PDA

Zobacz pełną wersję : Obróbka zdjęć w lighroomie czy w ps?



marcin.gojski
11-11-2013, 20:09
Chciałem, by ktoś przekonał mnie do korzystania i obróbki w lighroomie ponieważ nie potrafię w tym programie poruszać się. Nie wiem jakie są zalety tego programu.

digital.photography
11-11-2013, 20:31
Chciałem, by ktoś przekonał mnie do korzystania i obróbki w lighroomie ponieważ nie potrafię w tym programie poruszać się. Nie wiem jakie są zalety tego programu.

Dobrym pomysłem byłoby pobrać wersję TRIAL i przekonać się o możliwościach, zaletach i wadach tego oprogramowania.

Download a free trial of Photoshop Lightroom 5 (https://www.adobe.com/cfusion/tdrc/index.cfm?product=photoshop_lightroom&promoid&promoid=DTEML)

poszukiwacz2006
11-11-2013, 20:34
Może najlepszym rozwiązaniem będzie zakup podręcznika. Pisze poważnie, bez żadnej złośliwości. Do tej pory korzystałem z PS, ale nabyłem LR 5, kupiłem książkę i jak poznam możliwości to zadecyduję, który będzie częściej używany. Każdy z nich ma wady i zalety, a wybór zależy chyba wyłącznie od osobistych preferencji. Każdy tu będzie przedstawiał swoje racje.
Pozdrawiam

digital.photography
11-11-2013, 20:37
...wybór zależy chyba wyłącznie od osobistych preferencji.
Dokładnie tak, jednych użytkowników Lightroom przyciąga jak magnes, innych skutecznie odstrasza. Przetestować wersję TRIAL, zapoznać się z dokumentacją i podjąć decyzję - kupić czy odpuścić temat...

marcin.gojski
11-11-2013, 22:15
Jak na razie to lightroom odstrasza mnie. Pobawiłem się nim chwilę i już mnie wnerwia. Durnowata synchronizacja. Miniaturki zdjęć są tak maleńkie że nie wiem czy zmiany z poprzedniego zdjęcia zostały zastosowane. No i pora nauczyć się dokładnie j. angielskiego bo bez niego ani rusz.

digital.photography
11-11-2013, 22:22
No i pora nauczyć się dokładnie j. angielskiego bo bez niego ani rusz.
Można iść na łatwiznę, linki poniżej.

Polski interfejs dla Adobe Photoshop Lightroom 5, 4 i 3 - HELLOU WORLD (http://www.wimal.com.pl/polski_interfejs_dla_adobe_photoshop_lightroom.xml )
:: Sklep Graficzne.pl (http://www.graficzne.pl/index.php?i18,lightroom-pl)
Adobe Lightroom 5 PL/ENG Win/Mac (http://www.xnet.pl/adobe/adobe_lightroom_5_eng_win_mac.html)

Polski interfejs/lokalizacja do Lightroom'a.

Łopal
11-11-2013, 22:37
Dużo zależy od tego, ile zrobionego materiału przynosisz do domu. Jak 1000 zdjęć…, to trudno znaleźć inny program nad LR lub Aperture, w którym tak ładnie i pełnnie nad tym wszystkim zapanujesz.

latant
11-11-2013, 22:45
Chciałem, by ktoś przekonał mnie do korzystania i obróbki w lighroomie

Dla znajomych zrobiłem trochę zdjęć z uroczystości, może taka amatorska obróbka w LR jakoś pomoże w wyborze.
Łatwiej opanować LR niż PS ;)

link (http://arekantkowicz.pl/slubpatrycjiitomka/index.html)

poszukiwacz2006
11-11-2013, 22:46
Jak na razie to lightroom odstrasza mnie. Pobawiłem się nim chwilę i już mnie wnerwia. Durnowata synchronizacja...

He, he, to samo miałem z PS na początku. Kto powiedział, że będzie łatwo :-)?

nightcrawler
11-11-2013, 22:58
Dłuuuuugo się przekonywałem, 3 razy podchodziłem do lightrooma i zawsze po paru dniach wywalałem... ostatnio dostałem z zakupionym bodziakiem LR5... zainstalowałem, popracowałem... i powiem że osobiście żałuję wielu lat bez tego programu :) Dużo łatwiej zapanować nad duża ilością zdjęć, do podstawowej obróbki wystarcza... a jak nie wystarcza to dopiero PSa odpalam :)
Przekonać się przede wszystkim trzeba do sposobu importowania i zarządzania zdjęciami.

olek.tbg
11-11-2013, 23:57
Przy zdecydowanej większości zdjęć Lightroom , jest poprostu szybszy i łatwiej ogarnąć w nim obróbkę wielu zdjęć jednocześnie, za to gdy mam zrobić coś bardziej dokładnie, to odpalam PSa ;)

jeff.lebowski
12-11-2013, 02:45
Dłuuuuugo się przekonywałem, 3 razy podchodziłem do lightrooma i zawsze po paru dniach wywalałem... ostatnio dostałem z zakupionym bodziakiem LR5... zainstalowałem, popracowałem... i powiem że osobiście żałuję wielu lat bez tego programu :)

Ja podobnie. Nauczylem sie obrobki RAW'ow w Adobe Camera RAW i nie moge sie przekonac do LR. Podchodzilem do LR3 i LR4 i wracalem do PS. LR5 jeszcze nie probowalem. Czy duza jest roznica miedzy wersja 5 a wczesniejszymi?

kosdkp
12-11-2013, 02:49
Ja podobnie. Nauczylem sie obrobki RAW'ow w Adobe Camera RAW i nie moge sie przekonac do LR. Podchodzilem do LR3 i LR4 i wracalem do PS. LR5 jeszcze nie probowalem. Czy duza jest roznica miedzy wersja 5 a wczesniejszymi?

Mam to samo. Choć kupiłem 4kę....
Zdecydowanie wolę: bridge+Ps. Szybciej i bez tych dennych bibliotek.

kkokosz
12-11-2013, 08:18
To ja polecę (nieskromnie) kilka odcinków poświęconych Lightroomowi na moim blogu: Ladaco: Cyfrowa ciemnia, część 1 (http://ladaco.blogspot.com/2013/04/cyfrowa-ciemnia-czesc-1.html) ;) A nuż się ktoś przekona ;)

andrew84
12-11-2013, 13:47
Nauczylem sie obrobki RAW'ow w Adobe Camera RAW
Też tak miałem. Jednak zrobiłem jeszcze jedno podjeście do LR. Trochę trudno było się przestawić, ale kupiłem książkę i po zakończeniu triala zakupiłem LR i od tego czasu w zasadzie PS nie potrzebuję. Dla mnie ważnym argumentem była cena zakupu, bo na PSa po prostu mnie nie stać jak na amatorskie zastosowania.

nightcrawler
12-11-2013, 16:07
Ja podobnie. Nauczylem sie obrobki RAW'ow w Adobe Camera RAW i nie moge sie przekonac do LR. Podchodzilem do LR3 i LR4 i wracalem do PS. LR5 jeszcze nie probowalem. Czy duza jest roznica miedzy wersja 5 a wczesniejszymi?

Aby na to odpowiedzieć musiałbym pamiętać coś z LR4 a jak pisałem zainstalowałem i po paru chwilach odinstalowałem bo mi nie siadło :)
Myślę że do LR5 przekonałem się bardziej na zasadzie samozaparcia (dałem mu więcej czasu ;)) niż że coś aż tak ulepszyli/zmienili.

Nadal mnie irytuje trochę sposób importowania zdjęć.

feder
12-11-2013, 20:01
Nie za bardzo mogę sobie wyobrazić, w jaki inny sposób można zaimportować zdjęcia hurtem w innych programach. Irytujące jak dla mnie to jest otwieranie większej ilości zdjęć w DPP... LR działa dość standardowo, klikamy import, wskazujemy skąd ma zaciągać pliki, ewentualnie odhaczamy pliki których nie chcemy zaciągać i tyle.

nightcrawler
13-11-2013, 16:45
Pewnie jeszcze do tego nie doszedłem ale chciałbym aby po uruchomieniu sprawdził mi folder do którego przerzucam wszystkie zdjęcia (i ładnie segreguje) i automatycznie pobrał nowe...

feder
13-11-2013, 17:08
File -> Auto Import włączyć i ustawić odpowiednie katalogi.

Futrzasty
13-11-2013, 20:07
Jeżeli do obróbki są zdjęcia z wakacji to można się spokojnie w ps'ie bawić. Jednak, gdy przyjdzie robić kilkanaście ślubów tydzień po tygodniu to zdecydowanie lightroom. Nawet nie z powodu samej obróbki, co szybkiego zarządzania zdjęciami. Na co w szczycie sezonu jak wiadomo brakuje czasu.

nightcrawler
14-11-2013, 17:38
File -> Auto Import włączyć i ustawić odpowiednie katalogi.

Tylko w ten sposób on chce mi przenosić zdjęcia do jakiegoś folderu - a ja zdjęcia wrzucam do folderu i chciałbym aby Lightroom zassał je tylko do bazy ale nie przenosił ich nigdzie...
Chyba że ja czegoś w tym autoimport nie kumam :)

W tej chwili dodając nowe zdjęcia (wpierw wrzucam je w odpowiednio nazwanym folderze do folderu "zdjęcia" na dysku) - zaznaczam w opcjach importu "add" i zostają one na swoim miejscu, a nie są przenoszone/kopiowane, a znajdują się w bazie lightrooma (na liście folders).
Czy można to zautomatyzować aby właśnie przy każdym odpaleniu lightrooma "sprawdzał" on wskazany katalog i nowe zdjęcia dodawał do kolekcji ale nie przenosił/kopiował ich.

marcar
14-11-2013, 17:42
Czy duza jest roznica miedzy wersja 5 a wczesniejszymi?

Wersja 5 to przede wszystkim w module Develop nowe algorytmy automatycznego prostowania zdjęć oraz narzędzie clone/heal w postaci pędzla (w więc dowolnego kształtu), a nie kółka. Już to robi sporą różnicę. Inne zmiany też są.

liquidsound
14-11-2013, 20:15
Też miałem 3 podejścia do lightrooma a dziś nie wyobrażam sobie pracy bez niego...

roja
14-11-2013, 21:32
Tylko w ten sposób on chce mi przenosić zdjęcia do jakiegoś folderu - a ja zdjęcia wrzucam do folderu i chciałbym aby Lightroom zassał je tylko do bazy ale nie przenosił ich nigdzie...
Chyba że ja czegoś w tym autoimport nie kumam :)

W tej chwili dodając nowe zdjęcia (wpierw wrzucam je w odpowiednio nazwanym folderze do folderu "zdjęcia" na dysku) - zaznaczam w opcjach importu "add" i zostają one na swoim miejscu, a nie są przenoszone/kopiowane, a znajdują się w bazie lightrooma (na liście folders).
Czy można to zautomatyzować aby właśnie przy każdym odpaleniu lightrooma "sprawdzał" on wskazany katalog i nowe zdjęcia dodawał do kolekcji ale nie przenosił/kopiował ich.

Tyle, ze Lightroom dziala wedlug innej filozofii - on nie ma byc nakladka na juz istniejacy system katalogow, bo wtedy robi sie balagan, ale sam LR ma byc katalogiem. Dla mnie najwygodniejsza metoda jest najpierw odpalic LR, a nastepnie uruchomic import z karty pamieci z poziomu LR.

nightcrawler
17-11-2013, 13:49
Tyle, ze Lightroom dziala wedlug innej filozofii - on nie ma byc nakladka na juz istniejacy system katalogow, bo wtedy robi sie balagan, ale sam LR ma byc katalogiem. Dla mnie najwygodniejsza metoda jest najpierw odpalic LR, a nastepnie uruchomic import z karty pamieci z poziomu LR.

Fajnie ale pod warunkiem że nie masz własnego systemu katalogowania który działa od xx lat a dopiero teraz zaczynasz używać lightrooma.
Z tego powodu wolałbym aby był jak to nazwałeś nakładką.

andrew84
18-11-2013, 23:24
Fajnie ale pod warunkiem że nie masz własnego systemu katalogowania który działa od xx lat a dopiero teraz zaczynasz używać lightrooma.
Z tego powodu wolałbym aby był jak to nazwałeś nakładką.
Wydaje mi się, że można te dwie sprawy pogodzić. Ja zanim zacząłem używać LR miałem swój system katalogowania i nadal go stosuję. Jedyną zmianą jest to, że zdjęć nie zgrywam z kart wykorzystując windowsowego explorera a LR - tak jak napisał to roja.

nightcrawler
19-11-2013, 09:54
Wydaje mi się, że można te dwie sprawy pogodzić. Ja zanim zacząłem używać LR miałem swój system katalogowania i nadal go stosuję. Jedyną zmianą jest to, że zdjęć nie zgrywam z kart wykorzystując windowsowego explorera a LR - tak jak napisał to roja.

Będę musiał popróbować i pokombinować :)
Niemniej szkoda że nie można mu ustawić folderu (który już jest dodany) który ma sprawdzać po uruchomieniu i dodawać nowe pliki do biblioteki.

Norberto
19-11-2013, 12:07
LR daje możliwość szybszej obróbki większej ilości materiału. Przykładowo masz kilkanaście zdjęć o podobnym świetle i kolorach, robisz jedno a reszte synchronizujesz i masz gotową całą serie, potem jedynie drobne korekty indywidualne. Do tego do LR jest dużo fajnych presetów które możesz użyć do obrobki. Co prawda nie wystarczy wybrać i kliknąć na preset i myśleć ze już bedzie ok, kazdy trzeba dopasować do fotki ale i tak jest to bardzo przydatna rzecz. Ja sam ogarnąłem narzędzia bo z j. angielskim porblemów nie mam ale zrób tak jak koledzy wyżej proponowali: zakup książkę i ucz się :)

cobalt
19-11-2013, 12:28
LR5 - plusem jest cena. Minusem to, że nie chodzi pod Win XP.
Używam PS6 i odnoszę wrażenie, że w Camera Raw alarm prześwietleń jest ustawiony na innym poziomie. LR jest tu mniej czuły.

Merde
19-11-2013, 12:36
LR daje możliwość szybszej obróbki większej ilości materiału. Przykładowo masz kilkanaście zdjęć o podobnym świetle i kolorach, robisz jedno a reszte synchronizujesz i masz gotową całą serie

Bardzo ładnie opisałeś... funkcję przycisku "Synchronize..." w ACR (lewy górny róg okna).


Do tego do LR jest dużo fajnych presetów które możesz użyć do obrobki.

A tu z kolei opisujesz funkcję zakładki "Presets". Jedyna różnica polega na tym, że w ACR nie dostajesz domyślnie presetów, tylko sobie je musisz sam stworzyć lub zaimportować.

manfred1
20-11-2013, 07:24
Bardzo ładnie opisałeś... funkcję przycisku "Synchronize..." w ACR (lewy górny róg okna).



A tu z kolei opisujesz funkcję zakładki "Presets". Jedyna różnica polega na tym, że w ACR nie dostajesz domyślnie presetów, tylko sobie je musisz sam stworzyć lub zaimportować.

A to uważam za plus gdyż świadomie robie import tych presetow które mnie interesują i które będę wykorzystywał a nie całą masę bezuzytecznych.