PDA

Zobacz pełną wersję : 5D m3 + 24-105 L - prośba o ocenę ostrości zdjęć



marhevek
16-10-2013, 21:19
Witam serdecznie,

Zakupiłem ostatnio 5D m3 z kitowym obiektywem 24-105 L i mam prośbę o ocenę zdjęć, czy ostrzenie jest na odpowiednim poziomie. Przesiadłem się ze wiekowego olka E500 z Zuiko 14-54 i powiem szczerze że po pierwszych testach 5D jestem trochę rozczarowany ostrością - spodziewałem się sporego przeskoku a okazuje się że go nie ma.

Załączam link do zdjęć w dng zrobione dla ogniskowej 24 i 105, ostrość ustawiona na 3, reszta parametrów na 0, AF ustawiony na pilocie.

Zdjęcia tutaj (50MB) (http://www.heuristic.pl/download/2013-10-16.rar)

Będę wdzięczny za opinię czy ostrość jest na prawidłowym poziomie.

latant
16-10-2013, 21:51
Po tych zdjęciach nie potrafię wypowiedzieć się o prawidłowości działania zestawu. Czas 1/15 może być za krótki nawet z włączonym IS i do tego światło żarowe. Zrób jakieś zdjęcia w swietle dnia na coś na krótkim dystansie i długim wtedy może da się wysnuć jakieś wnioski. Życzę, mimo rozterek, miłej nocy.

digital.photography
16-10-2013, 22:00
Moim skromnym zdaniem, chcąc odnieść się do faktycznej ostrości wspomnianego obiektywu wraz z 5D Mark III, proponowałbym wykonać test w innych warunkach oświetleniowych oraz stosując tym samym inne parametry body (np. niższe ISO).
Pytanie czy oczekujesz opinii na temat pracy tego zestawu w trudnych warunkach oświetleniowych jakie zaprezentowałeś załączając pliki DNG czy obiektywnej oceny ostrości samego obiektywu. Myślę, że w tym drugim przypadku, byłbyś w stanie osiągnąć dużo lepsze rezultaty. Pracowałem tym obiektywem w połączeniu z 5D Mark II i wiem, że szkło jest ostre ale pewne skrajne warunki nie będą sprzyjały temu aby to uwiarygodnić.

Gdybyś chciał wykonać test na ewentualny FF lub BF, polecam tą właśnie tablicę testową. (http://cfile3.uf.tistory.com/image/175EB6124A03707F2339E4)

W moim przypadku, test sprawdził się doskonale.

marhevek
16-10-2013, 22:09
Bardzo dziękuję za odpowiedzi i sugestie. Na pewno racja co do warunków, zdjęcia zrobiłem przed chwilą i niestety musiałem użyć wysokiego ISO. Generalnie chodzi o sprawdzenie body i obiektywu czy trafił mi się dobry egzemplarz bo sprzęt kosztował relatywnie sporo, a jak pisałem używałem wcześniej sprzętu z zupełnie innej półki cenowej, który pomimo słabego AF robi naprawdę dobre foty i stąd moje rozterki co do ostrości. Jutro powtórzę test za dnia i będę wdzięczny za ponowną ocenę.

P.S. A tak w dwóch zdaniach jak przeprowadzić test z wykorzystaniem tej tablicy?

tryton
16-10-2013, 22:09
Robiłem kiedyś w domu taki test porównawczy 24-105 i 17-40. Tu masz link: http://www.canon-board.info/testy-sprzetu-25/canon-17-40l-vs-24-105l-58107/ Może obejrzenie zdjęć testowych coś pomoże.

marhevek
16-10-2013, 22:19
Dzięki tryton, z chęcią zobaczę.

digital.photography
16-10-2013, 22:26
P.S. A tak w dwóch zdaniach jak przeprowadzić test z wykorzystaniem tej tablicy?
Krótki opis jak dokonać testu znajdziesz tutaj (http://blueconnor.tistory.com/312). Takich tablic jest dość sporo, w rękę wpadła mi właśnie ta i w poniższym przykładzie zamieszczam test mojego 5D Mark III wraz z obiektywem Canon EF 35mm f/1.4L USM. Istotne jest aby ostrość wskazywała jak najbliżej "0". Oczywiście 5D Mark III ma możliwość korekcji obiektywu. W moim przypadku test wykonałem aby przekonać się na ile poprawny optycznie jest mój egzemplarz obiektywu.

http://www.sendspace.com/file/1ekm70

--- Kolejny post ---


Generalnie chodzi o sprawdzenie body i obiektywu czy trafił mi się dobry egzemplarz bo sprzęt kosztował relatywnie sporo, a jak pisałem używałem wcześniej sprzętu z zupełnie innej półki cenowej, który pomimo słabego AF robi naprawdę dobre foty i stąd moje rozterki co do ostrości.
Poniżej wycinek (1:1) zdjęcia kurtki jaką fotografowałem w warunkach studyjnych. Zdjęcie zostało wykonane obiektywem 24-105L + body 5D Mark II. Uważam, że ostrość nie jest zła. Dodam jeszcze, że nie jest to centrum kadru.

http://www.sendspace.com/file/l9bw5r

marhevek
16-10-2013, 22:26
Gdybyś chciał wykonać test na ewentualny FF lub BF, polecam tą właśnie tablicę testową. (http://cfile3.uf.tistory.com/image/175EB6124A03707F2339E4)
[/QUOTE]

Chyba zaskoczyłem o co chodzi z tą tablicą choć na początku nie było to takie oczywiste :) .. jutro zrobię test i zobaczymy co wyjdzie.

marhevek
16-10-2013, 23:04
Znalazłem jeszcze coś takiego z wkndowych testów, może to powie coś więcej - link do zdjęcia (http://www.heuristic.pl/download/ca8c0934.rar)

marhevek
17-10-2013, 20:10
Zrobiłem dziś testowe foty w naturalnym świetle dziennym, ostrość ustawiona na 3. Będę wdzięczny za opinie czy z ostrością wszystko ok.

F4 w 24 i 105mm (http://heuristic.pl/download/f4.rar)
F8 w 24 i 105mm (http://heuristic.pl/download/f8.rar)

latant
17-10-2013, 22:42
Ustaw jakiś przedmiot na taborecie bo niestety ale te igły powodują że nie wiem gdzie ta ostrość ma być. Dodatkowo F8-24mm poruszone, a F8-105 też jakieś dziwne co przy czasie 1/20 raczej nie dziwi, nie masz statywu albo stołka? F4-24 i F4-105 wydaje się być w miarę ale te igły... daj jpg żeby można obejrzeć punkty pomiaru AF. Jaki masz wybór punktów AF?
Fajną metodą jest ustawienie bateryjek, w różnych odległościach od przedmiotu na który się ostrzy.

marhevek
17-10-2013, 23:30
Latant - dzięki za odpowiedź. Zdjęcia zapisywałem tylko w RAWach bez JPGów - można po zrobieniu zdjęcia zrobić w puszce JPGi z RAWów z zapisem punktów pomiaru AF? AF mierzony był centralnym punktem, manualnie. Jutro powtórzę test ze stołka albo z szybszą migawką z bateriami i może z wydrukowanym testem AF.

MariuszM
18-10-2013, 09:34
Ja bym proponował zrobić jednak normalne zdjęcia, zawierające dużą liczbę szczegółów, w świetle dnia. I najlepiej wystaw RAW-y.
Mam ten sam zestaw co Ty, rzucę okiem, ale muszę mieć z czym porównać.

BTW Zuiko Digital 14-54 mm f/2.8-3.5 to dobry obiektyw, kiedyś taki miałem, z tym samym aparatem:)

Bangi
18-10-2013, 10:44
Poczytaj ten wątek, gdzie m.in. były rady jak zrobić zdjecia testowe.
http://www.canon-board.info/pierwsza-pomoc-awarie-usterki-problemy-56/6d-24-105-prosba-o-sprawdzenie-zdjec-92837/
Co prawda dotyczył tandemu z 6d, ale uwagi co do testów są uniwerslane ;)

marhevek
18-10-2013, 14:31
Dziękuję koledzy :) Niestety pogoda nie grzeszy - słońca brak. Zrobiłem jeszcze testy na ISO 100 na zewnątrz i wewnątrz zdjęcie szablonu wspomagane lampą.

Bangi, dzięki za link, poczytałem .. co rzuciło się w oczy i mnie trochę zasmuciło to że ten obiektyw nie jest jakiś rewelacyjny .. więc może po prostu mam zbyt wysokie oczekiwania co do niego :/

Tutaj nowe testy w RAWach:

Zdjęcia szablonu AF (http://heuristic.pl/download/szablon_af.rar)

Światło dzienne (http://heuristic.pl/download/f4_2.rar)

Mariusz, a jak u Ciebie przesiadka z E500 z 14-54 na 5dm3 z 24-105? Zrobiłeś waw po pierwszych testach bo ja nie specjalnie jakoś zwłaszcza przy dobrym świetle .. fakt że wysokie ISO rządzi i AF zupełnie inna bajka ale wielkiej różnicy w dobrym świetle nie zauważam.

MariuszM
18-10-2013, 15:00
Mariusz, a jak u Ciebie przesiadka z E500 z 14-54 na 5dm3 z 24-105? Zrobiłeś waw po pierwszych testach bo ja nie specjalnie jakoś zwłaszcza przy dobrym świetle .. fakt że wysokie ISO rządzi i AF zupełnie inna bajka ale wielkiej różnicy w dobrym świetle nie zauważam.

Zdjęcia obejrzę w domu, bo w pracy nie mam jak.

Ja przesiadałem się z Olka najpierw na 30D+17-40L, dokupiłem obiektywy, lampę i po kilku latach 30D zmieniłem na 5Dm3.
Z tego co pamiętam dla mnie największym (pierwszym) szokiem po zmianie E500 na 30D był wizjer i szybkość AF.

Moim zdaniem powinieneś dobrze poznać nowy sprzęt i jego możliwości. Chyba masz na początek za duże oczekiwania:)

Bangi
18-10-2013, 16:08
Może i nie jest rewelacyjny, ale wg mnie warto sobie postawić pytanie do czego ona ma być.
Dla mnie jako spacerzoom jest super i tylko do tego. Do portretów mam stałki, do samolotów tele, na wycieczki zooma ;)
Jedno co dla mnie jest pewne, to szkło w połączeniu z 6d i podejrzewam, że z 5d też, daje piękne kolory ;)

marhevek
18-10-2013, 16:22
Bangi, ściągnij proszę jeszcze raz plik szablon AF, zrobiłem jeszcze raz foty teraz jest dużo lepiej. Chodzi mi o potwierdzenie czy obiektyw jest ok i czy nie trzeba go kalibrować bo nie jestem przekonany co do jego ostrości /myślę że wielkość wydatku usprawiedliwia konieczność potwierdzenia :)

A co do zastosowania to ma to być uniwersalny obiektyw wakacyjno reportażowy, którym można strzelić dobre foty i nagrać reportaż video, zastanawiałem się czy nie wziąć 24-70 z f4 ale w testach trochę po nim jadą a kitowy 24-105 w testach wypada całkiem przyzwoicie stąd padła decyzja na kitowy.

MariuszM
18-10-2013, 17:42
Widziałem foty.
Czego dotyczą Twoje wątpliwości?
Ostrości obiektywu, czy działania AF?
Jeżeli ostrości obiektywu, to przedstawione zdjęcia nie nadają się do oceny (poza ew. jednym, z kwiatkiem w doniczce na balkonie - tu IMO wszystko jest OK).
Jeżeli działania AF to na tablicach trafia tam gdzie powinien, zresztą sam to chyba widzisz.

becekpl
18-10-2013, 17:49
po co ci ten aparat? kupiłeś go by wydać pieniądze? no to gratki udało ci się
może po prostu idź do parku,z rób kolory jesieni i w razie jakiś WIDOCZNYCH problemów zastanów się jak je rozwiązać
podejrzewam ze z instrukcji obsługi nawet folii nie zdjąłeś, prawda?
żeby coś znaleźć trzeba wiedzieć gdzie szukać

marhevek
18-10-2013, 18:24
Mariusz, wątpliwości dotyczą ostrości obiektywu. Czytałem, że trafiają się lepsze i gorsze sztuki dlatego chciałbym mieć pewność że trafiła mi się poprawna. Sam nie mam jak tego sprawdzić dlatego pytam Was o ocenę, zwłaszcza osób które posiadają taki sam obiektyw. Jeśli ze zdjęć uważasz że jest ok to dzięki, właśnie o taką subiektywną opinię mi chodziło.

beckepl, dokładnie tak jak piszesz, nie miałem co zrobić z nadwyżką na koncie więc kupiłem .. a wracając do sedna

Co do parku to byłem w górach, zrobiłem sporo ładnych fot, ale bez opinii innych nie jestem w stanie powiedzieć czy ostrość aparatu jest na odpowiednim poziomie.

Tutaj przykładowe zdjęcia po obróbce:
zdjęcie 1 (http://farm4.staticflickr.com/3688/10333065256_a67a57ef0b_o.jpg)
zdjęcie 2 (http://farm6.staticflickr.com/5500/10333039274_1b14ee4a3f_o.jpg)

Tutaj kilka RAWów:
RAWy 1 (http://heuristic.pl/download/gory1.rar)
Rawy 2 (http://heuristic.pl/download/gory2.rar)

maciek12ss
18-10-2013, 18:34
Pomijając dziwną obróbkę to te jpgi ostre są na moje oko. Tylko ostrość trafiona nie na twarz dziewczynki a na kolana. Przeczytaj jednak może ta instrukcję . Poczytaj jak ustawić ostrość na konkretne miejsce w kadrze. Poczytaj tez o głebi ostrości. Na pewno Ci się to przyda i nie będziesz musiał za każdym razem pytać o te "drobnostki na forum". Ludzie się trochę irytują, bo kupujesz profesjonalny sprzęt a nie potrafisz wykorzystać jego 1% możliwości. Nie czytasz instrukcji i oczekujesz od drogiego sprzętu że sam za Ciebie zrobi profesjonalne zdjęcie. Same narzędzia chirurgiczne chirurga z Ciebie nie zrobią .

Matsil
18-10-2013, 18:37
Witam serdecznie,

Zakupiłem ostatnio 5D m3 z kitowym obiektywem 24-105 L i mam prośbę o ocenę zdjęć, czy ostrzenie jest na odpowiednim poziomie. Przesiadłem się ze wiekowego olka E500 z Zuiko 14-54 i powiem szczerze że po pierwszych testach 5D jestem trochę rozczarowany ostrością - spodziewałem się sporego przeskoku a okazuje się że go nie ma.

Załączam link do zdjęć w dng zrobione dla ogniskowej 24 i 105, ostrość ustawiona na 3, reszta parametrów na 0, AF ustawiony na pilocie.

Zdjęcia tutaj (50MB) (http://www.heuristic.pl/download/2013-10-16.rar)

Będę wdzięczny za opinię czy ostrość jest na prawidłowym poziomie.
Zrobiłeś jeden podstawowy i głupi błąd, który robi większość po zakupie nowego sprzętu. Zamiast wziąć zestaw i iść w plener robić zdjęcia zacząłeś fotografować piloty, sosenki i linijki. Po co? Żeby uzasadnić wydane kilkanaście tysi. To jest bez sensu. Sam tak robiłem, ale się z tego wyleczyłem. Szkoda nerwów i czasu. Zestaw 5DIII + 24LII długo kalibrowałem, zawsze było coś nie tak. W końcu ustawiłem AF na "0" i po prostu robię zdjęcia. Szkło i body rewelacyjne póki nie zacznie się robić linijek... ;).
Proponuję zaprzestać testowania, jak jesteś niezadowolony z tego zestawu, chętnie odkupię za 70% wartości :mrgreen:. Jak dla mnie nawet po tych kilku nieudolnych samplach nie ma się do czego przyczepić. Tam gdzie jest nieostro ewidentna wina umysłowego.

Co do obróbki tych ostatnich, to masz dziwną wizję...

P.S. Marka III szkoda na 24-105, rozejrzyj się za jasnymi stałkami, będziesz miał sporo radości.

maciek12ss
18-10-2013, 18:42
rozejrzyj się za jasnymi stałkami
CO??? na f1,4 czy nawet 1,8 nie zapanuje w ogóle nad głębią i wszystkie foty będą nie ostre dochodzenie na forum dlaczego :) Dobra ta rada, ale kolega niech najpierw zapanuje nad tym sprzętem który posiada :)

marhevek
18-10-2013, 18:54
Pomijając dziwną obróbkę to te jpgi ostre są na moje oko. Tylko ostrość trafiona nie na twarz dziewczynki a na kolana. Przeczytaj jednak może ta instrukcję . Poczytaj jak ustawić ostrość na konkretne miejsce w kadrze. Poczytaj tez o głebi ostrości. Na pewno Ci się to przyda i nie będziesz musiał za każdym razem pytać o te "drobnostki na forum". Ludzie się trochę irytują, bo kupujesz profesjonalny sprzęt a nie potrafisz wykorzystać jego 1% możliwości. Nie czytasz instrukcji i oczekujesz od drogiego sprzętu że sam za Ciebie zrobi profesjonalne zdjęcie. Same narzędzia chirurgiczne chirurga z Ciebie nie zrobią .

Nie wiem czy chcesz w ten sposób dowartościować siebie, ale na to wygląda. Nie wiem skąd się u nas Polaków bierze ta dziwna przypadłość że z reguły jak ktoś o coś pyta to znaczy że jest totalnym idiotą i najlepiej go zbesztać i odesłać do czytania instrukcji. Cieszę się że jesteś najlepszym fotografem na świecie który instrukcje do swojego sprzętu zna na pamięć a swój sprzęt wykorzystuje w 120% .. naprawdę szacun.

--- Kolejny post ---


Zrobiłeś jeden podstawowy i głupi błąd, który robi większość po zakupie nowego sprzętu. Zamiast wziąć zestaw i iść w plener robić zdjęcia zacząłeś fotografować piloty, sosenki i linijki. Po co? Żeby uzasadnić wydane kilkanaście tysi. To jest bez sensu. Sam tak robiłem, ale się z tego wyleczyłem. Szkoda nerwów i czasu. Zestaw 5DIII + 24LII długo kalibrowałem, zawsze było coś nie tak. W końcu ustawiłem AF na "0" i po prostu robię zdjęcia. Szkło i body rewelacyjne póki nie zacznie się robić linijek... ;).

Może i racja, nie będę więcej drążył tematu bo jak widzę szkoda czasu i nerwów. Po prostu powtarzalność przy produkcji nawet w Japonii nie jest idealna, a nie mając możliwości porównania trudno ocenić czy otrzymało się prawidłową sztukę. Nie szukam dziury w całym, po prostu standardowa procedura pozakupowa, nie widzę w tym nic złego. Dzięki za poświęcony czas.

jacek_73
18-10-2013, 19:02
Nie wiem skąd się u nas Polaków bierze ta dziwna przypadłość...

Na forum internetowym każdy pisze we własnym imieniu. Nie przypisuj wszystkim jakiś dziwnych cech...proszę.

Jeśli chodzi o ostrość w ostatnio podlinkowanych zdjęciach, bardzo trudna/niemożliwa jest ocena ze względu na zbyt małą rozdzielczość. A z tego co widać wydaje się przyzwoicie.

Matsil
18-10-2013, 19:04
CO??? na f1,4 czy nawet 1,8 nie zapanuje w ogóle nad głębią i wszystkie foty będą nie ostre dochodzenie na forum dlaczego :) Dobra ta rada, ale kolega niech najpierw zapanuje nad tym sprzętem który posiada :)
Dla mnie fotografowanie FF z ciemnymi zoomami nie ma sensu. Różnicy wielkiej w stosunku do APS-C nie uświadczysz a sporo kasy z kieszeni uciekło.
Przy niewielkiej wprawie i AFie jaki posiada 5DIII fotografowanie nawet z f1.2 nie stanowi problemu. To pierwszy aparat przy którym przestałem przekadrowywać i robię na bocznych - trafia błyskawicznie i praktycznie się nie myli. Sama przyjemność.

maciek12ss
18-10-2013, 19:16
Nie wiem czy chcesz w ten sposób dowartościować siebie, ale na to wygląda. Nie wiem skąd się u nas Polaków bierze ta dziwna przypadłość że z reguły jak ktoś o coś pyta to znaczy że jest totalnym idiotą i najlepiej go zbesztać i odesłać do czytania instrukcji. Cieszę się że jesteś najlepszym fotografem na świecie który instrukcje do swojego sprzętu zna na pamięć a swój sprzęt wykorzystuje w 120% .. naprawdę szacun.

Nie potrzebnie się tak bulwersujesz. Nie nazwałem Cie idiotą. Nie jestem nawet w 5% tak dobry jak najlepszy fotograf na świecie. Ale zanim zaczynam bawić się nowo zakupionym sprzętem to że by go nie zepsuć, i nie denerwować się że coś nie działa jak trzeba czytam chociaż te działy w instrukcji które pomogą mi wykorzystać funkcję o których nie mam pojęcia jak działają. Na Twoje główne pytanie w tym wątku odpowiedź też byś szybciej uzyskał że byś zrobił odpowiednie sample. Już nie jedna osoba Ci tu napisała że wina leży nie w sprzęcie a w Tobie. pozdrawiam.

--- Kolejny post ---


Dla mnie fotografowanie FF z ciemnymi zoomami nie ma sensu. Różnicy wielkiej w stosunku do APS-C nie uświadczysz a sporo kasy z kieszeni uciekło.
Przy niewielkiej wprawie i AFie jaki posiada 5DIII fotografowanie nawet z f1.2 nie stanowi problemu. To pierwszy aparat przy którym przestałem przekadrowywać i robię na bocznych - trafia błyskawicznie i praktycznie się nie myli. Sama przyjemność.

Rozumiem Cie. No ale jak sam piszesz wprawa jest potrzebna.. Więc na początek ok no w sumie jasną stałkę można przymknąć o parę działek. Ale wygoda zooma dla początkującego tez chyba ma jakieś znaczenie.. W sumie to indywidualna kwestia. Jak kolega nie zrazi się słabymi zdjęciami sprzętu za 15 koła to może jeszcze dokupi i stałki czego mu życzę szczerze :)

marhevek
18-10-2013, 19:19
Na forum internetowym każdy pisze we własnym imieniu. Nie przypisuj wszystkim jakiś dziwnych cech...proszę.

Jacek, po prostu na przestrzeni lat zauważyłem że takie zachowanie często ma miejsce i oczywiście jest to moja subiektywna opinia ale często się to przejawia na różnych forach i to jest złe i należy o tym pisać wprost, a tak jak napisałeś każdy ma prawo pisać we własnym imieniu co też uczyniłem, choć sprowokowała mnie do tego wiadomy wpis :)


Jeśli chodzi o ostrość w ostatnio podlinkowanych zdjęciach, bardzo trudna/niemożliwa jest ocena ze względu na zbyt małą rozdzielczość. A z tego co widać wydaje się przyzwoicie.
Pierwsze zdjęcia są fatalne, chodziło raczej o te ostatnie:


Zdjęcia szablonu AF (http://www.heuristic.pl/download/szablon_af.rar)

Światło dzienne (http://www.heuristic.pl/download/f4_2.rar)

i ewentualnie ostatnie RAWy.

Dzięki za opinię. Cieszę się że jak do tej pory na forum spotkam tak dużo serdecznych osób.

Matsil
18-10-2013, 19:20
marhevek niestety, ale jedyne co cię ogranicza to umiejętności. Może zbyt szybko wyciągam wnioski, ale po tym co tu pokazujesz pisząc i wklejając zdjęcia, to mam ku temu 99% pewności. Masz świetny sprzęt, który posiada ogromne możliwości, nie zakładaj że jest wadliwy. Wielu chciałoby takowy posiadać. Jak mówił 4 krotny mistrz świata w rajdach samochodowych Tommi Makinen, żeby osiągnąć szczyt musisz robić 3 rzeczy: ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. Zacznij ćwiczyć...


Więc na początek ok no w sumie jasną stałkę można przymknąć o parę działek.
Stałki nie kupuje się po to żeby ją przymykać, najwięcej fanu jest właśnie na pełnej dziurze. Stałka przymknięta o kilka działek staje się ciemniejsza od zooma ;).

marhevek
18-10-2013, 19:29
Nie potrzebnie się tak bulwersujesz. Nie nazwałem Cie idiotą. Nie jestem nawet w 5% tak dobry jak najlepszy fotograf na świecie. Ale zanim zaczynam bawić się nowo zakupionym sprzętem to że by go nie zepsuć, i nie denerwować się że coś nie działa jak trzeba czytam chociaż te działy w instrukcji które pomogą mi wykorzystać funkcję o których nie mam pojęcia jak działają. Na Twoje główne pytanie w tym wątku odpowiedź też byś szybciej uzyskał że byś zrobił odpowiednie sample. Już nie jedna osoba Ci tu napisała że wina leży nie w sprzęcie a w Tobie. pozdrawiam.

Przeczytaj swój pierwszy wpis stawiając się na moim miejscu. Ciekawe jak wtedy go zinterpretujesz. Życzę Ci żebyś nigdy nie miał podobnego problemu i nie musiał zakładać podobnego wątku.

Matsil
18-10-2013, 19:36
Życzę Ci żebyś nigdy nie miał podobnego problemu i nie musiał zakładać podobnego wątku.
On już raczej tego problemu nie będzie miał... :mrgreen:

7four
18-10-2013, 20:03
marhevek, a co jest nie tak z tymi zdjęciami ?

pan.kolega
18-10-2013, 20:23
Ja zawsze testuję sprzęt po zakupie i każdemu również radzę tak robić. Ma to szczególnie sens wtedy, kiedy (czy raczej tam , gdzie) można zawsze zwrócić bez problemu do sklepu i pozbyć się problemu i bólu głowy natychmiast. Jeżeli nie da się zwröcić, to po co sobie podnosić ciśnienie.

Jest tylko jeden drobny problem - ja mogę przetestować ostrość obiektywu ku własnej satysfakcji i zdecydować na tak albo nie w 10 minut max. w pół godziny. BF- AF zabierze mi może parę godzin z zoomem - dla osoby niedoświadczonej to zadanie może być zupełnie niewykonalne. Stad liczne takie watki na forum i potem zakwaszenie atmosfery kiedy eksperci i "eksperci" zaczynaja dyskutować nad kiepskimi testami między soba i z pytajacym(ca).

Przede wszystkim trzeba odseparować sama ostrość obiektywu od AF ( i jakichś tajemniczych cech matrycy, bo i to jest czasem w kręgu podejrzeń :shock:). Osobiście mam takie szczęście niesamowite, że wśród Canonów, Jupiterów, Zenitów, Minolt, Takumarów i ( jednej) Sigmy jeszcze nie natknałem się na egzemplarz nieostry.

A co do zoomów, maja one dokładnie te same zalety w porównaniu do stałek w każdym formacie. Zestaw zoomów f/4 to świetny wybór zarówno dla amatorów jak wielu znanych zawodowców. Te same zoomy z obecnie dostępnymi kropami już nie sa tak dobre i uniwersalne, za względu na słabsze wyniki na wyższych ISO.

Bangi
19-10-2013, 12:46
@ marhevek
Wg mnie wszystko jest ok, zdjęcia testowe może nie do końca super, ale sprzęt działa.
Ja tu mydła nie widzę.

Idźże robić zdjęcia, dziś ładna pogoda ;)

RadOs41
19-10-2013, 14:34
P.S. Marka III szkoda na 24-105, rozejrzyj się za jasnymi stałkami, będziesz miał sporo radości.

Podzielam ww uwagę. Pewnie jak większość z nas, przeszedłem przez rożne korpusy (od C300d, poprzez 450d, 40d, 5d1 i 5d2). Korpus (pomijam umiejętności fotografującego) to przyjmijmy 20-30% jakości zdjęcia. Pozostałe70- 80% to szkiełka, jasne szkiełka (zwłaszcza stałki, ewentualnie zoomy o sile światła 2.8). Ja się o tym przekonałem, gdy porównywałem fotki z ww. korpusów. Przy szkłach f/4 i ciemniejszych - to szkoda kasy na dużo droższe body, różnica będzie ale niewielka. Jeżeli jednak decydujesz się na zakup body klasy 5dmk3 to musisz przeznaczyć co najmniej drugie tyle na przynajmniej dwa dobre szkła. Inaczej nie wykorzystasz "potencjału" 5d3. A przy dobrych szkłach to i 5d1 wystarczy do znakomitych wyników (w większości przypadków). Ot i wszystko. Moim zdaniem. Pozdrawiam Cię.

marhevek
19-10-2013, 14:59
On już raczej tego problemu nie będzie miał... :mrgreen:

Tu się mylisz, zakupy nie kończą się na sprzęcie fotograficznym i podobny problem może dotyczyć dowolnego zakupu, a trudno być ekspertem w każdej dziedzinie.

--- Kolejny post ---


Podzielam ww uwagę. Pewnie jak większość z nas, przeszedłem przez rożne korpusy (od C300d, poprzez 450d, 40d, 5d1 i 5d2). Korpus (pomijam umiejętności fotografującego) to przyjmijmy 20-30% jakości zdjęcia. Pozostałe70- 80% to szkiełka, jasne szkiełka (zwłaszcza stałki, ewentualnie zoomy o sile światła 2.8). Ja się o tym przekonałem, gdy porównywałem fotki z ww. korpusów. Przy szkłach f/4 i ciemniejszych - to szkoda kasy na dużo droższe body, różnica będzie ale niewielka. Jeżeli jednak decydujesz się na zakup body klasy 5dmk3 to musisz przeznaczyć co najmniej drugie tyle na przynajmniej dwa dobre szkła. Inaczej nie wykorzystasz "potencjału" 5d3. A przy dobrych szkłach to i 5d1 wystarczy do znakomitych wyników (w większości przypadków). Ot i wszystko. Moim zdaniem. Pozdrawiam Cię.

Rad0s41, dzięki za opinię. Poświęciłem sporo czasu przed zakupem na wybór obiektywu do body i finalnie wybór padł na 24-105 bo wydawał się być najbardziej uniwersalny do focenia i video, przynajmniej biorąc pod uwagę testy i opinie użytkowników, co nie znaczy że był to faktycznie najlepszy wybór. Które dwa szkła w Twojej opinii warto mieć do 5dmk3?

--- Kolejny post ---


@ marhevek
Wg mnie wszystko jest ok, zdjęcia testowe może nie do końca super, ale sprzęt działa.
Ja tu mydła nie widzę.

Idźże robić zdjęcia, dziś ładna pogoda ;)

Bangi, dzięki wielkie za opinię i poświęcony czas na oglądanie tych nudnych fot ;)

--- Kolejny post ---


Ja zawsze testuję sprzęt po zakupie i każdemu również radzę tak robić. Ma to szczególnie sens wtedy, kiedy (czy raczej tam , gdzie) można zawsze zwrócić bez problemu do sklepu i pozbyć się problemu i bólu głowy natychmiast. Jeżeli nie da się zwröcić, to po co sobie podnosić ciśnienie.

Jest tylko jeden drobny problem - ja mogę przetestować ostrość obiektywu ku własnej satysfakcji i zdecydować na tak albo nie w 10 minut max. w pół godziny. BF- AF zabierze mi może parę godzin z zoomem - dla osoby niedoświadczonej to zadanie może być zupełnie niewykonalne. Stad liczne takie watki na forum i potem zakwaszenie atmosfery kiedy eksperci i "eksperci" zaczynaja dyskutować nad kiepskimi testami między soba i z pytajacym(ca).

Przede wszystkim trzeba odseparować sama ostrość obiektywu od AF ( i jakichś tajemniczych cech matrycy, bo i to jest czasem w kręgu podejrzeń :shock:). Osobiście mam takie szczęście niesamowite, że wśród Canonów, Jupiterów, Zenitów, Minolt, Takumarów i ( jednej) Sigmy jeszcze nie natknałem się na egzemplarz nieostry.

A co do zoomów, maja one dokładnie te same zalety w porównaniu do stałek w każdym formacie. Zestaw zoomów f/4 to świetny wybór zarówno dla amatorów jak wielu znanych zawodowców. Te same zoomy z obecnie dostępnymi kropami już nie sa tak dobre i uniwersalne, za względu na słabsze wyniki na wyższych ISO.

Dzięki kolego za opinię. Niestety nie mam tak dużego doświadczenia jak Ty w tym temacie dlatego o prośbę poprosiłem ekspertów na tym forum, i dobrze że tak zrobiłem bo dzięki temu sporo się dowiedziałem :) ... no i fajnie że nie doszło do zakwaszenia atmosfery :)

Kolekcjoner
19-10-2013, 19:04
Pomijając dziwną obróbkę to te jpgi ostre są na moje oko. Tylko ostrość trafiona nie na twarz dziewczynki a na kolana. Przeczytaj jednak może ta instrukcję . Poczytaj jak ustawić ostrość na konkretne miejsce w kadrze. Poczytaj tez o głebi ostrości. Na pewno Ci się to przyda i nie będziesz musiał za każdym razem pytać o te "drobnostki na forum". Ludzie się trochę irytują, bo kupujesz profesjonalny sprzęt a nie potrafisz wykorzystać jego 1% możliwości. Nie czytasz instrukcji i oczekujesz od drogiego sprzętu że sam za Ciebie zrobi profesjonalne zdjęcie. Same narzędzia chirurgiczne chirurga z Ciebie nie zrobią .
Ale jaki problem że ktoś kupuje drogi sprzęt. Zresztą pojęcie "drogi" jest dość umowne bo są osoby dla których marek trzeci to nawet cała wypłata nie jest ;). Co do profesjonalizmu tego korpusu, tu też bym nie przesądzał. To raczej klasyczny aparat dla entuzjasty i dobry backup dla prosów 8-).

Nie wiem czy chcesz w ten sposób dowartościować siebie, ale na to wygląda. Nie wiem skąd się u nas Polaków bierze ta dziwna przypadłość że z reguły jak ktoś o coś pyta to znaczy że jest totalnym idiotą i najlepiej go zbesztać i odesłać do czytania instrukcji.

Może jednak nie generalizujmy tak dalece. Ja się z tym nie spotykam w zasadzie nigdzie indziej niż w sklepach ;).

Matsil
20-10-2013, 08:50
Tu się mylisz, zakupy nie kończą się na sprzęcie fotograficznym i podobny problem może dotyczyć dowolnego zakupu, a trudno być ekspertem w każdej dziedzinie.

Widać inne mamy spojrzenie na słowo problem. Jeden nie ma co jeść a innemu liści do basenu nawpadało...
Oczywiście nie umniejszam temu wątkowi, ale jak już wiele osób się wypowiedziało nie ma powodów do zmartwień. Dalsza dyskusja jest bezsensowna, bo wykracza poza temat i wchodzi w tematy emocjonalne ;).

Trzeba odróżnić testy od sprawdzenia po zakupie. Sprawdzają wszyscy, ale nt. testów niewielu ma pojęcie, więc nie generalizujmy. Dla mnie fotografowanie linijek przez kilka dni po zakupie i kilka nieprzespanych przez to nocy jest głupotą. Sam tak robiłem, więc coś niecoś wiem. Praktycznie po każdym zakupie można spokojnie oddać sprzęt jako wadliwy a mój 24L powinien pójść na śmietnik. Zaprzestałem tych praktyk, używam go z powodzeniem i uważam za genialne szkło. Owszem sprawdzić trzeba, ale nie popadajmy w paranoję.
Dodam, że pomimo tego co napisałem, każdy może robić co chce, zakładać dowolne wątki i nic innym do tego. Po to istnieje forum.


Które dwa szkła w Twojej opinii warto mieć do 5dmk3?

Trochę się wtrącę - 24L i 85L.

marhevek
20-10-2013, 10:38
Widać inne mamy spojrzenie na słowo problem. Jeden nie ma co jeść a innemu liści do basenu nawpadało...
Oczywiście nie umniejszam temu wątkowi, ale jak już wiele osób się wypowiedziało nie ma powodów do zmartwień. Dalsza dyskusja jest bezsensowna, bo wykracza poza temat i wchodzi w tematy emocjonalne ;).

Trzeba odróżnić testy od sprawdzenia po zakupie. Sprawdzają wszyscy, ale nt. testów niewielu ma pojęcie, więc nie generalizujmy. Dla mnie fotografowanie linijek przez kilka dni po zakupie i kilka nieprzespanych przez to nocy jest głupotą. Sam tak robiłem, więc coś niecoś wiem. Praktycznie po każdym zakupie można spokojnie oddać sprzęt jako wadliwy a mój 24L powinien pójść na śmietnik. Zaprzestałem tych praktyk, używam go z powodzeniem i uważam za genialne szkło. Owszem sprawdzić trzeba, ale nie popadajmy w paranoję.
Dodam, że pomimo tego co napisałem, każdy może robić co chce, zakładać dowolne wątki i nic innym do tego. Po to istnieje forum.

Dzięki za opinię. Nie popadłem w żadną paranoję, po prostu standardowo upewniam się czy mój egzemplarz jest ok i to wszystko, a że wymagało to powtórzenia fotek kilka razy, no cóż ...


Trochę się wtrącę - 24L i 85L.[/QUOTE]

No właśnie się zastanawiam nad jakąś szeroką stałką i myślałem nad 35L vs Sigma A 35. Myślisz że 24L będzie lepszym wyborem?

jellyeater
20-10-2013, 11:10
Myślisz że 24L będzie lepszym wyborem?
Masz 24-105. Porób zdjęcia i za kilka miesięcy zobaczysz której ogniskowej używasz najczęściej. Ja lubię zazwyczaj w zakresie 30-70. Każdy ma swoje preferencje. Ale 24 to już jest mocno szeroko.

McLaren
20-10-2013, 11:34
Moje ulubione ogniskowe z doświadczenia to 17mm, 35mm, 85mm, i coś pod 200mm. Do ogólnej fotografii ludzi to 35 i 85

marhevek
20-10-2013, 11:39
Masz 24-105. Porób zdjęcia i za kilka miesięcy zobaczysz której ogniskowej używasz najczęściej. Ja lubię zazwyczaj w zakresie 30-70. Każdy ma swoje preferencje. Ale 24 to już jest mocno szeroko.

Dzięki, w sumie dobry pomysł ale chyba nie chce mi się czekać :) Do tej pory korzystałem ze standardowych zoomów (wcześnie 14-54) i zmienna ogniskowa ma spore plusy do których się zdążyłem przyzwyczaić jednak nawet po 8 latach focenia 14-54 nie jestem w stanie ocenić której ogniskowej używałem częściej bo to zawsze wynika z potrzeby danej chwili. 24-105 zatrzymam tak czy siak.

24 mm to faktycznie szeroko i dlatego myślę że 35 będzie bardziej uniwersalne, a przy tym da dużo lepsze jakościowo foty niż 24-105. Pytanie tylko czy Sigma czy C.

Matsil
20-10-2013, 14:02
No właśnie się zastanawiam nad jakąś szeroką stałką i myślałem nad 35L vs Sigma A 35. Myślisz że 24L będzie lepszym wyborem?
24 i 35 to wbrew pozorom dwa całkiem inne szkła. Mam obydwa i z żadnego bym nie zrezygnował. Jak dla mnie fajniejszy jest 24L, ale powtarzam jak dla mnie - wszystko zależy od preferencji.
Sigma 35 to świetne szkło, konkurujące z 35L, ja kupiłem tego drugiego z pełną świadomością. Dlaczego? Poczytaj wątek o tej sigmie, wszystko jest wyjaśnione i nie warto tego gdzie indziej drążyć.

McLaren
20-10-2013, 14:02
Sigma czy Canon? (35mm)
Ot i tu jest dobre pytanie :-)
znajdziesz tu zatwardziałych L-kowców i nową fale Sigmowców ;-)
A dylemat pozostanie.

Gargins
19-11-2013, 21:12
24-105 demonem ostrości nie jest. To bardzo fajne szkło, ale jak zaczniesz porównywać z innymi np: 70-200 F4 to możesz się zadręczyć. Ja mam oba i z obu jestem zadowolony ale musisz wiedzieć jak je użyć i do czego. Zdjęcia byłyby lepsze gdybyś je lepiej naświetlił.

horak
19-11-2013, 22:09
Mam zupełnie inne doświadczenia z tym szkłem niż ty i uważam, że jak na zooma jego ostrość jest bardzo dobra, na pewno nie ustępuje 70-200/4 bez IS.

Matsil
19-11-2013, 23:46
Mam zupełnie inne doświadczenia z tym szkłem niż ty i uważam, że jak na zooma jego ostrość jest bardzo dobra, na pewno nie ustępuje 70-200/4 bez IS.
Może nie ustępuje, ale 70-200/4L też do demonów ostrości nie należy. Jest zdecydowanie najsłabszą eLką z serii 70-200. Ogromną zaletą 24-105 jest jego uniwersalność, do tego zadowalająca ostrość i dość małe gabaryty. Taki dobry spacerzoom i nic poza tym.

jan pawlak
20-11-2013, 03:51
Tutaj są wyniki (liczbowe) rzetelnych testów obiektywów
Canon EOS (Full Format) Lens Tests / Reviews (http://www.photozone.de/Reviews/canon-eos-full)

Gdy mi zależy na ostrości zdjęć (np. powiększam do rozmiaru wydruku powyżej 100cm) to stosuję następującą procedurę :
- fotografuję w RAW
- wywołuję w DPP przy ustawieniu ostrości na 0 (we wszystkich zakładkach)
- w PS wstępnie ostrzę : wyostrzanie/redukcja potrząśnięć (rewelacja !)
- do ostrzenia właściwego najczęściej Topaz Detail 3 przy :
-- przygotowanym pliku (rozmiar, rozdzielczość drukarki) do wydruku
-- powiększeniu 100% lub 200%

jp