PDA

Zobacz pełną wersję : nie ślub a studniówka ...



KapitanC
01-11-2013, 13:50
Witam z góry przepraszam że nie w innym dziale ale nie mogłem znaleźć własnie tego działu.

Co do tematu to chodzi o to, że koleżanka po prosiła mnie czy nie zrobił bym jej, oraz klasie fotek na studniówce, chce sie rozwijać i podejmuje to wyzwanie. Mój sprzęt to Canon 7D + 15-85 usm is, myślicie ze poradzę sobie tym obiektywem ? wiem ze trochę za ciemny, i dla tego mam zamiar dokupić lampę ( jaka lampę polecacie ?) i czy to w ogole dobry pomysł ? jakieś podpowiedzi co do tego jak fotki mogły by wyglądać:p od razu mówię ucze się ale chce sie rozwijać i trzeba podejmować takie iwenty jak studniówki itp :) tak myślę .

Jeszcze raz sorry za temat i czekam na podpowiedzi , Pozdrawiam :)

centur
01-11-2013, 14:12
Witam z góry przepraszam że nie w innym dziale ale nie mogłem znaleźć własnie tego działu.

Co do tematu to chodzi o to, że koleżanka po prosiła mnie czy nie zrobił bym jej, oraz klasie fotek na studniówce, chce sie rozwijać i podejmuje to wyzwanie. Mój sprzęt to Canon 7D + 15-85 usm is, myślicie ze poradzę sobie tym obiektywem ? od razu mówię ucze się ale chce sie rozwijać

jeśli dopiero się uczysz to sobie nie poradzisz...

KapitanC
01-11-2013, 14:18
nie to ze mam aparat od tygodnia, po prostu pierwszy raz taka imprezę będę fotografować .

centur
01-11-2013, 14:31
ciemna sala + ciemny obiektyw u kumatego fotografa wymaga wykonywania zdjęć na wyższych iso i długich czasach + umiejetne, manualne operowanie lampą. Ostanio filmowałem wesele na którym była początkująca fotografka z kiepskim body i ciemnym kitem nikona, wszyskie zdjęcia z sali na czasach min 1/60 iso max 400 + palnik - efekty były tragiczne !!! na moją sugestię aby zeszła do czasów rzędu 1/15 czy 1/20 aby w tle było coś więcej niż czarna otchłań oblewałą się zimnym potem - "przecież na takich czasach wyjdą nieostre" !!! - odpuściłem sobie....

Leon4y
01-11-2013, 14:47
nie to ze mam aparat od tygodnia, po prostu pierwszy raz taka imprezę będę fotografować .

uwierz, dasz radę tylko bez paniki, idealnie gdybyś miał jasne obiektywy, wyzwalacze radiowe, dodatkowe lampy etc., ale zadbaj o to żeby światła zastanego było jak najwięcej :-)
Przecież kiedyś musisz zacząć, ja też tak zaczynałem i miałem bardziej pod górkę, analogiem robiłem :lol:

Kolekcjoner
01-11-2013, 14:57
jeśli dopiero się uczysz to sobie nie poradzisz...
A to niby czemu?
Robiłem zdjęcia na mojej studniówce (pierwsza w życiu i jedyna;)) i wyszły bez problemu :). Nie przesadzajmy, przy współczesnym sprzęcie tnie trzeba kończyć uniwersytetu żeby zrobić kilka fotek pamiątkowych z imprezy.



ciemna sala + ciemny obiektyw u kumatego fotografa wymaga wykonywania zdjęć na wyższych iso i długich czasach + umiejetne, manualne operowanie lampą. Ostanio filmowałem wesele na którym była początkująca fotografka z kiepskim body i ciemnym kitem nikona, wszyskie zdjęcia z sali na czasach min 1/60 iso max 400 + palnik - efekty były tragiczne !!! na moją sugestię aby zeszła do czasów rzędu 1/15 czy 1/20 aby w tle było coś więcej niż czarna otchłań oblewałą się zimnym potem - "przecież na takich czasach wyjdą nieostre" !!! - odpuściłem sobie....
A prosiła o instruktarz?

centur
01-11-2013, 15:13
1. pytanie czy efektem ma być kilka zdjęć pamiątkowych bo takowe można zrobić nawet fonem czy rozmawiamy o komercyjnym zleceniu którego efekt ma reprezentować poziom trochę wyższy od przeciętnej, w domyśle rozumiem ze chodzi o to drugie. Problem ze studniówkami jest taki, że młodzież lubi ciemność a moje doświadczenia z przeróżnej maści początkującycmi fotografami pokazują ze panicznie boją się pracować na ustawieniach manualnych co dziwi tym bardziej, że efekt mozna obejrzeć natychmiast... oczywiście można zdać się na full automat i założyć że zdjęcia wyjdą poprawne pytanie tylko czy o to tu chodzi...

2. nie pamiętam dokładnie w każdym razie sama sprowokowała temat zdjęć gdy ja wyciągnąłęm swój sprzęt z zamiarem robienia zdjęć na potrzeby filmu...

Kolekcjoner
01-11-2013, 15:34
1. pytanie czy efektem ma być kilka zdjęć pamiątkowych ....

A o cóż innego może chodzić w tym przypadku?

KapitanC
01-11-2013, 15:58
Logiczne ze nie bde strzelał fotek na iso 200, i czas bedzie troche dłuższy (w obiektywie jest IS co powinno pomóc )
Co do ustawień to ja tylko manualne ( po co komu lustrzanka żeby na auto fotki robić? od tego są małpki) , myślałem jedynie o tym żeby po robić tez fotki w ustawieniach auto czasu , jeśli nie będą wychodzić to sam będę wybierać :)

wiktor2323
01-11-2013, 18:46
Is w ruchu? zapomnij :)

KapitanC
01-11-2013, 18:51
to co ma być na off ?

Ernestoo
01-11-2013, 20:20
Jeśli jest to studniówka to proponuję przetestować ISO 100, przysłona ok 3.5 - 5.6 , czas 1/20 - 1/10 i lampa na drugą kurtynę :-)

wiktor2323
01-11-2013, 21:18
Stabilizacja nie zamrozi Ci ruchu tańczących wiec może być na off:)

KapitanC
01-11-2013, 21:22
jaką lampę polecicie ? YongNuo YN-560II 58 lampa błyskowa Canon Nikon ISO (3612064255) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. (http://allegro.pl/yongnuo-yn-560ii-58-lampa-blyskowa-canon-nikon-iso-i3612064255.html) cos takiego czy lepiej dołożyć ?

poszukiwacz2006
01-11-2013, 21:41
W tym 7D wysokie iso nie jest chyba takie tragiczne? Przy Twoim ciemnym szkle, faktycznie lampa będzie przydatna, tylko rodzi się pytanie, jaka sala i czy będzie od czego odbijać? Jeżeli warunki będą sprzyjające ( biały sufit, w miarę nisko, sala oświetlona), to ustawiłbym aparat w trybie M, iso w granicach 1600, szkło maksymalnie otwarte, lampa w automacie. E-ttl doświetli pierwszy plan, wysokie iso "oświetli" tło. Co do kadrów, no to tu już masz pole do popisu. Zerknij na zdjęcia z tego typu imprez, zastanów się, co ci bardziej odpowiada, pasuje itp. Jaka lampa? Ja brałbym c 580, używkę można upolować na 700-800 PLN.
Pozdrawiam

.Pit
02-11-2013, 23:52
Dlaczego nikt jeszcze nie podrzucił pomysłu, żeby sprzedać tego 15-85 i kupić w zamian 17-55 2.8? Wydaje mi się to dosyć oczywistym ruchem w tej sytuacji... :)

ramzes63
03-11-2013, 01:21
Dlaczego nikt jeszcze nie podrzucił pomysłu, żeby sprzedać tego 15-85 i kupić w zamian 17-55 2.8? Wydaje mi się to dosyć oczywistym ruchem w tej sytuacji... :)
Nie wiem czy miałeś okazję używać tego szkła...jest drogie i pokaźnych rozmiarów, a na przysłonie 2,8 nie radzi sobie z aberracją chromatyczną również winietowanie jest dość duże w całym zakresie. Nie mogę porównać go do 15-85 bo nie mam i nie używałem.

Axel
03-11-2013, 15:53
bo najlepszym rozwiązaniem jest zakup Sigmy 18-35 f1.8 i to jest wyjście z sytuacji:)

KapitanC
05-11-2013, 14:24
jak sprzedam obiektyw to stracę gwarancję na sprzęt zapewne a tego bym nie chciał, jak narazie nie stac mnie na kolejny obiektyw za ponad 3000 zł :/

Matsil
05-11-2013, 20:37
jak sprzedam obiektyw to stracę gwarancję na sprzęt zapewne a tego bym nie chciał, jak narazie nie stac mnie na kolejny obiektyw za ponad 3000 zł :/
Nic nie stracisz, kupując komplet nie podpisywałeś zobowiązania na wyłączność stosowania jednego szkła z tym body...
A ta sigma ponoć rzeczywiście godna uwagi.

adam1004a
05-11-2013, 22:33
fakt ta sigma jest zacna - polecam bo mam i bawie się nią. ostra od 1.8

KapitanC
07-11-2013, 18:43
nie stać mnie na zakup tak drogiego obiektywu, w tym momencie :/ a nikt nie kupi mojego szkła 15-58 za tyle ile bym chciał .