PDA

Zobacz pełną wersję : Magic Lantern i zakres tonalny 14EV dla 5Dm3 i 7D!



efbiaye
18-07-2013, 17:40
Myślę, że bardzo ciekawy news dla nas Canonierów.

Ekipie z Magic Lanern udało się w ciekawy sposób oprogramować sensor i wykorzystać go do rejestrowania sceny w dwóch ISO jednocześnie (100 i 1600).
Efektem jest scena o rozpiętości tonalnej rzędu 14EV.

- dla 5D m3 na rejestracje zdjęć statycznych i wideo w trybie RAW przy wykorzystaniu dual iso,
- dla 7D jest to na razie "tylko" zdjęć statycznych

Zainteresowanych odsyłam do źródła:
Dual ISO - massive dynamic range improvement for 5D3 and 7D (http://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=7139.0)
W wątku m.in. RAWy do pobrania.

A tu przykładowy obrazek prosto z puszki na zachętę:
http://acoutts.com/a1ex/0R0A0640-fullres-soft.jpg

swishu
18-07-2013, 18:33
fajne, ale są też wady

Price to pay
- Half resolution in highlights and shadows
- Aliasing and moire - of course, in highlights and shadows
- You can no longer check critical focus when zooming in

poza tym, nie wiem czy to już nie takie katowanie matrycy..

ostatnim hitem z ML jest na pewno nagrywanie RAW :)

zuber
18-07-2013, 19:47
za bardzo nie wiem, co by miało znaczyć "katowanie matrycy" - są 2 wzmiacniacze sygnału z matrycy użyte z różnymi ustawieniami - sama matrycy sygnał wysyła taki sam...

swishu
19-07-2013, 07:10
za bardzo nie wiem, co by miało znaczyć "katowanie matrycy" - są 2 wzmiacniacze sygnału z matrycy użyte z różnymi ustawieniami - sama matrycy sygnał wysyła taki sam...

nie znam dokładnie w jaki sposób jest realizowane podbijanie iso przez elektronikę, ale jeśli tak jak mówisz to nie powinno to mieć żadnej szkody dla body.

Mad_Mac
15-08-2013, 18:45
Udalo im sie to uruchomic dla 5d MK2 I 6D! Ktos juz testowal?

darecki111
02-10-2013, 09:35
Witam. Wczoraj zainstalowałem w moim 5DII, aparat przeżył.
Uruchomiłem opcję Dual ISO, która to tak bardzo mnie zaciekawiła że to właśnie dla niej zdecydowałem się pobawić nowym ML.
Efekt, hmm... mocno kontrowersyjny przy powiększeniu 100% widać poziome pasy różnie naświetlonej klatki.
Może ktoś już przerabiał temat i wie jak pozbyć się tego efektu. Może jakiś filtr median tyle że wtedy ostrość leci.

PoulN
03-10-2013, 14:04
Mi się wydaje że czysty "bajer" podobne jak nie lepsze efekty uzyskuje się poprzez forsowanie RAWa.
Chyba że do video, ale tam to raczej też RAW...

krzyssp
04-10-2013, 22:31
A wie ktoś może coś czy i jak to działa na 60D?

Fotopstryczek
04-10-2013, 23:12
To jest do użytku przy dynamicznych scenach, gdzie nie ma szansy na bracketing ekspozycji.
Spada rozdzielczość w pionie, pojawiają się artefakty (głównie mora) ale w cieniach jest lepiej.

jaś
05-10-2013, 08:29
Mi się wydaje że czysty "bajer" podobne jak nie lepsze efekty uzyskuje się poprzez forsowanie RAWa.
Chyba że do video, ale tam to raczej też RAW...

Że bajer to prawda, to raczej demo jak by mogło być gdyby było. Cały problem w tym że przez forsowanie RAWa w canonie uzyskać dobrych efektów się nie da stąd takie przysiady trzeba robić, pozostaje oczywiście pytanie jak daleko jest forsowany ten raw, Warto poczytać literaturę cytowaną przez autora rozwiązania otwiera trochę oczy na temat forsowania, szumów i rozpiętości tonalnej matrycy.

jaś
05-10-2013, 08:31
Mi się wydaje że czysty "bajer" podobne jak nie lepsze efekty uzyskuje się poprzez forsowanie RAWa.
Chyba że do video, ale tam to raczej też RAW...



Że bajer to prawda, to raczej demo jak by mogło być gdyby było. Cały problem w tym że przez forsowanie RAWa w canonie uzyskać dobrych efektów się nie da stąd takie przysiady trzeba robić, pozostaje oczywiście pytanie jak daleko jest forsowany ten raw, Warto poczytać literaturę cytowaną przez autora rozwiązania otwiera trochę oczy na temat forsowania, szumów i rozpiętości tonalnej matrycy.

jaś
05-10-2013, 08:31
Mi się wydaje że czysty "bajer" podobne jak nie lepsze efekty uzyskuje się poprzez forsowanie RAWa.
Chyba że do video, ale tam to raczej też RAW...



Że bajer to prawda, to raczej demo jak by mogło być gdyby było. Cały problem w tym że przez forsowanie RAWa w canonie uzyskać dobrych efektów się nie da stąd takie przysiady trzeba robić, pozostaje oczywiście pytanie jak daleko jest forsowany ten raw, Warto poczytać literaturę cytowaną przez autora rozwiązania otwiera trochę oczy na temat forsowania, szumów i rozpiętości tonalnej matrycy.

PoulN
05-10-2013, 14:09
Że bajer to prawda, to raczej demo jak by mogło być gdyby było. Cały problem w tym że przez forsowanie RAWa w canonie uzyskać dobrych efektów się nie da stąd takie przysiady trzeba robić, pozostaje oczywiście pytanie jak daleko jest forsowany ten raw, Warto poczytać literaturę cytowaną przez autora rozwiązania otwiera trochę oczy na temat forsowania, szumów i rozpiętości tonalnej matrycy.

W moim przypadku (5d3) w normalnym użytkowaniu żadko zdarza się forsować więcej niż +/- 1.5 EV max 2 EV - jakość świetna.

Zdarzyło się parę razy w ekstreamach świetlnych lub bardziej "wpadek" wynikających z pośpiechu +/- 3 - 3.5 EV - jakość bdb.

Pstrykanie okna z pomiarem nań i później wyciąganie ścian w pokoju +5 lub więcej w celu udowodnienia że pojawia sie banding czy tam pada jakość - uważam za czysty masochizm sprzętowy, a jeśli to nie jest testowe okno tylko sytuacje "na co dzień" - to brak wiedzy w obsługiwaniu sprzętu i deficyt w pojmowaniu roli światła w fotogarfii.

jaś
05-10-2013, 16:06
W moim przypadku (5d3) w normalnym użytkowaniu żadko zdarza się forsować więcej niż +/- 1.5 EV max 2 EV - jakość świetna.

Zdarzyło się parę razy w ekstreamach świetlnych lub bardziej "wpadek" wynikających z pośpiechu +/- 3 - 3.5 EV - jakość bdb.

Pstrykanie okna z pomiarem nań i później wyciąganie ścian w pokoju +5 lub więcej w celu udowodnienia że pojawia sie banding czy tam pada jakość - uważam za czysty masochizm sprzętowy, a jeśli to nie jest testowe okno tylko sytuacje "na co dzień" - to brak wiedzy w obsługiwaniu sprzętu i deficyt w pojmowaniu roli światła w fotogarfii.

Nie no pełna zgoda, brak wiedzy jak poprawnie naświetlić :) - to jest problem, że też wcześniej tego nie zauważyłem - stąd tylu ludzi w tym twórcy magic lanterna traci swój czas na jakieś "symulacje dobrej matrycy na kiepskiej matrycy", z pewnością w tym czasie mogliby się nauczyć jak działa światłomierz (albo jak wyświetlić histogram) i nie musieliby pisać takiego softu :) - ciency po prostu są :), bardzo ciency. Ja to naświetlam tak doskonale (jak to mawiali dawniej radion sam pierze) że nie zdarzyło mi się forsować więcej niż +1EV (na minus nie piszę :) bo na minus to chyba nie ma jakiegoś specjalnego problemu) ale niestety nic z tego nie wynika.

Fotopstryczek
05-10-2013, 18:37
w tym czasie mogliby się nauczyć jak działa światłomierz (albo jak wyświetlić histogram) i nie musieliby pisać takiego softu - ciency po prostu są , bardzo ciency.

Magic Lantern ma histogram raw, działa identycznie jak ten w ACR 2012, nadal uważasz, że nie znają się na poprawnym naświetleniu klatki?

Co do poprawnego naświetlenia, niech mi ktoś powie jak naświetlić tą panoramę poprawnie jedną ekspozycją? wadowice360.pl-piwnica-test (http://www.wadowice360.pl/_panoramy/piwnica1/piwnica.html)
Bracketing 5x2EV, w cieniu jeszcze można znaleźć szumy, dobrze byłoby przy 6x2EV ;)
(stara panoramka testowa, sprawdzałem jak składa się z Samyanga 14mm).

PoulN
05-10-2013, 19:26
Nie no pełna zgoda, brak wiedzy jak poprawnie naświetlić :) - to jest problem, że też wcześniej tego nie zauważyłem - stąd tylu ludzi w tym twórcy magic lanterna traci swój czas na jakieś "symulacje dobrej matrycy na kiepskiej matrycy", z pewnością w tym czasie mogliby się nauczyć jak działa światłomierz (albo jak wyświetlić histogram) i nie musieliby pisać takiego softu :) - ciency po prostu są :), bardzo ciency. Ja to naświetlam tak doskonale (jak to mawiali dawniej radion sam pierze) że nie zdarzyło mi się forsować więcej niż +1EV (na minus nie piszę :) bo na minus to chyba nie ma jakiegoś specjalnego problemu) ale niestety nic z tego nie wynika.

Sarkazm nie jest potrzebny, odnośnie "symulacji dobrej matrycy z kiepskiek matrycy" to jest do w ML opcja dla "leniwych" oczekujących dobrych efektów bez pracy coś a`ala wbudowana opja HDR photo w nowych puszkach.

Jako że z ML raczej korzystają bardziej zaawansowani użytkownicy jak i "zawodowcy" to wybiorą opcję videoRAW + cały osprzęt potrzebny do tego typu zapisu.
W zupełności wystarcza do poszerzenia rozpiętości w video i to bez takiej straty jakość jak w przypadku tego dualISO..


Magic Lantern ma histogram raw, działa identycznie jak ten w ACR 2012, nadal uważasz, że nie znają się na poprawnym naświetleniu klatki?

Co do poprawnego naświetlenia, niech mi ktoś powie jak naświetlić tą panoramę poprawnie jedną ekspozycją? wadowice360.pl-piwnica-test (http://www.wadowice360.pl/_panoramy/piwnica1/piwnica.html)
Bracketing 5x2EV, w cieniu jeszcze można znaleźć szumy, dobrze byłoby przy 6x2EV ;)
(stara panoramka testowa, sprawdzałem jak składa się z Samyanga 14mm).


Pewnie że się nie da, ale nie potrzeba też z kolei tam ochanstu EV ;)
Odnośnie naświetlania proszę o czytanie ze zrozumieniem, jeśli sytuacja wymaga forsowania o 4-5-6-7... EV to coś jest nie tak... i nie jest to normalne.
No chyba że komuś zależy na poprawianiu natury ludzkiego oka lub o artyzm typu;
http://3.bp.blogspot.com/_bVtGlUaW-tA/TPOMEH5cK0I/AAAAAAAAQ4c/n86RTz8k6_Y/s1600/7.jpg


ps. babcia ma taki sam kredens :D