PDA

Zobacz pełną wersję : Epson L800 profile ICC



adamx25
18-08-2013, 22:53
Od pewnego czasu mam L800 i dotychczas drukowałem na papierach ilforda i fomei. Profile do L800 sa dostepne na stronach producentów a wydruki z ich wykorzystaniem są na tyle dobre, że chciałbym potestować jakieś inne papiery. Niestety inni producenci nie zawracają sobie głowy tą budżetowa drukarką. Czy ktoś zechciałby udostepnić profile ICC na l800 do papierów innych firm? Chodzi mi głównie o własnoręcznie ukręcone bo chyba firmowych to za dużo nie ma :-(( a może ktos gdzieś wyszperał?). Najbardziej by mi zależało na jakimś grubym papierze fineart o wyraźnej strukturze jakby papier akwarelowy.
Generalnie fajnie by było zrobic taki zbiór profili. Jakby pare osób wrzuciło co ma to może by się przydatna baza zrobiła. Pewnie nie zawsze sie to sprawdzi, ale lepsze to niż nic.
Na razie nie moge sobie pozwolić na kupno kalibratora do drukarki :-(

ILFORD Polska
19-08-2013, 10:49
Jeśli chodzi o papiery ILFORD to na stronie producenta (http://www.ilford.com/en/support/printer-profiles/) dla drukarki Epson L800 dostępne są darmowe profile do pięciu podłoży typu Fine Art - trzech 100% bawełnianych papierów artystycznych ILFORD GALERIE Prestige Gold Cotton Smooth 330gsm, Gold Cotton Textured 330gsm i Smooth Fine Art 190gsm oraz dwóch dwustronnych papierów na bazie alfa-celulozy: Fine Art Smooth 220gsm i Fine Art Textured 220gsm.

Bukovsky
30-08-2013, 16:45
Witam,
tez posiadam L800 również drukowałem na papierze Ilforda galerie premium gloss, lustre jak i na fomei pro gloss, lustre. I mam do kolegi pytanie czy zauważasz jakieś różnice w wydruku?? Drukuję zdjęcia ze ściągniętymi profilami zarówno do papieru Ilforda jak i Fomei z PS CS 6 i moje małe spostrzeżenia. Druk na papierze Ilforda w porównaniu z drukiem na Fomei jest naprawdę kiepski:( Na Ilfordzie kolory szybko blakną a czernie nie są czarne?! Druk na Fomei jest niemal identyczny do tego jaki otrzymałem kiedyś od znajomego który drukował na Kodaku Endura na labie!!!
Dodam że druk zdjęć przez dołączony do drukarki program w przypadku Ilforda jest też niezbyt dobry a przy Fomei podobny do tego z PS. Nie wiem o co chodzi :) Co do Twojego pytania o papiery to możesz jeszcze spróbować na Harman by Hahnemuhle tyle że nie mają profili do L800 ale możesz sobie kupić zestaw testowy 7 różnych papierów po dwie sztuki(w tym Canvas)w sumie 14 kartek rozmiaru A4. Mam ten zestaw ale jeszcze nie próbowałem druku, ale patrząc na fakturę może być naprawdę nieźle, szczególnie ciekawi mnie canvas :)
Pozdrawiam

Nefron
31-08-2013, 13:45
Wydrukowałem już sporo zdjęć na Epson L800. Wykorzystywałem papiery Ilforda, fomei Epson oraz zestaw testowy Harman by Hahnemuhle . Najgorsze odwzorowanie kolorów miałem na papierach fomei. Na ilfordach wydruki bardzo dobre. Zestaw Harman by Hahnemuhle drukowałem z profili do papierów Epsona super odwzorowania. Wydruki na fomei, ilfordzi i Harman by Hahnemuhle wykonywałem z Lr i PS E ( przed wydrukiem musiałem rozjaśnić o ok. 10%). Wydruki na papierach Epson robię z dołączonego do drukarki programu. Aktualnie testuję papier , który zakupiłem w mijającym tygodniu w Lidlu ( z ciekawości ponieważ 1 str. A4 280 g kosztuje 52 gr ). Najlepsze odwzorowanie ma przy wydruku z proilu dla ilforda GALERIE Premium Lustre 270g. Ciekawy jestem jaka będzie trwałość wydruków. Z papierów Epsona najlepszy w mojej opinii jest Ultra Glossy Photo Paper 300g, kolejnie Premium Glossy Photo Paper 255g, Glossy Photo Paper 225g/m, a papieru EPSON Photo Paper 194g nie warto kupować.
Niestety inni producenci papierów np. canon nie zamieszczają profili ( obawa przed konkurencyjnym produktem?).

Moja opinia jest oczywiści moją subiektywna oceną. Jestem amatorem.

Bukovsky
03-09-2013, 11:22
Korzystając z zestawu testowego Harman by Hahnemuhle drukowałeś może na canvas? jestem ciekawy jak to wygląda jeśli tak daj znać jakich profili użyłeś do tego konkretnego wydruku. Kurde a co do papieru ilforda strasznie szybko farba blaknie a czernie stają się szare, nie wiem co może być przyczyną profile używam zgodnie z instrukcją, dziwi mnie tym bardziej ta sprawa iż w przypadku wydruku na fomei działam według instrukcji dołączonej do profili i wydruk jest rewelacyjny.

Juriko
03-09-2013, 12:54
... Kurde a co do papieru ilforda strasznie szybko farba blaknie a czernie stają się szare, nie wiem co może być przyczyną profile używam zgodnie z instrukcją, ....
Jaki to konkretnie papier Ci tak blaknie i jak go przechowujesz, w albumie, w ramce, z szybą, bez szyby? Blaknie czyli ogólnie robi się jaśniejszy, czy też zmienia odcień kolorów?

ps. szok. udało się skasować powieloną treść

Bukovsky
04-09-2013, 12:02
o papierach które używałem piszę w poprzednim poście :D a co do blaknięcia chodzi o moment zaraz po wydruku do jakiś 10 minut po nim, kolory tracą głównie nasycenie a jak pisałem wcześniej czerń idzie w szarość. Dodam że tusze mam oryginalne a jak pisałem wcześniej przy papierze fomei nic takiego nie ma miejsca.

adamx25
22-09-2013, 15:29
Z moich doświadczeń winika to samo co pisze Bukovsky. Wolę wydruki na Fomei niż na Ilford ( zaraz spadnie na mnie grad krytyki :-))). Kolory sa idealne natomiast na Ilfordzie są wyblakłe, szczególnie czernie. A już myslałem, że jestem odosobnieony w tej opinii.

adamx25
11-10-2013, 20:35
A próbował ktoś drukować L800 na papierach Harman by Hahnemuhle przy uzyciu profilu np do Epson Styllus foto 1400? Teoretycznie takie same tusze.

szym
12-10-2013, 14:34
A próbował ktoś drukować L800 na papierach Harman by Hahnemuhle przy uzyciu profilu np do Epson Styllus foto 1400? Teoretycznie takie same tusze.

Tusze są inne, więc bez profilowania może wyjść różnie. Ale jakby porządnie oprofilować... Papiery HbyH w połączeniu z barwnikami L800 mogą dać ciekawe efekty - przyjemne powierzchnie i nasycone kolorki :).

adamx25
15-10-2013, 09:44
Jeśli chodzi o papiery ILFORD to na stronie producenta (http://www.ilford.com/en/support/printer-profiles/) dla drukarki Epson L800 dostępne są darmowe profile do pięciu podłoży typu Fine Art - trzech 100% bawełnianych papierów artystycznych ILFORD GALERIE Prestige Gold Cotton Smooth 330gsm, Gold Cotton Textured 330gsm i Smooth Fine Art 190gsm oraz dwóch dwustronnych papierów na bazie alfa-celulozy: Fine Art Smooth 220gsm i Fine Art Textured 220gsm.

Mam pytanie w związku z tym postem. We wszystkich opisach papieru serii Prestige Gold Cotton 330 gsm jest napisane, że jest przeznaczony do druku tuszami pigmentowymi. Tymczasem Ilford daje też profil do drukarki barwnikowej. Znaczy to , że można drukować na tym papierze barwnikiem tylko ... no własnie.. co? Niska trwałość?

ILFORD Polska
17-10-2013, 22:57
Mam pytanie w związku z tym postem. We wszystkich opisach papieru serii Prestige Gold Cotton 330 gsm jest napisane, że jest przeznaczony do druku tuszami pigmentowymi. Tymczasem Ilford daje też profil do drukarki barwnikowej. Znaczy to , że można drukować na tym papierze barwnikiem tylko ... no własnie.. co? Niska trwałość?

Zgodnie z informacją jaką uzyskaliśmy od specjalistów ILFORD, papiery GALERIE Prestige Gold Cotton Smooth 330gsm i Gold Cotton Textured 330gsm są kompatybilne z tuszami barwnikowymi, przy użyciu których umożliwiają tworzenie wydruków o trwałości, jaką gwarantują konkretne tusze barwnikowe. Obecność profili ICC na stronie producenta jest swego rodzaju potwierdzeniem tych informacji.

szym
29-10-2013, 13:32
Na stronie medikonu właśnie pojawiły się nowe profile ICC dla drukarki Epson L800 i sześciu papierów Fomei: Profile ICC dla drukarki EPSON L800 (http://www.druk.medikon.pl/pl/katalog/Profile-ICC-dla-drukarki-EPSON-L800)
Wydruki robione z tymi profilami, zaraz po wydrukowaniu wyglądają źle, właściwych kolorów nabierają po kilku dniach stabilizacji / leżenia na biurku lub w szufladzie. Jak już się ustabilizuje - widać różnicę w porównaniu z wydrukami z poprzednich profili - jest zdecydowanie lepiej (oczywiści w ramach możliwości L800 ;)). Szczególnie korzystnie wypada kolorystyka (i przede wszystkim neutralność) wydruków na matowym Fomei Premium Matt. Kto ma L800 i te papiery może pobierać i drukować.

mini21
21-07-2016, 19:19
Witam.
Odkopię trochę wątek...

Jakieś 2 tygodnie temu stałem się posiadaczem L850.
Zastanawiam się czy drukuje ona identycznie jak L800...
W zasadzie jest to to samo tylko bez skanera, ale może pozmieniało się coś w sterownikach...
Czy miał ktoś z Was możliwość przetestowania?

Druga sprawa - jaka jest Waszym zdaniem powtarzalność atramentu Epsona?
Czy jedna partia może jakoś bardzo odbiegać od drugiej?
Pytam, gdyż zastanawiam się nad profilem ICC, który bym zlecił i tak myślę, czy konieczne jest powtarzanie go za każdym razem gdy zmieniam tusz czy też Epson jest dość "stabilny".

Można by np zrobić jakieś grupowe zamówienie - tzn. kilka osób które używa powiedzmy papieru Ilforda, Tecco itp robi zrzute na profil, jakiś ekspert robi go a potem rozsyłam go do tych osób... - pytanie tylko czy to przejdzie.
Co o tym myślicie?

Tom01
23-07-2016, 01:42
Tego typu drukarki nie ma sensu profilować. Wyda Pan kasę a efekt i tak będzie słaby. Ma za mało atramentów i na dobitkę występują bardzo silne defekty metameryczne. Np fotografii cz-b lepiej na niej nie drukować.

mini21
23-07-2016, 02:52
No to mnie Pan teraz totalnie dobił...
Kupiłem ją mając nadzieję na przynajmniej dobrej jakości wydruk, zgodny z tym co mam na monitorze, a okazuje się że to niewykonalne.

Czuję się jakbym dostał w twarz :p
Znów błędna decyzja z mojej strony...

O wędrując bw to wiem, nie sądziłem jednak że tyczy się to też koloru...

Szczerze mówiąc po tym co napisałeś, mam ochotę ją zwrócić do sklepu... (tylko nie wiem czy przyjmą sprzęt z wlanyn już tuszem) :(

michalab
23-07-2016, 14:21
No to mnie Pan teraz totalnie dobił...
Kupiłem ją mając nadzieję na przynajmniej dobrej jakości wydruk, zgodny z tym co mam na monitorze, a okazuje się że to niewykonalne.

Czuję się jakbym dostał w twarz :p
Znów błędna decyzja z mojej strony...

O wędrując bw to wiem, nie sądziłem jednak że tyczy się to też koloru...

Szczerze mówiąc po tym co napisałeś, mam ochotę ją zwrócić do sklepu... (tylko nie wiem czy przyjmą sprzęt z wlanyn już tuszem) :(
Spokojnie inaczej na to patrzą specjaliści od kolorów, a inaczej zwykli ludzie. Oprofiluj sobie jeden papier zrób wydruki i sam oceń czy jakość Cię zadowala. Wielu zadowala, może Ciebie też będzie.

mini21
23-07-2016, 15:50
michalab dzięki za pocieszenie ;)
Ja mam trochę pedantyczny charakter jeśli chodzi o te kwestie, niestety, zasobność portfela nie pozwala na jego zaspokojenie.

Na czytałem się sporo przed kupnem tego urządzenia i w zasadzie raczej wyrażano się pozytywnie.

Mam monitor który coś tam potrafi pokazać (Eizo S2243 - oczywiście skalibrowany) dlatego miałem nadzieję że w końcu osiągnę zadowalający wynik, a tu mnie Pan Tomasz trochę sprowadził na ziemię...

Wiem że BW na tym jakiś zafarb będzie miało (choć gdzieś słyszałem o aplikacji która zmusza drukarkę do używania tylko czarnego tuszu... choć nie wiem jakby to wyglądało) to i tak się bardzo zdziwiłem, gdy wczoraj wydrukowałem dla testu czarno biały obrazek na zwykłym papierze ksero - i o dziwo zafarbu nie ma...

Teraz już mam lekki mętlik czy zostawić czy oddać, ale na 99% już mi jej nie przyjmą bo tusz wlany.

W kwestii profilu to właśnie nad tym myślę...
Szkoda że nie da się kupić jakiś próbek - kilku sztuk danego papieru dla testu, bo chętnie bym sprawdził kilka papierów Ilford, Fomei czy tej firmy na H której nazwy nigdy nie mogę zapamiętać.

mini21
23-07-2016, 19:28
Zrobiłem mały test - wydrukowałem "wzornik" bodajże Kodaka na Epson Glossy (tylko takim starym, którego już w sprzedaży nie ma).
Ogólnie pokrycie kolorów oceniłbym na 80-85% - trochę wydruk wpada w niebieski...

unesco
29-07-2016, 17:51
Tego typu drukarki nie ma sensu profilować. Wyda Pan kasę a efekt i tak będzie słaby. Ma za mało atramentów i na dobitkę występują bardzo silne defekty metameryczne. Np fotografii cz-b lepiej na niej nie drukować.

Nie no, bez przesady, to że nie jest to fotoploter pigmentowy z kilkunastoma tuszami nie oznacza, że nie należy jej profilować!
Ja do tej pory mam wydrukie z DeskJecta HP który miał 3+1 tuszy 15 lat temu i wydruki są bardzo dobre.

Używam od wielu lat barwnikowych drukarek Epsona (obok pigmentowej serii Pro) i dobre profile to podstawa. Są nawet ludzie i są to profesjonaliści, którzy drukują fotografie czarno białe z uzyciem barwnikowych tuszy Epsona (fakt że tylko czarnego, ew. dobarwianego). Prawdą natomiast jest, że standardowo cz-b wychodzą kiepskawo. Nieprawdą jest, że kolorowe wychodzą źle. Nie ma za mało atramentów, kolorowych dokładnie tyle samo co np. SC-P800. Wadą drukarek barwnikowych (przynajmniej Epsona), jest słabe zachowanie kolorów w cieniach, może poza oryginalną Clarią.

Ja używałem atramentów z L800 do barwnikowej 1400 i powiem, że gamut jest całkiem spory (szerszy na tej drukarce niż InkThriftCL od Jon'a Cone'a). Oczywiście trudno porónywać je do L800 bo w niej jest inny algorytm screening'u, dostosowany do tych atramentów.

Profile jak się robi powinno się wykorzystywać co najmnie 2x więcej pól niż przy pigmentówkach, zwłaszcza przy L800, bo jest bardzo nieliniowa, ale ja mam nawet jeden z tylko 1000 pól pomiarowych i działą całkiem przyjemnie, nie mówiąc już o profilu zrobionym przez Color Munkiego który w większości zastosowań jes ok (50+50 pól), i profile robione Argylem z 1500 polami.

Tusz do L800 ma jedną wadę, jest kiepski jeśli chodzi o trwałość. Niemniej jednak, jak na początek jest to całkiem przyjemne rozwiązanie - zdecydowanie z innymi papierami niż zawarte w sterowniku Epsona trzeba ją profilować.

--- Kolejny post ---



W kwestii profilu to właśnie nad tym myślę...
Szkoda że nie da się kupić jakiś próbek - kilku sztuk danego papieru dla testu, bo chętnie bym sprawdził kilka papierów Ilford, Fomei czy tej firmy na H której nazwy nigdy nie mogę zapamiętać.

Oczywiście, że się da, praktycznie dla wszystkich tych papierów jakie wymieniłeś i dla wielu innych. Zazwyczaj są sprzedawane, czasami udostępniane Sample Packi zawierające po 2 szt z każdego rodzaju, to co prawda za mało żeby popróbowąć, ale kto broni kupicz 2 paczki :-).
Medikon ma całe Fomei praktycznie oprofilowane pod L800. Nie jest to co prawda profil dedykowany pod konkretny egz., a te mogą się różnić między sobą, ale to dobry punkt startowy. Tetenal też ma L800, i generalnie robi dobre profile. Jest co testować :-)

mini21
29-07-2016, 18:31
unesco - dziękuję za odp.
Właśnie szukałem takich sample packów i znalazłem w zasadzie tylko Foemi.
Chciałem przetestować jeszcze papiery Tecco, ale tu już sampli nie znalazłem.

Obecnie drukuję na Epson Premium Glossy i profilach "wbudowanych" - jest w sumie ok, trochę tylko biel wpada w niebieski, ale to może być jeszcze wina kalibracji monitora (mam Eizo S2243 którego kaliborwałem jakieś 2 tygodnie temu, ale może coś zrobiłem nie tak).

Tak z ciekawości zapytam - Pan się tym zajmuje jak się domyślam jakoś zawodowo?

unesco
29-07-2016, 23:00
unesco - dziękuję za odp.
Właśnie szukałem takich sample packów i znalazłem w zasadzie tylko Foemi.
Chciałem przetestować jeszcze papiery Tecco, ale tu już sampli nie znalazłem.

Obecnie drukuję na Epson Premium Glossy i profilach "wbudowanych" - jest w sumie ok, trochę tylko biel wpada w niebieski, ale to może być jeszcze wina kalibracji monitora (mam Eizo S2243 którego kaliborwałem jakieś 2 tygodnie temu, ale może coś zrobiłem nie tak).

Tak z ciekawości zapytam - Pan się tym zajmuje jak się domyślam jakoś zawodowo?

to do przeszukania są (sample widnieją jak byk, poza Tetenalem):
Centrum Papieru - głównie Tecco (rozne sampel packi), Harman, troche HM, Epson
Centrum Druku - Tetenal, Epson
Medikon - Fomei, Sihl, Harman
Falter - HM, Ilford, Solution (tu najlepiej kontaktować się bezp z handlowcem, nie przez www).
uwaga - to wciąga! ;-)

Chyba właśnie tylko Fomei nie ma Sample Packów, ale można poprosić żeby podesłali po kilka arkuszy z 3-4 wybranych papierów. Pozostałe na stronach tych firm można oficjalnie zamówić.
PGPP Epsona to całkiem niezły papier. W niebieski wpada?! To jest jeden z cieplejszych glossy na rynku, inne mają tony wybielaczy, świecących radioaktywnie. Bardzo fajny papier ma Tecco PPG250, satyna lekko ocieplona, na 3880 wychodzi miodzio. na MVA forum robilem lekkie podsumowanie papierologii...
Do czarno-białego, niezrównany jest Harman Gloss Baryta Warmtone, najlepiej drukowany przez Quad Tone Rip'a, ale tu dużo zabawy jest z krzywymi.

z ciekawoaści - oczywiście ze nie zawodowo, hobby, jako odskocznia od obłędu codzienności...
proszę pytać, jak bede wiedział, pomogę, ale rozumów wszystkich nie pozjadałem...

ATBFLASH
30-07-2016, 21:26
Spróbuj na papierze EMTEC PRO ***** 240gr w szczególności 13x18 i weź profil Epson Premium Glossy. Drukuję na takim fotki takie dla znajomych/rodziny i przyznam że jakoś nie było zastrzeżeń :P ale na użytek szerszy jednak korzystam z zakładu foto:)

mini21
13-08-2016, 07:47
A z innej beczki - miał ktoś porównanie papierów Tecco i Fomei?
Nie wiem, na który się zdecydować (potrzebuje jakiś mały zestaw 10x15 i A4) i waham się między tymi dwoma + sample pack (ale pewnie kupię i jeden i drugi prędzej czy później).

unesco
16-08-2016, 22:05
a jakiego rodzaju papier potrzebujesz? i któe chciałbyś porównać.
praktycznie nie ma różnicy, niektóre papiery to te same modele tylko przepakowane, tyle ze Tecco ma duzo szersza ofertę, Fomei to rebrandowane papiery innych firm, ale też dobre.
Testowałemm prawie wszystkie jednej i drugiej firmy.

mini21
16-08-2016, 22:35
a jakiego rodzaju papier potrzebujesz? i któe chciałbyś porównać.
praktycznie nie ma różnicy, niektóre papiery to te same modele tylko przepakowane, tyle ze Tecco ma duzo szersza ofertę, Fomei to rebrandowane papiery innych firm, ale też dobre.
Testowałemm prawie wszystkie jednej i drugiej firmy.

Dziękuję za odp.

Planowałem zakupić starter pack'i od Tecco i Fomei, ale to 50-60 zł za arkusze, więc wolałbym już nie kombinować i zdecydować się na jedną firmę.

Za Fomei przemawia natomiast baza profili .icc, czyli jest szansa, że odejdzie konieczność jego robienia, stąd dylemat.

mini21
16-08-2016, 23:21
Co do rodzajów papierów - na pewno jakiś błysk, bo to taka "podstawa" (choć to w sumie mam - Epson Premium Glossy).
Chciałbym też spróbować czegoś przeznaczonego do zdjęć BW, choć obawiam się, że okaże się to nietrafionym wyborem ze względu na zafarb jaki daje Epson.

Ogólnie - trudny wybór, pewnie fajnie by było wypróbować wszystkie.. Szkoda tylko tych profili icc.

szym
18-08-2016, 08:50
Opiekuję się papierami Fomei w Medikonie. Napisz do mnie na druk [at] medikon.pl. Pomogę :).

unesco
18-08-2016, 09:22
Co do rodzajów papierów - na pewno jakiś błysk, bo to taka "podstawa" (choć to w sumie mam - Epson Premium Glossy).
Chciałbym też spróbować czegoś przeznaczonego do zdjęć BW, choć obawiam się, że okaże się to nietrafionym wyborem ze względu na zafarb jaki daje Epson.

Ogólnie - trudny wybór, pewnie fajnie by było wypróbować wszystkie.. Szkoda tylko tych profili icc.

Co wybierzesz z tych dwóch producentów, bedzie dobrze.

Epson PGPP to bardzo dobry papier i nie jest tak wciekle biały z wybielaczem jak większość papierów glossy/pearl. Podobny ładny ma Fomei Collection Gloss 265 i Velvet 265. Seria Jet jest już radioaktywnie biała: 300 są dość drogie (ale porządne), 205 moim zdaniem za cienkie, optymalny jest 265. Ja na barwniku Epsona lubię też Portrait Matt Warmtone, właśnie do cz.b. zdjęć, mimo zafarbów.

Jeśli dla Ciebie 50-60 zł za próbnik jest problemem, to może spróbuj w ogóle tańszych papierów, porównywalnych jakościowo, np. Tetenala (też radioaktywne). Dostępne w arkuszach małych na próbe (10x15 i 13x18) jak i do formatu A2. Ja używam Glossy 270, Satin 270 i Pearl 310 (tego najwięcej), nie polecam cienkiego Glossy 200. Tetenal ma bardzo dobre profile fabryczne: TETENAL ICC (http://www.tetenal.com/icc/Desktop_Printer/Epson/Format_Sheet/Epson_L800_L810_L850/) (Tecco słabe i chyba tylko do pigmentów).

Tecco z kolei robi papiery dla wielu innych firm, m.in. dla Epsona i Canona. Również wiele papierów Ilforda to Tecco. Jak pisałem wcześniej, ja bardzo lubię lekko ciepły PPG250 - tani jak na Tecco.

Co do cz.b. fotografii, to jak wiesz, nie poszalejesz i do barytów L800 się nie nadaje.

robson999
18-08-2016, 11:00
Ja też od niedawna posiadam Epsona L850. Po wielu niepochlebnych opiniach odnośnie profilowania drukarki, zrezygnowałem.
Aktualnie bawię się, testując różne rodzaje papierów. Posiadam:
Epson Ultra Glossy 300G 13x18
Epson Premium Glossy 255G 10x15
Epson Premium Glossy 255G A4
FomeiJet Pro 265 Gloss 13x18
Tetenal Spectrajet Photo Slik 290 13x18
Tecco SAM200 Smooth Artist Matt A4

O Epson Ultra Glossy 300G, nie ma co się rozpisywać. Drukuję na nim nawet zdjęcia ślubne dla klientów.

Na wszystkich papierach (za wyjątkiem Fomei) drukuję z zastosowaniem profili Epsona. Muszę teraz wypróbować profil Tetenal Spectrajet Photo Slik 290 (dzięki unesco),a le już na profilu Epsona, druk jest fantastyczny.
Nie rozumiem o co chodzi z tą radioaktywną bielą.
I tak przy okazji. W jaki sposób i czy w ogóle mogę wykorzystać na L850, papier Tecco SAM200 Smooth Artist Matt A4. Otrzymałem go w prezencie, ale po pierwszych wydrukach jakoś szału nie ma.

mini21
18-08-2016, 11:23
unesco - dziękuję za zobrazowanie sytuacji.

Najchętniej kupiłbym oba startery, ale w mojej sytuacji to będzie dość trudne...
Te 60 zł to 10% tego co dostaję miesięcznie (ZUS jest bardzo szczodry jeśli chodzi o dawanie hihihi), a po opłaceniu zostaje mi z tego niespełna połowa, więc poszaleć za bardzo nie mogę.
Niestety, mam takie pedantyczne podejście (powtarzam to często, ale tak mnie "wychowali" w szkole - studium fototech.) i lubię "widzieć" jakość - niestety, jakość idzie w parze z ceną... i zaczynają się schody.

O Tentalu w ogóle nie myślałem.
Szczerze - to nawet nie wiedziałem, że robi papiery do druku atramentowego (firmę znam z produkcji wywoływaczy, gdyż takich używaliśmy na uczelni).
Zaraz zobaczę jak cenowo wychodzi względem np.: Fomei i Tecco.

Jeśli chodzi o papier Glossy, to chyba zostanę przy Epsonie.
Mam jeszcze z jedno opakowanie Premium Glossy i jedno opakowanie (bardzo stare) Glossy (tej serii już nie ma w sprzedaży).
Trochę mnie denerwuje, bo widzę, że na profilu "fabrycznym" Premium Glossy wchodzi lekko w niebieski (chyba że coś pomieszałem przy kalibracji monitora, ale trochę to ciężko sprawdzić).

Ogólnie to chciałbym się trochę "pobawić" drukowaniem, znaleźć jakiś papier dla siebie.
Na pewno chciałbym spróbować papierów "fakturowanych" typu perl, satin itp.
Następnie wybrać jakieś jedno - dwa podłoża i sukcesywnie, miesiąc po miesiącu profilować je.

--- Kolejny post ---


Ja też od niedawna posiadam Epsona L850. Po wielu niepochlebnych opiniach odnośnie profilowania drukarki, zrezygnowałem.
Aktualnie bawię się, testując różne rodzaje papierów. Posiadam:
Epson Ultra Glossy 300G 13x18
Epson Premium Glossy 255G 10x15
Epson Premium Glossy 255G A4
FomeiJet Pro 265 Gloss 13x18
Tetenal Spectrajet Photo Slik 290 13x18
Tecco SAM200 Smooth Artist Matt A4

O Epson Ultra Glossy 300G, nie ma co się rozpisywać. Drukuję na nim nawet zdjęcia ślubne dla klientów.

Na wszystkich papierach (za wyjątkiem Fomei) drukuję z zastosowaniem profili Epsona. Muszę teraz wypróbować profil Tetenal Spectrajet Photo Slik 290 (dzięki unesco),a le już na profilu Epsona, druk jest fantastyczny.
Nie rozumiem o co chodzi z tą radioaktywną bielą.
I tak przy okazji. W jaki sposób i czy w ogóle mogę wykorzystać na L850, papier Tecco SAM200 Smooth Artist Matt A4. Otrzymałem go w prezencie, ale po pierwszych wydrukach jakoś szału nie ma.

Akurat jak pisałem swój post, napisałeś swój i nie odniosłem się do niego...
Widzę, że masz spore "doświadczenie".

Czemu odpuściłeś profilowanie?
Aż tak źle?
Ja planuje to zrobić, ale rozbieżności w cenie są tak duże, że ciężko wybrać (od 100 zł do nawet 300 zł za podłoże) - pomijam profilowanie "na odległość".

Powiedz mi - masz skalibrowany monitor?
Ciekaw jestem jak wygląda u Ciebie proofing na papierach Epsona i ich profilach.
Jak pisałem - na Premium Glossy mam lekki niebieski zafarb, ale nie wiem, czego to wina - może źle skalibrowany monitor, może wydruk jeszcze "nie doszedł"...

Którego dokładnie profilu Epsona używasz?
Gdzieś słyszałem, że Glossy jest lepszy niż Premium Glossy, ale to może mit.

Co do druku B&W zauważyłem pewną zależność (zapewne nie tylko ja) - gdy wybieram przy drukowaniu "papier zwykły" zamiast np.: Epson Premium Glossy, to drukuje bez zafarbu. Ten pojawia się dopiero gdy wybiorę profil papieru Epson Premium Glossy.

A może ktoś zna jakiegoś RIP'a kompatybilnego z L850?
Niestety, wszystkie które znalazłem tej drukarki nie obsługują.

robson999
18-08-2016, 12:00
Ciężko tutaj mówić na razie o jakimkolwiek doświadczeniu, bo sam widzisz, że to temat rzeka:)
Na razie się tylko bawię, porównuję i testuję.

Kalibrację drukarki odpuściłem, po przeczytaniu wielu wątków na jej temat, jeśli chodzi o L800 oraz L850.
Ale zrezygnowałem również z innego powodu...Otóż okazało się, że uzyskałem jakość wydruku prawie identyczną z tym co widzę na monitorze. Różnice są marginalne, pomijalne a wręcz śladowe:)
W wększości przypadków uzyskany wydruk, charakteryzuje się tylko minimalnie cieplejszą kolorystyką (naprawdę tylko dla wprawnego oka), ale mi to akurat pasuje, bo generalnie lubię zdjęcia w cieplejszej kolorystyce.

Obecnie posiadam dwa skalibrowane i oprofilowane monitory. Eizo CX241 oraz Nec EA244WMI. Miałem marzenie...skalibrowania obu do identycznych parametrów kolorystycznych. Nie udało się, choć uzyskałem bardzo zbliżoną jakość, więc i tak jestem bardzo zadowolony. Ale to też temat na inny wątek:)

Jeśli chodzi o profile papieru Epsona, to w zależności od typu stosuję oryginalne do oryginalnych papierów.
Np. papier Premium Glossy, to profil tez premium Glossy, itd...
Oczywiście w LR także zaznaczam typy papierów.

Papieru Glosy Epsona jeszcze nie używałem, więc nie wiem czy wydruk jest lepszy od tego na Premium Glossy, ale wydaje mi się że to mit.

Jeśli chodzi o wydruk B&W, to odpuściłem po kilku próbach, ale jak znajdę chwilę, to jeszcze powalczę:)

mini21
18-08-2016, 12:07
Do B&W serio spróbuj (na jakimś papierze 10x15 co by nie było szkoda) wydrukować z wybranym profilem "papier zwykły".

A powiedz mi - bo nie doczytałem chyba - gdy drukujesz np.: na papierze Tetenal Spectrajet Photo Slik 290 albo FomeiJet Pro 265 Gloss to którego profilu używasz?

robson999
18-08-2016, 12:45
Papier Tetenal Spectrajet Photo Slik 290 - profil na drukarce: EPSON L850 L810 Series Premium Semigloss, W LR, w opcji Media Type : Glossy
Papier FomeiJet Pro 265 Gloss - profil na drukarce: FomeiJet_PRO_Gloss_265_EPL800_EPG_20141030_iD.icm

Jestem bardzo zadowolony z jakości wydruków

Za chwilę będę testował jakoś papieru Tetenal Spectrajet Photo Slik 290, na profilu zalinkowanym przez unesco (już go mam w drukarce).

--- Kolejny post ---

wydruk na Tetenal Spectrajet Photo Slik 290, z profilem Tetenala, moim zdaniem idealny!
Na profilu Epsona wychodzi jakieś dziwne przebarwienie w lewej górnej części (przypmniało mi się), ale tylko na zielonym tle.

jinks
19-08-2016, 21:19
Panowie macie może jakieś starsze wydruki z tej drukarki przechowywane w albumie albo pudełku? Ciekawi mnie jak z blaknięciem.

robson999
20-08-2016, 11:23
Oj, ja tutaj nie pomogę. Drukarkę mam gdzieś od marca, a zdjęcia które wydrukowałem, to albo sprzedałem, albo rozdałem.
A nie...znalazłem zdjęcia drukowane testowo w marcu na papierze Epsona. Wszystko super. Osobiście nie chce mi się wierzyć w to, że mogą blaknąć w dłuższym okresie czasu, ale może jestem zbyt ufny:)

unesco
20-08-2016, 13:51
Oj, ja tutaj nie pomogę. Drukarkę mam gdzieś od marca, a zdjęcia które wydrukowałem, to albo sprzedałem, albo rozdałem.
A nie...znalazłem zdjęcia drukowane testowo w marcu na papierze Epsona. Wszystko super. Osobiście nie chce mi się wierzyć w to, że mogą blaknąć w dłuższym okresie czasu, ale może jestem zbyt ufny:)

Oj, blakną jak skurczybyk. Test tutaj:
http://www.wilhelm-research.com/epson/WIR_Epson_L355_and_L800_2014_10_10.pdf

Pigmentowe drukarki dają co najmniej o rząd wielkości lepsze rezultaty. Dobre barwnki (Epson Claria z 1400 lub 1500W albo Canona z Pro-100 kilka razy lepiej). Tusz do L800 to low-costowy barwnik, bałbym się go używać dla kilentów. Daje dość szeroki gamut, ale trwałość kiepska. Używałem przez pół roku z Epsonem 1400 zamiast Clarii ale zrezygnowałem. W cieniach kolor wychodzi jak błoto.

--- Kolejny post ---


Ja też od niedawna posiadam Epsona L850. Po wielu niepochlebnych opiniach odnośnie profilowania drukarki, zrezygnowałem.
Da się w miarę oprofilować, ale to nienajlepszy barwnik i szału nie będzie, zwłąszcza w cieniach. Powyżej 2000 pól trzeba.


Nie rozumiem o co chodzi z tą radioaktywną bielą.
Większośc papierów ma zastosowane wybielacze optyczne, czyli substancje które pochłąniają ultrafioolet i oddają pochłoniętą energię w niebieskim. W efekcie papier wydaje się ultra biały, a tak na prawdę odbija mniej światła niż dobry papier bez wybielacza. Z czasem wybielacz się degraduje i papier "żółknie". Porównaj na dworze Fomei Pro Gloss/Pearl z Epsonem PGPP i TEcco SAM200. Zobaczysz różnicę. Zrób to samo tylko przy świetle sztucznym. Różnicy nie będzie albo będzie niewielka.


I tak przy okazji. W jaki sposób i czy w ogóle mogę wykorzystać na L850, papier Tecco SAM200 Smooth Artist Matt A4. Otrzymałem go w prezencie, ale po pierwszych wydrukach jakoś szału nie ma.
To bardzo dobry papier matowy, wygląda jak Ilford Fine Art Smooth (być może Tecco robi go dla Ilforda). Spróbuj profilu Ilforda. Ja ten papier bardzo lubie do druku pigmentowego - świetnie wychodzą na niem mocno kolorowe portrety, i ma naturalną biel z lekką fakturą. W ogole maty są inne niż glossy/pearl, wszystko zalezy od przeznaczenia i profilu. Mat łatwiej oprofilować na barwniku, więc też możesz zrobic custom profile.

unesco
20-08-2016, 15:06
unesco - dziękuję za zobrazowanie sytuacji.

Najchętniej kupiłbym oba startery, ale w mojej sytuacji to będzie dość trudne(...)

O Tentalu w ogóle nie myślałem.
Szczerze - to nawet nie wiedziałem, że robi papiery do druku atramentowego (firmę znam z produkcji wywoływaczy, gdyż takich używaliśmy na uczelni).
Zaraz zobaczę jak cenowo wychodzi względem np.: Fomei i Tecco.
To Tetenal będzie lepszy cenowo, jeszcze są podobnej jakości i cenie papiery Solution z Faltera.


Gdzieś słyszałem, że Glossy jest lepszy niż Premium Glossy, ale to może mit.
Nie jest lepszy, to słaby papier, zwłaszcza widać to w cieniach


Co do druku B&W zauważyłem pewną zależność (zapewne nie tylko ja) - gdy wybieram przy drukowaniu "papier zwykły" zamiast np.: Epson Premium Glossy, to drukuje bez zafarbu. Ten pojawia się dopiero gdy wybiorę profil papieru Epson Premium Glossy.
Dla zwykłego papieru i włączeniu trybu cz.b. sterownik używa tylko tuszu czarnego, bez mieszania CcMmY, dlatego nie ma zafarbów w różnym świetle, ale jakość i rozdzielczość jest kiepska, nie mówiąc o liniowości.


A może ktoś zna jakiegoś RIP'a kompatybilnego z L850?
Niestety, wszystkie które znalazłem tej drukarki nie obsługują.
Bo to drukarka entry level...

--- Kolejny post ---


Papier Tetenal Spectrajet Photo Slik 290 - profil na drukarce: EPSON L850 L810 Series Premium Semigloss, W LR, w opcji Media Type : Glossy
Papier FomeiJet Pro 265 Gloss - profil na drukarce: FomeiJet_PRO_Gloss_265_EPL800_EPG_20141030_iD.icm

Jestem bardzo zadowolony z jakości wydruków

Za chwilę będę testował jakoś papieru Tetenal Spectrajet Photo Slik 290, na profilu zalinkowanym przez unesco (już go mam w drukarce).

--- Kolejny post ---

wydruk na Tetenal Spectrajet Photo Slik 290, z profilem Tetenala, moim zdaniem idealny!
Na profilu Epsona wychodzi jakieś dziwne przebarwienie w lewej górnej części (przypmniało mi się), ale tylko na zielonym tle.

Do drukarek barwnikowych w praktyce nie powinno się używać profilu innego niż dedykowany, prawdopodobieństwo trafienia jest bliskie zeru. W pigmentowych sprawdza się to dużo lepiej.
Tak, Tetenal ma dość dopracowane profile :-).

robson999
20-08-2016, 17:35
Czyli jednak blakną. Szkoda, choć dalej trudno mi uwierzyć w to, że aż tak znacznie jakość może się pogorszyć.
Nie wiem unesco, skąd masz profile do L850, dla papierów Ilford oraz Tecco. W żadem sposób nie mogę tego znaleźć, albo już gubię się w tych profilach:cry:

unesco
20-08-2016, 18:23
Czyli jednak blakną. Szkoda, choć dalej trudno mi uwierzyć w to, że aż tak znacznie jakość może się pogorszyć.
Nie wiem unesco, skąd masz profile do L850, dla papierów Ilford oraz Tecco. W żadem sposób nie mogę tego znaleźć, albo już gubię się w tych profilach:cry:
Te tusze nie są tak tragiczne jak niektóe chińskie, czy nawet Lysona, ale jeśli ktoś powiesi zdjęcie bez szyby, w jasnym pomieszczeniu lub blisko okna, to dość szybko się zdziwi. Też nie mogłem uwierzyć, dopóki po 4 miesiącach nie zobaczyłem zdjęcia ztolącego na oknie (bez rami i osłony, sam papier) gdzie cienie juz nie były czarne, tylko jasne i kolorowe.
Tecco nie ma profili do barwników, ja większość prac drukuję na pigmentowym 3880, a i tak robie sobie sam profile.
Ilforda do L800 znajdziesz tu:
Printer Profile List | Ilford (http://www.ilford.com/printer-profile-list)
Tylko wpisz odpowiedni model drukarki i wyboerz papiery Galerie Prestige.

robson999
20-08-2016, 18:34
Te tusze nie są tak tragiczne jak niektóe chińskie, czy nawet Lysona, ale jeśli ktoś powiesi zdjęcie bez szyby, w jasnym pomieszczeniu lub blisko okna, to dość szybko się zdziwi. Też nie mogłem uwierzyć, dopóki po 4 miesiącach nie zobaczyłem zdjęcia ztolącego na oknie (bez rami i osłony, sam papier) gdzie cienie juz nie były czarne, tylko jasne i kolorowe.
Tecco nie ma profili do barwników, ja większość prac drukuję na pigmentowym 3880, a i tak robie sobie sam profile.
Ilforda do L800 znajdziesz tu:
Printer Profile List | Ilford (http://www.ilford.com/printer-profile-list)
Tylko wpisz odpowiedni model drukarki i wyboerz papiery Galerie Prestige.

Mimo wszystko troszkę mnie uspokoiłeś;) Bo nie wszyscy wieszają zdjęcia 13x18 na ścianach:)
Niestety nie ma profilu do mojego papieru Tecco SAM200 Smooth Artist Matt...
Jest tylko Fine Art Smooth 220gsm

unesco
20-08-2016, 18:54
Mimo wszystko troszkę mnie uspokoiłeś;) Bo nie wszyscy wieszają zdjęcia 13x18 na ścianach:)
Niestety nie ma profilu do mojego papieru Tecco SAM200 Smooth Artist Matt...
Jest tylko Fine Art Smooth 220gsm
Jeśli zdjęcie będzie w albumie, to tragedii nie ma, ale jeśłi będzie na wierzchu (nie tylko światło i UV odgrywa rolę, ale też wilgotność, ozon i zanieczyszczenia), to będzie kiepsko. Tusze L800 nie są enkapsulowane, jak Claria w 1400 czy Canon Pro-100.

No na stronie Ilforda nie bedzie profilu do Tecco ;-).
Weź do Ilforda Fine Art Smooth (wersja 200 lub 220) - powinno być to samo.

robson999
20-08-2016, 19:02
Na stronę Tecco nawet nie wchodzę, bo nie ma w ogole profili do sesrii L:cry:
Dlatego chcę pobrać z Ilforda.
Dzięki!

unesco
20-08-2016, 19:46
Ciekaw jestem co wyjdzie.
Tecco w ostatnich dniach jakoś zmieniło zakres profili, odpadły wszystkie starsze drukarki, też pigmentowe, są tylko nowości. Ciekawe, czy robią profile od nowa (słabe były, ale dobre na start), czy tylko ograniczyli zakres.

mini21
27-08-2016, 17:36
Pytanie....

Czy profile "zakorzenione" w sterownik drukarki są tak liche, czy ja znowu mam coś nie tak?

Kupiłem dla testów 50 szt. Epson Premium Glossy w formacie 10x15.
Otwieram plik testowy w PS'ie, robię softproof z profilem Epson Premium Glossy.
W sterowniku drukarki wybieram Premium Glossy, jakość wysoka i wyłączone zarządzanie.
W Ps'ie mam ustawione że to program steruje kolorem, profil Premium Glossy.

Niżej Hard Proof, tam znów Premium glossy, zaznaczyłem black point compensation i symulację koloru papieru.

Niestety, wydruk wychodzi mało podobny do tego co na monitorze (kalibrowany wczoraj I1diplay pro) i teraz się zastanawiam, czy to wina profili od Epsona, czy może coś ja robię nie tak...

Ktoś próbował drukować na papierze Epsona i jak to u Was wygląda?

unesco
27-08-2016, 20:52
Wszystkie kolory wychodzą nie tak? Któreś szczególnie? Najlepiej wklej zrzut ekranu ze sterownika i z opcji Drukuj z PSa.
Jaki monitor, czym profilowany (soft)?
Generalnie profile wbudowane nie powinny być złe. Mogą mieć dawać jakieś zabarwienia, ale nie powinny być to diametralne róznice.

mini21
27-08-2016, 21:34
Ok, to tak trochę od końca...
Monitor - Eizo S2243
Skalibrowany I1display pro (program I1profiler).

Co do kolorystyki - wydaje mi się, że wszystko jest "nie tak".
Screen:


https://canon-board.info/imgimported/2016/08/Ei3EETS-1.png
źródło (http://i.imgur.com/Ei3EETS.png)


https://canon-board.info/imgimported/2016/08/I55f2wb-1.png
źródło (http://i.imgur.com/I55f2wb.png)


https://canon-board.info/imgimported/2016/08/zsqYWTo-1.png
źródło (http://i.imgur.com/zsqYWTo.png)


https://canon-board.info/imgimported/2016/08/F7ny201-1.png
źródło (http://i.imgur.com/F7ny201.png)

unesco
27-08-2016, 22:06
A czemu w ustawieniach Photoshopa jest Hard Proofing? Pewnie można też tak, ja wybieram w tym miejscu Standard coś tam, a wcześniej zdjęcie w PS jest oryginalne bez podglądu symulacji kolorów.
Zakłedam że w sterowniku drukarki wyłącza się zarzdzanie kolorem jak na trzecim ekranie (ja w 1400 mam w ICM i tam jest już do odhaczenia znaczek "off").
Co jest w Korekcie koloru-->Niestandardowy-->Zaawansowane?

mini21
27-08-2016, 22:18
Hmmm, tak mi mówiono - żeby ustawić według próby, której się wcześniej używało.
ok, można zamiast tego wyłączyć próbę, użyć "Convert to Profile" choć efekt powinien być podobny...

Ja akurat nie mam ICM off (pewnie kwestia sterownika).

W Korekcie koloru-->Niestandardowy-->Zaawansowane jest to co na trzecim obrazku:

https://canon-board.info/imgimported/2016/08/Skx1bvd-1.png
źródło (http://i.imgur.com/Skx1bvd.png)

robson999
28-08-2016, 09:01
Ja zawsze mam zaznaczoną opcję, bez dopasowania kolorów i zdjęcia drukują się super!

unesco
28-08-2016, 11:40
Hmmm, tak mi mówiono - żeby ustawić według próby, której się wcześniej używało.
ok, można zamiast tego wyłączyć próbę, użyć "Convert to Profile" choć efekt powinien być podobny...

Ja akurat nie mam ICM off (pewnie kwestia sterownika).

W Korekcie koloru-->Niestandardowy-->Zaawansowane jest to co na trzecim obrazku:

Nie miałem na myśli żeby używać jakiejkolwiek próby, czy robić konwersję wczęsniej, tylko po prostu zamiast Hard Proofing wybrac Standard... i wydrukować surowe zdjęcie RGB.
Niemniej jednak zrobiłęm sobie wydruk testowy wg ustawień jakie podałeś na początku i wyszło tak samo jak dla Standard...
Nie mam pomysłu. Albo masz jakiś kanał kolorów zatkany (nozzle check jest ok?). Z tego co widzę to amsz Win? Gdyby to był Mac to PS CC miał w ostatniej wersji grubego buga w zarządzaniu barwą gdzie wydruki odlatywały w kosmos, ale to chyba nie ten case.
Papier na pewno jest ten sam w opakowaniu i profilu (PGPP)?

czornyj
28-08-2016, 11:42
hard proof jest do symulacji wyglądu wydruku wykonanego inną techniką, np. offsetem. ICM musi być off. Coś jest źle z ustawieniami

mini21
28-08-2016, 12:06
Teraz zrobiłem test na Epson Semi glossy.
O ile ten z Premium jeszcze był znośny i tylko kolor skóry trochę się różnił od tego co na monitorze, to na tym Semi glossy już w ogóle jakaś masakra...

Nie wiem czy ja coś źle robię czy jak...

Może ktoś z Was moglby wrzucić screeny krok po kroku co ustawia?

Sprawdzanie dusz nie wskazuje żadnych błędów.

Papier raczej na pewno ten.

--- Kolejny post ---

Wiem, że nie oddaje to całej sytuacji, ale widać coś mniej więcej - obraz na monitorze jest jakby czerwieńszy.
https://drive.google.com/open?id=0B2nM01fe7LWyYnFNUWpUMkhGZ1k

unesco
28-08-2016, 12:17
eee, mylałem że jest gorzej...
jaką masz temperaturę barwową monitora ustawioną w procesie profilowania monitora (ile pokazał i1Profiler) i czym oswietlany był wydruk na tym zdjeciu (świetlówka, LED, jaka temp)?

mini21
28-08-2016, 12:25
Jak dobrze pamiętam, to profilowanie robiłem pod D65 - 6500 k.
Wydruk nie był niczym oświetlony - to tylko światło, które pada kątem z okna (nie wiele go tam dociera, bo szafa blokuje dostęp bezpośredni).

unesco
31-08-2016, 19:08
A jak wyglądają wydruki na innych papierach i innych profilach? Jest ok?

mini21
25-09-2016, 12:38
Pytanie a zarazem propozycja...

Może zrobimy jakąś bazę profili "robionych" (chyba że tylko ja jestem taki dziwny i robięp profile)?
Zakładam, że tusze Epsona są w miarę stabilne i jednakowe, czyli wydruk u mnie będzie mniej więcej taki sam jak u innej osoby.

Mam profil zrobiony do Epson Premium Glossy i FomeiJet Peral Pro 300.
Ciekaw jestem jak u was wyjdą wydruki i czy pokrywają się z tym co na ekranie.

unesco
26-09-2016, 20:42
Pytanie a zarazem propozycja...

Może zrobimy jakąś bazę profili "robionych" (chyba że tylko ja jestem taki dziwny i robięp profile)?
Zakładam, że tusze Epsona są w miarę stabilne i jednakowe, czyli wydruk u mnie będzie mniej więcej taki sam jak u innej osoby.

Mam profil zrobiony do Epson Premium Glossy i FomeiJet Peral Pro 300.
Ciekaw jestem jak u was wyjdą wydruki i czy pokrywają się z tym co na ekranie.
Można spróbować, tylko trzeba gdzieś znaleźć odpowiednie miejsce, wielu juz probowało.
Wbrew pozorom nie jest to banalne, drukarki różnią się między sobą (zużycie głowicy itp), trzeba by pokategoryzować po modelu drukarki, uzytym tuszu, papierze, ustawieniach sterownika, liczbie pól pomiarowych, użytym spektrofotometrze i sofcie do generowania profilu itd plus profile fabryczne ogółnie dostępne...

mini21
26-09-2016, 23:37
Jestem ciekaw jak np.: wychodzi wydruk u Ciebie a jak u mnie z tego samego profilu.
Mam zrobione na razie dwa z (około) 1100 pól.
Ciekawi mnie, czy profil z 3000 pól byłby lepszy....

unesco
27-09-2016, 23:12
Tylko ja nie mam L800...

mini21
28-09-2016, 19:57
No tak, u Ciebie jest Claria, więc to nie bardzo da się porównać...
Ale może ktoś z L800/810/850 chciałby się pobawić ?

gnd
28-09-2016, 22:20
Mam L850 jak coś. To to samo.

mini21
28-09-2016, 23:55
Ja też mam L850 :)
Używasz jakiś "innych" papierów :) ?

gnd
29-09-2016, 01:00
Ja też mam L850 :)
Używasz jakiś "innych" papierów :) ?
Mam ją od tygodnia i jak na razie mam tylko premium glossy od epsona, ale chętnie poeksperymentuję...

unesco
29-09-2016, 19:57
No tak, u Ciebie jest Claria, więc to nie bardzo da się porównać...
Ale może ktoś z L800/810/850 chciałby się pobawić ?

Właśnie sprzedałem 1400 i jestem już w posiadaniu tylko pigmentowych :-) Nie zamieniłbym na barwnikowe. Ale swoje musiałem nadrukować i frycowe zapłacić ;-)
Pozdrowienia serdeczne

adamx25
16-12-2018, 22:01
Wątek już stary ale na temat.
Jak widzę Ilford skasował ze swojej strony profile do L800. Gdzieś można je znaleźć? Szukam do gallerie premium lustre 270. Może ktoś ma? poproszę na maila :-)

adamx25
21-01-2019, 21:25
Dlaczego wszędzie poza zniknęły profile do L800 . Jest tylko Fomei. Coś jest tragedia z tymi profilami, kiedyś drukowały się idealnie, teraz masakra. Ma ktoś profile do ilforda lub tecco? Miałem wszystko i zaginęło :-(

robson999
21-01-2019, 22:27
Ja nigdy nie miałem porządnych profili papierów do L850. Działałem na tych od Epsona. O ile dobrze pamiętam, do L850 zdobyłem tylko profile Fomei i Tetenal.

adamx25
22-01-2019, 11:39
Znalazłem profile do papierów Tecco, robione kiedyś na zamówienie do mojej L800.
Są to profile do papierów: btg300, isg250, pd305, pfr 295, pl285
Udostępniam w katalogu OneDrive. Może komuś się przyda.
link (https://1drv.ms/f/s!AkS-TjFskQEygs4_4hzOnm4ypSxuIw)

robson999
22-01-2019, 18:24
Znalazłem profile do papierów Tecco, robione kiedyś na zamówienie do mojej L800.
Są to profile do papierów: btg300, isg250, pd305, pfr 295, pl285
Udostępniam w katalogu OneDrive. Może komuś się przyda.
link (https://1drv.ms/f/s!AkS-TjFskQEygs4_4hzOnm4ypSxuIw)

Dzięki

adamx25
23-01-2019, 19:52
Coś się jednak popierdzieliło z drukarką. Wszystkie wydruki idą grubo w magentę. Wyjątkowo na papierze Tecco nie, ale za to są za jasne. Ktoś ma pomysł co się dzieje?

robson999
23-01-2019, 20:20
Jeśli masz skalibrowany i oprofilowany monitor, nie pomieszałeś kolorantów w butelkach, to za wiele opcji nie ma.
Tradycyjnie sprawdzenie dysz, potem ewentualnie czyszczenie. Może jakiś problem z profilami papierów.
U mnie Epson L850 idzie troszkę w oliwkę,to znaczy ciemniejsze partie, ale ta drukarka już tak ma i nauczyłem się z tym żyć.
Po za tym drukarka generuje fantastyczny głęboki połysk.