PDA

Zobacz pełną wersję : VIDEO-FILMOWANIE 60D a 650D



SHAKAL6V
23-06-2013, 18:57
Witam

Mam dylemat pomiędzy kupnem CANONA 60D a 650D... :?
Jak myślicie, pytam tych doświadczonych a nie posiadaczy "jedynie" wyżej wymienionych modeli.
Który z modeli spełni najbardziej rolę kamery nagrywającej lepszą jakość "video" bo głownie do tego bedzie mi potrzebna ta lustrzanka.
Kwestia zdjeć to już drugo-rzędny plan.

Chodzi mi głownie o ich specyfikacje więc nie piszcie o ergonomii ich itp. bo juz się naczytałem o tym na forum a to nie jest mi potrzebne do wiadomości.
Będe dopiero pierwszy raz w posiadaniu Canona więc nie odczuje tego która z nich ma lepszą ergonomie.

Chce poprostu wiedzieć która z nich bedzie lepsza do nakręcania klipów w jakości HD itp.
Wiec prosze podzielcie się swoimi opiniami na ten temat :mrgreen:

sv
23-06-2013, 19:48
Obrazek z obu będzie identyczny. W 60d masz możliwość ustawiania balansu bieli w kelwinach, w 650 nie. W 60d są dwa kółka nastaw, ale bez tego da się żyć. W 60d jest ten sam aku co w 5d. Gdybym stał przed takim wyborem, kupiłbym 650 bo z kitem kosztuje poniżej 1900,- zł. Jeżeli masz więcej kasy; kup używane 5d mk II.

Adam71
23-06-2013, 19:56
Kup Sony SLT do filmowania lustrzanką ....

Grzesiek_PL
23-06-2013, 19:59
kupiłbym 650 bo z kitem kosztuje poniżej 1900,- zł
chyba pomyliłeś z 600D ;)
Jeśli chodzi o samo filmowanie brałbym 650D ze względu na wsparcie kart UHS-I.

SHAKAL6V
23-06-2013, 20:02
Gdybym stał przed takim wyborem, kupiłbym 650 bo z kitem kosztuje poniżej 1900,- zł.
hehe ciekawe bo na allegro nowe 650 z kitem zaczyna sie powyzej 2500 tys.
Tak wogole na lustrzanke moge przeznaczyc do 3.700 k

rafal1980
23-06-2013, 20:03
Ja nieco z innej beczki .. Filmowałeś już kiedyś lustrzanką?
Bo zdajesz sobie sprawę, że body+obiektyw to dopiero początek wydatków? ;)
videodslr*pl - zajrzałbym tam i zainteresował się trochę tematem

sv
23-06-2013, 20:07
chyba pomyliłeś z 600D ;)
Jeśli chodzi o samo filmowanie brałbym 650D ze względu na wsparcie kart UHS-I.

opss, oczywiście. Dodatkowo na 60d jest chyba jakiś cashback. Trzebaby to policzyć. Ja i tak kupiłbym 600d i kupił dodatkowo jakąś jasną 50. A co do kart, to nawet nie wiem co to jest UHS-I i w czym to ma pomóc w filmowaniu?

--- Kolejny post ---


hehe ciekawe bo na allegro nowe 650 z kitem zaczyna sie powyzej 2500 tys.
Tak wogole na lustrzanke moge przeznaczyc do 3.700 k

To napisz jeszcze co chcesz filmować.

SHAKAL6V
23-06-2013, 20:20
To napisz jeszcze co chcesz filmować.

Na poczatek filmowalbym w plenerze, a potem jakies klipy no i zabawa z greenscrenem i programami typu after effect

sv
23-06-2013, 20:23
Rozważyłbym jeszcze Canona M. To nie jest żart ;-)
Koszt: 1699 z ktem i lampą + 300 przejściówka na EF (z jebaja).
Zalety: fajny dotykowy ekran, kit, który jest o niebo lepszy niż ten z 650 (chodzi płynnie).
Sam go kupiłem jako zapas do filmowania :-)

--- Kolejny post ---


Na poczatek filmowalbym w plenerze, a potem jakies klipy no i zabawa z greenscrenem i programami typu after effect

Do greenscrenów, to te sprzęty się średnio nadają, bo brakuje rozdzielczości. Ale możesz popróbować.

SHAKAL6V
23-06-2013, 20:28
Do greenscrenów, to te sprzęty się średnio nadają, bo brakuje rozdzielczości. Ale możesz popróbować. jestes pewny ze sie srednio nadaja?
Jezeli tak to napisz w takim razie jaki sprzet jest do tego dobry ale zeby to nie byl wygorowany w cenie

sv
23-06-2013, 20:33
jestes pewny ze sie srednio nadaja?
Jezeli tak to napisz w takim razie jaki sprzet jest do tego dobry ale zeby to nie byl wygorowany w cenie

Bo do greenscreenów potrzeba możliwie dużo szczegółów, a rozdzielczość lustrzanek jest taka sobie i to 1080 jest mocno naciągane. Faktyczna rozdzielczość to jakieś 800 linii. To oczywiście nie przeszkadza w filmowaniu, ale na Twoim miejscu zainteresowałbym się Panasoniciem GH2 lub nowym G6.

Grzesiek_PL
23-06-2013, 20:53
A co do kart, to nawet nie wiem co to jest UHS-I i w czym to ma pomóc w filmowaniu?
Puszki Canona z SD bez UHS-I wyciągają 20MB/s z UHS-I 40MB/s. Pozwoli to używać (z ML) wyższego bitrate lub video raw w okolicach 1280x720 24FPS.

sv
23-06-2013, 21:00
Puszki Canona z SD bez UHS-I wyciągają 20MB/s z UHS-I 40MB/s. Pozwoli to używać (z ML) wyższego bitrate lub video raw w okolicach 1280x720 24FPS.

Tak, jeżeli chodzi o ML i RAWy filmowe, to raczej 650, ewentualnie stare 50d. Tyle, że to chyba nie zabawa na początek filmowania. Rozsądny ML z RAWami to jednak raczej 5d mk III i to też jakieś bardzo krótkie formy z uwagi na ilość danych. Ale to już inna kasa i inne filmowanie.

SHAKAL6V
23-06-2013, 21:14
Bo do greenscreenów potrzeba możliwie dużo szczegółów, a rozdzielczość lustrzanek jest taka sobie i to 1080 jest mocno naciągane. Faktyczna rozdzielczość to jakieś 800 linii. To oczywiście nie przeszkadza w filmowaniu, ale na Twoim miejscu zainteresowałbym się Panasoniciem GH2 lub nowym G6.

Panasonic GH2 posiada 16,05 Mpx więc czy napewno jest lepszy do filmowania od Canona który ma 18 Mpx?

sv
23-06-2013, 21:30
Panasonic GH2 posiada 16,05 Mpx więc czy napewno jest lepszy do filmowania od Canona który ma 18 Mpx?

Jeden i drugi ma za dużo, ale GH2 lepiej radzi sobie ze skalowaniem (w dół) obrazu i ma więcej szczegółów niż Canony. Popatrz na Vimeo na filmy z GH2, a najlepiej na porównania GH2 vs Canon. Sporo informacji znajdziesz tutaj: videoDSLR.pl | filmowanie lustrzankami Canon 5D, 7D, 60D, 550D, wideo filmowanie | videoDSLR.pl | filmowanie lustrzankami Canon 5D, 7D, 60D, 550D, wideo filmowanie (http://videodslr.pl/)

Kolekcjoner
23-06-2013, 21:36
Rozdzielczością się nie kieruj to bez znaczenia. Do HD wystarcza odrobinę powyżej 2 mln. Dużo ważniejsze jest skalowanie, bitrate i kodeki.

SHAKAL6V
23-06-2013, 22:11
Ok w takim razie dzięki wszystkim za odpowiedzi a w szczególności Tobie "sven" :mrgreen: za zaangażowanie w temacie.
Napewno te uwagi nakierowały mnie w innym kierunku i nad wyborem innej lustrzanki ;) oczywiście przejrze jeszcze video testy wspomnianego GH2 jak tylko odwiesi mi sie YT bo widze ze chyba przechodzi jakis szczyt o tej porze :P

sv
23-06-2013, 22:36
Ok w takim razie dzięki wszystkim za odpowiedzi a w szczególności Tobie "sven" :mrgreen: za zaangażowanie w temacie.
Napewno te uwagi nakierowały mnie w innym kierunku i nad wyborem innej lustrzanki ;) oczywiście przejrze jeszcze video testy wspomnianego GH2 jak tylko odwiesi mi sie YT bo widze ze chyba przechodzi jakis szczyt o tej porze :P

Nikona 5200 też możesz sprawdzić ;-)
Nie szukaj na YT (strasznie masakruje jakość) ale na Vimeo.com

emi89
11-08-2013, 19:30
Witam,
zastanawiam się nad zakupem 600d / 60d

przeznaczenie typowo amatorskie: foto i filmiki rodzinne-imprezowe, pierwsze kroczki dziecka, wesela
na wycieczki i do wnętrz

(planuje również dokupienie obiektywu Canon EF-S 10-22)


znalazłam w którymś porównaniu, że 60d jest lepszy o "ciągły autofokus podczas nagrywania filmów"

czy warto dla tej funkcji wybrać 60d? jak to się sprawdza w praktyce?

krzyssp
12-08-2013, 23:12
To już chyba jak filmy to lepiej 70D i jakiś kit z STM.

JaLe
13-08-2013, 10:25
Witam,
zastanawiam się nad zakupem 600d / 60d

przeznaczenie typowo amatorskie: foto i filmiki rodzinne-imprezowe, pierwsze kroczki dziecka, wesela
na wycieczki i do wnętrz

(planuje również dokupienie obiektywu Canon EF-S 10-22)


znalazłam w którymś porównaniu, że 60d jest lepszy o "ciągły autofokus podczas nagrywania filmów"

czy warto dla tej funkcji wybrać 60d? jak to się sprawdza w praktyce?

Dla mnie ciągły autofocus podczas nagrywania to wada.

emi89
13-08-2013, 18:02
szperałam troche w sieci i jednak większość opinni znalazłam, że nie ma auto focusa w filmach, widocznie w tej jednej jest błąd.. :|

już się nakręciłam na tę 60d i byłam prawie pewna co chce kupić to znów wracam do punktu wyjścia :p


Dla mnie ciągły autofocus podczas nagrywania to wada.

wiesz, jak jest autofocus, zawsze można przestawić na manual ;) a jak nie ma to nie ma,
czasem daję aparat komuś żeby mi zrobił zdjęcie i są problemy żeby złapać ostrość na twarzy ;) to co dopiero przy filmikach..
o ile przy zdjęciach ratowałam się statywem i wyzwalaczem to przy filmikach już jest to mniej wykonalne... no cóż może kiedyś przywyknę, że na spotkaniach rodzinnych "mnie nie ma" bo zawsze jestem z drugiej strony ;)

Kolekcjoner
13-08-2013, 18:54
Niestety z AF w filmie to nie to samo co przy zdjęciach. Po pierwsze w przypadku poważniejszych realizacji ostrość to taki sam element kreacji obrazu jak kadr, światło, przysłona czy ruch, po drugie nawet w zawodowych kamerach działa nie zawsze tak jakbyśmy tego oczekiwali. W czysto amatorskich zastosowaniach u tzw. cioci na imieninach dużo lepszym rozwiązaniem jest tania kamera z AF-em która zresztą ma tak duży zapas GO, że AF praktycznie nie ma tam co robić. Lustrzanka do tego typu filmowania średnio się nadaje.

Adam71
13-08-2013, 18:59
Ja filmuje swoim 7D bez użycia AF i filmy są naprawdę bardzo dobre. A body ... nie ma znaczenia. Każdy Canon filmuje podobnie ( jak i FF Nikon D600 ) .
Najlepszy do filmowania jest Sony SLT np. A77 i nie ma w tym temacie dyskusji chyba że ktoś będzie miał MF i założoną lupę do filmów na LCD .
To wymaga tylko doświadczenia w operowaniu ręcznym fokusem .

JaLe
14-08-2013, 12:17
szperałam troche w sieci i jednak większość opinni znalazłam, że nie ma auto focusa w filmach, widocznie w tej jednej jest błąd.. :|

już się nakręciłam na tę 60d i byłam prawie pewna co chce kupić to znów wracam do punktu wyjścia :p



wiesz, jak jest autofocus, zawsze można przestawić na manual ;) a jak nie ma to nie ma,
czasem daję aparat komuś żeby mi zrobił zdjęcie i są problemy żeby złapać ostrość na twarzy ;) to co dopiero przy filmikach..
o ile przy zdjęciach ratowałam się statywem i wyzwalaczem to przy filmikach już jest to mniej wykonalne... no cóż może kiedyś przywyknę, że na spotkaniach rodzinnych "mnie nie ma" bo zawsze jestem z drugiej strony ;)
Mówimy przecież o filmowaniu - dlatego nie wrzucajmy do jednego worka z fotografią :)
Filmując powinniśmy zapanować nad focusem - nie może być tak, że przeprowadzam wywiad (i mam stosunkowo mała głebię ostrości) a ostrość leci mi nie tam gdzie sobie życzę.

Dlatego auto w filmowaniu odpada, podobnie zresztą jak w timelapsach.

emi89
14-08-2013, 21:55
w sumie racja :)

sv
19-08-2013, 21:10
Najlepszy do filmowania jest Sony SLT np. A77 i nie ma w tym temacie dyskusji chyba że ktoś będzie miał MF i założoną lupę do filmów na LCD .
.

Skoro te sony takie ********e, to dlaczego filmujesz 7d?