PDA

Zobacz pełną wersję : Usuwanie szumu: algorytmy



dentharg
07-03-2006, 18:51
Hej!

Moze ktos juz sie zajmuje takim tematem: usuwanie szumow z obrazow cyfrowych.

Szukam opisu metod matematycznych i ew. wzorcowych algorytmow.
Moze ma ktos cos ciekawego?

zanussi
07-03-2006, 20:36
Ja sie nie zajmuję :)

I nie wiem kto sie zajmuje :)

Ktoś na pewno się tym zajmuje :)

Dołączam sie do pytania.

minek
08-03-2006, 11:23
Hej!

Moze ktos juz sie zajmuje takim tematem: usuwanie szumow z obrazow cyfrowych.

Szukam opisu metod matematycznych i ew. wzorcowych algorytmow.
Moze ma ktos cos ciekawego?

Zaczął bym od podstaw, czyli biblii cyfrowego przetwarzania obrazów, czyli ,,Digital Image Processing'' C. Gonzalez. Różne są wydania, z różnymi współautorami, ja mam papierowe drugie z Addison Wesley, 1987 (1). Z tego wydawnictwa widziałem w pdf, pod tym samym tytułem, innego autora wydanie III (2), ale to zupełnie inna książka. Również w pdf widziałem wyd II ,,Digital Image Processing'', Gonzaleza i innego autora z wyd Prentice Hall (2002) (3), i to wyglądało jak nowe wydanie tej co mam papierową.
To, że (1) jest z 1987, to wcale nie znaczy, że to staroć. Algorytmy naprawdę się tak szybko nie zmieniają, a już na pewno nie podstawy. Tylko komputery szybciej liczą i niektórzy dopiero na tyle te algorytmy zrozumieli, że umieli to przełożyć na wydajny kod (-:
W każdym razie w (1) i (3) jest duży rozdział (w obu 5) ,,Image Restoration'' i tam bardzo dużo o szumie i jego rodzajach, obróbka i usuwanie, zarówno w dziedzinie przestrzennej jak i częstotliwości.
jest też o innych zakłóceniach obrazu i ich usuwaniu, jak np rozmycie poprzez przesunięcie (-: Tak, da się z tego uzyskać ostry (no, może ostry to przesada, ale czytelny) obraz!

I usuwanie szumu najcześciej chyba na tym polega - z samych wzorców szumu, jak to robi NI dla przykładu - czyli szumu na gładkich powierzchniach - robi sobie transformaty i potem działa nimi na transformacie całego obrazu, na tym kanale gdzie tego szumu jest najwięcej ... najprawdopodobniej.

dentharg
08-03-2006, 14:13
Jeszcze znalazlem, ze polecane jest cos takiego
Digital Image Processing: Concepts, Algorithms, and Scientific Applications (http://www.amazon.com/gp/product/3540627243/103-8065905-3960647?v=glance&n=283155)

minek
08-03-2006, 16:43
Jeszcze znalazlem, ze polecane jest cos takiego
Digital Image Processing: Concepts, Algorithms, and Scientific Applications (http://www.amazon.com/gp/product/3540627243/103-8065905-3960647?v=glance&n=283155)

Również Gonzalez. Czyli prawdopodobnie to samo (-: