PDA

Zobacz pełną wersję : Matowka Canon 5d mkII



marcin.gojski
11-11-2013, 19:57
Chciałem zapytać jak oczyścić matówkę. Czy są jakieś specjalne specyfiki. Czy sam mogę wymienić matówkę?

FOTO-PAN
11-11-2013, 20:27
wymiana https://www.youtube.com/watch?v=ZzBnvwI6sz8

co do czyszczenia to tylko ostrożnie "wydmuchać" dobrą gruszką foto, nie za mocno z doświadczenia wiem że można "wdmuchać" więcej drobinek kuzu pod matówkę

piast9
11-11-2013, 20:46
Matówki się raczej nie czyści. Tyle co da się zdmuchać. Jest robiona z polistyrenu, który jest bardzo miękki i mogą go nieco uszkodzić alkohole z płynów czyszczących do optyki. A aceton to w ogóle rozpuszcza. Jako procedurę do wykonania na własne ryzyko wchodzi moim zdaniem próba opłukania w wodzie z detergentami w myjce ultradźwiękowej. Jakiekolwiek dotykanie szmatką czy pędzlem może ją porysować. Jak jest całkiem do niczego to się wymienia. Koszt nowej matówki jest stosunkowo niewielki.

marcin.gojski
11-11-2013, 22:11
O tym że szmatka nie wolno wycierać dowiedziałem się z własnego doświadczenia. Niestety mój talent i delikatność sprawiły że porysowałem delikatnie. No cóż powoli odkładam na nową. Tu mam kolejne pytanie. Czy po zakupie matówki mogę wymienić ją sam, czy jest to bardzo skomplikowane? Czy lepiej oddać do autoryzowanego serwisu?

piast9
11-11-2013, 22:20
W 5d mk II matówka jest elementem wymienianym przez użytkownika.

marcin.gojski
11-11-2013, 23:27
Z filmu powyżej wydaje się to dosyć proste. To duży plus, zawsze kilka groszy zostanie na czekoladę, dla wzmocnienia się podczas wymiany matówki :)

tomfoot
11-11-2013, 23:39
Wymiana matówki w mkII jest banalnie prosta. Wszystko co potrzebne masz w zestawie z nowa matówką, a na YouTube filmiki.

MacGyver
13-11-2013, 13:12
Delikatnie, bardzo miękkim pędzelkiem, można próbować czyścić. Ale póki paprochy nie zasłaniają połowy kadru lepiej tego nie robić.
Alternatywą dla gruchy jest małą sprężarka, np modelarska, z odpowiednią dyszką. Można też próbować takim patentem na odkurzacz, służącym do czyszczenia dziecięcych nosków (http://allegro.pl/k13-katarek-aspirator-na-katar-do-odkurzacza-katar-i3674243984.html).