PDA

Zobacz pełną wersję : 5dmkII + 5dc jak zgrac kolory



Mad_Mac
12-11-2013, 16:03
Witam.
Jako ze obrabiam fotki na ultrabooku i dellu u2711 zdecydowalem sie kupic Colormunki display zeby widziec to samo na obydu wyswietlaczach.
Zauwazylem tez ze zdjecia z 5dmkII i 5dc nie wygladaja idetycznie jesli chodzi o kolorystyke.
Jak sobie z tym poradzic? Czy da sie je oprofilowac?
W tej chwili dodaja do Colormunki Color Management Check-up Kodaka ale nie wiem w czym to mialo by pomoc.
Mozna tez kupic wersje Colormunki z Colorchecker passport'em. Czy oplaca sie doplacic do tego passportu? Jakie korzysci on moze przyniesc i czy wogole pomoze on w ustawieniu dobrej kolorystyki 2 aparatow?
Z gory dziekuje za podpowiedzi.
Pozdrawiam

Mad_Mac
12-11-2013, 21:02
I jeszcze jedno. Czy da sie oprofilowac kolorystyke dla poszczegolnych obiektywow tak ze przy okreslonych warunkach swietlnych beda dawac takie same rezultaty jesli chodzi o kolory?

Tom01
13-11-2013, 01:26
Po pierwsze, ColorMunki Display słabo się do czegokolwiek nadaje. Znacznie lepiej I1 Display Pro.
Po drugie, jako-tako ustawić U2711 to masakra. To nieregulowalny kolorofon. Będzie miał Pan różne wyniki zależnie gdzie Pan powiesi czujnik. Jak już się coś uda, dwa dni po kalibracji będzie Pan miał już odchyły.
Po trzecie, ustawienie tak samo diametralnie różnych wyświetlaczy jest niemożliwe. Można jedynie trochę je zbliżyć, ale kosztem potwornych skutków ubocznych na laptopie.

Kolor z różnych aparatów może się różnić i to normalne. Nie kalibruje się monitorów aby te różnice zacierać, tylko aby widzieć oryginały zdjęć i w kontrolowany sposób je przygotować do wydruku/druku/publikacji. Za pomocą Passporta można oprofilować aparat, ale to się przydaje tak naprawdę wyłącznie przy fotografii produktowej.

jan pawlak
24-11-2013, 10:41
I jeszcze jedno. Czy da sie oprofilowac kolorystyke dla poszczegolnych obiektywow tak ze przy okreslonych warunkach swietlnych beda dawac takie same rezultaty jesli chodzi o kolory?

Nie jestem "ortodoksem" wierności kolorów, czasem jednak chcę na wydruku (z labu) aby było (jak pamiętam) "tak jak tam" gdzie robiłem zdjęcie.
Zrobiłem :
- monitory (takie same)ustawione na "kalibracja fabryczna"
- zdjęcia w RAW, w DPP wszystko 0 (profile zdjęć, ostrość, szumy)
- mam zdjęcie ColorChecker (X-rite) które w labie zostało wydrukowane i oprawione (folia)
- na końcu obróbki (docelowa rozdzielczość, po wyostrzeniu, 100% widok) patrząc na :
-- zdjęcie obrabiane
-- zdjęcie ColorChecker na drugim monitorze
-- wyduk kolor ColorChecker z labu
-- ColorChecker w naturze
próbuję dopasować kolorystykę.

Bardzo ważne jest oświetlenie pokoju w którym pracujesz.
Zupełnie inne wyniki gdy przy świetle dziennym a inne przy świetle "energooszczędnym".
A wydawałoby się, że ten sposób mnie od tego efektu uniezależnia.

jp