PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z kolorem czerwonym (tło + przdmiot)



k-9
30-11-2013, 17:50
Cześć,
Dziś robiłem zdjęcie puszki coli na czerwonym tle. Niestety, ale mam problemy z barwą czerwoną... Na surowym zdjęciu ma kolor sprawnej czerwieni (to mnie nie dziwi) ale LR po zabawie z suwakami zdjęcie zaczyna zmieniać zabarwianie na różowe, w niektórych miejscach fiolet... Kiepsko to wygląda...
W aparacie przestrzeń barwową mam ustawioną na RGB Adobe 1998...
Czy może ktoś podpowiedzieć jak uzyskać lepszy efekt zdjęcia jeśli przedmiot i tło ma taki sam kolor?

Myślałem jeszcze nad oddzielną obróbką tła (dopasowanie właściwego koloru) oraz oddzielną pracą nad kolorem puszki

GoOrange
01-12-2013, 09:40
Cześć,
Dziś robiłem zdjęcie puszki coli na czerwonym tle. Niestety, ale mam problemy z barwą czerwoną... Na surowym zdjęciu ma kolor sprawnej czerwieni (to mnie nie dziwi) ale LR po zabawie z suwakami zdjęcie zaczyna zmieniać zabarwianie na różowe, w niektórych miejscach fiolet... Kiepsko to wygląda...
W aparacie przestrzeń barwową mam ustawioną na RGB Adobe 1998...
Czy może ktoś podpowiedzieć jak uzyskać lepszy efekt zdjęcia jeśli przedmiot i tło ma taki sam kolor?

Myślałem jeszcze nad oddzielną obróbką tła (dopasowanie właściwego koloru) oraz oddzielną pracą nad kolorem puszki

No i chyba na warstwach najlepiej będzie to zrobić. Ewentualnie przesiąść się na Capture One, tam jest coś na wzór Photoshopowych warstw.

piast9
01-12-2013, 12:14
1) Co to jest "sprawna czerwień"? To dobrze czy niedobrze, że taka wyszła?
2) Jak był ustawiony balans bieli? Przy zdjęciach tak intensywnie wpadających w jeden kolor chyba warto najpierw ustawić balans bieli na szarą kartę a potem zrobić zdjęcie. Nawet jeśli strzela się w RAW. Aparat przyjmie wtedy właściwy punkt wyjściowy do zabaw przy wywoływaniu zdjęcia.
3) Czemu ustawiasz Adobe RGB w aparacie?

sebol1204
01-12-2013, 18:19
Też mam ten problem, aparaty/wolarki raw ogolnie maja problem z czerwonym. Jak uzywasz photoshopa to zrob maske "selective colors", wybierz magenta, 2i 3 suwak na maxa w prawo i wymaskuj to miejsce, czerwien bedzie ladna czyli taka jak byc powinna. Zakladam ze balans bieli ustawiasz poprawnie.

Poniżej porównanie - po lewej problem z czerwonym, po prawej już po korekcie o której napisałem


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img22.imageshack.us/img22/8386/4keq.jpg)

Edit: Jeśli nie masz szopa to w lr podsyc czerwony i w hsl suwakiem od czerwonego przesun go troche w prawo, powinno być lepiej.

jellyeater
02-12-2013, 21:58
Jak robisz w RAW to przestrzeń barw w aparacie nie ma znaczenia. I może nie baw się suwakami, jeżeli psują kolory? :) Jeżeli chcesz zgodnych kolorów, to trzeba kupić wzornik kolorów i kalibrator i najpewniej monitor. Potem trzeba skalibrować monitor i robić zdjęcia razem z wzornikiem kolorów i potem profilować i wywoływać RAW.

Kolekcjoner
09-12-2013, 01:31
No monitor to podstawa ale tu chyba przyjmujemy jako oczywistość że tego problemu nie ma ;).