PDA

Zobacz pełną wersję : Reportaż ślubny - proszę o opinię na temat moich przyszłych zakupów sprzętu.



canon_user
03-07-2013, 20:38
Witajcie!

Stoję przed dylematem wyboru odpowiedniego dla mnie sprzętu, którego głównym przeznaczeniem będzie reportaż ślubny. Dodatkowo zajmuję się fotografią reklamową (gł. w studio) jednak najbliższego zakupu sprzętu dokonam właśnie w perspektywie realizacji fotografii ślubnej. Moje dotychczasowe doświadczenie jako asystenta oraz pewna ograniczona pula pieniędzy, doprowadziły mnie do pewnych wniosków i przemyśleń, których efektem jest poniższa lista sprzętu jaki planuję zakupić. Czy Waszym zdaniem jako doświadczonych kolegów, dokonałem trafnego wyboru? Proszę, nie skupiajmy się na moich umiejętnościach, pojęciu na temat fotografii bo to jest odrębna kwestia. Chciałbym tylko poznać Wasze zdanie w kwestii najbliższych zakupów.

To co posiadam to m.in. body Canon EOS 5D Mark II wraz z gripem BG-E6, lampa błyskowa Canon 600 EX-RT, mobilne studio fotograficzne oparte o lampy BOWENS i akcesoria Manfrotto (pomocne w celu doświetlania np. sali weselnej).

Planowane zakupy:
- Canon EOS 5D Mark III,
- Battery Grip BG-E11,
- obiektyw Canon EF 135mm f/2L USM,
- obiektyw Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM,
- obiektyw Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM.

Długo myślałem nad konfiguracją sprzętu jaki posłuży mi w dalszej pracy i zdecydowałem się właśnie na takie zestawienie jak to powyższe. Liczę na konstruktywne i uzasadnione opinie:)

rafal1980
03-07-2013, 21:40
Wrzuciłeś zestaw marzeń większości fotografów z forum i pytasz czy to dobry sprzęt?

p0m
03-07-2013, 21:42
ee tam zestaw marzeń. wolałbym 24l i 85 1.8;)

a na serio - http://www.canon-board.info/dla-poczatkujacych-27/sprzet-do-slubow-cz-iv-89779/

centur
03-07-2013, 21:49
temat rzeka który nigdy nie będzie miał swojego finału, rozrzut sprzętowy fotografów ślubnych jest tak ogromny, że każdy kupuje co mu pasuje... dla przykładu, fotograf z którym najczęściej pracuję na weselu całość oblatuje 2 markami + s 20/1.8 + c50/1.4 i czasami uzyje rybki od samyanga 8mm a w plenerze jeszcze s70-200/2.8, do wyboru do koloru. Zestaw który zaproponowałeś jest zacny...

canon_user
03-07-2013, 21:52
Wrzuciłeś zestaw marzeń większości fotografów z forum i pytasz czy to dobry sprzęt?

Zdaję sobie sprawę, że sprzęt jaki zamieściłem to wysoka półka jednak bardziej chodziło mi o zestawienie i wzajemnie uzupełnianie się szkiełek:) Wg moich doświadczeń i obserwacji na czym pracują inni, myślę, że to optymalne rozwiązanie.

--- Kolejny post ---


temat rzeka który nigdy nie będzie miał swojego finału, rozrzut sprzętowy fotografów ślubnych jest tak ogromny, że każdy kupuje co mu pasuje... dla przykładu, fotograf z którym najczęściej pracuję na weselu całość oblatuje 2 markami + s 20/1.8 + c50/1.4 i czasami uzyje rybki od samyanga 8mm a w plenerze jeszcze s70-200/2.8, do wyboru do koloru. Zestaw który zaproponowałeś jest zacny...

Tak jak wspomniałeś, każdy ma swoje zabawki, na których pracuje mu się najlepiej. Ja miałem okazję pracować właśnie na podobnej konfiguracji i uważam, że była bardzo dobra. W wolnej chwili poszperam na forum, na pewno znajdę wiele na ten temat:)

pancernik12
03-07-2013, 21:56
E tam chwalisz się tylko :)

(niezły plan)

Pozdrawiam

rafal1980
03-07-2013, 22:09
Ja miałem okazję pracować właśnie na podobnej konfiguracji i uważam, że była bardzo dobra.

No więc tym bardziej nie wiem po co ten temat :)
Osobiście brakuje mi tu przysłony 1.4 i stałek - ale co kto preferuje ;)
Rozważ np. opcję : Samyang 14mm + Canon 35 L + Canon 135 L

canon_user
03-07-2013, 22:16
E tam chwalisz się tylko :)
(niezły plan)
Pozdrawiam
Myślisz, że tak to zostało odebrane:)? Planując tak duże wydatki finansowe, chciałbym poznać opinię każdego kto pracuje na zbliżonym sprzęcie. Wiem, że podobnych tematów jest wiele jednak ciekaw jestem Waszego zdania konkretnie o tym zestawieniu:)

--- Kolejny post ---


No więc tym bardziej nie wiem po co ten temat :)
Osobiście brakuje mi tu przysłony 1.4 i stałek - ale co kto preferuje ;)
Rozważ np. opcję : Samyang 14mm + Canon 35 L + Canon 135 L
W przyszłości być może skusiłbym się na C 85mm 1.8 i C 50mm 1.4 jednak ten drugi potrafi zawodzić przy dłuższej i intensywnej eksploatacji. Zdaję sobie sprawę, że światło 1.4 czy 1.8 to magia:) Kusi mnie również C 15mm 2.8 jednak nie można mieć wszystkiego. Chcąc zaopatrzyć się w kilka stałek, mój budżet tego nie wytrzyma:) Jakość obrazka z 16-35mm i nowego 24-70mm wydaje się być na prawdę dobra, a szkła są bardzo uniwersalne. O 135mm nie będę się rozpisywał bo to przecież szkło - legenda i wisienka na torcie zaproponowanego zestawu. Myślałem na modyfikacji tego zestawu i zakupie nowego 70-200 2.8 IS II ale powoli głupieję od ilości przeczytanych opinii i sugestii na temat wspomnianych obiektywów:)

Janczewski
04-07-2013, 07:59
bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o moje zestawienie, to opiera się na stałkach 24/1,4 35/1,4 85/1,2 i 135/2,0 na dwóch body F/F i pasie z pokrowcami do szybkiej wymiany obiektywów. Prawdę mówiąc co kto woli, każdy wybór jest dobry, jeżeli dla Ciebie odpowiedni.

canon_user
04-07-2013, 08:36
bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o moje zestawienie, to opiera się na stałkach 24/1,4 35/1,4 85/1,2 i 135/2,0 na dwóch body F/F i pasie z pokrowcami do szybkiej wymiany obiektywów. Prawdę mówiąc co kto woli, każdy wybór jest dobry, jeżeli dla Ciebie odpowiedni.
Analizując moje najbliższe wydatki doszedłem do wniosku, że moje zestawienie szkieł mogłoby wyglądać również tak:
- C 35mm L,
- C 85mm L,
- C 135mm L.

Tylko ten szeroki kąt, czegoś tutaj brakuje. 16mm w 16-35mm jest często przydatne. Z opinii innych wnioskuję, że lepiej jest wybrać 35 L niż 24 L, tylko wtedy jako ultra szerokie szkło brać C 15mm fish eye? To świetny obiektyw tylko dość specyficzny. Ciekawe jak wyglądałoby porównanie ogniskowej 16mm (16-35mm) z tą 15 mm fish eye?

Janczewski
04-07-2013, 09:39
ludzie uzupełniają szerokim samjangiem i sobie chwalą

Janczewski
04-07-2013, 14:02
na dobrą sprawę taki zestaw:

Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical /
Canon 35 mm f/1.4L EF USM
Canon 70-200 mm f/2.8L EF IS II USM

też zaspokoi wyrafinowane gusta, a wachlowania obiektywami znacznie mniej

canon_user
05-07-2013, 17:44
Wgłębiłem się nieco w liczne opinie wielu z użytkowników tego forum na temat różnych szkieł i mam mały dylemat. Zapewne przyjdzie mi podjąć decyzję o zakupie jak tylko dojdę do jakiegoś konstruktywnego wniosku, na chwilę obecną mam "burzę mózgu":)

Sensowna konfiguracja to również:
- Canon 16-35mm L,
- Canon 85mm L,
- Canon 135mm L,
- Body Canon 5D Mark III,
- Battery Grip BG-E6.

Całość zamknie się w kwocie 30k tak jak zakładałem. Kusi mnie to światło w 85mm L... 2.8 (w przypadku 24-70mm) to tak na prawdę również bardzo jasny obiektyw, pracując w połączeniu z 5D Mark III, ciemna sala czy kościół nie powinien być żadnym problemem. fotografując na 24-105mm f/4.0 IS również dałem radę. Jestem przekonany jednak, że w najbliższym czasie szkiełko to zmieni właściciela właśnie na rzecz czegoś jaśniejszego.

Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM z tego co się zorientowałem posiada 9 listków przysłowny więc w połączeniu ze światłem 2.8 powinien również oferować przyjemny bokeh, na pewno nie tak specyficzny jak 85mm L czy 135mm L. Niestety nie mam możliwości bezpośredniego porównania pracy tych kilku szkieł o jakich wspomniałem stąd muszę się sugerować tym co piszą inni. Asystując fotografom ślubnym pracowałem tylko na części obiektywów Canona nie mając okazji spróbować czegoś "nowego".

Ligo
05-07-2013, 20:53
2.8 (w przypadku 24-70mm) to tak na prawdę również bardzo jasny obiektyw
Do "bardzości" to mu brakuje tak ze 2EV ;) Mimo tego, bardzo zacne szkło.
W tym systemie sensownych konfiguracji jest wiele, więc co nie wybierzesz, będzie dobrze.

canon_user
05-07-2013, 21:14
Do "bardzości" to mu brakuje tak ze 2EV ;)
Z pewnością tak właśnie jest, powinienem był użyć innego określenia:) Stwierdzenie "bardzo jasny" pozostawmy obiektywom stałoogniskowym.

gudi
08-07-2013, 13:25
a ja napisze że chciałbym siedzieć w ślubach do czego dążę ale... ale ...
Według mnie jeśli chcesz operować dwoma body lepiej kup
85 l
35 l lub 24
Dużo lepsze światło
135 l to może na wielkich salach - chyba że chcesz zdjęcia samych twarzy robić :D - tzw ciasnych portretów
ale ja się nie znam
Życzę zakupu wymarzonego sprzętu

canon_user
08-07-2013, 19:18
Niestety ale nie wyobrażam sobie pracy bez zapasowego body. Myślę, że spoczywa na mnie zbyt duża odpowiedzialność. Na 5D Mark II wykonałem 6 ślubów i doświadczyłem niestety pewnych problemów z działaniem AF w na prawdę trudnych warunkach oświetleniowych, a takie się zdarzają. 5D Mark III to na mojej liście zakupów punkt stały i niezmienny. Posiadając 2 body będę mógł pracować na dwa aparaty. Mam trochę krzepy także dźwiganie tego gabarytu przez kilkanaście godzin mnie nie przeraża.

--- Kolejny post ---


a ja napisze że chciałbym siedzieć w ślubach do czego dążę ale... ale ...
Według mnie jeśli chcesz operować dwoma body lepiej kup
85 l
35 l lub 24
Dużo lepsze światło
135 l to może na wielkich salach - chyba że chcesz zdjęcia samych twarzy robić :D - tzw ciasnych portretów
ale ja się nie znam
Życzę zakupu wymarzonego sprzętu
Siedzę nad materiałem prezentującym opinie i przykładowe fotografie wykonane kilkoma obiektywami jakie mnie interesują, w tym stałkami. Być może zmienię swoją decyzję co do wyboru obiektywów i padnie właśnie na obiektywy stałoogniskowe lub przynajmniej jeden z nich jako narzędzie do pracy w słabym świetle np. na sali weselnej. Jeśli chodzi o taki właśnie obiektyw, byłby to najprawdopodobniej 24mm lub 35mm. 85mm w połączeniu z 135mm byłoby to zakup niemożliwy do zrealizowania ze względu na ograniczony budżet.

digital.photography
10-07-2013, 14:59
Mam podobne dylematy w wątku "Sprzęt do ślubów cz. IV (http://www.canon-board.info/dla-poczatkujacych-27/sprzet-do-slubow-cz-iv-89779/)":)

adamx25
07-08-2013, 10:04
Mi się wydaje, że nie ma sensu iść w oba: 85 l i 135 l. Mając 85 l chyba bym nie targał już 135 ki. Poza tym 135, ze względu na dłuższą ogniskową, łatwiej poruszyć zdjęcie gdy ciemno.
Ja, jeśli chodzi o ogniskowe to idę w kierunku 24 -50- 85 . NIgdy nie miałem jednak 35 więc może nie wiem co tracę :-)
Napisz jak cos kupisz.

strideer
07-08-2013, 12:49
Jak na ten moment dla mnie najlepszy zestaw do zdjęć ślubnych stanowiłby zestaw trzech stałych obiektywów do pełnej klatki: 24 mm, 50 mm i 135 mm.

24: pojedyncze zdjęcia w kościele i na życzeniach, wiele zdjęć na sali podczas tańców, być może pojedyncze kadry na sesji
50: podstawowy obiektyw do kościoła i do życzeń, do użycia również na sali i na sesji; daje takie akuratne pole widzenia, że zdjęcia ogląda się miło i bez zastanawiania się: co fotograf chciał wykombinować - obrazki są ponadczasowe
135: ujęcia twarzy rodziców, gości i młodych w kościele, również na sali, świetne szkło do sesji

35 jest świetną alternatywą jednocześnie dla 24 i 50 mm, też daje bardzo przyjemny obrazek (w sensie pola widzenia), niemniej po latach fotografowania tą ogniskową stwierdziłem, że bardziej mi leży 24 i 50
85 był zawsze w mojej torbie, aż patrząc na zdjęcia stwierdziłem, że ogniskowa ta nie nadaje się do takich zbliżeń twarzy, jakie chciałbym mieć na zdjęciach. Stąd 135 z mocniej skompresowaną perspektywą.

canon_user
07-08-2013, 14:46
Na chwilę obecną moje przemyślenia dot. zakupu szkieł skłaniają się ku takiemu zestawieniu: 16-35L, 35L, 85L, 135L.

16-35L kupiłbym jednak nieco później gdy pozwoli mi na to budżet, ewentualnie wypożyczę gdyby zaszła taka konieczność (24L jest co prawda szerokie jednak nie aż tak jak 16 mm, a i taka ogniskowa często jest przydatna do szerokich planów gdy w torbie brak 15 mm fish eye, jest również droższe o ok. 1 tys. zł). Fotografowałem reportaż ogniskową 50 mm jednak osobiście szkło było dla mnie trochę nijakie, tzn. ani szerokie, ani wąskie. Na sali weselnej ogniskowa 35 mm wydaje się być idealna w połączeniu z 16 mm od czasu do czasu. 85 mm sprawdziło się przy portretach w kościele i podczas pleneru, udało mi się wykonać kilka portretów bawiących się gości. 135 mm okazało się świetnym szkłem do portretowania gości w kościele oraz na sali weselnej + oczywiście plener. 85 mm było jednak zbyt krótkie aby wyłapywać fajne momenty będąc jednocześnie na tyle daleko aby pozostać w pewien sposób niezauważonym stąd połączenie 135L + 85L.

Tak jakoś mogłoby to wyglądać:)

amroz
07-08-2013, 16:37
Na chwilę obecną moje przemyślenia dot. zakupu szkieł skłaniają się ku takiemu zestawieniu: 16-35L, 35L, 85L, 135L.
Tak jakoś mogłoby to wyglądać:)
to właśnie mój zestaw :) jedynie co to mam do tego rybę 15mm. Kilka lat próbowania, kupowania i sprzedawania szkieł doprowadziło mnie właśnie do tego idealnego dla mnie zestawu.

canon_user
07-08-2013, 17:44
to właśnie mój zestaw
Świetnie:)

Ja cały czas nie mogę podjąć decyzji co do 35'tki, Canon czy Sigma. Za Sigmą przemawia dobra jakość obrazka i cena, Canon kusi niezawodnością i bezkompromisowym AF, a w ciężkim warunkach oświetleniowych to istotne:/

Morfii
11-08-2013, 18:04
Jak już ktoś na forum to pisał... trzeba być kretynem by pisać takie rzeczy... tzn. mam 30tys. co kupić...
Mają taką kasę sprawa jest banalna. Problem leży w tym co TOBIE jest potrzebne... jeden woli stałki, inny zoomy. Jeszcze inny kupi to i to. Więc przejrzyj tematy o tym jaki kto ma sprzęt do fotografowania ślubów i sam podejmij decyzję. Bo nie chodzi o to że nie chcemy Ci doradzić, lecz o to że nasze doradzenie może być nie najlepszym rozwiązaniem dla ciebie.

canon_user
11-08-2013, 18:11
Jak już ktoś na forum to pisał... trzeba być kretynem by pisać takie rzeczy... tzn. mam 30tys. co kupić...
Komentarze typu "trzeba być kretynem" pozostaw proszę dla siebie...

Morfii
11-08-2013, 22:07
Sory jak Cię uraziłem, ale co prawda to prawda. Jest już podobny temat i dziwi mnie sam fakt że moderatorzy dalej go ciągną. Powiedz sam jak inaczej nazwać kogoś kto pyta zgraję obcych osób jak wydać swoją kasę.... i to do tego nie małą kasę. :lol:

Tommeck
12-08-2013, 10:07
Morfi, bądź trochę oszczędniejszy w swoich sądach. Sam zakładasz qpę postów gdzie zachowujesz się podobnie i - jak to piszesz
kto pyta zgraję obcych osób jak wydać swoją kasę.... i to do tego nie małą kasę. :lol:. Jak robicie to i tamto, jak zdjęcie tortu po ciemku, jak za dojazd/kilometry.... Pewnie coś pominąłem jeszcze z Twoich założonych oostatnio wątków. Każdy pyta o to, co potrzebuje wiedzieć. Skoro jesteś taki mądry, to więcej nie zadawaj pytań na tym forum. I przemyśl temat wyzywania ludzi od kretynów, albo się stąd wymiksuj.

becekpl
12-08-2013, 10:55
bo widzisz morfii bycie fotografem to dziecinna igraszka
bierzesz dofinansowanie i się martwisz jak kasę wydać
jak już ja wydasz to zdjęcia same się zrobią(w końcu sprzęt tyle kosztował)
jak klient będzie nosem kręcił to się mu wytłumaczy ze sprzęt pro daje taki obrazek a nie inny -Panie przecież to 6d,musi tak być
a jak już nie będzie klientów to się założy temat ze branża zdycha i co robić...

Świetnie:)

Ja cały czas nie mogę podjąć decyzji co do 35'tki, Canon czy Sigma. Za Sigmą przemawia dobra jakość obrazka i cena, Canon kusi niezawodnością i bezkompromisowym AF, a w ciężkim warunkach oświetleniowych to istotne:/

chyba niezawodność jest ważniejsza od ceny

canon_user
12-08-2013, 11:18
bierzesz dofinansowanie i się martwisz jak kasę wydać
Zakładam, że stwierdzenie to kierujesz do ogółu z pominięciem mojej osoby...

becekpl
12-08-2013, 13:01
Zakładam, że stwierdzenie to kierujesz do ogółu z pominięciem mojej osoby...nie wiem skąd ci to przyszło do głowy,ty akurat jest modelowym przykładem świadomego swoich potrzeb fotografa

Kolekcjoner
12-08-2013, 14:26
Sory jak Cię uraziłem, ale co prawda to prawda. Jest już podobny temat i dziwi mnie sam fakt że moderatorzy dalej go ciągną. Powiedz sam jak inaczej nazwać kogoś kto pyta zgraję obcych osób jak wydać swoją kasę.... i to do tego nie małą kasę. :lol:

"Sory" nie wystarczy - jeszcze jedno takie stwierdzenie i sobie odpoczniesz od forum.
Absolutnie tutaj takiego sposobu zwracania się do użytkowników forum sobie nie życzymy!

canon_user
12-08-2013, 14:45
Do użytkowników Morfii oraz becekpl.

Uważam, że nie macie żadnego prawa do podjęcia jakiegokolwiek osądu mojej osoby w odniesieniu m.in. do fotografii. Tak się składa, że forum służy do "uprzejmej" i wyrozumiałem wymiany zdań na temat szeroko pojętej fotografii. Jeśli Waszym zdaniem naruszyłem regulamin, zaśmieciłem forum kolejnym "bezsensownym" postem, wystarczyło zgłosić to do moderatora.

Do waszej wiadomości, nie zamierzam dokonać zakupu za pieniądze z bezproblemowo otrzymanej dotacji unijnej. Planuję zainwestować ciężko zarobioną gotówkę, również dzięki fotografii. Nie wiecie jak długo fotografuję, co służy jako główne narzędzia w mojej pracy itp. Proszę, przystopujcie z tymi kąśliwymi komentarzami. Być może moja wiedza jest większa od Waszej, a problemem jest tylko trudność w podejmowaniu trudnych decyzji i potrzeba podzielenia się tym z innymi. Owszem, zamierzam skorzystać również z dotacji. Jeśli tkwicie w błędnym przekonaniu, że to łatwe i przyjemne pieniądze, Wasze zdanie. Poświęciłem wiele czasu i nerwów aby zdobyć choć małą szansę na dofinansowanie. Nie traktujecie osób w podobnej sytuacji do mnie jako amatorów i totalnie nieświadomych "fotografów". Ja na dzień dzisiejszy doskonale już wiem co kupię i dlaczego. Na forum jest wiele bardziej doświadczonych kolegów, którzy mimo wszystko służą dobrą radą i swoimi przemyśleniami, swoimi doświadczeniami i swoimi sugestiami, na takie właśnie liczyłem.

Otrzymanie dotacji nie może nikogo skreślać i sugerować niepowodzenia jego przedsięwzięcia tylko ze względu na to, że ktoś te pieniądze nam ofiarował w ramach bezzwrotnej pomocy. To doskonała możliwość podjęcia kolejnych inwestycji i rozwoju, który nie zawsze prowadzi do podjęcia nowych postów w charakterze "BRANŻA ŚLUBNA ZDYCHA". Ja tak nie uważam, a wręcz przeciwnie.

To tyle, proponuję zakończyć te pozbawione jakiegokolwiek sensu wywody i zająć się swoimi sprawami.

betinus
19-08-2013, 11:05
canon_user, tak w temacie jeszcze ogniskowych, choć już chyba od pierwszego postu nastąpiły zmiany, to zastanów się faktycznie nad tym 24-70 - my kupując (uzupełniając) zestaw rzuciliśmy się na 24-70L - z racji, że zawsze wszyscy w firmie powtarzali że to podstawowy zoom do reportażu, teraz z perspektywy kilku lat, posiadania go w torbie zauważyłem, że coraz częściej leży w torbie, a podczas zabawy na sali to więcej 17-40 jest w użyciu i 85/50 niż ten ciężki klocek.
Na plenerach też coraz rzadziej ląduje na puszce, na korzyść stałek i UWA ;)

W temacie 85L - zawsze wszystkim powtarzam, że 85/1.8 też kiepski nie jest, a za zaoszczędzone pieniądze można kupić inne szkiełka - 85/1.8 mamy już ponad 6 lat i jeszcze nigdy nie brakowało mi L zamiast tego leciutkiego/poręcznego szkiełka.
Ale to tylko moje skromne uwagi, po ostatnich kilku zleceniach ;)