PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop CS6 vs CC (ACR)



allxages
26-06-2013, 16:22
Hej,

chyba ostatni dzwonek, aby kupić nieclaudową wersję Photoshopa. Cenowo już po 2 latach używania CC płacimy więcej niż za CS6.

Moje pytanie jest głównie związane z ACR. Używam LR, ale raz na jakiś czas jedną czy dwa zdjęcia potrzebuję obrobić w ACR bez używania LR. Jak to do tej pory było. Czy posiadając CS6, np. za 3 lata będę miał problem z upgradem ACR do wystarczająco nowej wersji? Wiem, że jakieś historie były po tym jak Adobe odświeżył procesy w 2012 roku.
Funkcjonalnie to CS5 jest dla mnie wystarczające (a i tam chodziło tylko o 64bity pod OSX). Więc wątpię, aby nagle Adobe dodało coś typu MUST HAVE.
Martwię się jednak o tą kompatybilność z ACR / LR itd.



I jeszcze takie pytanie z okolicy. Czy posiadając CS6 zainstalowanego, można używać w CC np. Premiere? Nie ma z tym problemu?

Merde
26-06-2013, 17:45
Czy posiadając CS6, np. za 3 lata będę miał problem z upgradem ACR do wystarczająco nowej wersji?

Z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że ACR dla PS CS6 nie będzie więcej rozwijany (MOŻE będzie jakaś jedna czy dwie drobne aktualizacje, ale generalnie o rozwoju zapomnij).
Pytanie czy w nowych wersjach będą na tyle istotne zmiany, żeby trzeba było sobie nimi głowę zawracać?

strideer
26-06-2013, 17:51
Z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że ACR dla PS CS6 nie będzie więcej rozwijany (MOŻE będzie jakaś jedna czy dwie drobne aktualizacje, ale generalnie o rozwoju zapomnij).
Pytanie czy w nowych wersjach będą na tyle istotne zmiany, żeby trzeba było sobie nimi głowę zawracać?

Mają być dodawane nowe aparaty, ale ACR działający z CS6 nie będzie obsługiwał nowych funkcji (radial filter, upright, etc). Osobną kwestią jest to, ile Adobe zechce podtrzymywać dalej CS6. Sądzę że mają plany na rok, w porywach do dwóch.

allxages
26-06-2013, 18:28
No to jest napisane tutaj: Adobe Camera Raw 8 support for Photoshop CC and Photoshop CS6 (http://blogs.adobe.com/lightroomjournal/2013/05/adobe-camera-raw-8-support-for-photoshop-cc-and-photoshop-cs6.html)

Ja w sumie nie wiem, bo jeszcze nie miałem czasu ściągnąć LR5, ale ACR8 obecny w CS6 to jest odpowiednik LR4 czy LR5?

Z racji, że ACR używam super sporadycznie, wydaje mi się, że wciąż sensowniej wygląda zakup CS6, aniżeli opłacanie CC....

Merde
26-06-2013, 18:34
Ja w sumie nie wiem, bo jeszcze nie miałem czasu ściągnąć LR5, ale ACR8 obecny w CS6 to jest odpowiednik LR4 czy LR5?

Lr 4.4 = ACR 7.4.

allxages
26-06-2013, 18:37
Aha, czyli w CS6 jest LR5? No to świetnie.
Patrząc na to, że teraz na Allegro widzę CS6 po 2200 brutto co daje w rzeczywistości cenę poniżej 1500 zł to w ogóle już po roku używania opłaca się mieć CS6 zamiast CC.

strideer
26-06-2013, 18:46
Lr 4.4 = ACR 7.4.

Nah. ACR 8.1, dostarczony w LR5 i PS CC, da się zainstalować również w CS6. Będzie funkcjonował normalnie, jedynie najnowsze funkcje właściwe dla CC/LR5 (i wymienione wcześniej) nie będą pracowały w ACR 8.1 odpalonym z poziomu CS6. W sytuacji, gdy będziesz miał LR5 i CS6 z najnowszym ACR-em, będziesz mógł korzystać z tych nowych ficzerów z poziomu LR5, natomiast jeśli chciałbyś mieć to co daje Upright i reszta ferajny, to nie wystarczy wcisnąć Ctrl+E w Lightroomie żeby automagicznie edytować plik w PS CS6, będziesz musiał wybrać opcję wygenerowania gotowego TIFF-a w LR5, a następnie otwarcia tego pliku w CS6.

allxages
26-06-2013, 18:49
W sytuacji, gdy będziesz miał LR5 i CS6 z najnowszym ACR-em, będziesz mógł korzystać z tych nowych ficzerów z poziomu LR5, natomiast jeśli chciałbyś mieć to co daje Upright i reszta ferajny, to nie wystarczy wcisnąć Ctrl+E w Lightroomie żeby automagicznie edytować plik w PS CS6, będziesz musiał wybrać opcję wygenerowania gotowego TIFF-a w LR5, a następnie otwarcia tego pliku w CS6.

Chyba coś nie zrozumiałem. Podejrzewam, że Ctrl+E to jest takie "Edytuj w Photoshop" (nie mam Windowsa, ale zgaduję). Do tej pory działało to tak, że odpalał się PS, ale z pominięciem ACR już w takiej sytuacji (i bardzo dobrze, bo pracę ACR wykonałem w LR). Coś się zmieniło w tej kwestii czy nie zrozumiałem słowa pisanego?

strideer
26-06-2013, 18:55
Chyba coś nie zrozumiałem. Podejrzewam, że Ctrl+E to jest takie "Edytuj w Photoshop" (nie mam Windowsa, ale zgaduję). Do tej pory działało to tak, że odpalał się PS, ale z pominięciem ACR już w takiej sytuacji (i bardzo dobrze, bo pracę ACR wykonałem w LR). Coś się zmieniło w tej kwestii czy nie zrozumiałem słowa pisanego?


Jak używasz tej funkcji, to Lightroom nie wywołuje sam pliku tylko robi to PS (z użyciem ACR), zgodnie z ustawieniami zapisanymi w XMP dla danego pliku RAW. Procedura ta jest niewidoczna dla użytkownika jeżeli ACR w PS-ie i w Lightroomie są zgodne wersjami. Ponieważ jednak CS6 z ACR 8.1 nie jest w stanie obsłużyć wszystkich funkcji z ACR 8.1 (a Lightroom jest), wówczas możesz zostać poproszony o wykonanie pliku TIFF w Lightroomie, a następnie jego otwarcie w PS-ie. Nie jest to żadna przeszkoda praktyczna, jedynie zwykła upierdliwość.

allxages
26-06-2013, 19:04
Ah, rozumiem. Chyba nawet coś takiego (w sensie komunikat o braku kompatybilności) widziałem już kiedyś w przeszłości.
Trochę to upierdliwe. W LR5 jest coś ala 'export as TIFF' zatem?

Trochę szkoda, że przez to zapewne tworzymy niepotrzebny nam TIFF, który po wykonaniu operacji w PS właściwie i tak skasujemy (PS używam właściwie tylko do akcji kończących, zwłaszcza jak Healing Brush będzie dobrze działał do czyszczenia skanów w LR5). Tak więc nie mam potrzeby trzymania tych TIFFów. A tak to one nie dość, że niepotrzebnie będą mielić mi dyskiem, to jeszcze pewnie do katalogu LR się dodają. Później trzeba będzie usuwać. Szkoda, bo jak przygotuję sobie zestaw powiedzmy 16 zdjęć w LR, to do tej pory mogłem je zwyczajnie "wysłać" do PSa, tam pomniejszyć, podostrzyć, zrobić wszystkie konwersje, zapisać wyniki na dysk i zapomnieć. Teraz dochodzi trochę roboty.

Dobrze rozumuję?

Jedyny sposób na działanie bezproblemowe to użycie z LR5 (i nowszymi) PS CC? Bo patrząc z ekonomicznego punktu to jednak lepsza taka upierdliwość niż płacenie słonych pieniędzy niestety za CC :(

A jeżeli nie użyję upright i innych bajerów, to wtedy to 'ctrl+e' zadziała? Czy już z definicji jesteśmy spaleni?



A tak swoją drogą, moim zdaniem taki CC to jest dla mnie super sprawa np. do filmów. Jeżeli składam 1 film raz na pół roku powiedzmy, to w sam raz kupić miesięczną subskrypcję Premiere/AE na ten czas i tyle. Z PS niestety gorzej, a najgorzej to z Bridge ;)

strideer
26-06-2013, 19:10
Jak coś zrobisz z obrazkiem w PS-ie to i tak musisz zapisać go jako TIFF-a, bo jako RAW to się raczej nie da. Problem może powstać w momencie, kiedy otwierasz plik "na chwilę" z LR do PS, a potem nic z nim nie robisz - wtedy tego TIFF-a wypada wywalić ręcznie.

Czy bez używania nowych funkcji szybki eksport będzie działał - pojęcia nie mam.

Edycję filmów masz też w Photoshopie CS6.

Raczej nie ma problemów by instalować i używać na jednej maszynie część aplikacji CS6 i część CC (czytałem, że ludzie mają nawet PS CS6 i CC jednocześnie i używają zamiennie).

allxages
26-06-2013, 19:13
Problem może powstać w momencie, kiedy otwierasz plik "na chwilę" z LR do PS, a potem nic z nim nie robisz - wtedy tego TIFF-a wypada wywalić ręcznie.


Dokładnie o tym mówię. Tak jest w 98% przypadków u mnie. Więc to trochę uciążliwe. Jest jakaś funkcja szybkiego eksportowania TIFFa? Jak to wygląda, wiesz może?


Co do filmów to edycja != montaż :)


No i chyba nadal skłaniam się do tego CS6 za 2200 brutto. Jeszcze poczytam, może coś mnie przekona, żeby jednak nie...

strideer
26-06-2013, 19:18
Dokładnie o tym mówię. Tak jest w 98% przypadków u mnie. Więc to trochę uciążliwe. Jest jakaś funkcja szybkiego eksportowania TIFFa? Jak to wygląda, wiesz może?

Ctrl+E i Edit a Copy with Lightroom Adjustments. I potem tego TIFF-a usuwasz jak z nim nic nie zrobisz.

allxages
28-06-2013, 21:05
Zrobiłem szybki test. LR5 i CS6.

Uzylem upright, następnie dałem 'Edit In Photoshop CS6'.
Zdjęcie wczytalo jak dawniej, bez kłopotów, konwersji i dodatkowych pytań.

strideer
28-06-2013, 21:27
Zrobiłem szybki test. LR5 i CS6.

Uzylem upright, następnie dałem 'Edit In Photoshop CS6'.
Zdjęcie wczytalo jak dawniej, bez kłopotów, konwersji i dodatkowych pytań.

To być może jest tak, że ACR 8.x odpalony z poziomu CS6 potrafi przemielić ustawienia z nowych funkcji właściwych dla CC jeśli jest używana funkcja Ctrl+E w Lightroomie. Natomiast z całą pewnością nie da się tych ustawień zmieniać otwierając plik RAW w Photoshopie za pośrednictwem ACR-a. Cenna informacja. Swoją drogą to tylko pokazuje jak strasznie Adobe miesza żeby wyciągać kasę od klientów, zamiast dać po ludzku normalną zgodność ACR-a ze starszymi Photoshopami.

allxages
28-06-2013, 21:30
Chyba masz racje. Najpierw odpalilem zdjęcie bez zmian specyficznych dla ACR8.1 i poszło w sekundę. Z użytych upright różnica była taka ze wyskoczył pasek postępu z tytułem 'Camera RAW Processing' i po tym otworzył sie plik (w nazwie na tabor klasycznie rozszerzenie CR2 bo sprawdzalem dla pewności)

strideer
28-06-2013, 21:39
Chyba masz racje. Najpierw odpalilem zdjęcie bez zmian specyficznych dla ACR8.1 i poszło w sekundę. Z użytych upright różnica była taka ze wyskoczył pasek postępu z tytułem 'Camera RAW Processing' i po tym otworzył sie plik (w nazwie na tabor klasycznie rozszerzenie CR2 bo sprawdzalem dla pewności)

Czyli pewnie coś poleciało do tempa, a nie prosta instrukcja: otwórz tego rawa z tym xmp. Bez sensu są te kombinacje.

allxages
28-06-2013, 22:44
A właśnie. Mam włączone zeby generowal pliki xmp. Moze dzięki temu działa?

strideer
28-06-2013, 23:16
Raczej bez związku.

allxages
29-06-2013, 12:19
W sumie bez znaczenia. Ważne ze jest tak ze jesze łatwiej podjąć mi decyzje na rzecz CS6 :)