PDA

Zobacz pełną wersję : Zarządzanie barwą, Monitor, Kalibracja, ColorChecker i 2 różne body...



cross84
04-09-2013, 13:27
Witam serdecznie...

Chciałbym prosić Was o pomoc w odpowiednim ustawieniu wszystkich komponentów by ujednolicić workflow... Mam z tym jednak problem gdyż przyzwyczajony byłem do innych ustawień i teraz to co ustawia mi kalibrator wydaje mi sie nienaturalnie cieplejsze... biel jakby nie była bielą... ;) a do tego jasność proponowana przez kalibrator ustawia na 38% jasnosci w skali ekranu gdzie zawsze byłem przyzwyczajony do okolo 65 do 80% i przez to ciezko mi okreslic czy zdjęcie musi dostać wiecej czy mnie EV... oczywiście posługuję się histogramem ale czasem percepcyjnie też coś poprawiam... no ale do rzeczy na konkretach...

Korzystam z 2 rożnych body innego systemu, do tego ColorChecker Passport, Lightroom 5.2 RC z wtyczką do CCP, Monitora Eizo FS2333 + kalibrator Eizo EasyPix 2 z najnowszym oprogramowaniem + Windows 8...

Problemy:

1. jak ustawić lightrooma by po imporcie rawów mieć niezależnie od body (zblizone) takie same kolory i odcienie? (zakładajac iż zdjecia w folderze z którego importuje pliki są wymieszane i importuję je wszystkie na raz...). Chyba że jest na to jakaś inna technika o której jeszcze nie doczytałem... Wiem że LR ma możliwość ustawianie wstepnych suwaków dla aparatu o konkretnym numerze seryjnym lub iso... co do numeru to rozumiem a po co iso? chodzi np. o odszumianie, ostrzenie już przy imporcie? Ale jak to wszystko razem połaczyć?

2. Zdjęcia publikuje w internecie, oddaje "klientom" cyfrowo i wywołuję od czasu do czasu... Jak skalibrować ekran pod wyświetlanie zdjęcia? naczytałem się o kelwinach i wyświetlaniu ( na stronach polskich i angielskich) ale mam mętlik gdyż wydaje mi sie iż kolory które są wyświetlane na ekranie są za ciepłe... ekran ustawić na 5500, 6000 czy 6500K? wiem ze do druku powinno być inaczej a "w internet" inaczej... ale jak wy sobie z tym radzicie? Napisałemteż do labu z prośbą o informacje z jakiego papieru korzystają i jaki ma on punkt bieli / stopni kelwina... ale czekam na odpowiedź jeszcze.

3. czy fotografując CCP do pózniejszej kalibracji ustawiać kalibrator zawsze w przeciwnym kierunku do światła, z tym światłem czy pod kątem? np. w słoneczny dzień... ?

4. jak ustawić monitor jeśli chodzi o jasność? jak ustawić jesli chodzi o inne parametry pod obróbkę foto... temperatura, jasność, gamma, itd

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i chec pomocy i podyskutowania.