PDA

Zobacz pełną wersję : canon 6d - ściemnianie obrazu w wizjerze



olaf1985
01-11-2013, 15:32
Witam,
potrzebuję pomocy. Jakiś czas temu w moim 6D nastąpiła usterka. Robiąc zdjęcia czasami (ostatnio często) przy poprawnych ustawieniach zdjęcia wychodzi poprawnie natomiast kolejne wychodzą już ciemne. Obraz w wizjerze sie ściemnia / wygląda tak jakbym miał nałożony ciemny filtr szary. Pomaga czasami wyłączenie aparatu/lub i ponowne założenie obiektywu. Nie wiem czy to ma związek bo wcześniej nie zwróciłem na to uwagi ale w wizjerze przy ikonie baterii znajduje się wykrzyknik. Czy ktoś miał podobny problem? Będę wdzięczny za pomoc.

Merde
01-11-2013, 15:33
W pierwszej kolejności sprawdź przysłonę (w obiektywie oczywiście).

olaf1985
01-11-2013, 15:50
nie wiem jak mogę sprawdzić, to sigma 35 1,4 z zewnątrz wygląda ok.

Sunders
01-11-2013, 16:00
Użyj innego obiektywu.

Merde
01-11-2013, 16:20
Użyj innego obiektywu.

Najlepiej niech od razu kupi sklep foto :-)

Przecież wystarczy zerknąć na obiektyw od strony przedniej soczewki. Będzie widać, czy przysłona jest otwarta czy domknięta.

olaf1985
01-11-2013, 16:29
Tak wlasnie zerknałem i jest ok. Niestety na razie brak innego obiektywu. A czy więcie co oznacza ten wykrzyknij obok baterii? Mimo tego, że bateria jest pelna?

Merde
01-11-2013, 16:35
Tak wlasnie zerknałem i jest ok.

Oczywiście zerknąłeś wtedy, kiedy "w wizjerze się ściemnia"?

Sunders
01-11-2013, 18:23
Najlepiej niech od razu kupi sklep foto :-).

Jeśli nie wie jak to sprawdzić, to najprościej się przekona podpinając inny obiektyw.
Skoro sam nie ma, to może to zrobić w sklepie. Można wtedy na ogół uniknąć kupna "testowanego" obiektywu, a co dopiero całego sklepu foto. :)
Twój sposób jest jednak prawdopodobnie prostszy. :mrgreen:


Oczywiście zerknąłeś wtedy, kiedy "w wizjerze się ściemnia"?

Choć jak widać sam masz co do tego wątpliwości. :twisted:

olaf1985
01-11-2013, 19:28
bardzo dziękuję Wam za pomoc.

7four
01-11-2013, 19:51
Jak ustawisz parametry manualnie, czas, przyslona, iso, tez masz ten sam objaw?
Co widac w exif zdjec ? Porownaj parametry dwoch, dobrego i zlego zdjecia.

Sunders
01-11-2013, 19:57
olaf1985 daj znać, jak się ostatecznie wyjaśni co jest przyczyną twoich kłopotów.

Merde
01-11-2013, 20:27
Choć jak widać sam masz co do tego wątpliwości. :twisted:

Oczywiście, przecież nie mogę tego zweryfikować samodzielnie.
Najbardziej prawdopodobna jednak wydaje mi się awaria przysłony - listki nie wracają na swoje miejsce po pierwszym zdjęciu, mniej światła wpada przez obiektyw - obraz obserwowany w wizjerze się "ściemnia".

olaf1985
01-11-2013, 21:08
używam tylko trybu manualnego, parametry dobrego i zlego zdjęcia są identyczny - jedno jest prawidłowo naświetlone a kolejne już jest ciemne.
Jak ustawisz parametry manualnie, czas, przyslona, iso, tez masz ten sam objaw?
Co widac w exif zdjec ? Porownaj parametry dwoch, dobrego i zlego zdjecia.

--- Kolejny post ---

Myślę, że masz racje. Dzieję się to zazwyczaj w momencie gdy strzelam szybko kilka fotek pod rząd.
Oczywiście, przecież nie mogę tego zweryfikować samodzielnie.
Najbardziej prawdopodobna jednak wydaje mi się awaria przysłony - listki nie wracają na swoje miejsce po pierwszym zdjęciu, mniej światła wpada przez obiektyw - obraz obserwowany w wizjerze się "ściemnia".

Jasper
01-11-2013, 21:50
Rzeczywiście, wykrzyknik przy ikonie baterii w wizjerze pojawił się nagle ( nawet nie kojarzę kiedy). Widnieje bez względu na używaną baterię ( pełna lub znacznie rozładowana) i bez względu na obiektyw. Innych zmian na razie nie zauważyłem.

Jasper
01-11-2013, 22:26
No tak ! Sytuacja wyjaśniona. Strona 313 instrukcji. W moim przypadku WB-przesuw BKT - i po zagadce. :lol:

7four
02-11-2013, 11:56
używam tylko trybu manualnego, parametry dobrego i zlego zdjęcia są identyczny - jedno jest prawidłowo naświetlone a kolejne już jest ciemne.

--- Kolejny post ---

Myślę, że masz racje. Dzieję się to zazwyczaj w momencie gdy strzelam szybko kilka fotek pod rząd.


I w obydwu przypadkach masz ten sam czas naswietlenia zdjecia?
Nie mowimy tu o zdjeciach z lampa ?

--- Kolejny post ---


No tak ! Sytuacja wyjaśniona. Strona 313 instrukcji. W moim przypadku WB-przesuw BKT - i po zagadce. :lol:

WB shift /BKT bedzie mialo wplyw na kolory, nie na ciemne zdjecie (bo chyba chodzi o niedoswietlone zdjecia)

--- Kolejny post ---


No tak ! Sytuacja wyjaśniona. Strona 313 instrukcji. W moim przypadku WB-przesuw BKT - i po zagadce. :lol:

WB shift /BKT bedzie mialo wplyw na kolory, nie na ciemne zdjecie (bo chyba chodzi o niedoswietlone zdjecia)

Jasper
02-11-2013, 12:28
WB shift /BKT bedzie mialo wplyw na kolory, nie na ciemne zdjecie (bo chyba chodzi o niedoswietlone zdjecia)
Nie zrozumieliśmy się najwyraźniej. Chodziło mi ( i pisałem wcześniej) o wykrzyknik przy ikonce baterii w wizjerze. Czytaj dokładnie.

7four
02-11-2013, 16:50
Nie zrozumieliśmy się najwyraźniej. Chodziło mi ( i pisałem wcześniej) o wykrzyknik przy ikonce baterii w wizjerze. Czytaj dokładnie.

Faktycznie, padło drugie pytanie nie związane z głównym tematem. Czasami pomaga odpowiedź zamieszczona pod cytatem. ;)

A co do głównego problemu, ustawiłbym przesłonę na f/22 czy ile max w tym obiektywie można i pobawił się przyciskiem głebi ostrości, czy się przysłona nie zacina.