PDA

Zobacz pełną wersję : Problem po kalibracji monitora Eizo.



aniad
05-12-2013, 12:51
Witajcie, kilka dni temu miałam kalibrowany monitor Eizo S2243W (nie przeze mnie tylko pracownika labu, który niestety nie zna odpowiedzi na to, dlaczego ta kalibracja zakończyła się tak, jak sie zakończyła:-) Skalibrowany przez Color Munki Photo. Niestety zauwazylam od tego momentu przy konwersji do srgb zdjęcia wyswietlają się jako bardziej nasycone przez kazde oprogramowanie na komputerze, które nie jest photoshopem. Przykładowo, pracuję na pliku w szopie, potem zapisuję w srgb, i widzę bardziej nasycone jak otworzę z irfan view, faststone, internet explorer i co tam jeszcze. Jak nie przekonwertuję do sgrb to wyswietla się tak samo w każdym programie jak w szopie. Przed kalibracją była jedyna słuszna wersja, niezależnie od profilu i niezależnie od sposobu przeglądania (niestety wszystko było wszedzie nasycone;-)
System mam windows 7, PS CS6 (ale kiedys miałam XP i CS4 i wydarzyła się ta sama sytuacja przy tym samym monitorze i kalibratorze).
Co gdzie mam zakliknąć i jak, żeby cały komputer widział zdjęcie tak samo i nie zmieniał owoców mojej pracy:-))
Dziękuję i pozdrawiam.

jinks
05-12-2013, 13:29
W photoshopie ...masz na myśli obróbka rawa w ACR, czy praca na gotowym jpg lub tiff? bo nie do końca rozumiem ten motyw z konwersją na srgb. W sensie w którym momencie to robisz i kiedy zmienia się sposób wyświetlania takiego pliku.

Po pierwsze twój monitor został oprofilowany a nie skalibrowany. Co oznacza, że z profilu korzystają tylko aplikacje posiadające CMS.
Ogólnie photoshop, lightroom itd. mają mają zarządzanie kolorem dlatego potrafią wykorzystać profil monitora. Irfanview nie wykorzystuje profilu dlatego kolory są inne. Sam pracuję na podobnym eizo s1932 (oprofilowanym) i mam dokładnie tak jak ty:) (z tym, że różnica między PS a Irfanem jest raczej subtelna)

Antibes
05-12-2013, 13:56
Z powodu takich problemów, przesiadłem się przy obróbce zdjęć na Apple. Tam nie ma takich zajawek, bo system operacyjny zarządza kolorem, a wszyskie programy korzystają z tego.

aniad
05-12-2013, 15:47
Zdjęcie robię aRgb, pracuję na nim w camera raw, potem otwieram w PS, cos tam sobie jeszcze prz nim robię, zapisuję na dysku w aRgb, i wtedy wszystko gra. jest takie jakie stworzyłam niezależnie jak je otworze. natomiast jak sobie ten sam plik przekonwertuję do srgb, (np. convert to profile albo save for web z zaklikniętym srgb - obojętnie) to komputer wyswietla mi ten plik jako bardziej nasycony (dużo bardziej). jak w PS otworze niezależnie czy aRGR lub sRGB, znowu mam kolor oryginalny (mniej nasycony). Czyli jednym słowem ten Color Munki stworzył profil, którego ani Internet Explorer, ani taki choćby zwykły irfan nie bedzie mógł zrozumiec?


W photoshopie ...masz na myśli obróbka rawa w ACR, czy praca na gotowym jpg lub tiff? bo nie do końca rozumiem ten motyw z konwersją na srgb. W sensie w którym momencie to robisz i kiedy zmienia się sposób wyświetlania takiego pliku.

Po pierwsze twój monitor został oprofilowany a nie skalibrowany. Co oznacza, że z profilu korzystają tylko aplikacje posiadające CMS.
Ogólnie photoshop, lightroom itd. mają mają zarządzanie kolorem dlatego potrafią wykorzystać profil monitora. Irfanview nie wykorzystuje profilu dlatego kolory są inne. Sam pracuję na podobnym eizo s1932 (oprofilowanym) i mam dokładnie tak jak ty:) (z tym, że różnica między PS a Irfanem jest raczej subtelna)

--- Kolejny post ---


Z powodu takich problemów, przesiadłem się przy obróbce zdjęć na Apple. Tam nie ma takich zajawek, bo system operacyjny zarządza kolorem, a wszyskie programy korzystają z tego.

tak, wiem, wiem. tzn. nie wierze na słowo, bo mam MacBooka, i rzeczywiscie takimi rzeczami sobie głowy na nim nie zawracam;-) natomiast maczki mają inne minusy z kolei, co widze pracując na obu systemach jednoczesnie. zawsze jakis kompromis:)