PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia ślubna - praca na centralnym pkt AF vs boczne pkt AF



Canoniarz1984
09-07-2013, 21:48
Od początku swojej przygody z fotografią ( crop 60D ) pracuję tylko i wyłącznie na punkcie centralnym AF. Zrobiłem już kilka ślubów, sporo reportaży koncertowych, kilka sesji motoryzacyjnych za mną.
Cały czas na centralnym, nigdy nie używałem bocznych. Zastanawiam się nad przesiadką na pełną klatkę ( target głównie ślubny ) 6D vs 5DIII. Czy w moim przypadku nie byłby dla mnie wystarczający 6D?
Albo jeszcze inaczej, kiedy korzystacie z bocznych punktów? Może ja o czymś nie wiem, w jakich sytuacjach są one pomocne, przydatne i dzięki temu utrudniam sobie np. pracę na centralnym.
Będę wdzięczny za pomoc w temacie ;) Różnica w cenie 4k więc w to miejsce mógłbym np. dobre szkło zmajstrować sobie.

majson
11-07-2013, 00:55
Jeśli używasz przysłon f<2.0 to boczne punkty ,a w szczególności na pełnej klatce się bardzo przydają.Często w kadrach pionowych są bardzo potrzebne.Jeśli wykonujesz zdjęcia z blizszych odległości to np.przy f=1.4 na 24 mm przekadrowywanie będzie problematyczne.Centralnym mierzysz na oko,a potem schodzisz z obiektywem w dół i wychodzisz poza głębię ostrości zwaną dosyć często"papierową".Co do 6D nie miałem jeszcze w rękach więc nie wiem jak ze skutecznością danych punktów.Może koledzy którzy posiadają coś pomogą.Proponuję pytać w wątku sprzęt do ślubów.

jaco
13-07-2013, 02:27
Ja również w 99% sytuacji używam cenralnego punktu AF (pracuję na świetle 2.8 więc mała głębia ostrości nie jest problemem). Druga sprawa to że średnio wygodnie zmienia się pkt AF podczas pracy z gripem w orientacji pionowej (słaby dostęp do joysticka, grip nie posiada dodatkowego tak jak jest to w nikonach)

Wysłane z Sony Xperia S

crazy
13-07-2013, 09:20
Tylko i wyłącznie środkowy, czasami na plenerach użyję bocznych. No ból jest tak jak pisze jaco, o braku joy'a w gripie, dlatego centralny wtedy najlepszy :)

BeatX
13-07-2013, 09:25
czasem centralny, glownie boczne :D

YaneC
13-07-2013, 10:50
czasem centralny, glownie boczne :D

Dodaj koniecznie, że na 5D3 bo to ma znaczenie...


Wytalkowane z GT-I9100

BeatX
13-07-2013, 10:54
Dodaj koniecznie, że na 5D3 bo to ma znaczenie...
yes, ofkors :D

Slawek-Laski
13-07-2013, 11:03
Głównie boczne :) i ostrzenie ręczne z precyzyjną matówką ale to poniżej 2.8

wiktor2323
13-07-2013, 14:57
Jak miałem 50D to głównie boczne. Teraz na 5D tylko centralny. Boczne włączam tylko wtedy kiedy robię ciasny portret na 1.4-2,0 i mam tak małą głębie ostrości że przekadrowywanie skutkuje mydłem.. ;)

jaco
14-07-2013, 01:35
Wszystko zależy od sytuacji i warunków, przy małej GO zmiana kadru = zdjęcie do kosza. Druga sprawą jest dokładność i precyzja bocznych pkt AF, która na pewno jest mniejsza od centralnego

Wysłane z Sony Xperia S

tkosiada
14-07-2013, 12:06
nie ma znaczenia co i kiedy, ale boczne w 99% przypadków,
właśnie dla tego AF nie wybrałem 5DII, bo nie umiem przekadrowywać, ale umiem szybko zmieniać punkty AF :D

jaco
14-07-2013, 15:18
nie ma znaczenia co i kiedy, ale boczne w 99% przypadków,
właśnie dla tego AF nie wybrałem 5DII, bo nie umiem przekadrowywać, ale umiem szybko zmieniać punkty AF :D

Pracujesz z gripem?

Wysłane z Sony Xperia S

canonfun
14-07-2013, 15:24
Przewaga bocznych, niekiedy i centralny się przyda!

tkosiada
14-07-2013, 17:32
Pracujesz z gripem?

Wysłane z Sony Xperia S

nie odłączam go nigdy:)

lok
14-07-2013, 20:19
Ja na 5d mk I tylko boczne. Centralny praktycznie nie używany.


Sent from my iPhone using Tapatalk

jinks
14-07-2013, 20:27
Ja na 5d mk I tylko boczne. Centralny praktycznie nie używany. Chyba na f8 ;)

Kiedyś na 40d korzystałem głównie z bocznych, bo działały. Teraz na 5dmkII tylko centralny, bo boczne są nieużyteczne na przesłonach f1.4-5.6 ;)
Da się z tym żyć. Skoro do tej pory dawałeś radę to faktycznie weź tańszy 6d. Osobiście wybrałbym 5dmkIII.

lok
14-07-2013, 20:36
Nie używam f8 tylko 1,4 i 1,2 na tych przeslonach boje sie przekadrowania. Kupiłem teraz 6d mam nadzieje, ze będzie lepiej na bocznych.


Sent from my iPhone using Tapatalk

latant
14-07-2013, 21:01
Nie wiem jak w 6D, ale 5DIII ma niezależne ustawianie wybranych punktów AF dla każdego z położenia aparatu pion (obracając aparat w lewo lub w prawo), poziom. Rewelacja przy używaniu bocznych. Warto dodać, że jednym naciśnięciem przechodzi się na centralny i ponownym na wybrany punkt AF.

canonfun
14-07-2013, 21:23
Ja na 5d mk I tylko boczne. Centralny praktycznie nie używany.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ciekawe, ciekawe...

jaco
14-07-2013, 22:08
nie odłączam go nigdy:)

I nie masz problemu ze zmianą pkt AF w momencie gdy aparat jest w pozycji pionowej. Dostęp do joysticka jest słaby, chyba że posiadasz bardzo długi kciuk lub używasz jakiegoś ciekawego "myku". Nie bądź taki podziel się

Wysłane z Sony Xperia S

blackninja
14-07-2013, 23:15
Od czasu zakupu 5d3 zapomniałem o centralnym ;) Pracuję na dwie puchy, druga to 5d2 i tam na repo tylko centralny, w innych sytuacjach pozostałe jak najbardziej się przydają.

tkosiada
15-07-2013, 00:22
I nie masz problemu ze zmianą pkt AF w momencie gdy aparat jest w pozycji pionowej. Dostęp do joysticka jest słaby, chyba że posiadasz bardzo długi kciuk lub używasz jakiegoś ciekawego "myku". Nie bądź taki podziel się
myślałem, że zwróciłeś uwage na moją stopke
1 zmiana kółkiem w 1dmk3 to pryszcz
2 mam ustawione 9 punktów, są krzyzowe, reszta działa jako pilotujące i wspomagające, naprawde zmiana między nimi to 1 sek
ze względy na rozłożenie i prace wolałem tą puszke niż 5D I lub II, III to juz inny temat

Tommeck
15-07-2013, 07:57
Ja na 6D w poziomie używam centralnego, a w pionowych kadrach górnego skrajnego. Tak jak napisano, automatycznie się zmienia przy obróceniu puszki. Fajny patent. :)

bartezzx
15-07-2013, 08:29
Ja na 6D w poziomie używam centralnego, a w pionowych kadrach górnego skrajnego. Tak jak napisano, automatycznie się zmienia przy obróceniu puszki. Fajny patent. :)

Możesz wyjaśnić jak to z tym dokładnie jest?

Morfii
15-07-2013, 08:52
w 6D też używam bocznych jak i centralnego. 40/60

Zader
15-07-2013, 09:18
Możesz wyjaśnić jak to z tym dokładnie jest?

Aparat rozpoznaje w jakiej jest orientacji i w zaleznosci od tego ustawia ostatnio uzywany czujnik AF. Czyli robisz zdjecie poziome - masz ustawiony na przyklad centralny, przekrecasz do pionu - jezeli wczesniej robiles takie kadry przy uzyciu innego pola AF, to przestawi Ci sie aparat samoczynnie na na przyklad skrajny gorny. Wracasz do poziomu - masz znow centralny.

Dodam ze funkcje mozna oczywiscie wylaczyc w menu jak ktos sobie nie zyczy. :)

Fabik
15-07-2013, 10:35
Mam 5d I i tam w zdecydowanej większości tylko centralny jeśli boczny to z 3 strzały dla pewności, zakupiłem 6d i boczne są w pełni używalne, co do 5d III nie miałem w rękach, ale do moich potrzeb ( a też robię śluby) 6d + 5d I w zupełności wystarczy.

lok
15-07-2013, 11:37
Mi tez nie zawsze trafia na bocznych, ale tak sie nauczyłem, ze wybieram kontrastowy punkty, jakieś linie. Wtedy lepiej działa. Zobaczymy jak sie spisze 6d.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Tommeck
17-07-2013, 08:22
Aparat rozpoznaje w jakiej jest orientacji i w zaleznosci od tego ustawia ostatnio uzywany czujnik AF. Czyli robisz zdjecie poziome - masz ustawiony na przyklad centralny, przekrecasz do pionu - jezeli wczesniej robiles takie kadry przy uzyciu innego pola AF, to przestawi Ci sie aparat samoczynnie na na przyklad skrajny gorny. Wracasz do poziomu - masz znow centralny.

Dodam ze funkcje mozna oczywiscie wylaczyc w menu jak ktos sobie nie zyczy. :)
Dokładnie tak to działa. NAJCZĘŚCIEJ poziom mam ustawiony centralny, a pion skrajny górny (jest mniej przekadrowywania - praktycznie drobne korekty) :)

zusi
17-07-2013, 14:00
ja głównie centralny, bo tak szybciej, choć trzeba przyznać że czasem zdaży się, że ta ostrośc zjedzie i jestem wtedy wściekła, na początku więcej operowałam tymi punktami, ale teraz czasem boje się że nie nadążę i ulatwiam tak sobie ale czy to najlepszy pomysł? nie wiem.

Mike7
17-07-2013, 15:11
To ja się zastanawiam po co tyle tych pól AF, skoro taki ogrom ludzi używa tylko centralnego. Trzeba napisać do Canona, aby zrobił tanią puszkę FF tylko z centralnym AFem i może będzie w cenie do 4000zł nowa ;)

jaco
17-07-2013, 19:37
To ja się zastanawiam po co tyle tych pól AF, skoro taki ogrom ludzi używa tylko centralnego. Trzeba napisać do Canona, aby zrobił tanią puszkę FF tylko z centralnym AFem i może będzie w cenie do 4000zł nowa ;)

Jest to dosyć ciekawy pomysł;-) ciekawe czy różnica cenowa byłaby aż tak dużo (obawiam się ze niestety nie)

Wysłane z Sony Xperia S

zusi
21-08-2013, 22:53
brałabym :P centralny łatwiej obsługiwać jak szybkie kadry robisz. Zresztą centralny trochę rozleniwia :)

Hadrian
22-08-2013, 09:33
Przecież jest taka puszka i nazywa się 5D /5D II

mwitek
22-08-2013, 09:43
Zdarza wam się że przy przekadrowaniu ostrośc ucieka? Na największej dziurze?

Miałem taki psikus ostatnio z 50 na 1.8 co prawda nie na ślubie tylko przy portrecie. Af centralnym na oko, przekadrowanie i buu. Poradziłem sobie bocznym punktem dopiero.

No chyba że przy portrecie "z bliska" to normalne :)

tap z komóry

Axel
22-08-2013, 12:56
Tak zdarzyło się nam nie jeden raz. Niestety praw fizyki nie oszukasz. Jeżeli nauczysz się przekadrowywać całym aparatem (ciałem) nie zmieniając kąta płaszczyzny względem złapanej przez AF to będzie dobrze. Praktyka czyni mistrza;)

mwitek
22-08-2013, 14:04
A widzisz na to nie wpadłem :) będę ćwiczył

tap z komóry