PDA

Zobacz pełną wersję : Niezgodny numer seryjny....



malwes
10-07-2013, 22:00
Witam serdecznie,
Zakupiłam w komisie Canona 5d (komis znany, jeden z większych). Numer seryjny na gwarancji, którą dostałam jest zgodny z numerem seryjnym jaki pojawia mi się w Exif. Natomiast nie jest zgodny z numerem seryjnym na nalepce na spodzie aparatu :? :shock:. Czy to oznacza...? A w zasadzie co to oznacza....?
Do aparatu dostałam też potwierdzenie sprawdzenia stanu migawki z serwisu na Żytniej ale na tym papierku nie podają numerów seryjnych więc pewnie powinnam pójść sprawdzić jeszcze raz co do czego otrzymałam...

Z kolei z ciekawości zerknęłam na prawie nowego Canona 60D kupionego w jednej z bardziej znanych (i pewnych sieci) sklepów - nie ma śladu numeru na nalepce albo już się starły (mało realne)

...wrrr......

malwes
10-07-2013, 23:24
Taką ciekawą informację znalazłam w tym przypadku - także 5d. Tak by wyglądało jakby przyczyną takich sytuacji był fakt, że sprzęt na początku startuje jako międzynarodowy model z produkcją i softem Japońskim a następnie w tym przypadku został jak rozumiem upgrade'owany... Wydawałi mi się, że soft może podmienić w dawnych exifach numer ale nie zmodyfikuje tego w aparacie. Tak czy inaczej to raczej musi być sprzęt z długą historią. ..

Body or serial number on bottom of my 5D different from number reported in software - Photo.net Canon EOS Forum (http://photo.net/canon-eos-digital-camera-forum/00GfHU)

Żadnych z numerów nie ma na dostępnych listach sprzętu kradzionego. I raczej to nie ten problem - numer który mam w oficjalnej gwarancji (pokrywający się z exifem) wystawionej przez komis w informatorze CSI pokazał jakąś odpłatną krótką naprawę pogwarancyjną (tego samego dnia zaniesiony i odebrany). W takim razie czemu dolna klapka inna... - to tak, jakby ktoś wymieniał płytę?
Znalazłam sporo wątków o tym, że canonowskie programy pokazują właściwy numer a inne oprogramowania inne ale akurat w moim przypadku numer pokazywany przez Canon Utility jest identyczny z tym co pokazują inne softy oraz z tym, co na gwarancji - tylko niezgodne z numerami na spodzie.

Zastanawiam się, czy go nie zwrócić...

malwes
11-07-2013, 11:59
Byłam na Żytniej i sprawa się wyjaśniła.
Poinformowali mnie, że w takich sytuacjach (przynajmniej dla 5d) jest to zawsze aparat składany, przy czym są dwie opcje:
- gorsza: czyli zmieniana płyta główna bez parametryzacji z resztą części. Trzeba go wtedy parametryzować od nowa - co jest długotrwałe, dość kosztowne ale wykonalne
- lepsza: zmieniana obudowa bez tykania wnętrza - oczywiście zmieniana nie w autoryzowanym serwisie (oni zostawiają numery oryginalne) co oczywiście wolno zrobić ale wtedy pytanie jak ta obudowa została uszkodzona i co mogło ucierpieć jeszcze.
Czy wariant pierwszy czy drugi - można sprawdzić w serwisie (nie kosztuje dużo), mogą rozkręcić sprzęt i sprawdzić zgodności elementów wnętrza.

W każdym razie wróciłam z tematem do sprzedawcy (nie wnikam czy wiedział czy nie bo oczywiście to jego słowa przeciw moim) ale w każdym razie nie miałam żadnych problemów ze zwrotem pieniędzy - więc tu chociaż o tyle dobrze. Zdecydowałam się jednak odkupić ten aparat już po innej, niższej cenie, nadal z 3m gwarancji na tego "składaczka". Sprawdziłam na Żytniej, że wnętrze ma zgodne numery więc jest szansa, że wszystko będzie dobrze - choć ryzyko jest zawsze (mógł upaść, itp).
Mam nadzieję, że mi posłuży trochę, na razie nic niepokojącego na obrazku i z AF nie widzę z żadnym z moich (systemowych) obiektywów.
W tej sytuacji uczciwie muszę powiedzieć, że sprzedawca oczywiście nie robił kłopotu z przyjęciem sprzętu, zwrotem pieniędzy. Stan migawki z dzisiejszej wizyty na Żytniej pokrywa się z dokumentacją, którą dostałam w komisie - ale niesmak został bo aparat kupowałam jako "lekkie ślady używania" a stan faktyczny to co najmniej wymieniana obudowa - więc uczciwiej by było od razu powiedzieć, że był składany i pozwolić kupującemu zadecydować czy chce kupić takie "działające części" obarczone większym ryzykiem czy nie. Oczywiście nie za cenę sprzętu "z widocznymi normalnymi śladami użytkowania".