PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom - metadata ?



azdanowski
22-09-2013, 16:42
Witam,

W Camera Raw, po obróbce do każdego pliku raw (cr2) tworzył się plik zawierający informacje o obróbce (xmp). Dzięki temu mogłem łatwo:
a) zarchiwizować pliki raw wraz z "obróbką"
b) przesłać komuś plik cr2 wraz z zastosowanymi ustawieniami (załączając po prostu xmp).

Podpowiedzcie proszę jak ten temat wygląda w Lightroomie? Gdzie mam szukać pliku z informacjami o obróbce dla konkretnego RAW?
Czy wszystkie informacje zawarte są w pliku Lightroom 4 Catalog.lrcat?

Jeśli tak, to w jaki sposób w przypadku Lightrooma należy procesować punkty a i b, o których powyżej?

Z góry dzięki za pomoc.

strideer
22-09-2013, 17:32
W module Library zaznaczasz interesujące zdjęcia i wciskasz Ctrl+S - to zapisuje pliki XMP w folderach z plikami CR2 (lub bezpośrednio w plikach DNG/TIFF/JPEG).
W preferencjach katalogu (nie w preferencjach programu!) możesz ustawić automatyczne zapisywanie XMP po wprowadzeniu zmian w zdjęciach, pamiętaj jednak, że to będzie nieco spowalniać program.
Możesz również wyeksportować interesujące pliki jako Original lub DNG - to również zapisze je z danymi XMP.

azdanowski
22-09-2013, 17:43
Wielkie dzięki. To rzeczywiście rozwiązuje nieco problem.

Pytanie dodatkowe:

czy jeśli z "Library" usunąłem folder (remove) z obrobionymi rawami, to czy bezpowrotnie usunąłem też informacje o obróbce? Po ponownym zaimportowaniu poszczególnych plików, LR nie pokazuje, moich ustawień.

strideer
22-09-2013, 17:50
Tak jeśli metadane XMP nie zostały zapisane. Nie jeśli zostały :-)

azdanowski
03-10-2013, 23:14
Strideer, jeszcze jedno zatem.
A jeśli pod obecny plik "ligrtroom 4 catalog lrcat" podstawie plik z backupu to wowczas odzyskam te informacje? Czy ten plik odpowiedzialny jest za to co wyświetlane jest w panelu "folders"?