PDA

Zobacz pełną wersję : Slajdy



Irish
03-02-2004, 00:37
Witam , chcialbym robic zdecia na slajdach, ogladajac galerie innrch osob jestem pod wrazeniem , lecz nie wiem jak to z nimi jest dokladnie . Jaki film wybrac , jak zrobic aby zrobic i nie zepsuc :D

qiq
03-02-2004, 08:41
Kup Fuji Sensia 100 lub 200 ASA, Agfa, Kodak Elite. Jeżeli nie chcesz mieć ziarna na zdjęciach to czułość 100ASA.

Czacha
03-02-2004, 12:50
Ja bym raczej polecil Provie 100F badz Velvie.. ale 50'tke..

qiq
03-02-2004, 14:29
Ja bym raczej polecil Provie 100F badz Velvie.. ale 50'tke..

Sam pstrykam na provii100f i owej velvii50, ale nie chciałem na dzień dobry zapodawać drogich filmów. Można sobie popróbować na tańszych, a potem zaszaleć na Velvie 100 :wink:

Irish
03-02-2004, 16:20
Hm , trzeba bedzie sie zastanowic nad wyborem filmu, no i oczywiscie technika wykonywania nimi zdjec

Irish
17-03-2004, 23:16
Ile w waszych miejscowosciach kosztuja - sensja provia i velvia ?

Czacha
17-03-2004, 23:56
Szukaj raczej na allegro.. jak znajdziesz Velvie i Provie ok. 20-22zl to juz jest dobrze :) Mysle ze nie ma sensu oszczedzac na materiale... nie baw sie w Sensie i inne "Ekłikolory"... Provia & Velvia.. jedyny rozsadny wybor ...

Irish
18-03-2004, 01:25
Ok, ale jak nie mam kasy to jest cos na allegro . U mnie jest jeden chyba sklep ktory oferuje slajdy (koszalin wiocha :) ), jak sie spytalem sprzedawcy czy sa z lodowki to zaczol cos krecic ze to nie sa filmy profesjonalne ( a provia ? ) i ze ich nie trzymaja w lodowce , nie kumam podejscia wlasciciela sklepu do tematu .A do tego cyny porazka. Chcialbym nie kupywac filmow na allegro bo skad mam pewnosc ze sa przechowywane w odpowiednich warunkach , a nie np. na gieldzie w pelnym sloncu.

Niedzwiedz
18-03-2004, 13:24
Ja bym sprobował na fomapan R slajd czarnobiały cena ok 14 PLN czulosc 200 :)
albo kodaka 200 supercolor ma fajne kolorki nasycone

Irish
18-03-2004, 18:01
Pomyslimy zobaczymy co wybrac, jak narazie szukam slajdow , gdzies w jakis sklepach internetowych co maja tez zwykly sklep , bo u mnie to porazka :) ehehe

rataj
19-03-2004, 11:35
Ja bym sprobował na fomapan R
Jezeli interesuje cie temat slajdow cz-b to tutaj (http://oskar.ii.uni.wroc.pl/FomapanR/) jest ciekawy tekst na temat obrobki tego materialu.

W temacie jaki material nie polecalbym generalnie czulosci 200. Niewile daje w stosunku do 100 (nakrecisz polar o fakturze 4 i z lapy raczej foty nie trzasniesz) a pogorszenie rozdzielczosci znaczne.
Velvia to material pro (mala tolerancja na bledy w ekspozycji ale kolorki takie ze...:D, tzw oczojeb :mrgreen: ). Jezeli masz kase, cierpliwosc i panujesz nad pomiarem swiatla Twojego aparatu to trzaskaj na Velvii :mrgreen:
pozdr

Vitez
22-03-2004, 02:09
Chcialbym nie kupywac filmow na allegro bo skad mam pewnosc ze sa przechowywane w odpowiednich warunkach , a nie np. na gieldzie w pelnym sloncu.

Zorientujesz sie po ilosci i zawartosci komentarzy u sprzedajacych. Na Allegro i zawodowcy i amatorzy kupuja, jakby taki sprzedawca sprzedal zawodowcowi film nie trzymany w lodowce to na pewno by negatywa zarobil - tak wiec jak znajdziesz z ponad setka pozytywow z roznych dat to bez obaw o takiego sprzedawce :)

Rudi
31-05-2004, 18:58
Co do wyboru materiału to dużo zależy od tego co chcesz fotografować. Np. Fuji Astia świetnie się nadaje do portretów, a znowu przy Velvi to kolorami się po gałach dostaje :)

Scaramanga
27-08-2004, 12:52
Czlowiek dopiero raczkuje,a wy mu wyjezdzacie z Velvia...
Niestety aby "strzelac odwrotki" trzeba byc 'kozakiem",jesli nie,to ponad polowa zdjec bedzie nadawala sie do kosza.
Moim zdanie powinienes zaczac od tanszych wyrobow firmy Agfa,sa naprawde niezle,choc dla mnie
Fuji is the best.Dla Ciebie wazna jest jak rozumiem cena i jakosc.Na poczatek musisz "wstrzelic sie"
w material i zrozumiec sam mechanizm powstawania obrazu na materiale odwracalnym i roznicach
w stosunku do naswietlania materialow negatywowych.Trening,trening,trening.Kup na poczatek Agfe 100 (nie musisz sie obawiac filmow nie z lodowki,roznica miedzy profesjonalnymi,a tymi z polki jest mala.Zamowienia na zdjecia do albumu o Krakowie chyba jeszcze nie masz... :wink: )
Zrob na tym filmie serie probnych zdjec tego samego motywu ale przy roznych parametrach ekspozycji(1-sze wedlug pomiaru swiatlomierza,2-gie przeswietlone o +1 stopien ,3-cie,niedoswietlone o -1 stopien,jesli to za malo to w
szerszym zakresie interwalow)Wyniki zapisz,zebys mogl je porownac z tym co otrzymales po wywolaniu kliszy.
Nastepnie musisz wyciagnac wnioski na temat swoich pomiarow.Jest jedna ogolna zasada,ze negatywy naswietla sie na cienie(zazwyczaj lepiej przeswietlic jest o +1 EV),a slajdy na swiatla(tu nie ma mocnych
i trzeba stosowac "bracketing" czyli to co robiles na poczatku).zawsze kiedy bedziesz mial motyw z wysokimi
swiatlami i glebokimi cieniami stosuj pomiar na tony srednie (w swiatlach) i bracketing.Jesli z czasem poczujesz sie mocny w temacie "odwrotek" siegnij po filtry (polaryzacyjny kolowy jesli masz AF,choc najnowsze
czujniki swietnie daja sobie rade z liniowymi,duzo tanszymi "polarami",polowkowy szary i ND-neutral density grey;sprawe ND zalatwi ci oczywiscie "polar";oraz CC filtr kompensacyjny do dlugich;powyzej 30s; naswietlen nocnych).Tyle w "pigulce".Bez czytania wiedzy fachowej i treningu "w polu" nie nabierzesz wprawy,a wiec
do dziela :!:
i powodzenia 8)

Rudi
27-08-2004, 13:10
I jeszcze jedno. Jak już będziesz miał swój pierwszy wywołany film to nie zapomnij kupić ramek :) No i ramkować lepiej samemu, w labie mogą to zrobić za Ciebie, ale po co płacić za coś co można równie dobrze zrobić w domu.

pozdrawiam i powodzenia
Rudi

satriani
01-09-2004, 15:23
Osobiście testowałem kilka pozytywów , ale najbardziej podobała mi się Velvia .
Były to zdjęcia latem przy popołudniowym słońcu.
Chociaż oczywiście w laboratorium mogą źle wywołać albo co.

blizzard
09-06-2006, 00:57
Ja takze mam zamiar niedlugo przesiasc sie na slajdy i mam w zwiazku z tym pytanie ( nie chce juz zasmiecac forum nowymi tematami, skoro sa stare :D ):
Czy zwykle laby moga robic odbitki ze slajdow?
Jesli tak, to czy taka odbitka jest duzo drozsza niz zrobiona z negatywu?

Leon13th
09-06-2006, 01:34
A tak OFT.Jak naświetlacie velvie 100 ? (będe robił w studio albo w plenerze przy ładnej pogodzie)

minek
09-06-2006, 11:05
Czy zwykle laby moga robic odbitki ze slajdow?
Jesli tak, to czy taka odbitka jest duzo drozsza niz zrobiona z negatywu?

Zwykłe to jakie, bo teraz to już nie wiadomo. Teraz kiedy większość to ,,cyfrowe'', to można je chyba uznać za zwykłe?
No to te cyfrowe robią bez problemu, bo i tak najpierw masakrują to jakimś skanerem z niedouczonym laboludkiem, a potem naświetlają (tak samo jak z negatywu).
Jak potzrebujesz odbitki ze slajdów, to najlepiej poskanować gdzieś porządnie i zanieść w plikach do zrobienai odbitek.

Jester
09-06-2006, 14:30
Ja takze mam zamiar niedlugo przesiasc sie na slajdy i mam w zwiazku z tym pytanie ( nie chce juz zasmiecac forum nowymi tematami, skoro sa stare :D ):
Czy zwykle laby moga robic odbitki ze slajdow?

A po co Ci slajdy, skoro chcesz robić odbitki?
Wsadż to w rzutnik, śmignij na ścianę - zapomnisz o odbitkach.

J

lucki
11-06-2006, 09:22
Jednym zdaniem slajdy są mniej tolerancyjne na błędy ekspozycji niż negatywy. Jeśli chodzi o odbitki to laby robią ze slajdów, ale trzeba znaleźć lab z bardzo dobrym skanerem, najlepsze są gretagi, musi mieć przede wszystkim wysoką gęstość optyczną

blizzard
11-06-2006, 11:46
A po co Ci slajdy, skoro chcesz robić odbitki?
Wsadż to w rzutnik, śmignij na ścianę - zapomnisz o odbitkach.

J
Ale jakbym chcial sobie powiesic zdjęcie w ramce na ścianie to już nie jest to takie proste bez odbitki :D

Jester
11-06-2006, 22:17
Ale jakbym chcial sobie powiesic zdjęcie w ramce na ścianie to już nie jest to takie proste bez odbitki :D
Obejrzyj je normalnie, z rzutnika. Zdejmiesz ze ściany wszystkie papierowe odbitki ;)

J

serbio
22-06-2006, 18:28
Czy można prosić jak prawidlowo naświetlać slajdy?
Jakich trybów używacie M , TV , czy innych.
Czy możecie napisać czy wykonujecie kilka pomiarów np. na M i patrzycie na korekte ekspozycji jak wychyla się drabinka ?
Proszę o wszystkie rady jak naświetlać slajd.
Dziękuję i pozdrawiam

Jelly_tom
23-06-2006, 20:08
A ja bym właśnie Sensię polecił. Owszem Velvia i Provia są super (i dawniej AGFA RSX 50), ale pierwsze kroki poleciłbym postawić w Sensii. Mam zrobionych trochę Provii 100f i Sensii III i dla postronnego widza to jedno i to samo.