PDA

Zobacz pełną wersję : Idealne studio do obróbki zdjęć



Antibes
15-12-2013, 16:14
Wkrótce będę miał możliwość urządzenia małego studia do obróbki zdjęć i wydruków. Pokój jest do całkowitego remontu, więc nie muszę iść na kompromisy. Mogę zrobić co chcę, wszystko może być w ponurych barwach :)

Będę wdzięczny za wskazówki doświadczonych osób:

- jaki kolor ścian?
- jaki kolor podłogi?
- podłoga: panele czy wykładzina dywanowa?
- jaki kolor sufitu?
- jakie oświetlenie?

Generalnie wiem, że powinny być matowe szarości, ale czy macie wskazówki odnośnie odcieni szarości...
Monitor będę miał szerokogamutowy Nec Spectraview z fabryczną osłoną.

Z góry podziękowania i ukłony za opinie.

czornyj
15-12-2013, 16:46
Wszystko na biało, podłoga bez znaczenia, oświetlenie świetlówkami liniowymi Philips Graphica Pro lub Osram Lumilux Color Proof. Światła nie za dużo, bo na monitorze nic nie będzie widać - w miarę możliwości umieszczać punkty świetlne za monitorem.

Kuba1
15-12-2013, 16:51
Wszystko na biało, podłoga bez znaczenia, oświetlenie świetlówkami liniowymi Philips Graphica Pro lub Osram Lumilux Color Proof. Światła nie za dużo, bo na monitorze nic nie będzie widać - w miarę możliwości umieszczać punkty świetlne za monitorem.
Przy okazji i ja podziękuję za ten wpis. Można prosić o wskazówkę, gdzie pytać o takie świetlówki?

Antibes
15-12-2013, 18:07
Dzięki czornyj,

Jesteś w tym temacie autorytetem, ale mimo wszystko dopytam: jesteś pewien, że wszystko na biało?
Janusz Body pisał kiedyś (http://www.canon-board.info/roznosci-o-fotografii-23/oswietlenie-pomieszczenia-podczas-obrobki-zdjec-40378/) "Z punktu widzenia oceny barw dobrze by było, żeby pomieszczenie było pomalowane na szaro."

I jeszcze dopytam:

- czy kolor żaluzji również biały czy jednak szary? Pomieszczenia ma duże okna na zachód. Popołudniem w słoneczny dzień potrafi się zrobić dość jasno.
- czy warto postarać się o regulację natężenia światła (tzw. ściemniacz)?
- czy takie ustawienie pozycji świetlówek do monitora jak na poniższym zdjęciu jest OK?
- jakieś inne wskazówki?


https://canon-board.info/imgimported/2013/12/fotoexkurze07_grafickestudio-1.jpg
źródło (http://www.hrg.cz/pic/fotoexkurze07_graficke-studio.jpg)

czornyj
15-12-2013, 19:02
Przy okazji i ja podziękuję za ten wpis. Można prosić o wskazówkę, gdzie pytać o takie świetlówki?

Ostatnio jak przygotowywałem stanowisko do krytycznej oceny kolorów dla firmy Greenpoint (ciuchy) - to dostałem te świetlówy (tj. Philips Graphica Pro) w Krakowie, w firmie Pekar. Nb. też*zdecydowali się na NECzka Spectraview 27" (i nie pożałowali wyboru) ;)

czornyj
15-12-2013, 20:14
I jeszcze dopytam:


Nieoświetlona biel to czerń, a w miarę jak ją oświetlamy staje się wizualnie szara ;) Można oczywiście pomalować pokój na szaro, tylko wtedy musimy użyć więcej świetlówek by ją oświetlić, więc biel jest opcją bardziej eko- -nomiczną/-logiczną.

Rolety byle neutralne, natomiast ich przepuszczalność należy dopasować tak, by w pokoju nie było w dzień zbyt jasno/ciemno.

Na zdjęciu jest mz. kiepawo, bo świetlówy są z tyłu i świecą po monitorach, w dodatku jest ich strasznie dużo i tak czy owak robi się akwarium. Lepiej, by w pomieszczeniu było ogólnie w miarę ciemno, jaśniej na tle wokół monitora i w miejscu do oceny odbitek.

Antibes
16-12-2013, 10:12
Na zdjęciu jest mz. kiepawo, bo świetlówy są z tyłu i świecą po monitorach, w dodatku jest ich strasznie dużo i tak czy owak robi się akwarium. Lepiej, by w pomieszczeniu było ogólnie w miarę ciemno, jaśniej na tle wokół monitora i w miejscu do oceny odbitek.

To jak sugerowałbyś zamontować świetlówki? Na suficie za krawędzią monitora? Tylko wtedy mogą "wpadać w oko" operatorowi...
Co ze ściemniaczem natężenia światła? Może być przydatny?

Leon007
25-12-2013, 12:53
(...) oświetlenie świetlówkami liniowymi Philips Graphica Pro lub Osram Lumilux Color Proof (...)

"Mistrzu Yodo" ;), czy są żarówki diodowe o odpowiedniej barwie światła i sile? Chciałbym taką wkręcić w lampkę na biurku.

czornyj
25-12-2013, 13:04
Teoretycznie każda ~5000K powinna się nadać, w praktyce mogą dawać nieco zbyt różowe lub zielonkawe światło. Na pewno też nie nadadzą się do oceny barw na wydrukach/odbitkach.

Leon007
25-12-2013, 13:29
Za to z Twojego wątku na nikonie doczytałem, że takie coś
Żarówka Solux 4700k 35W 36° 12V Black Back Natural Daylight - CyfrowaCiemnia.pl Laboratorium Fotograficzne - Warszawa (http://cyfrowaciemnia.pl/zarowka-solux-4700k-35w-36-12v-black-back-natural-daylight.html)
jak najbardziej się nada?

czornyj
25-12-2013, 13:37
Jasne, przy czym Solux nada się również do oceny barw na wydrukach. Ogólnie jest to najlepsze istniejące źródło światła dziennego, o idealnie ciągłym widmie.

Problemem jest tylko montaż - jest to żarówka 12V na trzonku GU5.3, cholernie się grzeje, piekielnie mocno świeci i wymaga mocnego trafo. Ciężko o gotową oprawkę, ja swoją robiłem z oprawki na 50W halogen 220V (GU10), dodając zewnętrzny zasilacz. Trzeba nią świecić z dystansu, bo daje dość skupiony snop światła i jest zbyt jasna.

Leon007
25-12-2013, 13:38
Kurde, najgłupsze jest to, że znajduję tylko oprawy sufitowe do takich żarówek.

Uprzedziłeś mnie o tych oprawkach :D
Ale mam w domu śrubokręt i piłkę do metalu, to sobie poradzę.

czornyj
25-12-2013, 13:43
W praktyce nadaje się właśnie do zawieszania 1-1,5m nad stanowiskiem - w przeciwnym razie daje zbyt wąski snop zbyt mocnego światła.

Trzonek GU10 b. łatwo wymienić na GU5.3 - ma ten sam rozstaw śrubek mocujących. Lutownica, śrubokręt trafo 12V i 5 min. majsterkowania załatwi sprawę.

Są też gotowe rozwiązania Soluxa, ale perwersyjnie drogie.

Leon007
25-12-2013, 14:16
Dziękuję za, jak zwykle, konkretne i szybkie rady. Pozdrawiam.

--- Kolejny post ---

A tak na koniec dla zaspokojenia ciekawości: czy to, że lampki diodowe nie nadają się do oceny wydruku, wynika z nieciągłości widma?

czornyj
25-12-2013, 15:35
Tak - nawet jeśli ich barwa światła odpowiada dziennej - dziury i piki w widmie lokalnie przyciemniają/rozjaśniają dane walory barwne, przez co kolorystyka wydruku/odbitki jest zaburzona.

jinks
27-12-2013, 17:45
Na zdjęciu jest mz. kiepawo, bo świetlówy są z tyłu i świecą po monitorach, w dodatku jest ich strasznie dużo i tak czy owak robi się akwarium. Lepiej, by w pomieszczeniu było ogólnie w miarę ciemno, jaśniej na tle wokół monitora i w miejscu do oceny odbitek.Jeśli monitor jest na biurku przy ścianie to, czy tu sprawdzi się oświetlenie ściany za monitorem coś w stylu ambilight - np. mała świetlówka za monitorem? W tej chwili mam pokój oświetlony świetlówkami colorproof 2x36W, monitor oprofilowany na 80cmd i ciągle mam wrażenie, że odbitki często wychodzą za ciemne albo za mało kontrastowe. Szczególnie w tonach średnich. Nie wiem, czy dołożyć kolejną oprawę na sufit ze świetlówkami, czy lepiej jedną mała za monitor?

p0lish
27-05-2014, 21:34
Wszystko na biało, podłoga bez znaczenia, oświetlenie świetlówkami liniowymi Philips Graphica Pro lub Osram Lumilux Color Proof. Światła nie za dużo, bo na monitorze nic nie będzie widać - w miarę możliwości umieszczać punkty świetlne za monitorem.

Chciałbym zamontować sobie takie świetlówki nad biurkiem w obudowie rastrowej. Teraz pytanie - 4 szt czy 2 szt?