbitce 10x15 jest na prawdę ok. na 3200 nawet nie próbowałem bo nie miałem potrzeby, a poza tym limit ISO Auto mam ustawiony na 1600. Jak w domu robię zdjęcia to zazwyczaj lampa nie jest potrzebna.
Wideo jest na prawdę ładne. Jak dla mnie kolory są naturalne. Filmiki odtwarzane na 42" plaźmie wyglądają super.
Jeśli chodzi o G16...to raczej nie widzę sensu. To jest to samo.
Ogólnie jeśli chodzi o jakość zdjęć to śmiało mogę polecić. To jest pierwszy kompakt który mnie zadowolił.

Pawel92
03-01-2014, 15:03
...Czyli seria S faktycznie odpada jeśli chodzi o jakość zdjęć?
Kiedyś w pojawiających się w tym samym czasie modelach S i G była ta sama matryca i ten sam obrazek. Różnica miedzy nimi to gabaryty, guzikologia i jakość wykonania. Nie wiem jak jest dzisiaj, bo przestałem śledzić kompakty Canona ;)

Może rzuć okiem na Sony RX100 lub, jeszcze lepiej, RX100Mk.2. Cena wyższa niż kompaktów Canona, ale jakość zdjęć rownież :D
Kilka sampli z RX100: Zenfolio | Jola & Paweł | 11 - Bucharest (http://lech.zenfolio.com/p50732825)

Bart
03-01-2014, 17:22
Z zainteresowaniem śledzę rozwój tematu, stoję bowiem przed podobnym dylematem.
Główny aparat to lustrzanka (niedługo mam nadzieję upragnione FF), ale szukam czegoś "do kieszeni" w góry, gdzie nie zawsze jest możliwość lub sens dźwigania ciężkiego lustra z obiektywami.
W grę wchodzą dla mnie kompakty: Olympus Stylus XZ-2, Nikon Coolpix P7700, Canon PowerShot G15/G16 lub S110/S120 i Sony DSC-RX100.
Jeśli moja przyszła pełna klatka będzie Canonem 6D, to chciałbym pozostać przy kompakcie Canona, natomiast jeśli wybrałbym Nikona D610, to szanse P7700 rosną. ;) A może jednak Olympus, a może najlepiej Sony.. Niby tylko kompakt, a jaki dylemat.

michaela7
03-01-2014, 17:33
Może rzuć okiem na Sony RX100 lub, jeszcze lepiej, RX100Mk.2. [/url]

Mimo że chciałam zostać przy canonach S lub G to przyznam, że faktycznie Sony, o których mówisz też mi chodzą po głowie.
Masakra jakaś. Mały aparacik, który ma cieszyć, a tyle z nim problemów... ;) z wyborem oczywiście...Jeśli faktycznie jakość zdjęć jest jeszcze lepsza niż w canonie, to mogę dołożyć do niego. Choć na kilka lat chcę mieć trochę spokoju i w tym czasie nie myśleć o nowym aparacie, bo jednak okazuje się ,że to nie jest to... Ale człowiek jest dziwny:roll: A poza tym jeszcze dziś sprawdzam cenę G15 i G16 w sklepie, w którym mam zamiar coś kupić i różnica między nimi całe $4 !!!!! :shock: i znowu problem ;)

--- Kolejny post ---



Kilka sampli z RX100: Zenfolio | Jola & Paweł | 11 - Bucharest (http://lech.zenfolio.com/p50732825)

Jola & Paweł no naprawdę świetne!!!

jellyeater
03-01-2014, 17:42
Mi jakby się nie chciało nosić aparatu, a szykowałbym się dopiero do FF to bym kombinował to Sony A7.

cezarycezary
03-01-2014, 18:15
Ja np. zaczynałem od canona g10, choć już wtedy wchodził g11. G10 jak on o nim pomyślę to zastanawiam sie dlaczego go sprzedałem, naprawdę dobry i fajny aparat, poza małymi udogodnieniami w elektronice układ optyczny był ten sam co w g11 i g12.... Dalszych losów serii G - nie śledziłem...Niewątpliwie nie każdy musi mieć FF... dlatego ja pozostałem przy matrycy apsc - w sony nex-7 a szkiełka przykręcam conona - zacne FD poprzez adapter.... systemowa optyka sony to nie do końca ta jakość co te jasne stalki z lat siedemdziesiątych ( byl spory wypust ostatnio szkieł a af - i nie są najgorsze np. sel 20mm f2.8 ) .... które w razie czego będą kryły i FF w sony A7 i A7r .... Jednak na początek do nauki to seria G jest wybitna, a obrazek z niej będzie się nadawał nawet do portfolio modelki, fotografa, do reportażu.... świetna seria ....

soko
04-01-2014, 17:47
Trochę mnie dziwi, że nikt nie wymienia Canona G1X, który wymiarami niewiele odstaje od G15/G16, a matrycę ma nieporównywalnie dużą. Co - jeśli chodzi o jakość zdjęć - ma znaczenie. Matryca Canona G1X to w zasadzie prawie APS-C, czyli kropowa lustrzanka. Aparat konkretny, solidny.
Matryce G15/G16 to jak matryce w telefonach.

cezarycezary
04-01-2014, 18:35
Minusem, G1X jest słaby układ optyczny, ciemny na długim końcu, i w praktyce bez znośnego nawet trybu macro ....

Janusz_K
04-01-2014, 21:19
Panowie, ale wszystko zależy od sytuacji w których ten aparat ma być używany. S120 mieści się właściwie w każdej kieszeni, co czasem ma znaczenie. G16 z tej kieszeni będzie wystawał. Ja myślę, że zamiast odkrywać amerykę warto poszukać w internecie. Do mnie przemawia Canon G16 vs S120 - Our Analysis (http://snapsort.com/compare/Canon-PowerShot-G16-vs-Canon-PowerShot-S120) - niby jest zwycięsca, ale 73 kontra 71 punktów różnicy nie robi. Niezłe porównanie mamy też tutaj: Canon PowerShot S120 vs PowerShot G16 (http://www.2cameraguys.com/Canon-PowerShot-S120-vs-Canon-PowerShot-G16.htm)

Dla mnie najważniejszą cechą, jeśli ktoś kupuje podobny aparat, będzie waga (w przeciwnym wypadku można zdecydować się na lustrzankę). W tym kontekście ja bym wybrał S120. Gdyby jednak okazało się, że aparat może ciut z kieszeni wystawać, to zdecydowałbym się na bezlusterkowca. Właśnie dlatego "onego czasu" zdradziłem raz markę i jednym z ulubionych sprzętów stał się Panasonic GF2. Do tego króciutki H-PS14042 i w kieszeni też się mieści, a w większości przypadków wystarcza. A żeby zdrada miała swój dalszy ciąg, to chyba zdecyduję się na polubienie firmy Voigtländer - otwór przysłony 0.95 kusi, być może to właśnie będzie przyszłość mojego sprzętu, z Canonem, mimo wieloletniej miłości ślubu nie wziąłem. Zobaczymy.

Pawel92
04-01-2014, 22:35
... Gdyby jednak okazało się, że aparat może ciut z kieszeni wystawać... to chyba zdecyduję się na polubienie firmy Voigtländer - otwór przysłony 0.95 kusi...
Trzeba będzie wówczas poważnie pomyśleć nad powiększeniem tej kieszeni...:mrgreen:

Janusz_K
05-01-2014, 15:45
Z H-PS14042 z kieszeni nie wystaje ani trochę i jest to czasem zaleta. Na początku tylko dlatego (no i był "na promocji") go kupiłem. Po przekonaniu się, że zdjęcia drukowane w formacie 20x30 mają całkiem akceptowalną jakość pomyślałem o przejściu na lżejszy sprzęt. Zdaję sobie sprawę, że Voigtländer w kieszeni już się nie zmieści, ale torba i tak będzie mniejsza, niż u kanonierów.

set21
05-01-2014, 20:12
Ja, po rocznym użytkowaniu nexa6 zdecydowałem się na zakup G15 lub G16,powòd, spokojnie mieszczą się w kieszeni .produkują niezłe fotki i mogę podpiąć lampy canona

cezarycezary
06-01-2014, 15:53
Ja, po rocznym użytkowaniu nexa6 zdecydowałem się na zakup G15 lub G16,powòd, spokojnie mieszczą się w kieszeni .produkują niezłe fotki i mogę podpiąć lampy canona

Przepraszam za OT. Ale z jakim szkłem użytkowałem nexa-6 - zapewne tylko i wyłącznie z KITEM. :))) I tu jest diabeł pogrzebany. Sam nex jest mniejszy od G15/16... ale szkło kitowe - jest niezadowalającej jakości. Trzeba było sobie kupić np. sigma 30mm f2.8 ok. 500-600 pln, portretowa sel 50mm f1.8 za ok 700pln , jako szeroki kąt np. sel 20mm f2.8 za ok. 700pln - bo w takich cenach można te szkła upolować :))) I wtedy nie tęskniłbyś za kompaktowym body bez wymiennych obiektywów.... ten kit pz.... z nex-6 to jak dla mnie generuje obrazek jak z i-phone.....

Plusy ?? zostajesz przy matrycy APS-C :)

set21
06-01-2014, 16:56
do nexa podpinam 30/2.8 sigmy , 20/2.8 sony , 16-50 sony ,50/1.4 sigma,100/2.8 makro,24-105/4 ,70-200/2.8, od 50/1.4 z moc. canona ,poprzez przejsciowke z "mozliwoscia regulacji przeslony"

--- Kolejny post ---

nie tesknie za kompaktem.podstawowo pstrykam 5dm3,ale potrzebuje cos do kieszeni .30 sigmy i 20 sony sa wielkosci 16-50.
Sporo jezdze na nartch,konno i motorkiem, nex z kazdym z tych obiektywow nie nadaje sie do kieszeni,a aparaty typu "twardziel"robia kiepskie fotki

Martinez69
06-01-2014, 17:04
Minusem, G1X jest słaby układ optyczny, ciemny na długim końcu, i w praktyce bez znośnego nawet trybu macro ....

ale matryca i niski poziom szumu całkowicie eliminują ten problem, poczytajcie testy i porównania do G16 i innych, nie mają szans z G1x pod wzlgędem jakości zdjęć, a G1X mam sam, wcześniej miałem G15 i jest niesamowita różnica.

michaela7
07-01-2014, 06:25
Aparat kupiony!!! Canon G15. Zdecydowało jasne szkło i dobra cena. Po Waszych wypowiedziach myślałam też i o GX1, ale mimo fajnej matrycy, dzięki której jakość zdjęć miałaby byc jeszcze lepsza, jest jednak ZA duży. Jeśli chodzi o wielkość aparatu to priorytetetem był S110/S120. Więc każdy większy od tych juz jest za duży!! A tu GX1 jednak nie spełnia oczekiwań. To miał być naprawdę tylko dodatkowy aparat, w większości używam lustrzankę. No i docelowo jest jeszcze pełna klatka, mam nadzieję, że juz niedługo... Podobał mi się też Sony RX 100 II, ale jednak za drogi. Jak pooszczędzam teraz to szybciej będzie 5DmkIII. Mimo że ja akurat juz wybrałam coś dla siebie, to chętnie dalej będę śledzić ten temat, bo bo jak by nie było seria S i G niej skończy się raczej na G16 i S120.
Dzięki wszystkim i zapraszam do dalszego dzielenia się doświadczeniami.

Zbyszko666
09-01-2014, 17:53
Makro jest na prawdę bardzo fajne, w połączeniu z f1,8 masz ładną plastykę zdjęcia. Co do tego 1cm to aż z takiego bliska nie robiłem ale sprawdzę w domu czy jest rzeczywiście ten 1cm ;)
ISO 800 jest na prawdę w porządku i nawet jak na 100% oglądasz widać że nie gubi za dużo szczegółów. Na 1600 wygląda dobrze jeśli nie robisz cropa ;) ale na odbitce 10x15 jest na prawdę ok. na 3200 nawet nie próbowałem bo nie miałem potrzeby, a poza tym limit ISO Auto mam ustawiony na 1600. Jak w domu robię zdjęcia to zazwyczaj lampa nie jest potrzebna.
Wideo jest na prawdę ładne. Jak dla mnie kolory są naturalne. Filmiki odtwarzane na 42" plaźmie wyglądają super.
Jeśli chodzi o G16...to raczej nie widzę sensu. To jest to samo.
Ogólnie jeśli chodzi o jakość zdjęć to śmiało mogę polecić. To jest pierwszy kompakt który mnie zadowolił.rzuć jakieś zdjęcia z g15 :)8-)

Bart
11-01-2014, 23:57
Czy użytkownicy S110 mają jakieś pomysły na zwiększenie żywotności akumulatora?
Może zamiennik o większej pojemności? Ktoś coś używa, poleca?

ArekLodzPl
13-01-2014, 10:33
rzuć jakieś zdjęcia z g15 :)8-)

Jak chcesz to Ci mogę podesłać jakieś fotki na @
Napisz na PW jakie chcesz i adres

Biniu
23-01-2014, 21:12
Czy użytkownicy S110 mają jakieś pomysły na zwiększenie żywotności akumulatora?
Może zamiennik o większej pojemności? Ktoś coś używa, poleca?

Cześć,
wyłącz GPS i problem się sam rozwiąże.

pozdrawiam

Bart
31-01-2014, 00:00
Wyłączony zawsze i we wszystkich moich sprzętach (z wyjątkiem nawigacji samochodowej). :)

Tak czy inaczej - czy ktoś może polecić jakiś konkretny (dobry i sprawdzony) zamiennik oryginalnego akumulatora do S110?

siudym
20-07-2016, 08:22
Czy seria S lub G posiadaja mozliwosc blokowania ekspozycji w trakcie filmowania? Mam canona S2 IS, ktory to posiada i sprawdza sie swietnie. Ostatnio za grosze zakupilem IXUS 115 HS, ktory niestety nie ma tej mozliwosci, ba nawet nie mozna robic korekty EV w czasie nagrywania :/ (jeszcze zobacze czy CHDK pozwoli).

Zastanawiam sie nad S90 lub S95 (zaleznie od ceny - moze i S100/S110) jednak chcialbym miec juz "fabrycznie" blokowanie pomiaru swiatla w czasie filmowania. Nie wiem jak seria G pod tym wzgledem? Mowa o czyms starszym, ale juz majacym przynajmniej 720P (chyba G12 ma dopiero HD)

Prosto mowiac po chlopsku - jesli sobie filmuje w sloneczny dzien, blokuje pomiar nieco na "minus" i aparacik mi podczas filmowania np. nie rozjasni obrazu gdy kadr wlezie w cien, czy sciemni gdy zlapie nieba.