PDA

Zobacz pełną wersję : 5D mark II, TAMRON 28-75 f/2.8 XR Di - ERROR 01



Karolinna
17-06-2013, 10:04
Zakupiony, nowy obiektyw funkcjonował poprawnie przez około rok czasu, następnie zaczął się pojawiać co jakiś czas error 01.
Styki były czyszczone i nic to nie dało. Jedyne co pomaga w takim przypadku to wyłączenie aparatu, następnie odpięcie obiektywu i lekkie przekręcenie nim.
Obiektyw był wysyłany do serwisu który nie wykrył usterki (usterka pojawia się sporadycznie i nie wiadomo od czego jest zależna). Obserwowałam pojawiający się błąd i określone ustawienia aparatu, ale nie ma znaczenia gdyż na różnych ustawieniach to się dzieje. Dodam jeszcze, że na innych obiektywach takiego komunikatu nigdy nie było. Firmware aparatu również był aktualizowany... co robić? Boję się że przy takim wyłączaniu body w końcu może się uszkodzić...

Czy ktoś miał podobny problem?

guziec
17-06-2013, 15:53
Styki obiektywu czyściłeś...
A wyczyściłeś styki w body? (najlepiej izopropanolem)

becekpl
17-06-2013, 16:03
tamrony słyną z strzelających flexów -serwis,wymiana i śmiga jak nowy

Karolinna
17-06-2013, 16:28
tak było czyszczone, aczkolwiek spirytusem a nie izopropanolem... czy ma to duże znaczenie? gdzie można go kupić?

Obiektyw właśnie był w serwisie ale nie wymienili gdyż nie stwierdzili usterki... zresztą było to do przewidzenia skoro zdarza się to raz na 200-400 zdjęć, czasem na 150 zdjęć.... Gdyby było chociaż wiadomo czy np. przy określonej przysłonie tak się dzieje, czy może jakieś inne ustawienia to powodują, ale z obserwacji wynika że nie ma to nic do rzeczy...., co to jest "flex" ? :p

adawro
18-06-2013, 11:38
A w międzyczasie nie było aktualizowane firmware w aparacie?
Mi to pachnie klasycznym konfliktem niefirmowego obiektywu z korpusem Canona.

guziec
18-06-2013, 12:33
tak było czyszczone, aczkolwiek spirytusem a nie izopropanolem... czy ma to duże znaczenie? gdzie można go kupić?

W każdym sklepie z elektroniką. albo allegro
Izopropanol 100ml - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (http://allegro.pl/listing/listing.php?string=izopropanol+100ml)
Nie polecam konkretnego, bo nie mam w tym żadnej korzyści...
kiedyś używałem taki i byłem bardzo zadowolony - super czyścił i nie zostawiał smug (przy większych powierzchniach).
# ALKOHOL IZOPROPYLOWY 100ml IZOPROPANOL 99,9% FV (3311778575) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (http://allegro.pl/alkohol-izopropylowy-100ml-izopropanol-99-9-fv-i3311778575.html)
Teraz używam taki, też jest ok, choć przy nim fajerwerków nie ma :p
Kontakt IPA plus (izopropanol) 100 ml (3330191121) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (http://allegro.pl/kontakt-ipa-plus-izopropanol-100-ml-i3330191121.html)
Ja jakiś rok temu miałem podobny problem, przetarłem styki w szkle i puszce, do tej pory jest ok (odpukać...)

Karolinna
18-06-2013, 16:48
adwaro - w międzyczasie nie zmieniałem firmware ale po kilku pierwszych usterkach (tak kazał zrobić mi serwis), ale nic nie pomogło

guziec - czyli też miałeś error 01 w tamronie? i zwykłe przetarcie pomogło czy coś jeszcze? (może trzeba przetrzeć jakimś drobnym papierkiem np. wodnym 2000?)

guziec
20-06-2013, 11:04
guziec - czyli też miałeś error 01 w tamronie? i zwykłe przetarcie pomogło czy coś jeszcze? (może trzeba przetrzeć jakimś drobnym papierkiem np. wodnym 2000?)

Heh, nie dotykaj tego żadnym papierem bo zniszczysz złącze. Te styki są pokryte specjalnym stopem, co zapobiega utlenianiu się tych styków.
Przetrzyj normalnie, jak nie pomoże, to znaczy, że to nie tu leży problem.
A masz możliwość podpięcia tego Tamrona pod inną puszkę?

Karolinna
20-06-2013, 15:04
Tak już podpinałem, ale na drugim body nic takiego się nie dzieje... w sumie to też trudno sprawdzić bo tak jak pisałem problem występuje raz na jakiś czas.... co prawda drugie body to canon 400d, ale chyba nie ma to nic do rzeczy? Zamówiłem ten izopropanol, zobaczymy czy coś pomoże....

Karolinna
21-06-2013, 14:19
Ok, izopropanol przyszedł, jak mam to wyczyścić? czy wystarczy patyczkiem higienicznym do uszu zanurzyć w izo.. i przetrzeć styki? trzeba wycierać do sucha? czy plastik który jest blisko styków może być tym zmoczony czy uważać?

guziec
24-06-2013, 13:09
Ok, izopropanol przyszedł, jak mam to wyczyścić? czy wystarczy patyczkiem higienicznym do uszu zanurzyć w izo.. i przetrzeć styki? trzeba wycierać do sucha? czy plastik który jest blisko styków może być tym zmoczony czy uważać?

Tak jak piszesz, zwilżyć patyczek, przetrzeć.
Plastikowi nic się nie stanie, a izopropanol i tak szybko odparuje ze styków.

Karolinna
01-07-2013, 12:01
Witam ponownie,
Nic to nie dało.... po dokładnym przetarciu styków zarówno w body jak i w obiektywie problem pojawia się nadal... przy różnych ustawieniach pojawia się ten błąd... dodatkowo podpiąłem obiektyw do innego body (400d), i robię już chyba z 200-tne zdjęcie i takiego problemu na razie nie ma.... dodatkowo ostatnio zauważyłem, że podczas tego błędu lustro w body takjakby zawiesza się na chwile ( jest to taki odgłos jakby ustawiony był długi czas. np. 3 sek.... i po tym wyświetla się błąd 01)...

Już zgłupiałam, bo na innych obiektywach (canona) nigdy takiego błędu nie było tylko na tym tamronie..... czy to może coś z body? firmware też był wgrywany jakoś w marcu.... o co chodzi... ??

Karolinna
06-08-2013, 00:26
Mam zatem inne pytanie... jak można kulturalnie zepsuć ten obiektyw tak żeby serwis nie uznał mojej winy? Bo widzę, że innej rady nie będzie..