PDA

Zobacz pełną wersję : Skanowanie "średniaka" do Jpeg



Wielebny
07-09-2013, 10:49
Muszę zeskanować kila zdjęć średnioformatowych i wszędzie gdzie bym się nie pytał w punktach foto to oferowana jest usługa skanu do JPG a nie Tiff.
W punkcie Kodaka polecono mi skan do JPG który mogę sobie w domku sam później zapisać jako TIFF na swoim komputerku, dzięki czemu swobodna obróbka nie dokona degradacji jakości obrazka (a na tym mi zależy).

Pytanie do doświadczonych czy ma to faktycznie sens?

florek41
07-09-2013, 13:51
Nie widzę większego sensu. JPG traci na jakości przy zapisie, w momencie kiedy algorytmy kompresują plik.
Być może warto poszukać kogoś kto ma w domu skaner, który łyknie średni format i zeskanuje dla Ciebie tak, jak chcesz.
Mam epsona v600, więc może będę mógł pomóc. Skąd jesteś ?

Jester
07-09-2013, 15:13
Poszukaj na Allegro skanowania na bębnie, na pewno dostaniesz skany:
1. lepszej jakości, niż z punktu foto
2. w takim formacie, w jakim sobie zażyczysz
3. będziesz mógł się*potargować i - być może - czegoś nauczyć... ;)

J

San
07-09-2013, 17:00
wszędzie gdzie bym się nie pytał w punktach foto to oferowana jest usługa skanu do JPG a nie Tiff

Pierwsza opcja - znajdź w swojej miejscowości zakład fotograficzny, który oferuje takie usługi. Może jestem zbyt dużym optymistą, ale chyba w każdym większym miasteczku ktoś taki funkcjonuje )

Druga opcja - załatw to wysyłkowo np. tutaj -> Slajdownia - Skanowanie slajdów - negatywów i średniego formatu (http://www.slajdownia.pl/). Skany z nikona ls-9000, zatem lepszej jakości niż z płaskiego skanera. Albo inne miejsce, wujek google na pewno podpowie.

Trzecia opcja - jeśli skanów jest bardzo dużo, albo zamierzasz robić zdjęcia analogiem a zatem będzie ich przybywało z czasem - warto rozważyć zakup skanera i robić to samemu. Wtedy sam zdecydujesz o jakości. Wadą jest czas, jaki trzeba temu poświęcić.

Czwarta opcja - digitalizuj za pomocą cyfrowej lustrzanki i pierścieni makro. Nie wydasz na skaner - to zaleta. Wada - nieskończenie wiele cierpliwości i jeszcze więcej czasu ze względu na upierdliwość procesu.

Piąta opcja - wspomniany wyżej skaner bębnowy - moim zdaniem powinna być brana pod uwagę, jeśli klatki, które chcesz zeskanować stanowią kamień milowy w fotografii i chcesz je mieć w najlepszej, możliwej cyfrowej jakości. Albo są zleceniem zarobkowym - ale wtedy nie rozpocząłbyś tego tematu.

San

Wielebny
07-09-2013, 17:01
Panowie Bardzo dziękuje za informacje które są mega pomoce.

Jestem z Bydgoszczy więc nie jest to blisko :)

Aparat średnioformatowy to Zeiss Ikon Nettar 512/2 więc nic wielkiego i wyszukanego a na Mamiya mnie nie stać (do tego jestem za cienkim fotografem). Ale może przyszłościowo warto by było zakupić skaner bo chyba i tak wyjdzie taniej niż Digital Back do średniaka.

jacek_73
07-09-2013, 17:10
Jestem z Bydgoszczy...

Foto-panorama, ul.Pomorska 5.

Wielebny
07-09-2013, 17:17
Dziękuje Jacek_73