PDA

Zobacz pełną wersję : Jak przesunąć czas w EXIF CR2 ?



manasterski
23-06-2013, 21:23
Witam, mam problem ze zdjęciami, które robiłem dwoma aparatami, bo jest między nimi 11 minut różnicy. Przed zleceniem wydawało mi się, że zsynchronizowałem zegary w obu aparatach, ale jak się okazało, zabrakło akceptacji ustawień w starej piątce i synchronizacja się nie udała. Teraz mam około 1000 zdjęć z dwóch aparatów i przesunięcie w czasie, które muszę zniwelować. Wszystkie zdjęcia to RAWy, połowa z 5D Mk1, połowa z 5D Mk2. Czy jest jakiś program na Maka, który pozwoli mi skorygować czas jednej grupy zdjęć, tak by dopasować do tej drugiej? Czy ktoś już radził sobie z takim problemem?
Pozdrawiam, Piotr

blackninja
23-06-2013, 22:45
Adobe Lightroom pozwala to w szybki i łatwy sposób zrobić.
Moduł Library, prawy panel, Sekcja Capture Time -> Edit Capture Time, tam zaznaczonym wcześniej zdjęciom przestawiasz czas (Opcja "Adjust to a specified date and time) dodając do pierwszego zdjęcia 11 minut w Twoim przypadku. Jeżeli nie obrabiasz zdjeć w LR to mozesz je eksportować do DNG, żeby zachować ustawienia czasu.

mariokil
25-06-2013, 01:10
Hej,
Miałem podobny problem kiedys i próbowałem robić to m.in. W LR, ale z tego co pamiętam nie dało rady zapisać zmiany bezpośrednio w pliku cr2 (być może nie potrafiłem) tylko w xmp.
Trafiłem na program geosetter który temat mi załatwił. Niestety jest tylko wersja na Pc :-(

quail
04-07-2013, 17:04
LR przestawia jedynie czas w swojej bazie danych, nie dotyka zawartości plików. Za to darmowy ExifTool pozwala na masową edycję nagłówków EXIF, również w plikach CR2. Przykładowo, aby przesunąć czas o 6 godzin do tyłu dla wszystkich plików CR2 w bieżącym katalogu:

exiftool -AllDates-=6 *.cr2

i pozamiatane. Trochę to może potrwać, bo będą generowane kopie plików, a oryginały zostaną na dysku ze zmienionym rozszerzeniem.

jinks
09-07-2013, 20:23
Trafiłem na program geosetter który temat mi załatwił.

dzięki, przydał się :) Programik oparty na wspomnianym tu i w innych podobnych wątkach na exiftool, ale bardzo łatwy w obsłudze.

stempel74
20-09-2017, 11:44
Adobe Lightroom pozwala to w szybki i łatwy sposób zrobić.
Moduł Library, prawy panel, Sekcja Capture Time -> Edit Capture Time, tam zaznaczonym wcześniej zdjęciom przestawiasz czas (Opcja "Adjust to a specified date and time) dodając do pierwszego zdjęcia 11 minut w Twoim przypadku. Jeżeli nie obrabiasz zdjeć w LR to mozesz je eksportować do DNG, żeby zachować ustawienia czasu.
Dzięki bardzo! miałem niezsynchronizowane body czasowo, dało rade przestawić w Raw-ach czas w moim przypadku o 1:35"
ktoś tam pisze że się nie dało jak coś to wytłumaczę dokładniej.

Michal
25-11-2018, 23:06
Dzięki bardzo! miałem niezsynchronizowane body czasowo, dało rade przestawić w Raw-ach czas w moim przypadku o 1:35"
ktoś tam pisze że się nie dało jak coś to wytłumaczę dokładniej.

Podrzuć jak to zrobiłeś. U mnie na jednym zdjęciu działa, ale jak zaznaczę 1500 fotek, to zmienia mi tylko na tej jednej, na której obecnie jestem. Zdjęcia z 3 dni, nie wiem, czy to ma znaczenie.

michalab
30-11-2018, 16:53
Do przesuwania czasu używam XnView lub exiftool. Oba bez problemu zrobią to batchowo dla 1500 fotek. exiftool na pewno ogarnie rawy, czy XnView też - nie pamiętam.