PDA

Zobacz pełną wersję : PS - jak zdjąć kolor (dominatę barwną)



szwayko
13-03-2006, 10:20
Czy znacie jakieś narzędzie w PS, abym mógł wpisać wartość barwy w RGB którą chciałbym zdjąć z obrazu (czyli aby poszła w RGB 0,0,0 lub delikatniej w RGB 10,10,10).

Do tej pory robię to na levels'ach, klikając dwukrotnie pipetę czerni i zaznaczając czerń 10,10, 10. Potem muszę przesuwać pipetę na nowy specjalnie do tego celu stworzony plik z kwadracikiem o barwie która chcę usunąć.
To chyba troche na około i za wczasu musze przygotowac plik z zadanym RGB jako wzorem.
Funkcja 'Replace color' to trochę co innego i robi to inaczej.

tymin3
13-03-2006, 10:58
eeee CTRL+M (curves) czarna pipeta (pierwsza) klikasz w czarny obszar na zdjeciu, biala pipeta (trzecia) klikasz w najjasniejszy obszar na zdjeciu, ew srodkowa szara klikasz w jakąś neutralną szarosc ktora ma okolo 128 128 128

Art Mag
13-03-2006, 11:42
icorrect firmy pictographics. Klikasz w obszary które mają być neutralne i już Przy umiejętnym zastosowaniu można "wypompować powietrze" ze zdjęcia, wygląda jak zrobione w próżni, co też nie zawsze jest dobre.

jrock7
13-03-2006, 12:42
zaznaczasz pipetą kolor, który jest w dominancie (najlepiej np. na białej ścianie jego zafarb), robisz nowy layer - wypełniasz go ww.kolorem, robisz jego inwersje (ctr+i) potem zmieniasz blending mode na color i wywalasz dowolnie dominante przy użycia suwaka opacity.
that's it ;-)

szwayko
13-03-2006, 14:15
...

Wychodzi, ale zamiast blending z opcją Color trzeba uzyc Color Dodge.
Lecz jest to bardziej skomplikowana operacja.

Chodzi mi o cos takiegos jak masz np. zeskanowany negatyw jako negatyw i chcesz sie pozbyc koloru podloza (bursztynu). Robie to metoda jak napisalem powyzej i dziwie sie ze wsrod tylu funkcji, nie ma w PS czegos takiego jak - zdejmij mi warstwe o kolorze np. 195,98,75.

jrock7
13-03-2006, 17:13
mi to działa z blending/color bezproblemu....
a czy mozesz powiesić jakas fotke z tym "bursztynem" ?

szwayko
14-03-2006, 10:03
mi to działa z blending/color bezproblemu....
a czy mozesz powiesić jakas fotke z tym "bursztynem" ?

Wrzucilem. negatyw.jpg jest jako oryginal.
Kolor maski czy zafarbu to RGB 171,96,61

szwayko
14-03-2006, 10:08
Wrzucilem. negatyw.jpg jest jako oryginal.
Kolor maski czy zafarbu to RGB 171,96,61

tutaj jak to powinno byc po zdjeciu tego zafarbu.

szwayko
14-03-2006, 10:11
A nastepnie masz pozytyw poprzez wyrownanie poziomow, odwrotke i ustawieniu krzywych charakterystycznych dla tego filmu.

jrock7
14-03-2006, 10:56
dzienx.
Czyli w pozytywie ma niebieski zafarb....

Po prostym odwróceniu negatyw-pozytyw fotka jest wyblakła.
Może to kwestia skanu w pierwszej kolejności - jakiś nieodpowiedni profil, balans bieli?
I może dlatego sporo obróbki jest przy tym?

Pozdrowienia!

szwayko
14-03-2006, 11:16
dzienx.
Czyli w pozytywie ma niebieski zafarb....
Po prostym odwróceniu negatyw-pozytyw fotka jest wyblakła.
Może to kwestia skanu w pierwszej kolejności - jakiś nieodpowiedni profil, balans bieli?
I może dlatego sporo obróbki jest przy tym?
Pozdrowienia!

No tak - bo samo zdjecie koloru podłoża negatywu i sztywne odwrócenie daje wyblakły zawarb. Trzeba jeszcze skorygować na krzywych, bo taką charakterystykę ma film. Obróbki jest trochę, ale za pierwszym razem potem są juz szablony i akcje od tego.

Doszedłem do wniosku ze lepsze efekty mam skanując w RAWie (czysty negatyw bez korekt), a potem pojechać w PS niż skanować vuescanami czy silverfastami (ktory kosztuje 200$). Tyle ze trzeba troche posiedziec aby wczesniej ustawic odpowiednio krzywe czy inaczej profile roznych negatywów.

Chodziło mi tylko o to zeby znaleźć inną metodę zdjecia zafarbu, ale chyba nie ma prostszej.

jrock7
14-03-2006, 11:19
na to wygląda;-)
ja skanuje na silverfaście i zdecydowanie mam mniej roboty......

pozdro!

szwayko
14-03-2006, 11:46
na to wygląda;-)
ja skanuje na silverfaście i zdecydowanie mam mniej roboty......

pozdro!

Moze za mało sie bawiłem w silverfaście. Ale jak porownywalem to mnie jakos ten argument o korekcji w trakcie skanowania nie przekonal w porownaniu do postprocesu.

MOge Ci podrzucic cala akcje PS do negatywu np Reala (16bit, Adobe RGB) i zobaczysz jak to wychodzi, ale to na priv.

Tomasz Golinski
14-03-2006, 16:17
gdy robiłem zdjęcia negatywu, to najłatwiej zdejmowałem maskę barwną przez ustawienie custom WB.

szwayko
17-03-2006, 11:08
gdy robiłem zdjęcia negatywu, to najłatwiej zdejmowałem maskę barwną przez ustawienie custom WB.

Mozesz jasniej.
Czy chodzi o to ze na odwroconym obrazie pipeta szukales neutralnego
motywu?