PDA

Zobacz pełną wersję : Sposób na śnieżno białą suknię.



manfred1
16-11-2013, 20:07
Witam serdecznie ostatnio obrabiałem sobie zdjęcia na poziomie ACR i zauważyłem że pomimo skorygowania WB pipetką często mam suknię ślubną która wpada w niebieski zafarb. Scena posiada poprawny wb. Oczywiście korygowałem kolor sukni do śnieżnobiałego ale tak się zastanawiam czy są triku które pozwolą mi podczas wykonania zdjęcia zapanować nad tym aby ta suknia była biała. Oczywiście rozumiem że zależy to od pogody ale może podyskutujemy jakie macie patenty na suknię.

zaitsev
16-11-2013, 23:58
zauważyłem że pomimo skorygowania WB pipetką często mam suknię ślubną która wpada w niebieski zafarb.
Pipeta wcale nie jest precyzyjnym narzędziem do ustawiania WB. Przynajmniej u mnie w większości przypadków.


Scena posiada poprawny wb.
Rozumiem, że suwak "tint" również jest dobrze ustawiony? ;) Jeśli tak, to jest jeszcze coś takiego jak split toning. Bardzo fajnie się koryguje w cieniach i światłach przy małych wartościach.


Oczywiście korygowałem kolor sukni do śnieżnobiałego ale tak się zastanawiam czy są triku które pozwolą mi podczas wykonania zdjęcia zapanować nad tym aby ta suknia była biała. Oczywiście rozumiem że zależy to od pogody ale może podyskutujemy jakie macie patenty na suknię.
Doświetlenie Młodej lampą błyskową i WB dobrany pod błysk. Można to też połączyć z zastosowaniem filtrów CTO/CTB na lampę.

BeatX
17-11-2013, 01:05
ściągasz kanał niebieski, np. w lightroom i po kłopocie.
nad czym tu się zastanawiać? :)

manfred1
17-11-2013, 07:29
ściągasz kanał niebieski, np. w lightroom i po kłopocie.
nad czym tu się zastanawiać? :)
Ja bardzo proszę aby czytać ze zrozumieniem a nie strzelać postami jak Filip z konopii. Program który używam i który wymieniłem to ACR i on nie jest taki sprytny jak pan lajtrum. Jeśli ściągam kanał niebieski to leci mi po całej scenie. Oczywiście mogę stosować korekty lokalne i tak robię. Ale przy większej ilości zdjęć jest to czasochłonne. Dlatego szukam sposobu nie na każdy moment. Ale np gdy jest słonecznie, pochmurno i takie tam.

--- Kolejny post ---


Pipeta wcale nie jest precyzyjnym narzędziem do ustawiania WB. Przynajmniej u mnie w większości przypadków.


Rozumiem, że suwak "tint" również jest dobrze ustawiony? ;) Jeśli tak, to jest jeszcze coś takiego jak split toning. Bardzo fajnie się koryguje w cieniach i światłach przy małych wartościach.


Doświetlenie Młodej lampą błyskową i WB dobrany pod błysk. Można to też połączyć z zastosowaniem filtrów CTO/CTB na lampę.
Z filtrem CTB bym się nie odważył współpracować. Konkretnie w jakich warunkach ma on zastosowanie. Bo filtr cto jest moim ulubionym który w pewnej sytuacji jest idealnym rozwiązaniem.

tombas
17-11-2013, 09:16
zauważyłem że pomimo skorygowania WB pipetką często mam suknię ślubną która wpada w niebieski zafarb. nia była biała.
wiele razy z tym sie spotkałem i walczyłem (najczęsciej przy wychodzeniu z koscioła) , znajomy kolega u którego robie odbitki, powiedział mi kiedyś że "na niebiesko swieca, te tanie sukienki, tak poniżej 800zł"
i powiem wam, że cos w tym jest:mrgreen: wiec mówie sobie "widac tak poprostu musi być":lol:

amroz
17-11-2013, 11:41
tak, te z takiego świecącego, lśniącego materiału, one faktycznie dają niebieski zafarb.

Veox
17-11-2013, 11:48
ściągasz kanał niebieski, np. w lightroom i po kłopocie.
nad czym tu się zastanawiać? :)

dokładnie, potem się ogląda te zdjęcia i nigdzie niebieskiego, krawaty szare hahaha

tomkod
17-11-2013, 12:27
A o obróbce lokalnej słyszeli?

zaitsev
17-11-2013, 13:21
Z filtrem CTB bym się nie odważył współpracować. Konkretnie w jakich warunkach ma on zastosowanie.
Chociażby w pomieszczeniach oświetlonych światłem białym zimnym. I wielu innych sytuacjach, gdzie światło zastane jest zimniejsze niż to z lampy. ;)

Merde
17-11-2013, 14:55
Ja bardzo proszę aby czytać ze zrozumieniem a nie strzelać postami jak Filip z konopii. Program który używam i który wymieniłem to ACR i on nie jest taki sprytny jak pan lajtrum.

Powtórzę po raz kolejny - pod względem możliwości obróbki Lr = ACR (w równoważnych wersjach oczywiście).

BeatX
17-11-2013, 15:28
dokładnie, potem się ogląda te zdjęcia i nigdzie niebieskiego, krawaty szare hahaha

hahaha

to sie maskuje lokalnie Veoksie.. ;]

andre1978
17-11-2013, 17:44
Tylko, że w ACR lokalnie nie ściągniesz niebieskiego, chyba, że mam jakąś przestarzałą wersję :idea:

Leon007
17-11-2013, 20:35
Wprawdzie fotografem ślubnym nie jestem i nie będę, ale może wam kierunek myślenia podsunę.
Owe suknie najprawdopodobniej są trochę niebieskie. Normalną praktyką przy produkcji białych farb i tkanin jest dodawanie minimalnej ilości niebieskiego barwnika - ze względów technologicznych i psychologicznych. Człowiek interpretuje taki obiekt jako "bardziej biały". A aparat patrzy obiektywnie i nie interpretuje, bo nie ma mózgu.

Veox
17-11-2013, 20:46
hahaha

to sie maskuje lokalnie Veoksie.. ;]

Nie jestem wirtuozem Lightrooma Beatiksie ;-P Da się tam zdjąć w masce saturację z kanału czy tylko z całości bo coś chyba przeoczyłem :D

manfred1
18-11-2013, 21:00
Beatixie nie daj się prosić z odpowiedzią

Wysłane listem poleconym

liquidsound
20-11-2013, 23:51
Jak delikatnie ściągniesz to scena nie poleci aż tak z niebieskiego.

Merde
21-11-2013, 10:49
Nie jestem wirtuozem Lightrooma Beatiksie ;-P Da się tam zdjąć w masce saturację z kanału czy tylko z całości bo coś chyba przeoczyłem :D

Była mowa o ACR, więc z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że wątkotwórca dysponuje Photoshopem. Tam już taka operacja jest banalnie prosta.

Veox
21-11-2013, 11:06
Była mowa o ACR, więc z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że wątkotwórca dysponuje Photoshopem. Tam już taka operacja jest banalnie prosta.

No nie zgodzę się.


ściągasz kanał niebieski, np. w lightroom i po kłopocie.
nad czym tu się zastanawiać? :)

a następnie:


hahaha

to sie maskuje lokalnie Veoksie.. ;]


Więc czekamy na instrukcję zdjęcia saturacji z kanału niebieskiego w lokalnej masce w Lightroom.

Przynajmniej ja czekam :)

manfred1
21-11-2013, 12:15
Była mowa o ACR, więc z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że wątkotwórca dysponuje Photoshopem. Tam już taka operacja jest banalnie prosta.

Miałbym prośbę powiesz mi jak to zrobić?

jinks
21-11-2013, 13:05
Można też lokalnie odsaturować:) Te zafarby to chyba nie jest zbyt duży problem. Gorzej z tym, że te suknie (szczególnie te tanie jak już ktoś wspomniał) działają jak materiał odblaskowy - coś jak taśma 3M. Prawie zawsze przepalone. Można tak ustawić ekspozycję, że wszystko jest czarne a suknia ciągle świeci ;) Chociaż sukni jeszcze wybaczam. Jeśli garnitur p. młodego też świeci i dodatkowo fotograf nie żałuje parametru clarity w LR to już się mocno kłóci z moim poczuciem estetyki ;)

Merde
21-11-2013, 15:26
Miałbym prośbę powiesz mi jak to zrobić?

Specem od Photoshopa nie jestem i pewnie da się to zrobić na wiele sposobów (jak wszystko w PS) i mój nie będzie wcale najlepszy, ale można to zrobić np. tak:

1. Wchodzisz w tryb szybkiej maski (klawisz "q"), zaznaczasz pędzlem obszar sukni)
2. Wychodzisz z szybkiej maski (również "q"), potem odwracasz selekcję (shift+ctrl+i)
3. Adjustment -> Hue/Saturation -> Blues
4. Manipulujesz Hue albo Saturation aż do uzyskania satysfakcjonującego cię efektu.

Generalnie pkt 3 i 4 można zrobić też na krzywych, selective color, vibrance czy color/balance.

manfred1
21-11-2013, 15:46
No tak ale przy ok 1500 zdjęć robi się masakra teksanską piłą mechaniczną

Wysłane listem poleconym

steamhammer
21-11-2013, 15:58
No ale skoro panna młoda ma suknię niebieskawą, a tak jest często, to w czym problem?. Podobne problemy są przy fotografowaniu pierwszej komunii. Inaczej to np. desaturacja z zaznaczeniem jak to już było mówione. To chyba najprościej. I tak tysiąc pięćset razy.

manfred1
21-11-2013, 16:44
No tak masz rację skoro suknia jest niebieska to po kiego diabła ja chce cuda jakieś stworzyć ;-)

BeatX
24-11-2013, 16:44
sory za lag - zapomnialem odpisac ;]
w kazdym badz razie wracajac do tematu.. w LR w module HSL -> saturation i klikamy lewym myszy na tym malym koleczku w lewym, gornym rogu "Adjust Saturation by dragging in the photo".
nastepnie najezdzamy na suknie slubna (lub fragment zdjecia, ktory chcemy "wybielic") i trzymajac lewy przycisk myszki, przesowamy ja w dol do satysfakcjonujacej wartosci.
to spowoduje, ze desaturacji ulegna wszystkie fragmenty zdjecia, zawierajace skladowe kanalu, ktorego nasycenie zmniejszylismy.
aby przywrocic oryginalny stan - zostawiajac wybielona suknie - wybieramy narzedzie "pedzel" (Adjustment Brush), lub wciskamy na klawiaturze K i zabieramy sie za maskowanie lokalne.
kolkiem myszki ustawiamy pozadany rozmiar pedzla, z palety suwakow podkrecamy saturacje o wartosc zblizona, do tej - z ktorej odjelismy wybrany kanal w module HSL i "malujemy" na nowo krawaty, garnitury, lakier samochodu czy co tam nam sie odniebieszczylo.
to jest metoda na szybko, wiec efekty sa zadowalajace, ale nie idealne.
jak ktos ma cisnienie na bardziej dokladny efekt, to tylko PS albo gotowe pluginy ;)

kqba
25-11-2013, 11:41
Ja w zależności czy korzystam z ACR+PS lub CaptureOne to najczęściej zakładam maski.

Jeżeli na zdjęciu nie ma wielu niebieskich rzeczy to czasami wystarczy w ACR zjechać niebieskim Saturation poniżej 0 oraz ew. podbić Lightness dla niebieskiego żeby z szarego zrobić biały.

s1nn3r
28-11-2013, 03:12
Beatx to ja już wiem czemu obróbka Ci tyle schodzi :). W LR wystarczy odpalić pędzel, saturacja na minus i ewentualnie trochę ekspozycja na + ale tak aby nie przepalić i jedziesz po sukni. 3 razy szybciej :).

Futrzasty
17-12-2013, 20:39
wiele razy z tym sie spotkałem i walczyłem (najczęsciej przy wychodzeniu z koscioła) , znajomy kolega u którego robie odbitki, powiedział mi kiedyś że "na niebiesko swieca, te tanie sukienki, tak poniżej 800zł"
i powiem wam, że cos w tym jest:mrgreen: wiec mówie sobie "widac tak poprostu musi być":lol:

Na niebieską suknie nigdy nie zwracałem uwagi. Za to raz na plenerze mimo, że słońce już zaszło i powoli zaczynało zmierzchać suknie mi cały czas przepalało. Wszystko delikatnie nie doświetlone, a suknia przepał. Dopiero jak to przeczytałem, przypomniałem sobie, że w kościele niebieski z sukni ściągałem :-)

a ja się wkurzałem na "piątkę", że przepala... :-)