PDA

Zobacz pełną wersję : Canon AE-1 problem ze światłomierzem (?)



Szeregowy
18-11-2013, 20:45
Witam, zakupiłem Canona AE-1, wydaje mi się, że światłomierz w nim działa nie prawidłowo.
Po podłączeniu obiektywu w tym przypadku canon 50mm 1.8 nie zależnie od ustawionego pokrętłem czasu naświetlania oraz przysłony, wskazówka w wizjerze podczas półspustu leci na sam dół oraz mrugają oby dwie diody, M oraz "słoneczko". Dioda M przestaje mrugać jeżeli ustawie na obiektywie "A". Czy to kieruje obiektyw na jasny kadr, czy na ciemny, ciągle to samo ;/ Aparat ten ma opinie mało intuicyjnego, robię coś źle czy może jest uszkodzony?

jellyeater
19-11-2013, 09:57
Może na początek warto zrobić test baterii:

http://web.mit.edu/adorai/Public/Canon_AE-1_Manual.pdf

Strona 16. W ogóle warto pewnie poczytać. :)

Co masz za szkło? FL czy FD? Nie mam czasu studiować tej instrukcji. Zresztą bez aparatu jest to trudne. Życzę powodzenia. Ostatnio rozgryzłem Minoltę XG-1. :)

Szeregowy
19-11-2013, 11:27
Obiektyw to Canon FD 50mm 1.8, bateria świeża, dopiero kupiłem, wskazówka pokazuję tak jak w instrukcji, jest delikatnie pod indexem.

jellyeater
19-11-2013, 12:19
Jakie ISO mu ustawiłeś? M mruga jak ustawisz jakąś przysłonę poza A (aparat ma wbudowany tryb czasu, ustawiasz czas dobiera przysłonę). Dioda migająca dioda pokazuje nieprawidłową ekspozycję. Ustaw przysłonę 1.8 i jakiś długi czas naświetlania. Ta wskazówka powinna pójść w górę...

Szeregowy
19-11-2013, 12:54
Iso ma 200, M mruga na każdej przysłonie poza "A" przy przysłonie 1.8 wskazówka cały czas skacze na sam dół niezależnie od tego jaki czas naświetlania ustawie ;/

jellyeater
19-11-2013, 13:52
How do you read the Canon AE-1 light meter when shooting in full manual? - Photo.net Canon FD Forum (http://photo.net/canon-fd-camera-forum/00Woig)


So, you select your shutter speed, move the aperture ring off "A" into the aperture scale, and half-depress the shutter button. The aperture/exposure pointer in the viewfinder should shift to indicate the aperture that the camera would use for that shutter speed when in Auto mode. You then set the aperture to conform, or ignore it...your choice. Isn't this happening?

Musisz włączyć na A i wskazówka powinna pójść do góry. Jak nie idzie to coś jest uszkodzone. :(

szwayko
19-11-2013, 14:41
Masz sam AE-1 - tak? Jeśli tak to pewnie masz zerwany sznurek w środku. Tak sznurek. W tym aparacie informacja z koła ISO z lewej strony na prawa jest przekazywana poprzez sznureczek nad pryzmatem, coś jak w dawnych radiach. Kiedyś to naprawiałem w swoim. W AE-1P jest inaczej - już bez sznurka, ale tam wizjer już gorszy.

Szeregowy
19-11-2013, 19:02
Tak, mam zwykłego AE-1. A bardzo skomplikowana taka naprawa? Mógłbyś opisać jak się za to zabrać? Byłbym wdzięczny

Szeregowy
20-11-2013, 14:08
Rozkręciłem górną część aparatu, linka od pokrętła z czasem naświetlania oraz ISO jest cała

szwayko
21-11-2013, 13:54
No to dobrze. Lepiej za bardzo tam nie rozkręcaj, bo potem trzeba naciagać odpowiednia ilość obrotów. Zobacz styki etc. może coś nie kontaktuje.