PDA

Zobacz pełną wersję : DELL U3011 problemy z kolorami



Mario32
19-06-2013, 13:39
Witam, jakim programem z pomocą Color Munki skalibrować monitor, by kolory czerwony i pomarańczowy był identyczny z wydrukiem na papierze?

czornyj
19-06-2013, 16:08
Profil minilabu/drukarki ma? W Photoshopie softproofing z zapiętym profilem minilabu/drukarki włączony?

Mario32
20-06-2013, 11:47
Profil minilabu/drukarki ma? W Photoshopie softproofing z zapiętym profilem minilabu/drukarki włączony?


Nie uzywałem profili , ale dziękuję za informację sprawdzę czy pomoże.

Przy okazji jaką temperaturę barwową powinienem mieć w monitorze, praca w pokoju bez okna, światło halogenowe ciepłe,tak bym widział na monitorze takie same kolory,nasycenie,kontrast co na zdjęciu oglądane w dzień ? :]

Tom01
20-06-2013, 13:00
Nie uzywałem profili , ale dziękuję za informację sprawdzę czy pomoże.

Pomoże? Bez profilu nie ma żadnych szans na uzyskanie zgodności. A monitor trzeba ustawić typowo, czyli 6500K, 2.2, jasność w najprostszym ujęciu aby monitor nie "świecił" i tyle. Przy czym w słabym oświetleniu poprawna relacja jasności może być pewnym problemem bo U3011 ma wysoki próg minimalny. Znacznie lepiej pracować w dzień, przy świetle słonecznym, albo zadbać o poprawne oświetlenie miejsca pracy.

mxw
20-06-2013, 13:44
A monitor trzeba ustawić typowo, czyli 6500K, 2.2, jasność w najprostszym ujęciu aby monitor nie "świecił" i tyle.
@Tom01 - pozwolę sobie podpiąć się do pytania - czy są jakieś ustawienia typowe i zalecane dla monitorów LCD?

pytam, bo przełączam się co chwila pomiędzy różnymi monitorami (większość właśnie Dell), o kalibracji wszystkich nie ma mowy, ale chodzi o to, żeby obraz był choć poprawny/podobny.

czyli kolory: 6500K (czasami to się nazywa preset ciepły, desktop? bo nie wszędzie ustawia się K)
jasność: 30-75%? (w zależności od oświetlenia stanowiska)
kontrast: 75%?

dynamic contrast: OFF.

w niektórych LCD można jeszcze ustawić poziom czerni: domyślnie jest 128 na 256.

w niektórych można też ręcznie ustawić "wzmocnienie sygnału wideo" osobno dla każdego kanału RGB:
w tej chwili mam 'factory default' 89/85/92%. tak ma być?

obraz wygląda okay.

Tom01
20-06-2013, 15:47
Większość źle. Temperatura barwowa 6500K jest standardem w fotografii ale regulator z reguły jest źle wyskalowany. Ustawia się to wagami RGB. Jasność/jaskrawość należy ustawić jak wyżej opisałem. Procentowe wskaźniki o niczym nie mówią. Kontrastu nie wolno dotykać. Punktu czerni, o ile nie wiemy jak go regulować, też. Wagi RGB muszą być tak regulowane aby przynajmniej jedna wynosiła 100%. Oczywiście kontrasty dynamiczne i inne "poprawiacze" należy wyłączyć.

mxw
20-06-2013, 18:08
Większość źle. Temperatura barwowa 6500K jest standardem w fotografii ale regulator z reguły jest źle wyskalowany. Ustawia się to wagami RGB. Jasność/jaskrawość należy ustawić jak wyżej opisałem. Procentowe wskaźniki o niczym nie mówią. Kontrastu nie wolno dotykać. Punktu czerni, o ile nie wiemy jak go regulować, też. Wagi RGB muszą być tak regulowane aby przynajmniej jedna wynosiła 100%. Oczywiście kontrasty dynamiczne i inne "poprawiacze" należy wyłączyć.
Tom, dzięki za odpowiedź. 8-)
większość podanych ustawień właśnie jest niedotykana - na tym Dell'u, na którym akurat siedzę, po kliknięciu "przywróć domyślne ustawienia fabryczne" monitor ustawia sobie preset "desktop" (tu nie ma regulacji w K), włącza dynamiczny kontrast i ustawia takie wartości:



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/Clip_283.png)

obraz jest bardzo przyzwoity, ale oczywiście mówimy o pracy biurowej. ;)

czy więc coś tu przestawiać?

przy okazji: czy na wbudowanych laptopowych LCD (HP) da się wyłączyć dynamiczny kontrast?

strideer
20-06-2013, 22:42
przy okazji: czy na wbudowanych laptopowych LCD (HP) da się wyłączyć dynamiczny kontrast?

Jeśli chodzi o tę funkcję, dostępną na mobilnych kartach intelowskich, to w tym panelu powyżej klikasz z lewej "Zasilanie", następnie z listy w prawym górnym rogu wybierasz "Zasilanie z baterii" i odhaczasz "Technologia zmniejszania poboru mocy przez wyświetlacz". Przynajmniej na Thinkpadzie to tak działa.

mxw
22-06-2013, 00:31
Jeśli chodzi o tę funkcję, dostępną na mobilnych kartach intelowskich, to w tym panelu powyżej klikasz z lewej "Zasilanie", następnie z listy w prawym górnym rogu wybierasz "Zasilanie z baterii" i odhaczasz "Technologia zmniejszania poboru mocy przez wyświetlacz". Przynajmniej na Thinkpadzie to tak działa.
kolego, wielkie dzięki! :D
faktycznie, dokładnie ta opcja wyłączyła u mnie dynamiczny kontrast na wbudowanym LCD - nie wpadłbym, aby szukać tego w opcjach zasilania i profilach pracy na baterii. teraz jest dobrze, dzięki!

strideer
22-06-2013, 10:14
Sam wpadłem na to dopiero po jakichś dwóch tygodniach używania komputera i wkurzania się o to co się dzieje z wyświetlaczem. Powinni tego zakazać.